در حال بارگذاری ...
توسط انتشارات برگ جهان

«مسیر سرخ» با موضوع تعزیه منتشر شد

«مسیر سرخ» با موضوع تعزیه و شیوه‌ای اجرایی آن به نویسندگی عرفان پورمحمدی و محمد نوروزی فرسنگی در انتشارات برگ جهان به چاپ رسید.

به گزارش ایران تئاتر عرفان پورمحمدی نویسنده کتاب دراین‌باره گفت: این کتاب حاصل ۵ سال تحقیق در رابطه با تعزیه و شیوه‌ای اجرایی آن است که نوشتن خود این کتاب یک سال به طول انجامید.
مسیر سرخ روایت‌های مختلفی را در بردارد که هرکدام آن واقعه‌ای شرح می‌دهد و می‌توان آن را کتاب واحد نمایشنامه تعزیه نیز نامید.
وی افزود این کتاب برگی از درخت ۵ سال من است که حالا به ثمر نشسته، همیشه در هنگام نگارش این کتاب گاهی شبانه‌روز بیدار می‌ماندم چون در لحظه نوشتن را دوست دارم، یعنی همان‌جایی که چیزی در ذهنت می‌گذرد را بر روی برگه بیاوری. الهام گرفتن از کتب قدیمی که بیش از صدسال نوشته‌شده در نگارش این کتاب بسیار کمک کرد تا بتوانم کلمات و روایات را جوری بنویسم که حتی مخاطب عام یعنی مخاطبی که زیاد با ادبیات آشنایی ندارد با خواندن آن متوجه معنی ابیات شود
پورمحمدی گفت: بعد از نگارش متن آن را به آقای نوروزی که او نیز از اساتید ادبیات و از شاعران خوب کشورمان است دادم و طی چندین ماه ایشان با ویرایش متن و سرودن اشعار در تکامل کتاب بسیار تلاش کردند و در بازنویسی نهایی با یکدیگر توانستیم کتاب را آنچنان که باید به ثمر بنشانیم.
محمد نوروزی دیگر نویسنده این کتاب گفت: «مسیر سرخ» سوگواره‌ای منظوم است که به عقیده بنده قبل از اینکه به قلم آقای پورمحمدی و بنده حقیر درآید، توسط خورشید و یارانش سرداده شده است. خوشحالم برای سرودن اشعار این منظره زیبا انتخاب شدم. منظره‌ای که چیزی جز زیبایی در آن یافت نشده و نخواهد شد.
لازم می‌دانم از برادر عزیزم عرفان پورمحمدی برای انتخاب این حقیر تشکر کنم و این را هم بگویم ایشان قبل از آشنایی با بنده، مدت ۵ سال برای این نمایش_تعزیه وقت گذاشتند و زحمت اصلی این اثر را ایشان کشیده‌اند.
این نمایشنامه در سال ۹۷ و ۹۸ در کلیه مناطق تهران در قالب نمایش به اجرا درآمده.
خلاصه داستان: و زمانی که خورشید را بر نیزه می‌برند؛ آسمان تیره می‌شود و صدای سم اسبان، افلاک را به هم می‌ریزد.
مسیر سرخ به‌زودی رونمایی خواهد شد و از تاریخ ۱۷ اسفندماه در تمامی مراکز پخش می‌توانید تهیه کنید
و در نمایشگاه کتاب سال ۹۹ نیز موجود است.
نظرات کاربران