در حال بارگذاری ...
داریوش مودبیان در گفت وگو با ایران تئاتر خبر داد

انتشار مجموعه 77 داستان کوتاه نمایشی از چخوف در سال آتی

داریوش مودبیان هنرمند مولف و چند منظوره ای است و توامان در عرصه نویسندگی ، بازیگری ، کارگردانی و ترجمه فعالیت می کند. او یکی از بزرگان عرصه تئاتر ایران و متخصص اجرای نمایش از آثار بزرگان نمایش نامه نویسی از قبیل دیوید ممت، مولیر، لئورناردو ملفی ، ژان پاپتیست پوکن و دیگران است .

داریوش مودبیان در گفت وگو با ایران تئاتر در باره فعالیت های جدید کاریش عنوان کرد :مجموعه ای در حال ترجمه دارم به نام طنزآوران جهان نمایش که به کمدی نویسان بزرگ دنیا اختصاص دارد . از این مجموعه آثار تا جلد 12 وارد بازار نشر کرده بودم و در دسترس علاقمندان قرار دارد. از اواخر سال قبل با همکاری نشر گویا اقدام به چاپ سایر بخش های باقیمانده کردم. اکثر ترجمه های گذشته را هم با ویراستاری جدید دوباره با توجه به تقاضاهای موجود چاپ کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد :این آثار سوای جنبه های هنریشان جنبه پژوهشی دارد و خوشحالم که مورد استقبال قرار گرفته و منتظرم که هشت دفترم در بازنشر و چاپ جدید در دسترس علاقمندان قرار بگیرد. دفتر نخست اختصاص به آنتوان چخوف و سروانتس با آثاری نظیر پرده عجائب، دوحراف، خواستگاری ، عروسی ، مضرات دخانیات و عظمت روح روس ، دفتر دوم به آثار ژرژکورتلین طنز نویس ،نویسنده و نمایش نامه نویس فرانسوی با هفت عنوان، جلد سوم به اسلاومیر مروژک با سه عنوان( پهنه دریا، آهو و جشن) و یک مقدمه طولانی و پژوهشی در باره موقعیت در نمایش ، جلد چهارم اختصاص به نمایش نامه های دو نفره از نویسندگان برتر روز دنیا شامل ویکتوراسلاوکینگ با نمایش نامه تابلو، ژارژ والیه با آسانسور و....)، جلد پنجم به آثار کمدی ادواردو دفلیپو، جلد ششم به نمایش نامه نویس الجزایری کاتب یاسین ، جلد هفتم به 4 نمایش نامه که توسط سه نویسنده نوشته شده اند و جلد هشتم اختصاص به آثار کوتاه نمایش نامه نویسی اختصاص دارد.

مودبیان در بخش دیگر سخنانش کرد: در این مجموعه نمایش نامه‌ایی از خودم هم با عنوان «دو در و یک نیمکت» هم چاپ می شود. این نمایش نامه را در سال 1348 نوشته بودم.

این نویسنده در باره سایر همکاری هایش با نشر گویا افزود: برای سال آینده کتاب مجموعه ای از 77 داستان کوتاه نمایشی از آنتوان چخوف با عنوان دوست ما بد زندگی می کنی را با مقدمه طولانی به چاپ می رسانم .

مودبیان در باره فعالیت های تئاتریش هم گفت : سالها است که فعالیت های تئاتریم در قالب گروه تئاتر مردم در موزه و خانه استاد انتظامی متمرکز است وکارگاه‌های آموزش و هنری بازیگری و کارگردانی تئاتر را به طور مستمری در اینجا به جوان‌ها تدریس می کنم.و در کنارش به عنوان کار عملی بعد از خاتمه هر دوره ، نمایشی را روی صحنه اجرا می کنیم. روال کاریمان هم به این نحو است که هر ماه حداقل سه نمایش را در قالب روخوانی اجرا می کنیم و سه ماه یکبار هم نمایشی روی صحنه می بریم و برخی از کارها با توجه به استقبال مخاطبان بیش از 40 اجرا هم داشته است. هدف من از تشکیل این گروه تربیت جوان‌های مستعد است و در این مدت بیش از 35 نفر جوان علاقمند در گروه ما فعالیت کردند و با تجربه اندوزی وارد بدنه حرفه ای تئاتر و همکاری با سایر گروه‌ها شده اند . تمام کارهای اجرایی نمایش های گروه هم توسط خود بچه ها انجام می شود . اغلب این جوان‌ها از منطقه شمیران و قیطریه تهران هستند و بیشتر مردم منطقه مخاطب ثابت نمایش های ما هستند . همیشه به این نکته مهم در آموزش توجه داشته ام که آموزش به اجرا ختم شود . بدون کار عملی هیچ جوانی نمی تواند در تئاتر پیشرفت کند .

گفتنی است: مؤدبیان فعالیت هنری خود را از سال 1343 آغاز کرده و از سال 1348 در مطبوعات قلم زده است. او در سال 1353 در رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای دراماتیک تهران فارغ‌التحصیل شد.سال 1359 مدرک فوق‌لیسانس تخصصی مطالعات هنرهای نمایشی را از دانشگاه سوربن پاریس و در سال 1360 فوق‌لیسانس تخصصی زبان‌شناسی را از مؤسسه مطالعات علوم انسانی پاریس دریافت کرد. تدریس در دانشگاه هنر، دانشگاه آزاد و دانشگاه صدا و سیما از جمله دیگر فعالیت های این هنرمند شناخته شده کشور است.نمایش های درخت ها ، سفارتخانه، درگوش سالمم زمزمه کن ،قرارداد با مرگ ، شایعه، جشن سالگرد، اتاق انتظار و ... از جمله آثاری هستند که این هنرمند در دهه 90 روی صحنه برده است . او موسس گروه تئاتر مردم با همراهی علی نصیریان است . فیلم‌های آدمک، آواز قو، دختری با کفش‌های کتانی، شکوه بازگشت، یک مرد یک خرس، پرونده بازی ،ازدواج اجباری، رؤیای نیمه‌شب تابستان و سفر به‌خیر از جمله کارهای تصویری اوهستند. بازی در تله‌تئاتر‌های متعدد و پرمخاطب سیما همچون خواب یک ستاره، نیرنگ بازیهای آقای اسکابن، قاضی و رئیس دادگاه خانواده، خانه عروسک، دکتر فاستوس، سوزن‌بانان و ... را در پرونده کاری دارد.داریوش مودبیان در سال 1394 نشان شوالیه فرهنگ و ادب فرانسه را از سوی سفیر فرهنگ و ارتباطات فرانسه دریافت کرد.

 

 

 
مطالب مرتبط

داریوش مودبیان در گفتگوی صمیمانه با هنرمندان تئاتر بوشهر:

تئاتر کار می‌کنم تا دوستانم را زیاد کنم و دشمنانم را کم
داریوش مودبیان در گفتگوی صمیمانه با هنرمندان تئاتر بوشهر:

تئاتر کار می‌کنم تا دوستانم را زیاد کنم و دشمنانم را کم

داریوش مودبیان، صبح روز یکشنبه ۱۶ شهریورماه در سالن کنفرانس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر با جمعی از هنرمندان تئاتر دیدار و گفتگو کرد.

|

نظرات کاربران