در حال بارگذاری ...
 • ایران تئاتر به مناسبت 22 اسفند روز گرامیداشت شهدا بررسی کرد:

  یکسال تئاتر با روایت شهدا

  ایران تئاتر: همزمان با ۲۲ اسفند ماه روز گرامیداشت شهدا برا آن شدیم تا با بررسی آماری اقداماتی که هنرمندان تئاتر در مسیر گرامیداشت یاد و خاطره شهدا انجام دادند، به این سوال پاسخ دهیم که: ما برای شهدا چه کردیم؟

  این روزها که مهاجمی به نام کرونا ویروس، جامعه را به وحشت انداخته و هرکس در تلاش است تا به نوعی خود را از این دغدغه جهان گیر نجات دهد ناخودآگاه یاد روایتی از پیامبر اسلام(ص) افتادم که می فرمایند: دو نعمت است که قدرشان شناخته نمی شود: امنیت و تندرستی

  بی شک مردم ما این روزها قدر سلامتی و اولاتر از آن نگاهبانان سلامتی –پزشکان و پرستاران و کادر پزشکی- را بیش از پیش می دانند چون در دل این درد نهفته، به این نتیجه رسیدند که اگر آنها نبودند بحرانی دامنگیر آنها می شد که نهایتی جز هر لحظه در انتظار مرگ بودن برای فردفرد جامعه به ارمغان نمی آورد.

  این انتظار سنگین شدن یکی از کفه های «بودن یا نبودن» در ترازوی سلامت است که این روزها تندرستی را به تیتر اصلی زندگی ما تبدیل کرد.

  امنیت نیز در همین قالب تعریف و تفسیر می شود. در محیط عاری از ناامنی تشویش و اضطراب مفهومی ندارد. هیچ کس به دنبالش نمی گردد و در اولاترین مرتبه هرم نیازهای زندگی یادش نمی کند و بر آن تمرکز نمی نماید. این مرهون فداکاری مردان بی ادعایی است که با ایثار اصلی ترین سرمایه شان –جان- نگذاشتند همانند کشورهای همسایه شب را در وحشت و اضطراب روز کنیم و روز را به دنبال نقطه ای امن به شب برسانیم.

  22 اسفندماه روز بزرگداشت شهداست به همین دلیل تصمیم برآن شد تا با کنکاش در مجموعه فعالیت هایی که هنرمندان تئاتر کشور در این عرصه داشته اند، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شان، نشان دهیم که هنر تئاتر همواره قدردان رشادت ها و فداکاری های رزمندگان جان برکف ایران به ویژه شهدا و خانواده ایثارگرشان هستند.

   

  همایش ها، جشنواره ها و برنامه های مختص شهدا

  با مروری بر هماش ها و جشنواره هایی که در طول سال در حوزه تئاتر برگزار می شود کمتر محفلی را - بالاخص در همایش ها جشنواره های دفاع مقدس و دینی- می توان نام برد که به نوعی گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در آنها مد نظر نبوده باشد.

  با مروری بر جشنواره ها می بینیم که در بیست و دومین جشنواره ملی ملی تئاتر فتح خرمشهر، جشنواره حبیب حرم، بیست و پنجمین جشنواره ملی تئاتر لاله‌های سرخ اندیمشک، یازدهمین جشنواره تئاتر مرصاد، چهاردهمین جشنواره تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد»، دومین جشنواره تئاتر دینی و انقلابی انصار و ... موضوعات مرتبط با شهدا در محور اصلی برنامه ها بود.

  درکنار این محافل، در برخی جشنواره ها و نمایش ها با دعوت از خانواده شهدا تلاش شد تا نام و یاد این دلاورمردان گرامی داشته شود که از آن جمله می توان به ادای احترام به فرزندان شهدای حرم و میهن، طاها صانعی فرزند شهید مجید صانعی، ریحانه کرمی فرزند شهید مجتبی کرمی، محمدقاسم الوانی فرزند شهید محمدرضا الوانی، محمدمهدی فانوسی فرزند شهید محسن فانوسی، محمد عبدالملکی فرزند شهیدعبدالملکی ، کوثر ابراهیمی فرزند شهید حسن ابراهیمی، ابوالفضل هزاره فرزند شهید هزاره، علیرضا بشیری فرزند شهید محمدحسن بشیری و امیرعلی شوهانی فرزند شهید احمد شوهانیدر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، ادای احترام به خانواده شهید محمدرضا عسگری‌فر در بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، ادای احترام به پدر شهید احمدی روشن در نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح و ادای احترام به خانواده شهدای مدافع حرم پورهنگ، مشجعی، سعید انصاری، مصطفی صدرزاده، سجاد حبیبی، خلبان مرتضی چگنی، سید مهدی حسینی، پاسدار سعید فنایی و فرزند شهید مدافع حرم فاطمه ثنا دارابی در ایام اجرای نمایش «خاتون» و ادای احترام به همسر شهید قشقایی در نمایش نامه خوانی «ماناترین لحظه قشقایی» اشاره کرد

  نمایش چند رسانه ای «غربت ماه» نیز اجرای هر شب خود را به گروهی از شهدا تقدیم می شود و و به نیابت از آن ها از یکی از خانواده های آن شهدا به ترتیب زیر تقدیر به عمل می آید؛

  شب اول: تقدیم به شهدای علمی: خانواده شهید مصطفی احمدی روشن 

  شب دوم: تقدیم به شهدای مدافع حرم: خانواده شهید مجید قربانخوانی

  شب سوم: تقدیم به شهدای بسیج؛ خانواده شهید جابر بیدگلی 

  شب چهارم: تقدیم به شهدای معلم؛ خانواده شهید حاج علیرضا قدمی 

  با همه اینها شاید مهمترین برنامه هنرمندان در سال 98، برگزاری مراسم شاهدان شیدایی بود که با حضور با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار نجات معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار نعمان غلامی معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین، مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و جمع کثیری از مسئولان لشکری و کشور، هنرمندان و خانواده شهدای هنرمند در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار و در آن از خانواده 20 شهید هنرمند تقدیر شد.

  همچنین همزمان با شهادت سپهبد سلیمانی سردار نامدار ایرانی، هنرمندان تئاتر با وجود زمان اندک، از قافله حامیان دور نماندند ضمن انتشار توماری با بیش از 5000 امضا در حمایت از ایشان و اجرای نمایش‌های «سرباز»، «همنفس»، «سردار پرچمدار» و «سردار عشق»در جشنواره بین المللی فجر، محفل نمایش خاطره و همایش ملی تئاتر سردار آسمانی را به طور ویژه به یاد این شهید والامقام برگزار کردند.

   

  ب: نمایش هایی که با مضمون شهدا و یا گرامی داشت یاد و خاطره آنها به اجرای عموم در آمدند:

  براساس آمار استخراجی از سایت ها و خبرگزاری ها، هنرمندان حوزه تئاتر در کنار حضور در جشنواره ها و همایش های مرتبط، در 4  بخش نمایش های صحنه ای، رادیویی، نمایش نامه خوانی و نشر نمایشنامه به صورت ویژه به این مهم پرداختند:

  نمایش صحنه ای

  نمایش های صحنه ای «اسکرین شات» به نویسندگی و کارگردانی ندا قربانی و تهیه کنندگی حسن رئیسی (شهریور در سالن قشقایی تئاتر شهر)، «باد که می‌نویسد» نوشته آرش عباسی و کار سیاوش جامع(شهریورماه و مهر در پلاتو اجرا مجموعه تئاترشهر)، «پاییز نگفته بود» نوشته رضا گشتاسب و به کارگردانی علی خونساری ( مهر و آبان در سالن کوچک مجموعه تئاتر محراب)، «از بان تا تان» به کارگردانی اشکان درویشی (مهرماه در تماشاخانه سپند)، «برگشتن» به نویسندگی خیراله تقیانی پور و کارگردانی حسین مسافر آستانه (آبان و آذر در سالن چهارسو)، «زیر پلک ماه» به نویسندگی عدالت فرزانه و کارگردانی مشترک مجید یاراحمدی و نازنین پاشا ( بهمن ماه در تالار محراب) و «12 روز »به نویسندگی و کارگردانی علی بیگدلی (دی و بهمن در تماشاخانه شانو) از جمله اثاری بودند که با محوریت شهدا در سالن های نمایشی روی صحنه رفتند.

  خوانش نمایشنامه

  در سال 98 نمایشنامه های‌ «ماناترین لحظه قشقایی» به نویسندگی ندا ثابتی و کارگردانی احمد جولایی (7 دی ماه در سالن شهید قشقایی تئاتر شهر)، «مجلس قتل رئیس‌جمهور» به کارگردانی امیر امیری (2 و3 شهریورماه در تماشاخانه سرو)، «لیلی مجنون مجنون لیلی» » اثر دکتر نصرالله قادری به کارگردانی محمد هاشم زاده در تماشاخانه سرو و «اتاق ۱۲۱۶» براساس متنی از کیوان صباغ و به کارگردانی علی برجی (از 12 تیرماه به مدت 3 روز در تماشاخانه سرو) از جمله آثاری بودند که با تاکید بر یاد و خاطره شهدا خوانش شدند.

  رادیویی

  در بخش رادیویی نیز آثار زیادی در حوزه شهدا و گرامیداشت یادو خاطره آنها تولید و پخش شد که از آن جمله می توان به

  صیاد دلها نمایش «صیاد دلها» به کارگردانی رضا عمرانی همزمان با‌ سالروز شهادت امیر سپهبد علی صیاد شیرازی، مجموعه رادیویی «من محمدعلی رجایی» به کارگردانی مجید در خصوص شهید محمد علی رجایی، سریال رادیویی «فهمیده» به کارگردانی محمد پورحسن به یاد شهید حسن فهمیده، «آخرین منزل» به نویسندگی سهیلا خدادادی و کارگردانی نورالدین جوادیان در خصوص زندگی شهید بشیری، سریال ۲۸ قسمتی «یادت باشد» به کارگردانی مهرداد مهماندوست در شرحی بر  زندگی حمید سیاهکالی مرادی، نمایش «خط مقدم» نوشته فاطمه حدادی و کارگردانی سهیلا خدادادی به یاد و خاطره شهید حسن تهرانی مقدم، پدر موشکی ایران، «ملاقات در فکه» به نویسندگی سعید علامیان و گویندگی مهرداد مهماندوست در شرح زندگی نامه شهید حسن باقری، سریال 6 قسمتی «سلام بر ابراهیم»  به نویسندگی داریوش روحی و کارگردانی سعیده فرضی به یاد شهید ابراهیم هادی و نمایش های سردار دل‌ها، قهرمان البوکمال، مثل صاعقه، علمدار، بربلندای جولان، طلوعی دیگر، متولد ماه آبان، راه بی‌پایان،جاده‌های خلوت جنگ، بر بلندای تپه حب، سرداران شهید، بال‌های خیس، محله ما، خاک‌‌ها سرباز هستند، یادت باشد، از پس ابری روشن، همخانه، مردان هور و ... به یاد شهید سپهبد سلیمانی اشاره کرد.

  نشر نمایشنامه

  در کنار این آثار اجرایی مجموعه هایی نیز در حوزه نمایشنامه به چاپ رسید که مهمترین آنها از مجموعه 4 جلدی «قلم روشن» بود که 14 بهمن ماه در تالار مشاهیر رونمایی شد.

  این مجموعه شامل نمایشنامه‌هایی با موضوع زندگینامه شهدای دفاع مقدس، زندگی هشت نمایشنامه از زندگی هشت شهید را روایت می‌کند.

  انتشار نمایشنامه ضریح چشمهایت اثر علی پارسی توسط توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (نشر صریر)، سردار اثر علی پارسی توسط توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (نشر صریر) و «شالگردن» اثر سیدعلی تدین صدوقی با موضوع شهدای اقلیت‌های مذهبی در حوزه هشت سال دفاع مقدس از سوی نشر نگار تابان از دیگر آثار هنرمندان تئاتر در گرامی داشت یاد و خاطره شهدا بود.

   

  علی رحیمی

   
  مطالب مرتبط

  مروری بر یکسال فعالیت در حوزه تئاتر دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت

مقاومت روی صحنه نمایش 
برگزاری 7 جشنواره سراسری و اجرای بیش از 100 اثر
  مروری بر یکسال فعالیت در حوزه تئاتر دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت

  مقاومت روی صحنه نمایش
  برگزاری 7 جشنواره سراسری و اجرای بیش از 100 اثر

  ایران تئاتر_علی رحیمی: سال 98 را بی شک باید به عنوان یکی از فعال ترین سالهای هنرمندان حوزه تئاتر دفاع مقدس بدانیم. سالی که با وجود کاهش همایش ها و جشنواره ها، بیش از 100 اثر نمایشی به اجرا درآمد.

  |

  مروری برحضور بین‎ المللی نمایش ایران در سال 98:

یکسال مراودات تئاتر ایران در جهان نمایش
  مروری برحضور بین‎ المللی نمایش ایران در سال 98:

  یکسال مراودات تئاتر ایران در جهان نمایش

  ایران تئاتر: ایران تئاتر به روال هر ساله حضور هنرمندان و گروه‌های تئاتری در رویدادهای بین المللی را در یک تصویر عمومی به مخاطبان خود ارائه می‌کند؛ و اینک تصویری از آنچه در سال 98 از سوی هنرمندان ایرانی در جهان نمایش ارائه شد، پیش روی شماست.

  |

  نگاهی به فعالیت های تئاتر کشور با موضوع دینی در 1398

یک سال اندیشه دینی در تئاتر ایران 
برگزاری 11 جشنواره و اجرای بیش از 25 نمایش ویژه
  نگاهی به فعالیت های تئاتر کشور با موضوع دینی در 1398

  یک سال اندیشه دینی در تئاتر ایران
  برگزاری 11 جشنواره و اجرای بیش از 25 نمایش ویژه

  ایران تئاتر: با برنامه ریزی مدون اداره کل هنرهای نمایشی، ‌توجه سازمانهای مرتبط با حوزه های دینی و مذهبی و حمایت هنرمندان تئاتر کشور،‌ مخاطبان 11 جشنواره و بیش از 20 نمایش دینی را در سال 98 نظاره گر شدند.

  |

  یک یاد آوری به مناسبت روز جهانی زن:

رد پای کمرنگ قهرمانان هویت ساز زن ایرانی در آثار نمایشی
  یک یاد آوری به مناسبت روز جهانی زن:

  رد پای کمرنگ قهرمانان هویت ساز زن ایرانی در آثار نمایشی

  ایران تئاتر- علی رحیمی: در روزگاری که در پس نوگرایی های فرهنگی و ساختاری در عرصه جهانی، جامعه در تضاد میان عقاید سنتی و مدرن با چالش های هویتی روبروست، هنرمندان تئاتری چگونه نقش فرهنگسازی خود را ایفا می کنند؟

  |

  پیشنهاد علیرضا کوشک جلالی برای هنرمندان تئاتر در بحران کرونا:

مجموعه ای شویم در کنار یکدیگر
تجربیات خود را از بهبود شرایط به اشتراک بگذاریم
  پیشنهاد علیرضا کوشک جلالی برای هنرمندان تئاتر در بحران کرونا:

  مجموعه ای شویم در کنار یکدیگر
  تجربیات خود را از بهبود شرایط به اشتراک بگذاریم

  علیرضا کوشک جلالی در پیامی صوتی از آلمان از تمام هنرمندان تئاتر خواست در ایامی که ویروس کرونا فضای جهان را ملتهب کرده است و امکان خروج از خانه و اجرای برنامه ها سخت است، به جای اندوهو نگرانی، با راه اندازی کانال در فضای مجازی، در کنار هم باشیم.

  |

  گفت‌وگو ایران تئاتر با رضاگشتاسب پرکارترین نمایشنامه نویس بخش صحنه ای که از دو اثرش در فجر 38تقدیر شد:

جشنواره فجر یک کلاس درس است
  گفت‌وگو ایران تئاتر با رضاگشتاسب پرکارترین نمایشنامه نویس بخش صحنه ای که از دو اثرش در فجر 38تقدیر شد:

  جشنواره فجر یک کلاس درس است

  ایران تئاتر: رضا گشتاسب با ۳ نمایشنامه «دستهایت کو مم حسن»، «کوچه مختار بود و ساسان بود و سیمین» و «چند روایت نامعتبر از آنچه نمی دیدیم» پرکارترین نمایشنامه نویس بخش صحنه‌ای سی و هشتمین جشنواره بین المللی فجر است.

  |

  نظرات کاربران