در حال بارگذاری ...

شماره پنج و شش مجله «نمایش‌شناخت» منتشر شد

شماره پنج و شش فصلنامه «نمایش‌شناخت» ویژه پاییز و زمستان، اواخر اسفندماه ۹۸ منتشر شد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی نمایش‌شناخت؛ این فصلنامه تخصصی تئاتر به صاحب‌امتیازی، مدیرمسئولی وسردبیری نظر احمدی و با مشاوره علمی پروفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی، پروفسور حسین اسماعیلی و دکتر سعید فرهودی  اواخر اسفندماه 98 منتشر شد.
در این شماره نمایش‌شناخت، مطالب و مقالات متنوع و قابل تاملی به انتشار رسیده که از مهمترین آنها می‌توان به یادنامه استاد فقید مجید فلاح زاده( نویسنده کتاب ماندگار تاریخ اجتماعی و سیاسی تئاتر ایران و مدیر پیشین فستوال تئاتر کلن) اشاره نمود که برای نخستین بار در یک نشریه تئاتری به این چهره تاثیرگذار تئاتر معاصر پرداخته شده است. در این یادنامه چندین مطلب از جمله ترجمه یک نمایشنامه، یک نقد تئاتری، یک مقاله پیرامون وجوه نمایشی شعر حافظ و...  گنجانده شده است.
همچنین از دیگر بخش‌های این شماره می‌توان به پرونده‌ای راجع به نظریه‌های مدرن تئاتر جهان اشاره نمود که شامل چند مقاله مفصل پژوهشی از جمله جستاری تالیفی به قلم دکتر مختاباد می‌باشد همچنین دکتر سعید فرهودی(پدر تئاتر سیاسی) از این شماره نگارش سلسله مطالبی با عنوان درام و درام نویسان سیاسی را آغاز نموده که  قسمت یونان باستان آن منتشر شده و ادامه این مطالب تا دوران معاصر ادامه می‌یابد.
در شماره پنج و شش نمایش شناخت آخرین نمایشنامه دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی که به تازگی نگارش آن به پایان رسیده نیز منتشر شده است، نمایشنامه‌ای مدرن و اجتماعی که به شکل اختصاصی و برای نخستین بار منتشر می‌شود. از دیگر مطالب قابل توجه این شماره می‌توان به پژوهشی نو در تاریخ تئاتر ایران اشاره نمود که توسط پروفسور اسماعیلی (مدیر پیشین گروه مطالعات ایرانی دانشگاه استراسبورگ و استاد سوربن جدید) انجام گرفته و در آن از تاثیر شگرف یک داستان پارسی بر ادبیات نمایشی جهان پرده بر می‌دارد.
در این شماره نیز نظر احمدی سردبیر مجله گفتگوهایی را با دو تن از مهمترین ایرانیان شاغل در تئاتر آلمان آقایان بهبودی و کوشک جلالی انجام داده که این گفتگوها اطلاعات جالبی از وضعیت تئاتر ایران در مقایسه با تئاتر اروپا، جایگاه سندیکاهای تئاتری در غرب، رابطه نهاد دولت و تئاتر و..‌.در اختیار مخاطب می‌گذارد. انتشار مطالبی منتشر نشده از دکتر مهدی فروغ و دکتر خلیل موحد دیلمقانی از دیگر مطالب این شماره فصلنامه نمایش‌شناخت است.
این شماره فصلنامه مربوط به دو فصل پاییز و زمستان می‌باشد که به طور تجمیعی در یک مجلد گردآوری شده است. شماره‌ای در۲۲۰صفحه با قطع رقعی و قیمت۴۰۰۰۰تومان که در اواسط اسفندماه امسال به انتشار رسیده و علاقمندان می‌توانند این شماره را از کتابفروشی‌های معتبر تهیه کنند.

 
مطالب مرتبط

در نشست تخصصی فصلنامه «نمایش شناخت» مطرح شد

حمایت از تئاتر دموکراسی را تقویت می‌کند
در نشست تخصصی فصلنامه «نمایش شناخت» مطرح شد

حمایت از تئاتر دموکراسی را تقویت می‌کند

دانشکده هنر و رسانه پنجشنبه 19 دی‌ماه میزبان برگزاری دومین نشست تخصصی نمایش شناخت به همراه مراسم رونمایی از چهارمین شماره این فصلنامه تخصصی تئاتر بود. در این نشست نظر احمدی مدیرمسئول و سردبیر «نمایش شناخت» گفت: حمایت از تئاتر دموکراسی را در جامعه تقویت می‌کند چرا که ...

|

نظرات کاربران