در حال بارگذاری ...
 • خبرگزاری جمهوری اسلامی بررسی کرد

  روز ملی هنرهای نمایشی زیر سایه شیوع کرونا

  گسترش شیوع ویروس کرونا در آخرین ماه سال بسیاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری جامعه را تحت الشعاع قرار داد که برنامه روز ملی هنرهای نمایشی سال ۹۹ نیز از این شرایط مستثنی نماند.

  به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایرنا هفتم فروردین‌ به عنوان روز ملی هنرهای نمایشی از سال ۹۶ در تقویم شمسی ایران از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ثبت رسید و به این ترتیب تاکنون سه جشن به مناسبت این روز در سراسر کشور همزمان در میانه ایام نوروز برگزار می شود. علی نصیریان نخستین هنرمند پیشکسوتی است که در سال اول برگزاری این روز تئاتری پیامی نوشت و در سال ۹۷ نیز جمشید مشایخی پیام دومین روز برای هنرهای نمایشی را نگاشت و امسال نیز محمد علی کشاورز هنرمند باسابقه این عرصه دست به قلم شد تا در این روز ملی از این بزرگان به یادگار بماند.

  طی سه سال گذشته برنامه های جشنی از جمله تئاترهای خیابانی و برنامه های مختلف در سراسر کشور برای این روز برگزار شد اما در پیشواز از چهارمین سال برگزاری روز ملی هنرهای نمایشی شیوع گسترده ویروس کرونا شرایط را تغییر داده است و به دلیل ممنوعیت تجمعات، محدودیت هایی برای تردد و خانه نشینی برای حفظ سلامت و جلوگیری از ابتلا به این بیماری جدید، این روز نیز تحت الشعاع شرایط جامعه قرار خواهد گرفت.

  در همین راستا شهرام کرمی با اشاره به برنامه ریزی ها از ماه گذشته برای هنرهای نمایشی گفت: پیش بینی هایی برای برگزاری این روزی که متعلق به تئاتر است انجام شده بود اما در این روزها بحران شیوع ویروس کرونا تمام فعالیت های فردی، اجتماعی و هنری را در جامعه تحت الشعاع قرار داده است.

  وی افزود: در این وضع جدید جامعه و الزام رعایت محدودیت های اعلام شده، برای جشن روز ملی هنرهای نمایشی تصمیمات جدیدی در حال شکل گیری است و مشاوره در جلساتی با کارشناسان در این زمینه، راه کارهایی به تناسب این شرایط برای برگزاری روز ملی هنرهای نمایشی پیشنهاد شده است.

  مدیرکل هنرهای نمایشی با اظهار امیدواری برای بازگشت به شرایط عادی در سریع ترین زمان خاطرنشان کرد: در غیر این صورت برنامه هایی به تناسب شرایط موجود خواهیم داشت؛ زیرا این روز متعلق به خانواده تئاتر است هنری که در میان ایرانیان و جهانیان اصالت و ارزش دارد و اهمیت به سزایی برخوردار است.

  تئاتری ها برای عبور از روزهای بحران تلاش می کنند

  کرمی با اشاره به اینکه این روزها همه جامعه تئاتری و هنرمندان درگیر بحران ویروس کرونا هستند تاکید کرد: بسیار مایه خوشحالی است که جامعه تئاتری با احساس وظیفه و تکلیف با همگرایی کنار مردم هستند.

      در روزهای مواجهه با ویروس کرونا شاهد دعوت هنرمندان برای مشارکت در مبارزه با این بیماری و فعالیت های عملی از جمله کمک به نیازمندان تهران و دیگر شهرهای ایران هستیم و حتی عده ای از هنرمندان این عرصه با اجراهایی در فضای مجازی انجام داده اند اقدام به سرگرمی و راه کارهای گذر از بحران اقدام کرده اند .

  کرونا و آخرین اطلاعات پیرامون آن

  رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، ۹۵۸ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۹ هزار نفر افزایش یافت.

      خوشبختانه تاکنون دو هزار و ۹۵۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

  کیانوش جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳ نفر از مبتلایان جدید کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۳۵۴ مورد رسید.

  ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون به حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات گسترش یافته و تا کنون جان هزاران نفر را گرفته است.
   پزشکان توصیه می کنند با خود مراقبتی، قرنطینه خانگی، پرهیز از سفر و رعایت بهداشت فردی می توان مانع از ابتلا و سرایت به ویروس کرونا شد.

   
  مطالب مرتبط

  پیام کورش زارعی به بهانه روز جهانی تئاتر:

بی‌شک تئاتر و هنرمندانش را باید قدر دانست
  پیام کورش زارعی به بهانه روز جهانی تئاتر:

  بی‌شک تئاتر و هنرمندانش را باید قدر دانست

  کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور در پیامی منتقدانه در این روزهای تعطیلی تئاتر کشور روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی ایران را تبریک گفت و از دولت محترم، ساکنین عزیز خانه ملت، مدیران ارشد فرهنگی و هنری کشور خواست تئاتر را یک شغل بدانند.

  |

  با انتشار بیانیه‌ای اعلام شد

خیزش هنرمندان ایران برای دوران کرونایی مردم
  با انتشار بیانیه‌ای اعلام شد

  خیزش هنرمندان ایران برای دوران کرونایی مردم

  جمعی از هنرمندان رشته‌های مختلف، با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کردند، با خیزشی همراهی می‌کنند که قرار است دست‌کم در 100 روز آتی، برای مردمی که شرایط قرنطینه خانگی و سختی احتیاط در برابر شیوع ویروس کرونا را تحمل می‌کنند، به تولید و انتشار عام آثار هنری‌ بپردازد.

  |

  چند اتفاق خوب در روز جهانی تئاتر

پخش زنده نمایش راه حل روزهای کرونایی دنیای نمایش
  چند اتفاق خوب در روز جهانی تئاتر

  پخش زنده نمایش راه حل روزهای کرونایی دنیای نمایش

  ایران تئاتر_ارغوان اشتری:روز جهانی تئاتر روز بیست و هفتم ماه مارس است. اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان چراغ سالن‌های تئاتر امسال خاموش شده و هنرمندان برای پیشگیری و شکستن زنجیره اپیدمی در خانه مانده اند.

  |

  پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

فصل رویش، حیات را به یاد می‌آورد
  پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

  فصل رویش، حیات را به یاد می‌آورد

  حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در پیامی که به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی منتشر کرد آورده است: فصل رویش و بعثت دیگرباره طبیعت، برای انسان‌های فره‌مند و فرهیخته حیات را از پس فنا و نیستی به یاد می‌آورد.

  |

  نظرات کاربران