در حال بارگذاری ...
پیشنهادهای یک کارگردان تئاتر :

اجراهای روی صحنه نرفته سال 98 را هم دریابیم

مسعود طیبی کارگردان، نویسنده و مدرس دانشگاه معتقد است تاثیر اپیدمی کرونا درسی بزرگ برای همبستگی، هم اندیشی و مدیریت بحران برای خانواده بزرگ تئاتر است.

به گزارش ایران تئاتر طیبی از جمله کارگردانانی است که قرار بود سال 98 را با نمایشنامه خوانی «انتقام سیاوش» که به تازگی به رشته تحریر درآورده است، به پایان ببرد و سال 99 را نیز با اجرای نمایش «فقط چهل روزه بودم» در بهار در مجموعه تئاتر شهر آغاز کند که فعالیت های او نیز همچون بقیه گروه های تئاتری دستخوش بحران کرونا شده است.
این کارگردان در گفت و گویی وضعیت گروه های نمایشی را در بحران تعطیلی تئاتر به دلیل اپیدمی کرونا به سه دسته تقسیم کرد و گفت: بخشی از نمایش ها در حال اجرا بود که تعطیل شد، بخشی دیگر از گروه ها در حال تمرین بودند و قرار بود در سال 98 جایگزین گروه های در حال اجرا شوند و گروه هایی نیز بر اساس جدول زمانبندی قرار است در سال 99 به روی صحنه بروند.
این کارگردان تئاتر با اشاره به بلاتکلیفی گروه های تئاتری مثل دیگر اقشار جامعه ، پیامدهای تعطیلی تئاتر به دلیل خطر ناشی از اپیدمی کرونا را در دو بعد مالی و روانی توصیف کردو افزود :قطعا اداره کل هنرهای نمایشی ایران به گونه ای برنامه ریزی می کند که کمترین خسارت به گروه های تئاتری که اجرای آنها در این شرایط کنسل شده و یا در سال جدید به روی صحنه خواهند رفت، تحمیل شود.
این کارگردان تئاتر با اشاره به این که در شرایط کنونی گروه های تئاتری  حمایت مشخصی ندارند، گفت: اداره کل هنرهای نمایشی ، با چالش چیدمان اجراها در سالن های دولتی رو به روست و طبیعتا این اداره کل و مدیران سالن های دولتی باید تمهیدی برای چیدمان اجراها بیابند.لازم است اجراهای  روی صحنه نرفته سال  98 را هم دریابیم.
این مدرس دانشگاه گفت از آقای آشنا درخواست می کنم تمهیدی بیاندیشند که  زمانی نیز به اجراهای کنسل شده 98 اختصاص داده شود.
طیبی با اشاره به ضرورت افزایش سطح همبستگی گروه های نمایشی در شرایط کنونی در سال جدید خواستار استفاده حداکثری از بازه های زمانی اجرا در سالن های دولتی شد. این کارگردان گفت با وجودی که چند اجرایی بودن سالن های تئاتر دولتی  کار درستی نیست اما، پیشنهاد می دهم تعداد اجراها درسالن ها از دو اجرا به سه اجرا افزایش پیدا کند و یا از تعداد روزهای اجرا تا 5 روز کاسته شود تا امکان اجرای نمایش برای همه گروه هایی که در این مدت تمرین کرده اند فراهم شود.
این مدرس دانشگاه پیشنهاد کرد اداره کل هنرهای نمایشی جلسات هم اندیشی را با حضور مدیران ارشد تئاتر، نماینده رئیس جمهور، کمیسیون فرهنگی مجلس و کارگردان های جوان، کارگردان های با تجربه و مدرسان دانشگاه برگزار کند تا بتوان به یک راهکار تفاهم آمیز مناسب برای کمک به اجرای گروه های تئاتری دست یافت.

این کارگردان تاکید کرد هم اندیشی اداره کل هنرهای نمایشی، خانه تئاتر و اهالی تئاتر می تواند باعث شود که هنرمندان به امنیت روانی و نیز امنیت شغلی دست یابند.
طیبی همچنین افزود می توان بخش دیگری از خسارت مالی ناشی از تعطیلی اجراها را از طریق شیوه هایی مثل اختصاص بیمه بیکاری و انواع دیگر بیمه ها و بسته های حمایتی به هنرمندان جبران کرد.
راهکار پیشنهادی دیگر این کارگردان برای کمک به رفع بحران تعطیلی تئاتر این است که اداره کل هنرهای نمایشی با اختصاص کمک هزینه به گروه های نمایشی که قرار است در سالن های دولتی به روی صحنه بروند، امکان اجرای این گروه ها را در سالن های خصوصی فراهم آورد.

طیبی همکاری ماداره کل هنرهای نمایشی با سالن های خصوصی را از طریق چنین راهکارهای معنی داری عامل همبستگی بیشتر میان سالن های دولتی و خصوصی در جهت کمک جمعی به هنرمندان تئاتر و در چشم انداز وسیعتر خانواده تئاتر ایران توصیف کرد.
این مدرس دانشگاه با بیان این که بحران، هر اتفاق غیر منتظره ای است که روال طبیعی کار و زندگی مردم را بر هم زده و باعث بروز مشکلات مالی و روانی جمعی شود، گفت بروز بحران هایی نظیر اپیدمی کرونا هر چند ناراحت کننده است اما شاید بتواند مدیران عرصه تئاتر را به فکر برنامه ریزی و دوراندیشی برای مدیریت بحران بیندازد و عاملی برای هم بستگی و هم اندیشی بیشتر همه اهالی تئاتر شئذد.
این کارگردان تئاتر همچنین گفت: وقت آن رسیده است که مدیران تئاتر با هم اندیشی اهالی تئاتر کلیه ریسک هایی را که می تواند زیست اجتماعی و هنری خانواده بزرگ تئاتر را به خطر بیندازد، به صورت علمی بررسی و برای آن به صورت روشمند و قانونی برنامه ریزی کند، تا در مواجه با بحران های اینچنینی کمترین خسارت مالی و روانی به خانواده بزرگ تئاتر تحمیل شود.

 
مطالب مرتبط

در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد:

جدیدترین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تئاتر
تلاش می کنیم تئاتر از مشاغل گروه 3 به گروه 2 منتقل شود
در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد:

جدیدترین تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تئاتر
تلاش می کنیم تئاتر از مشاغل گروه 3 به گروه 2 منتقل شود

مدیر کل هنرهای نمایشی خبر داد که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم‌گیری درباره فعالیت‌های نمایشی را به عهده وزارت ارشاد و بهداشت گذاشته است.

|

در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد

ادامه مذاکره برای از سرگیری فعالیت سالن‌های تئاتر
انتقال تئاتر از گروه  مشاغل سه به دو
در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد

ادامه مذاکره برای از سرگیری فعالیت سالن‌های تئاتر
انتقال تئاتر از گروه مشاغل سه به دو

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به پیگیری برای انتقال تئاتر از گروه ۳ به ۲ مشاغل تعیین شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار امیدواری کرد که فعالیت‌های تئاتری به زودی از سر گرفته ‌شوند.

|

سید عباس صالحی در حاشیه جلسه دولت:

هنوز با جبران کامل خسارت‌ها فاصله داریم
سید عباس صالحی در حاشیه جلسه دولت:

هنوز با جبران کامل خسارت‌ها فاصله داریم

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:در دو هفته آینده کلیه فعالیت‌های غیرضروری به جز مشاغل گروه یک، تعطیل هستند که مجموعه فعالیت‌های هنری و سینمایی که جزو مشاغل گروه ۳ هستند،تعطیل خواهند بود. کمک‌های دولتی تا حدودی توانسته این شرایط را جبران کند اما هنوز با جبران ...

|

در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهایی از پرداخت مطالبات و پیگیری برای باز شدن سالن های تئاتر
امیدوارم دیگر شاهد تعطیلی سالن‌های موثر در اشتغال زایی  نباشیم
در گفت و گو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهایی از پرداخت مطالبات و پیگیری برای باز شدن سالن های تئاتر
امیدوارم دیگر شاهد تعطیلی سالن‌های موثر در اشتغال زایی نباشیم

مدیرکل هنرهای نمایشی از پرداخت تعهدات مالی سال ۹۹ به هنرمندان تئاتر و پیگیری و رایزنی برای از سرگیری فعالیت‌های تماشاخانه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.

|

نظرات کاربران