در حال بارگذاری ...
چند اتفاق خوب در روز جهانی تئاتر

پخش زنده نمایش راه حل روزهای کرونایی دنیای نمایش

ایران تئاتر_ارغوان اشتری:روز جهانی تئاتر روز بیست و هفتم ماه مارس است. اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان چراغ سالن‌های تئاتر امسال خاموش شده و هنرمندان برای پیشگیری و شکستن زنجیره اپیدمی در خانه مانده اند.

در این شرایط برخی گروه های نمایشی راه حلی را تجربه کرده اند ؛ امسال بسیاری از نمایش‌ها به صورت آنلاین پخش خواهد شد.بیشتر نمایش‌های روز بیست و هفتم مارس را برای شروع نمایش‌های آنلاین خود برگزیده‌اند.

گروه «برن تیه‌تر» در روز جهانی تئاتر نمایش «هنری پنجم» را با بازی آرون سایدول و  لورن سمئول به صورت آنلاین در شبکه‌های مجازی پخش می‌کند.این نمایش در انگلستان اجرا می‌شود و کارگردانی‌ش را هال چمبرز با طراحی صحنه امیلی لئونارد برعهده دارد. «هنری پنجم»  یکی از آثار ویلیام شکسپیر است . موسیقی این نمایش را هری اسمیت ساخته است. «هنری پنجم» یکی از مشهورترین نمایش های اجرا شده در این سالن است.«برن تیه تر» برای هنرمندان تئاتری که به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار بیکاری شدند در وب گاه خود  کمک مالی قبول می‌کند.

در کشور بلاروس به دلیل شرایط کنونی، دست به ابتکار جالبی زده اند و تئاتر آکادمی ملی یانکا کوپالا تصمیم دارد اجرای نمایش «پائولینکا » را به صورت زنده با دوربین فیلمبرداری و پخش کند. این اتفاق روز جهانی تئاتر خواهد افتاد.

این نمایش که به صورت زنده پخش خواهد شد برای تمام مردم بلاروس در اقصی نقاط دنیا قابل دریافت است.کسانی که به فرهنگ کشور بلاروس علاقمند هستند می‌توانند از تماشای این نمایش که اجرایش قدمتی هشتاد ساله دارد، لذت ببرند.قرار است اجرای این نمایش زیرنویس روسی هم داشته باشد.

«پائولاینکا » اولین بار سال 1944 توسط لو لیتوینف اجرا شد. امسال گروهی از بازیگران مشهور بلاروس این نمایش را روی صحنه خواهند برد که بدون تماشاگر فقط به صورت آنلاین پخش می‌شود.

در شهر اوتاوا کانادا سالن‌های سینما و تئاترها بسته شده و بسیاری از هنرمندان تئاتری دچار مضیقه مالی شده اند،اما  مدیران بزرگترین گروه  و سالن حرفه‌ای مستقل  شهر اوتاوا با نام GCTC امید دارند که هر چه زودتر این اپیدمی تمام شود و بتوانند برنامه‌ریزی برای فصل بعدی سال داشته باشند بنابراین در پشت صحنه برای فصل بعدی سال کارمندان کمپانی درحال برنامه ریزی هستند و قرار است برنامه آینده این گروه روز بیست و هفتم ماه مارس هم زمان با روز جهانی تئاتر اعلام شود. این کمپانی نیز برای هنرمندان کمک‌های مالی از مردم جمع آوری می‌کند.

در کشور اوگاندا اما هنوز سالن‌های سینما و تئاتر باز است چراکه ویروس کرونا چندان این کشور آفریقایی را تهدید نکرده است. به همین خاطر نمایش «سی سال موز» در روز جهانی تئاتر به روی صحنه می‌رود. این نمایش 120 دقیقه‌ای اولین بار در سال 1992 در روز ملی تئاتر به روی صحنه رفت، در سالی که مردم اوگاندا سی‌امین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گرفتتند.قرار است این نمایش از روز 27 مارس تا 29 مارس در سالن تئاتر ملی در کامپالا روی صحنه برود. این نمایش را فیلیپ لوسواتا کارگردانی، نویسندگی و تهیه می‌کند.قرار است اجرا دو زبانه باشد. زبان انگلیسی و زبان مردم کشور اوگاندا.

گفتنی است روز ملی هنرهای نمایشی ایران نیز که در تاریخ هفتم فروردین ماه در تقویم رسمی کشورمان ثبت شده با پیام مقامات رسمی ، مدیران هنری و دلنوشته ها و پیام های ویدیویی هنرمندان تئاتر کشورمان امسال در حالی برگزار شد که ایران نیز مانند دیگر کشور ها به دلیل شیوع ویروس کرونا هیچ نمایشی را برصحنه نداشت. 

 
مطالب مرتبط

رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری:

وظیفه دولت حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری:

وظیفه دولت حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت است

فرشید بزرگ نیا رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری در نشست مشترک هنرمندان تئاتر با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: در بیشتر کشور های دنیا دولت از هنرمندان تئاتر و رشته تئاتر حمایت ویژه می کند. وظیفه هر دولتی حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت ...

|

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

باید ذائقه مردم را نسبت به نمایش حساس کنیم
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری:

باید ذائقه مردم را نسبت به نمایش حساس کنیم

ابراهیم شریفی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری در دیدار با هنرمندان تئاتر استان گفت: باید ظرفیت تئاتر استان به درستی توسط هنرمندان تئاترمعرفی شود و ذائقه مردم را باید نسبت به نمایش حساس کنیم.

|

مروری بر نظر صاحب نظران به بهانه تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر احیای یک مدیوم:

تولید تله تئاتر راهکار موثر حمایت از معیشت هنرمندان
مروری بر نظر صاحب نظران به بهانه تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر احیای یک مدیوم:

تولید تله تئاتر راهکار موثر حمایت از معیشت هنرمندان

ایران تئاتر- علی رحیمی: تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص احیای تولید تله تئاتر نشان داد که نگاه مسئولان همسو با طرح های کارشناسی صاحب نظران است.

|

نظرات کاربران