در حال بارگذاری ...
تئاتر فعال شهرهای خوزستان در سالی که گذشت

8 اجرا و 11 حضور جشنواره ای در شهر امیدیه

هنرمندان تئاتر خوزستان همواره و در سخت ترین شرایط به فعالیت های نمایشی خود ادامه داده و هیچ گاه فعالیت های خود را متوقف نکرده اند. از روزهای آغازین سال ۱۳۹۸ که وقوع سیل استان خوزستان را در بر گرفت تا روزهای پایانی سال و شرایط سخت مبارزه با بیماری کرونا و تعطیلی تمامی فعالیت های هنری کشور و استان خوزستان حادث شده است، فعالیت هنرمندان تئاتر این استان به روش های مختلف ادامه داشته است.به گزارش تئاتر خوزستان، در سالی که پشت سر گذاشتیم تئاتر در استان پهناور خوزستان فعالیت های چشمگیری داشت و به همین منظور و به رسم سالیان پیش، به بررسی و ارائه گزارش فعالیت های نمایشی از شهرستان های مختلف استان خوزستان پرداختیم. در متن پیش رو به منظور بررسی و ارائه گزارش عملکرد انجمن هنرهای نمایشی شهرستان امیدیه به ریاست علی اصغر همتیان، تئاتر فعال و پرافتخار شهرستان امیدیه در سال ۹۸ را ورق زدیم.

به گزارش ایران تئاتر از خوزستان، در سالی که پشت سر گذاشتیم تئاتر در استان پهناور خوزستان فعالیت های چشمگیری داشت و به همین منظور و به رسم سالیان پیش، به بررسی و ارائه گزارش فعالیت های نمایشی از شهرستان های مختلف استان خوزستان پرداختیم. در متن پیش رو به منظور بررسی و ارائه گزارش عملکرد انجمن هنرهای نمایشی شهرستان امیدیه به ریاست علی اصغر همتیان، تئاتر فعال و پرافتخار شهرستان امیدیه در سال 98 را ورق زدیم.


رویدادهای نمایشی:

برگزاری نخستین فستیوال خوانش داستان های کوتاه ملل در امیدیه در اردیبهشت ماه 98 به همت موسسه نمایش خلاق بازی و یادگیری با همکاری دفتر انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان امیدیه.


کارگاه های آموزشی:

1) برگزاری کارگاه آموزشی «تئاتر فیزیکال» توسط یاسر خاسب طراح و کارگردان بین المللی و سرپرست گروه تئاتر بدن دیوانه از 28 الی 30 خردادماه 98 توسط موسسه نمایش خلاق بازی و یادگیری، دفتر انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان امیدیه.

2) برگزاری اولین کمپ آموزش تخصصی هنرهای نمایشی استان خوزستان از جمعه 10 آبان ماه 98 به مدت 6 هفته توسط اساتید و کارشناسان استان خوزستان با حضور هنرمندان شهرستان های امیدیه، آغاجاری، بهبهان، بندر ماهشهر، بندرامام خمینی(ره)، رامشیر و رامهرمز در پلاتو ارغوان شهرستان امیدیه.


تولید و اجراهای عمومی نمایش:

1) اجرای نمایش خیابانی «اعترافات یک جانی» به نویسندگی صابر شوفریان و کارگردانی حمزه حمید کاری از گروه تئاتر نیکان روز یکشنبه 2 تیرماه 1398 ساعت 21 در پارکینگ مسجد جامع و ساعت 21:30 در پارکینگ مجتمع تجاری امیدیه.

2) اجرای نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» به نویسندگی ساناز بیان و کارگردانی محمد بوبردک کاری از گروه تئاتر آکتور از 12 الی 14 تیرماه 98 در پلاتو ارغوان امیدیه.

3) اجرای نمایش «پیش از صبحانه» به نویسندگی یوجین اونیل و کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا در تاریخ 18 و 19 مردادماه 98 در پلاتو ارغوان.

4) اجرای پرفورمنس محیطی «بازماندگان» به نویسندگی و کارگردانی مهدی درویش کاری از گروه تئاتر بداهه از  31 شهریور الی 4 مهرماه 98 ساعت 15 در گلزار شهداء و ساعت 18 در مجتمع تجاری شهرستان امیدیه.

5) اجرای عمومی نمایش خیابانی «ماهک» به نویسندگی علیرضا داوری و کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا از 25 الی 30 آذرماه 1398 در امیدیه.

6) اجرای عمومی نمایش «روایت مردی که از پیله رها شد» به نویسندگی و کارگردانی حمزه حمید کاری از گروه تئاتر نیکان از 28 الی 30 دی ماه ۹۸ ساعت 19 در پلاتو ارغوان امیدیه.

7) اجرای عمومی نمایش «پینوکیو» به نویسندگی و کارگردانی مهدی درویش کاری از گروه تئاتر بداهه از 10 الی 30 آذرماه 98 ساعت 19 در مجتمع باران امیدیه.

8) اجرای عمومی نمایش «جادوی بی جنبل» به نویسندگی هادی حق نویس و کارگردانی امین شهریاری در اسفندماه 98 (این نمایش به علت شیوع بیماری کرونا دو شب اجرا رفت و اجرای آن با توجه به بخشنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شد.)

همچنین نمایش های بی بری، خواب زمستانی، قبله دعا و دو اثر دیگر توسط هنرمندان تئاتر امیدیه تولید شده است که با توجه به شرایط بیماری کرونا امکان اجرای آنها فراهم نشد و به محض باز شدن تالارهای نمایشی کشور این آثار به روی صحنه خواهند رفت.

* تئاتر شهرستان امیدیه در سال 1398 در مجموع 42 سانس اجرای نمایش در قالب اجرای عمومی داشته است.  


حضور در جشنواره های تئاتر:

1) شرکت در دوازدهمین جشنواره نمایش های کوتاه استان خوزستان در شهرستان رامهرمز با نمایش «پیش از صبحانه» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا از 20 الی 22 مردادماه 98 و کسب جوایز: رتبه سوم کارگردانی توسط غزل بویری، رتبه اول بازیگری زن توسط خدیجه مویسات و تقدیر طراحی صحنه توسط غزل بویری.

2) شرکت در سیزدهمین جشنواره سراسری نمایش های کوتاه ارسباران با نمایش خیابانی «صلح» به کارگردانی مرتضی امینی پور کاری از گروه تئاتر کامیاب و کسب جایزه سوم بازیگری توسط شکیلا هوتمن.

3) شرکت در سی و یکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان با نمایش «شوومان» به کارگردانی مرتضی امینی پورکاری از گروه تئاتر کامیاب از 2 الی 5 شهریورماه 1398 در شهرستان شوش و کسب جایزه طراحی گریم توسط مینا ملحانی.

4) شرکت در اولین جشنواره ملی تئاتر آرخه تهران با نمایش «پیش از ناشتایی» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا از 18 الی 28 آبان ماه 98 و اجرا در عمارت نوفل لوشاتو تهران.

5) شرکت در دومین جشنواره ملی تئاتر اهواز با نمایش خیابانی «ماهک» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا از 1 الی 4 دیماه 1398 در شهرستان اهواز.

6) شرکت در چهارمین همایش استانی تئاتر جوان نور آبادان با نمایش «مَن» به نویسندگی پیمان خوش سخن و کارگردانی و بازی عدی مولیات کاری از گروه تئاتر دیگران از 10 الی 13 بهمن ماه 1398 و کسب جوایز: برگزیده طراحی لباس توسط پیمان خوش سخن، برگزیده طراحی صحنه توسط پیمان خوش سخن)، رتبه اول بازیگری مرد توسط عدی مولیات، رتبه دوم نویسندگی توسط پیمان خوش سخن و رتبه اول کارگردانی توسط عدی مولیات و عنوان نمایش برگزیده به جشنواره استانی نمایش های کوتاه حوزه هنری خوزستان که خردادماه 99 در اهواز برگزار می گردد راه یافت.

7) شرکت در دومین جشنواره استانی تئاتر برنا شهرستان اندیمشک با نمایش «روایت مردی که از پیله رها شد» به نویسندگی و کارگردانی حمزه حمید کاری از گروه تئاتر نیکان از 11 الی 14 بهمن ماه 1398 و کسب جوایز: رتبه دوم طراحی صحنه توسط حمزه حمید، رتبه سوم بازیگری مرد توسط عماد حمیداوی و تقدیر نمایشنامه نویسی توسط حمزه حمید.

8) شرکت در دوازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول با نمایش «پینوکیو» به نویسندگی و کارگردانی مهدی درویش کاری از گروه تئاتر بداهه از 14 الی 17 مهرماه 1398 و کسب جوایز: نمایش برگزیده هیئت داوران کودک جشنواره، رتبه دوم طراحی صحنه توسط مهدی درویش، رتبه سوم بازیگری مرد توسط کامران جعفری و رتبه دوم بازیگری مرد توسط رامین قادری.

9) شرکت در دومین جشنواره تئاتر شهر آبادان با نمایش خیابانی «ماهک» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا از 23 الی 28 بهمن ماه 1398 و کسب جوایز: برگزیده طراحی لباس توسط شکیبا بویری، تقدیر بازیگر پیشکسوت تئاتر توسط بهروز صانعی و رتبه دوم کارگردانی توسط غزل بویری و جزو دو نمایش های برگزیده بخش تئاتر خیابانی.

10) پذیرش در دومین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی فانوس بندر با نمایش خیابانی «ماهک» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا که قرار بود از 12 الی 15 اسفندماه 98 در بندرامام خمینی(ره) برگزار گردد که به علت وقوع بیماری کرونا در سال 99 برگزار می گردد.

11) پذیرش در هفتمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی ارس استان آذربایجان شرقی با نمایش خیابانی «ماهک» به کارگردانی غزل بویری کاری از گروه تئاتر ماتریوشکا که قرار بود از 7 الی 10 فروردین ماه 99 در منطقه آزاد ارس در استان آذربایجان شرقی برگزار گردد که به علت وقوع بیماری کرونا در تیرماه سال 99 برگزار می گردد.

* تئاتر شهرستان امیدیه در سال 1398 در مجموع در 11 جشنواره ملی، منطقه ای و استانی داشته است.


تبادل اجرایی:

نمایش «رهایی» به نویسندگی و کارگردانی ولید خالدی کاری از گروه تئاتر بخوان شهرستان رامشیر طی روزهای 11 و 12 مهرماه 98 ساعت 21 در پلاتو ارغوان شهرستان امیدیه به روی صحنه رفت.

 
مطالب مرتبط

گفت و گو ی ایران تئاتر با سرپرست یک گروه استانی در آستانه روز ملی هنرهای نمایشی

گروه تئاتر ماتریوشکای امیدیه ؛ فعال و پرافتخار
گفت و گو ی ایران تئاتر با سرپرست یک گروه استانی در آستانه روز ملی هنرهای نمایشی

گروه تئاتر ماتریوشکای امیدیه ؛ فعال و پرافتخار

ایران تئاتر - ساسان شکوریان : غزل بویری کارگردان، موسس و سرپرست گروه تئاتر ماتریوشکا در شهرستان امیدیه از استان خوزستان است که چند سالی است در تئاتر شهرستان امیدیه به عنوان بازیگر و کارگردان فعالیت می کند و در طی یکسال اخیر در جشنواره های مختلف تئاتر در استان خوزستان و کشور ...

|

با اعلام هیئت داوران سه بخش جشنواره؛

برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان معرفی شدند
با اعلام هیئت داوران سه بخش جشنواره؛

برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان معرفی شدند

دومین جشنواره استانی تئاتر شهر آبادان با حضور جمعی از اهالی هنر تئاتر، مسئولین فرهنگی منطقه آزاد اروند و گروه های نمایشی با اعلام برگزیدگان در سینما مهر آبادان به کار خود پایان داد.

|

نظرات کاربران