در حال بارگذاری ...
اولین گزارش اداره‌کل هنرهای نمایشی در شرایط کرونایی منتشر شد

پیگیری پرداخت تعهدات دولت برای حمایت از هنرمندان آسیب‌دیده

اداره‌کل هنرهای نمایشی نخستین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا منتشر کرد.

به گزارش ایران تئاتر متن گزارش شماره ۱ اداره‌کل هنرهای نمایشی پس از بررسی شرایط موجود به شرح زیر است:
«ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان به تمامی هنرمندان تئاتر و آرزوی سلامتی برای این عزیزان، اعلام می‌دارد نظر به تعطیلی تماشاخانه‌ها و فعالیت‌های نمایشی در سراسر کشور، اداره‌کل هنرهای نمایشی از روزهای آغازین سال ۹۹ ضمن پرداخت بخشی از مطالبات معوقه گروه‌های نمایشی و پیگیری پرداخت باقی‌مانده تعهدات در راستای سیاست‌های دولت برای حمایت از هنرمندان آسیب‌دیده در وضعیت پیش‌آمده تحت شیوع ویروس کرونا، با تعریف ماموریتی برای کارشناسان، ستادی را با هدف رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی تشکیل داده است.
در این راستا موارد زیر به آگاهی می‌رسد:
۱- بخشی از حمایت‌های غیرمستقیم مانند ایجاد تسهیلات برای بیمه تامین اجتماعی هنرمندان توسط صندوق اعتباری هنر در حال پیگیری است. همچنین با هدف حمایت از موسسات و گروه‌های نمایشی که اماکنی را از دستگاه‌های اجرایی اجاره کرده‌اند، هیئت محترم وزیران در جلسه ۳/۲/۹۹ مصوب کرده است که «کلیه دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌های سراسر کشور مجازند نسبت به امهال یا بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی مربوط به جلوگیری از انتشار ویروس کرونا یا افزایش دوره بهره‌برداری حسب شرایط و چهارچوب واگذاری اقدام کنند.»
این مصوبه به‌ویژه برای انجمن‌ها و موسسات در استان‌ها و گروه‌های کمدی شبانه که غالبا فعالیت آن‌ها در اماکن استیجاری از دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها متمرکز است ایجاد ظرفیت می‌کند.
۲- ستاد مذکور در اداره‌کل هنرهای نمایشی هم‌اکنون در حال جمع‌آوری اطلاعات تمامی اجراهای نمایشی اسفندماه ۹۸ در تهران و دیگر استان‌ها است.
۳- اطلاعات تمامی نمایش‌های اسفندماه ۹۸ شهر تهران که پروانه اجرای آن‌ها از سوی اداره‌کل هنرهای نمایشی صادر شده در این اداره‌کل موجود است و به جهت حفظ سلامتی هنرمندان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیازی به مراجعات حضوری نیست.
۴- اطلاعات نمایش‌هایی که برای فروردین و اردیبهشت ۹۹ پروانه داشته‌اند یا مقرر بوده است بازبینی شوند در شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش اداره‌کل هنرهای نمایشی وجود دارد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
۵- در استان‌ها نیز اطلاعات مربوط به اجراهای اسفند ۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹ توسط ادارات‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با همکاری انجمن هنرهای نمایشی آن‌ها جمع‌آوری و توسط کارشناس معین استان در درگاه‌های استانی سایت ایران‌تئاتر بارگذاری خواهد شد. لذا در این خصوص هم نیازی به مکاتبه با این اداره‌کل یا مراجعه حضوری هنرمندان به ادارات‌کل استان‌ها نیست و در صورت لزوم تبادل اطلاعات از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی قابل انجام خواهد بود.
۶- اطلاعات تماشاخانه‌های فعال در حال تجمیع و تطبیق با سوابق موجود در این اداره‌کل است. منظور از تماشاخانه‌های فعال، اماکنی هستند که در طول سال بیش از ۵ اثر نمایشی در آن‌ها اجرای عمومی شده باشد.
۷- پس از تجمیع اطلاعات مذکور و نیز ابلاغ مبلغ حمایتی از سوی دولت، میزان حمایت‌ها و شیوه انجام آن اعلام خواهد شد.
۸- برای انجام بند ۶، از نظرات نمایندگان تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی و تخصصی بهره‌گیری خواهد شد.
۹- اولویت رسیدگی ستاد در مرحله اول، اجراهای اسفند ۹۸، فروردین و اردیبهشت ۹۹ و وضعیت تماشاخانه‌ها خواهد بود. با توجه به وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تدابیر دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیدگی به دیگر مسائل نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
۱۰- با توجه به این ‌که در روزهای اخیر در مورد شرایط بازگشایی سینماها مطالبی منتشر شده است به آگاهی می‌رساند در این مورد قیاس تئاتر با سینما، قیاس موجهی نیست. حضور گروه‌های نمایشی شامل بازیگران و همکاران پشت‌ صحنه، مسئولین فنی و اداری تماشاخانه‌ها و تماشاگران در قیاس با اکران فیلم در سینماها شرایط و دستورالعمل‌های بسیار متفاوتی را می‌طلبد. از این رو هرگونه تصمیم برای بازگشایی تماشاخانه‌ها با در نظر گرفتن این تفاوت‌ها و البته وضعیت اعلامی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و ستادهای استانی خواهد بود.
۱۱- می‌دانیم که معضل جهانی کرونا بر وجوه مختلف زندگی انسان معاصر سایه افکنده و خیل عظیمی از افراد و مشاغل را دچار بحران کرده است. بی‌شک گذر از این شرایط با همدلی و همراهی میسر خواهد شد.»
مطالب مرتبط

اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست
اطلاعیه شماره ۴ اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره دو جشنواره مهم سال

برگزاری جشنواره‌های تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان امکان پذیر نیست

اداره‌کل هنرهای نمایشی با استناد به دلایل و شرایط مربوط به شیوع ویروس کرونا و پس از مشورت با نهادهای مربوطه از جمله ستاد ملی مبارزه با کرونا، برنامه‌ای جهت حمایت از برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان و خیابانی مریوان به شکل سال‌های گذشته ندارد.

|

درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد
درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها

اطلاعیه شماره ۳ اداره‌کل هنرهای نمایشی منتشر شد

اداره‌کل هنرهای نمایشی سومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا این بار با تمرکز بر تئاتر استان‌ها منتشر کرد.

|

اطلاعیه شماره ۲ اداره‌کل هنرهای نمایشی در خصوص تعطیلی فعالیت‌های نمایشی

فهرست 274 اثر در بیش از ۱۰۶ تالار نمایشی احصا شد
اطلاعیه شماره ۲ اداره‌کل هنرهای نمایشی در خصوص تعطیلی فعالیت‌های نمایشی

فهرست 274 اثر در بیش از ۱۰۶ تالار نمایشی احصا شد

اداره‌کل هنرهای نمایشی دومین گزارش خود را در رابطه با رصد و پیگیری شرایط و مشکلات گروه‌های نمایشی و تماشاخانه‌های خصوصی در وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا منتشر کرد.

|

از سوی مدیریت صندوق اعتباری هنر؛

هنرمندان به پویش «من ماسک می‌زنم» دعوت شدند
از سوی مدیریت صندوق اعتباری هنر؛

هنرمندان به پویش «من ماسک می‌زنم» دعوت شدند

سید حسین سیدزاده مدیریت صندوق اعتباری هنر از تمامی اعضای این مجموعه خواست تا با توجه به تشدید شیوع ویروس کرونا و تاکید مقام معظم رهبری و مسئولان بهداشتی به پویش «من ماسک می‌زنم» بپیوندند.

|

قابل توجه صاحبان کسب‌وکارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای فاقد کد بیمه

ثبت‌نام شاغلان و بنگاه‌های فاقد بیمه در سامانه کارا آغاز شد
قابل توجه صاحبان کسب‌وکارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای فاقد کد بیمه

ثبت‌نام شاغلان و بنگاه‌های فاقد بیمه در سامانه کارا آغاز شد

دفتر اقتصاد فرهنگ و هنر معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در اطلاعیه‌ای آغاز ثبت‌نام شاغلان و بنگاه‌های فاقد بیمه در سامانه کارا را اعلام کرد.

|

رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی:

مجوز نهایی پخش فیلم‌تئاتر همچنان با سازمان سینمایی است
رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی:

مجوز نهایی پخش فیلم‌تئاتر همچنان با سازمان سینمایی است

سید وحید فخرموسوی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه صدورمجوز نهایی پخش فیلم تئاترها همچنان با سازمان سینمایی است، عنوان کرد تنها نظارت اولیه روی آثار توسط شورای نظارت انجام می‌شود.

|

نظرات کاربران