در حال بارگذاری ...
 • حسن باستانی در گفت وگو با ایران تئاتر مطرح کرد:

  شیطان و دوشیزه پریم را به صحنه می‌برم

  شیطان و دوشیزه پریم نوشته پائولو کوئلیو را پس از بازگشایی سالن ها در برنامه اجرا دارم. برای اولین بار است که در ایران بر اساس رمان های کوئلیو نمایشی روی صحنه اجرا خواهد شد.

  حسن باستانی در گفت‌وگو با ایران‌تئاتر درباره فعالیت‌های جدید  خود عنوان کرد: در سال قبل مذاکراتی با سعید اسدی، مدیریت مجموعه تئاتر شهر داشتم و قرار شد که در سال جاری نوبت اجرا داشته باشم. در همین راستا دو متن را ارائه کردم؛ متنی که روی آن کار می کنم رمان نامه شیطان و دوشیزه پریم نوشته پائولو کوئلیو است . برای اولین بار است که در ایران بر اساس رمان های کوئلیو نمایشی روی صحنه اجرا خواهد شد.

  این کارگردان درباره مضمون و شرایط اقتباس از متن کوئلیو افزود: این متن را دراماتورژی کرده ام. کوئلیو این اثرش را تحت تاثیر رمان معروف دورنمات یعنی ملاقات با بانوی سالخورده نوشته است و داستان ورود مرد متمول و پا به سن گذاشته ای است که وارد روستایی می شود و تلاش می کند تا اثبات کند که آدم ها ذاتا بد هستند و اگر در موقعیت کار شر قرار بگیرند دست به بدی و قتل و جنایت می زنند. این مرد این موقعیت را برای آنها ایجاد می کند و مردم روستا ذات حقیقی خودشان را نشان می دهند. رمان دو شخصیت اصلی دارد.

  باستانی درباره دلایل خود برای انتخاب متن شیطان و دوشیزه پریم برای اجرا خاطر نشان کرد: به نظرم این متن بسیار جذاب و رمانتیک است و در رمان شیطان . دوشیزه پریم کوئلیو به یکی از دغدغه‌های همیشگی بشری می‌پردازد؛ نیکی و بدی، پاکی و زشتی و فرشته و شیطان .چه از منظر فلسفه نگاه کنیم چه از نگاه دین و چه از دریچه اخلاق، دغدغه اصلی و بنیادین را در دو راهه نیکی- بدی می‌بینیم. اینکه چه چیزی اخلاقی است؟ چه چیزی اخلاقی نیست؟ چه چیز شایسته است و چه چیز ناشایست محسوب می شود.

  این پژوهشگر درباره انتخاب بازیگران نمایش گفت: تصمیم دارم از بازیگرانی برای بازی در نمایش شیطان و دوشیزه پریم دعوت کنم که قبلا با آنها همکاری داشته ام.

  حسن باستانی فعالیت خود را از دهه پنجاه با با گروه نمایش دیلمان شروع کرد و در رشته های مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه صنعتی اصفهان، حضور در آموزشگاه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در رشته نمایش نامه نویسی و حضور در آموزشگاه حمید سمندریان نزد استاد بهرام بیضایی دوره نمایشنامه نویسی و فیلمنامه نویسی را آموخته. وی نخستین کار حرفه‌ای خود را در سال ۷۶ با نمایش پوریایی دیگر در تالار چهارسوی تئاتر شهر روی صحنه برد. باستانی تاکنون بیش از ۳۵ نمایشنامه نوشته و ۱۲ نمایش را کارگردانی و اجرا کرده است.

  اکثر نمایشنامه‌های حسن باستانی در تهران و شهرهای دیگر ایران روی صحنه رفته و در فستیوال‌های مختلف داخلی و خارجی شرکت کرده است. او ۲۹ دیپلم افتخار و لوح تقدیر از جشنواره‌های داخلی و پنج دیپلم افتخار از فستیوال‌های بین‌المللی دریافت کرده و نیز در دو کشور گرجستان (۲۰۰۵) و کلمبیا (۲۰۱۰اجرای عمومی داشته است.

  حسن باستانی عضو هیات مدیره و مسئول کمیته آموزش و پژوهش کانون نمایشنامه ‌نویسان و مترجمان خانه تئاتر ایران و موسس و سرپرست گروه تئاتر ادونای است. باستانی در کنار پژوهش بر روی نوشتارهای کهن، فرهنگ و اساطیر ایران بیشتر به نگارش نمایشنامه‌هایی با درونمایه‌های فرهنگ و ادبیات کهن فارسی، فولکلور ایرانی پرداخته است. از جمله جوایزی که او تاکنون دریافت کرده می‌توان از دریافت تندیس نمایش ایرانی برگزیده در فستیوال بین‌المللی شبهای سفید، تئاتر روهر(Theater an der Ruhr) مولهایم-آلمان برای نویسندگی نمایش اژدها چهرک و دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی پر کردن فضای خالی کشور جمهوری آذربایجان باکو برای نویسندگی نمایش اژدها چهرک نام برد. از آثار نگارشی حسن باستانی می‌توان به پوریای دیگر، سفر سبز در سبز، عید پاک، همیشه ماندگار، دیوار چین، گوشه‌نشینان آلتونا، همه آن اسفندیاران، آپارتمان، پهلوان و یادگار زریران مادر اشاره کرد.

   

   
  مطالب مرتبط

  مجموعه نامه‌ها روی میز امیر ابراهیم‌زاده(4)

تجربه عجیب بی‌همانی
  مجموعه نامه‌ها روی میز امیر ابراهیم‌زاده(4)

  تجربه عجیب بی‌همانی

  در تمام نقاط دنیا، قرنطینه برای کسانی که اهل نوشتن‌اند، بهترین فرصت است؛ نوشتن نه فقط برای خود نویسنده، بلکه برای دیگری، برای همه. ایران تئاتر در این روزها، به سراغ نمایشنامه نویسان می رود تا ببیند مشغول به نگارش چه متن جدیدی هستند، چه چیزهای تاثیر گذار و جالبی خوانده یا ...

  |

  مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد عنوان کرد؛

سالن‌های تئاتر و کنسرت‌ها عید فطر باز نمی‌شود
  مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد عنوان کرد؛

  سالن‌های تئاتر و کنسرت‌ها عید فطر باز نمی‌شود

  مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد درباره وضعیت بازگشایی سالن‌های تئاتر و برگزاری کنسرت‌های موسیقی تأکید کرد «ستاد ملی مقابله با کرونا» هنوز در این خصوص تصمیمی نگرفته است.

  |

  گزارشی از شرایط اهالی نمایش در انگلستان

بسته ماندن سالن‌های نمایش تا پایان امسال؟!
  گزارشی از شرایط اهالی نمایش در انگلستان

  بسته ماندن سالن‌های نمایش تا پایان امسال؟!

  تهیه کننده مشهور تئاتر سر کمرون مکینتاش که در کارنامه‌اش نمایش‌های «بینوایان» و «گربه‌ها» را دارد، می‌گوید با این شرایط تا پایان سال 2020 سالن‌های تئاتر بازگشایی نخواهند شد.

  |

  بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است
  بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با ایرج راد(3)

  بهترین راهکار برای این روزهای تئاتر استفاده از رسانه تلویزیون است

  ایرج راد با تاکید بر اینکه لازمه تئاتر اجرای زنده و در حضور تماشاگر است و بدون بررسی و شناخت کافی نمی توان تئاتر را در فضای مجازی تعریف کرد، می گوید: در این بحران که امکان اجرای زنده نیست، بهترین راهکار استفاده از تلویزیون است.

  |

  نظرات کاربران