در حال بارگذاری ...
مسافرآستانه مدیر تماشاخانه ایرانشهر:

قرارداد فیلم تئاترها باید تغییر کند

حسین مسافرآستانه مدیر تماشاخانه ایرانشهر که سابقه مدیریت در موسسه رسانه‌های تصویری سازمان سینمایی را هم پیش از این داشته، با تاکید بر اینکه در موضوع فیلم تئاترها نوع قراردادها باید تغییر کند، می‌گوید: در این ماجرا حقوقی برای هنرمندان متصور است که باید بازستانده شود.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا، از حدود دو هفته قبل که اولین اعتراض‌ها از سوی برخی کارگردان‌های تئاتر نسبت به پخش و فروش فیلم تئاترهایشان در سامانه‌های اینترنتی منتشر شد، همچنان هنرمندان در تماس‌هایی از این اتفاق گله‌مند و به دنبال راهی برای احقاق حق خود هستند.
براساس پیگیری‌های انجام شده، بعضی از این هنرمندان قراردادی با مرکز موسیقی بتهوون به عنوان ناشر نسخه DVD در اختیار دارند که در آن هیچ اشاره‌ای به توزیع آثارشان در VODها نشده است. حتی برخی مدعی هستند که برهمین اساس سامانه‌های اینترنتی هم بدون هیچ قرارداد رسمی و قانونی به پخش فیلم تئاترها اقدام کرده‌اند و این کار پیگیری حقوقی را ممکن می‌کند. یکی از دلایل این ادعا که پیش‌تر در ایسنا هم منتشر شد به فیلم تئاتر «بخاطر یک مشت روبل» حسن معجونی مربوط می‌شود که قرارداد پخش آن با مرکز بتهوون فقط دو سال بوده و بعد از آن هیچ تمدیدی برای توزیع DVD یا پخش در VOD وجود نداشته است.
از سوی دیگر پیگری‌های ایسنا نشان می‌دهد برای فیلم تئاترهایی که در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شده بودند، ابهامی در ماجرای پخش این آثار و تسویه حساب‌های مالی وجود دارد. در واقع بجز موضوع قرارداد که در برخی به VOD اشاره شده و در برخی دیگر خیر، بحث‌های مالی هم در میان است. چرا که برخی کارگردان‌ها مدعی هستند هیچ پولی بابت توزیع یا پخش اینترنتی فیلم تئاترشان دریافت نکرده‌اند درحالی که شنیده‌هایی هم هست که مرکز بتهوون بعضی از این حساب‌های مالی را با طرف اصلی قرارداد یعنی تماشاخانه ایرانشهر تسویه کرده و این سوال مطرح می‌شود که آیا «ایرانشهر » این مبالغ دریافتی را به صاحبان اثر داده است؟ آیا گروه‌ها از تسویه کارهای خود توسط تهیه‌کننده یا مدیر تولید و مجری طرح کامل مطلع هستند؟
در این راستا حسین مسافر آستانه، مدیر تماشاخانه ایرانشهر درباره قراردادهای این مجموعه برای فیلم تئاتر توضیح داد: در گذشته (تا پیش از زمان گسترش VOD) قراردادی برای ضبط و پخش فیلم تئاترها در ایرانشهر وجود داشت که سال 95 تمام شد. بعدا قراردادی با مرکز موسیقی بتهوون بسته شده مبنی براینکه هر استفاده‌ای از DVDها منوط به اجازه از صاحبان اثر است و این‌ها همه در تماشاخانه ایرانشهر موجود است. در واقع بعد از سال 95 مقرر شد هر گروهی با هر تیمی که خودش می‌خواهد کارش را در سالن‌های ایرانشهر ضبط کند و سالن هم اگر خارج از ساعت اجرا در اختیار گروه باشد، مبلغی را به ازای آن دریافت می‌کند، ولی دیگر هیچ تعهدی در قبال چگونگی پخش متوجه سالن‌ها نبود.
او تاکید کرد: از ان زمان آقای چمن‌آرا (مدیر مرکز موسیقی بتهوون) متعهد می‌شود که در صورت هرگونه استفاده غیر از DVD از صاحب اثر اجازه داشته باشد.
وی با اشاره به اعتراض تعدادی از کارگردان‌ها در پاسخ به اینکه آیا اگر حقی ضایع شده مدیریت فعلی ایرانشهر می‌تواند پیگیری کند؟ گفت: این مسئله به یک زمان مدیریتی خاص محدود نمی‌شود و جایگاه حقوقی ایرانشهر در میان است، اما الان خود ما نمی‌توانیم ماجرا را پیگری کنیم مگر اینکه گروهی شاکی باشد. بعد ما هم براساس قرارداد مسئولیت را متوجه مرکز بتهوون می‌دانیم. قراردادهای قبلی همه سه جانبه (میان گروه نمایشی، ایرانشهر و مرکز بتهوون) و فقط برای پخش در فضای نمایش خانگی (DVD) بوده است.
مسافر آستانه افزود: متاسفانه خیلی از هنرمندان متوجه حقوق خود نیستند. من سابقه حضور در موسسه رسانه‌های تصویری را دارم و کاملا در جریان چگونگی تولید و تکثیر و پخش در نمایش خانگی هستم. اگر موقعیتی بود به دوستان می‌گفتم که قراردادشان را منوط به تیراژ نکنند، چون هیچ کس نمی‌تواند متوجه شود تیراژ چقدر بوده، چقدر فروخته شده و چقدر باقی‌مانده است و عکس آن هم را نمی‌توان ثابت کرد، به همین دلیل موضوع DVD به تنهایی یک دعوای بیهوده است. اما با این حال حتما باید قرارداد فیلم تئاترها تغییر کند. ما نباید بگذاریم درگیر یک مسئله شویم، بعد فکر چاره بیفتیم. کرونا چه وجود داشت و چه نداشت، بیکاری چه پیش می‌آمد و چه خیر،  این قابل پیش‌بینی بود که فضای اینترنت، بازار جدید کسب و کار شده و واگذاری نسخه اثر بدون توجه، کاری عجیب بوده است.
او یادآور شد: من با خیلی از همین دوستان و همکاران صحبت می‌کردم ولی می‌گفتند حالا مگر چقدر فروخته می‌شود، متاسفانه توجه نکردند و حالا در این شرایط دچار مشکل شده‌اند. با این حال در اصل موضوع فرقی نمی‌کند چون حقوقی برای هنرمندان متصور است که قانونی است و این حقوق باید بازستانده شود.
مطالب مرتبط

دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر:

گروه ها تضمین اجرا می خواهند
دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر:

گروه ها تضمین اجرا می خواهند

حسین مسافر آستانه دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر از ادامه تعطیلی اجراهای این تماشاخانه در وضعیت فعلی خبر داد و گفت: گروه هایی که می خواهند تولید جدید داشته باشند، از ما تضمین اجرا می خواهند ما هم در این شرایط نمی توانیم به هیچ گروهی چنین تضمینی را بدهیم.

|

حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم
حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: تا به حال چند بار فراخوان طراحی کردیم اما به دلایلی امکان انتشارش فراهم نشد؛ امیدواریم در این یکی ـ دو هفته بتوانیم به تدوین و انتشار یک فراخوان کامل یا حتی چند بخشی از جشنواره دست پیدا کنیم.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی:

مجوز نهایی پخش فیلم‌تئاتر همچنان با سازمان سینمایی است
رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی:

مجوز نهایی پخش فیلم‌تئاتر همچنان با سازمان سینمایی است

سید وحید فخرموسوی رئیس شورای نظارت و ارزشیابی هنرهای نمایشی با اشاره به اینکه صدورمجوز نهایی پخش فیلم تئاترها همچنان با سازمان سینمایی است، عنوان کرد تنها نظارت اولیه روی آثار توسط شورای نظارت انجام می‌شود.

|

گفت وگو با حسین مسافر آستانه به بهانه اجرای نمایشش در شرایط کرونایی

ترکیب بازیگران نمایش برگشتن دستخوش تغییر شد
پیش بینی  فاصله گذاری اجتماعی برای تماشاگران و گروه نمایش
گفت وگو با حسین مسافر آستانه به بهانه اجرای نمایشش در شرایط کرونایی

ترکیب بازیگران نمایش برگشتن دستخوش تغییر شد
پیش بینی فاصله گذاری اجتماعی برای تماشاگران و گروه نمایش

ایران تئاتر:مسافرآستانه گفت:با قطعی شدن اجرا چند هفته‌ای است تمرینات " برگشتن " دوباره آغازشده است و تغییراتی در ترکیب گروه بازیگران به واسطه حضور برخی از بازیگران در سایر کارها در شرایط کرونایی به وجود آمد و الهه حسینی، پروا آقاجانی و جواد فولادی به تیم بازیگری اضافه شدند.

|

اما و اگرهای نمایش آثار تئاتری در فضای مجازی و «وی.او.دی»‌ها

حضور علی نصیریان و جمشید مشایخی در خانه‌ها تکرار می‌شود؟
اما و اگرهای نمایش آثار تئاتری در فضای مجازی و «وی.او.دی»‌ها

حضور علی نصیریان و جمشید مشایخی در خانه‌ها تکرار می‌شود؟

محسن امیری، از مدیران اداره‌کل هنرهای نمایشی و مسوول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی، اعتقاد دارد نمایش گسترده فیلم-تئاترها در سایت‌ها و «وی.او.دی»‌ها، نه تنها باعث جذب مخاطبان بیشتر و آشنایی مردم با این هنر خواهد شد، بلکه جریان اصلی تئاتر کشور را هم که همان ...

|

مسئول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی:

نگاه دولت به هنر نمایش کسب درآمد نیست
مسئول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی:

نگاه دولت به هنر نمایش کسب درآمد نیست

محسن امیری مسئول بررسی و پیگیری فعالیت‌های نمایشی در فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش متولیان عرصه تئاتر برای بازگرداندن فضای اجرا و تولید آثار برای هنرمندانی که تنها منبع درآمد و معشیت‌شان فعالیت در این حرفه است یادآور شد: با ...

|

نظرات کاربران