در حال بارگذاری ...
سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی است

تئاتر ایران پس از تعطیلی طولانی متاثر از شیوع بیماری کوید ۱۹ با اجراهای خیابانی در تهارن و شهرستان ها جان تازه ای می گیرد . من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا طرحی است که از امروز تا ۳۱ خردادماه با مدیریت دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی به اجرا در می آید.

در تهران، ۱۲ گروه نمایشی با مشارکت کانون تئاتر خیابانی اداره‌کل هنرهای نمایشی و معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه ۱۱  هر روز از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محوطه مجموعه تئاترشهر میزبان علاقمندان به تئاتر خیابانی می‌شوند. 

همچنین ۳ گروه در شهرهای کرمان، سیرجان و رفسنجانِ استان کرمان، ۶ گروه در شهرهای قزوین، شهر الوند و تاکستانِ استان قزوین، ۷ گروه در شهرهای رشت، لاهیجان و آستانه اشرفیه استان گیلان و ۴ گروه در سطح شهر کرمانشاه استان کرمانشاه با مشارکت ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها به اجرای تئاتر خیابانی می‌پردازند.  به بهانه از سرگیری دوباره فعالیت های تئاتری با سامان خلیلیان در باره اهداف این طرح گفت وگویی انجام داده ایم.

بر اساس چه ضروریاتی طرح اجرای تئاتر خیابانی با عنوان من، تو، ما، تئاتر، زندگی ، کورنا را به اجرا در آوردید؟

بعد از تعطیلی چند ماهه تئاتر با توجه به شیوع کورنا با مجوزهایی که از سوی ستاد مقابله با کورنا دریافت کردیم تصمیم به اجرای این طرح گرفتیم. در جلساتی که با آقای قادر آشنا مدیر محترم مرکز هنرهای نمایشی داشتیم . ایشان تاکید بر اهمیت از سرگیری فعالیت های تئاتری داشتند و در آغاز این فعالیت ها با اجرای تئاتر خیابانی شروع و در ادامه نمایش نامه خوانی و اجراهای سالنی تداوم پیدا می کند . پیرو این جلسه برنامه ریزی های لازم را انجام دادیم و با مسئولان تئاتر خیابانی در استان ها مذاکره کردیم تا طرح به سرانجام برسد.

 

علاوه بر استان هایی که از ابتدای طرح با آن همراه هستند استان های دیگر هم به آن می پیوندند ؟

بله ، استان های تهران، کرمان، گیلان ، قزوین و کرمانشاه به عنوان شروع طرح انتخاب شدند . در تهران، ۱۲ گروه نمایشی  میزبان علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی هستند. در شهرستان ها نیز این طرح با مشارکت ادارات‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفاتر انجمن هنرهای نمایشی استان‌ها اجرا می شود. برنامه ریزهایی هم انجام شده تا بتدریج سایر استان ها هم در این طرح حضور داشته باشند.

 

آیا موضوعات نمایش ها آزاد است و یا فقط باید مرتبط با کورنا باشد؟

مهم ترین هدف این طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین مردم جامعه است و اغلب کارها دارای تم طنز و شادی هستند و انتخاب آثار هم بر این مبنا  بوده است . نکته مهم دغدغه مندی و به روز بودن هنرمندان تئاتر خیابانی است که علاقه دارند در آثارشان مسائل روز را مطرح کنند. چند نمایش این طرح به طور مستقیمی به کورنا می پردازند و بقیه آثار هم ارتباط مستقیمی با شرایط کورنا و قرنطینه دارند. بحث های اجتماعی و نکات پیشگیرانه هم در اغلب آثار وجود دارند.

 

 در همه استان ها این طرح به صورت یکسان اجرا می شود؟

 در استان کرمانشاه چون به لحاظ شیوع کورنا استان قرمز است . شیوه اجرایی متفاوت است و هر گروه در مدت 90 ثانیه در چهارراهها و پشت چراغ قرمزها با هماهنگی اداره راهنمایی و رانندگی با ابزار و ادوات و عروسک هایی تئاتر را اجرا می کنند . اغلب این نمایش جنبه هشداردهنده و آموزشی دارند.

 

 برای رعایت اصول بهداشتی چه فکری شده ؟

برای اجرای نمایش ها کلیه پرتکل های بهداشتی را رعایت می کنیم. سطوح استیج ضد عفونی و برای صندلی هایی که در حین دیدن نمایش وجود دارند طرح فاصله گذاری هم رعایت شده است. برای تماشاگران ایستاده هم فاصله گذاری رعایت می شود و خود من و همکارانم هر شب بر نحو رعایت این موارد نظارت داریم. در بحث نمایش هم تلاش می کنیم فاصله بین بازیگران نمایش که عمدتا دو نفره هستند رعایت بشود .

 

از چه زمانی از فعالان تئاتر خیابانی برای حضور در این طرح دعوت کرده بودید؟

 در این چند ماهه با هنرمندان فعال در این حوزه در ارتباط بودیم تا متن و آمادگی لازم را برای شروع کار داشته باشند .

 

وضعیت  اجراها برای هر نمایش چگونه است؟

 اجرای نمایش ها از 21 خرداد به مدت ده روز ادامه دارد و هر گروه چهار اجرا خواهد شد. هر روز 5 نمایش از ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر روی صحنه اجرا می شوند و زمان اغلب اجراها در حدود بیست دقیقه خواهد بود .

 امیدوارم اجرا شدن این طرح باعث بشود تا ما بتوانیم چراغ تئاتر را روشن کنیم . تئاتر خیابانی همواره در این امورات پیش گام بوده است و باعث می شود حال خوب مردم بشود و در ضمن در بحث اقتصادی کمکی هم به اهالی تئاتر  بشود.

 

 
مطالب مرتبط

از سوی دبیرخانه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه

آثار پذیرفته شده در همایش «تئاترمان» اعلام شد
از سوی دبیرخانه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه

آثار پذیرفته شده در همایش «تئاترمان» اعلام شد

دبیرخانه تئاترمان اعلام کرد، هیئت ارزیاب آثار رسیده به این همایش، مرکب از آقایان ایوب آقاخانی، توحید معصومی نسب و امیرحسین شفیعی، آثار پذیرفته شده نهایی این همایش را اعلام کردند.

|

مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

گروه‌های تئاتر خیابانی ثبت رسمی می‌شوند
مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

گروه‌های تئاتر خیابانی ثبت رسمی می‌شوند

سامان خلیلیان، مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی گفت: دو کار مهمی که این روزها در دست داریم نخست مشخص کردن ردیف بودجه برای تئاتر خیابانی کشور و دوم ثبت گروه های تئاتر خیابانی است که هر دو به نفع هنرمندان تئاتر خیابانی خواهد شد.

|

گزارش ایران تئاتر از اجرای موفق طرح «من، تو، ما تئاتر، زندگی، کرونا»

سلام امیدوارکننده مخاطب عام به تئاتر
گزارش ایران تئاتر از اجرای موفق طرح «من، تو، ما/ تئاتر، زندگی، کرونا»

سلام امیدوارکننده مخاطب عام به تئاتر

در ایامی که اکثر صاحب نظران و کارشناسان حوزه تئاتر از حضور مخاطبان خاص در تماشاخانه ها در دوران پساکرونایی ابراز نگرانی کرده اند، مخاطب عام سلام امیدوار کننده ای به تئاتر خیابانی داد.

|

نمایشنامه «حقایقی درباره سگ‌ها و گربه‌ها» روی میز  محمد منعم

روزهای نه چندان کسالت‌بار
نمایشنامه «حقایقی درباره سگ‌ها و گربه‌ها» روی میز محمد منعم

روزهای نه چندان کسالت‌بار

در تمام نقاط دنیا، قرنطینه برای کسانی که اهل نوشتن‌اند، بهترین فرصت است؛ نوشتن نه فقط برای خود نویسنده، بلکه برای دیگری ، برای همه. ایران تئاتر در این روزها، به سراغ نمایشنامه نویسان می رود تا ببیند مشغول به نگارش چه متن جدیدی هستند، در این میان چه چیزهای تاثیر گذار و جالبی ...

|

در نشست مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شد

تکلیف تئاتر تا پایان اردیبهشت معلوم می‌شود
در نشست مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شد

تکلیف تئاتر تا پایان اردیبهشت معلوم می‌شود

مدیر اداره کل هنرهای نمایشی که امروز ـ سه شنبه 23 اردیبهشت ماه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشت، با تشریح موارد مطرح شده در این جلسه، تاکید کرد تا پایان اردیبهشت تصمیمات مشخصی برای برگزاری جشنواره‌های تئاتری و بازگشایی سالن‌های تئاتر گرفته می‌شود و احتمال داد ...

|

نظرات کاربران