در حال بارگذاری ...
ایران تئاتر گزارش می دهد

استقبال مخاطبان از فروش بلیط‌های تئاتر چگونه است؟

ایران تئاتر: ۸ نمایش بعد از ۴ ماه تعطیلی سالن های نمایشی در این روزها اجرای خود را آغاز کرده اند. آیا استقبال مخاطبان با توجه به اینکه هنوز شرایط ایمنی در جامعه حاکم نیست؛ می تواند قابل قبول باشد؟

با اعلام از سرگیری فعالیت‌های سینمایی و هنری از اول تیرماه، تماشاخانه‌های تئاتری نیز با وجود نگرانی‌هایی که از چگونگی فعالیتشان در این دوران، رفع نشدن خطر ابتلا به کرونا و میزان اعتماد و استقبال مخاطبان وجود دارد کم‌کم در حال بازگشایی هستند. در بخشی از اطلاعیه شماره ۵ اداره کل هنرهای نمایشی آمده: «تجربه مواجهه با ویروس کرونا در چند ماه گذشته در جهان، تجربه‌ای از مواجهه با ساحاتی از ناشناختگی بوده است. ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی نیز از همین مواجهه متأثر است. از این رو بدیهی است که واکنش نسبت به این امر از سوی همه عوامل مؤثر در خلق و عرضه آثار نمایشی واکنشی محتاطانه باشد. جلب اعتماد تماشاگران درباره رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های ادامه فعالیت‌های نمایشی محسوب می‌شود. خدشه‌دارشدن این اعتماد اثرات ناخوشایندی برای همه موثرین هنر تئاتر به  همراه خواهد داشت. تعامل مدیران و کارکنان مکان‌های اجرا و گروه‌های نمایشی برای رعایت اصول بهداشتی با هدف ارتقاء اعتماد تماشاگران از مهم‌ترین نکات در ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی است.» همچنین دو رویکرد برای اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت و اداره کل هنرهای نمایشی برای رزرو ۵۰ درصدی صندلی های نمایش طراحی شده که هر یک از سالن دارها می تواند در صورت تمایل و نیاز سالن و شرایطش یکی از آنها را انتخاب کند. یکی از این روش ها الگوی طراحی سالن به این صورت که رزرو صندلی ها در فواصل مشخص در سایت صورت بگیرد و صندلی های دیگر که قرار است بلااستفاده باشد، در سامانه قفل شود. طرح شماره دو که قدری شاید متفاوت باشد؛ مدرن تر و پیشرفته تر و از جهتی برای استفاده مخاطب ساده تر است، اینکه سیستم به صورت خودکار و هوشمند عمل می کند. این الگو در تیوال یکی از سایت های فروش بلیط طراحی شده که مثلا بسته به حجم سالن سقف هر خرید مخاطب مشخص می شود و مخاطب در آن لحظه می تواند هر جای سالن را که بخواهد رزرو کند، منتها با انجام خرید خود سیستم از دو طرف صندلی خریداری شده فاصله را قفل می کند و به همین منوال سایر خریداران می توانند از فاصله مشخص شده، سایر صندلی ها را رزرو کنند. الان هر دو الگو مشخص است و الگوی دوم برای کاربران ساده تر است و در چند پروژه اولین سری اجراهای پسا کرونا این انتخاب برای سالن دارها گذاشته شده که هر یک از الگوها را خودشان می پسندند، انتخاب و براساس آن سایت برای فروش بلیت باز می شود.حال در این گزارش به بررسی فروش بلیط ۸ اثر نمایشی «یازده جریحه روح»، «است»، «آگوست در اوسیج کانتی»، «ابر شلوارپوش»، «پسر»، «و همیشه پاییز»، «کابوس های مرد مشکوک» و «پنهان خانه پنج در» که تا دهه اول تیر که فروش خود را در سایت تیوال آغاز کرده اند؛ می پردازیم.

 

تئاتر مستقل تهران با دو نمایش

«است» نوشته امیر ابراهیم‌زاده و پرنیا شمس، به کارگردانی پرنیا شمس و تهیه‌کنندگی نوید محمدزاده  از ۱ تا ۱۳ تیر ساعت ۱۹ به مدت ۶۰ دقیقه با بهای بلیط ۴۵۰۰۰ تومان به صحنه می رود. در این نمایش پروانه ذابح، یاسمن رسولی، ترانه یوسفی، شادی صف شکن، مهتاب کریمی، صدف ملکی و ماهور میرزانژاد ایفای نقش می‌کنند. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۳۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۷۱(به علاوه ۹ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن مستقل می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۴۹ بلیط در تاریخ ۱ تیر، ۵۶ بلیط در تاریخ ۲ تیر، ۳۹ بلیط در تاریخ ۳ تیر، ۵ بلیط در تاریخ ۴ تیر، ۲ بلیط در تاریخ ۵ تیر و ۲ بلیط در تاریخ ۷ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۶ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۱۵۳ بلیط برای ۷ اجرا به فروش رسیده است.

 

«یازده جریحه روح» عنوان نمایش دیگری است که از سوم تیرماه اجرای خود را در تئاتر مستقل تهران آغاز خواهد کرد. این اثر نمایشی به نویسندگی و کارگردانی فرزاد امینی و بازی مهدی بازدار، نازنین زهرا برومند، محمد پسندیده کار، سروش حائری، آزیتا رحیمی، فرزانه فرجی، نیلوفر فولادی، مونا کریمی، کیانا کریم پور، مهربان کشاورزی، رضا میرجلیلی بر اساس یازده داستان کوتاه مجموعه «سه قطره خون» صادق هدایت شکل گرفته است. این نمایش ۱۶۰ دقیقه ای، با آنتراکت ۱۵ دقیقه ای در میانه نمایش و با بهای بلیط ۵۰۰۰۰ تومان تا ۲۰ تیر ساعت ۲۱ به صحنه می رود. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۴۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۷۱(به علاوه ۹ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن مستقل می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۴۱ بلیط در تاریخ ۳ تیر، ۳۴ بلیط در تاریخ ۴ تیر، ۵۸ بلیط در تاریخ ۵ تیر، ۲ بلیط در تاریخ ۶ تیر و ۲ بلیط در تاریخ ۸ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۷ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۱۳۷ بلیط برای ۶ اجرا به فروش رسیده است.

 

سه نمایش در تالار مولوی

نمایش «ابر شلوارپوش» به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری علیرضا اخوان از ۱ تا ۱۵ تیر ساعت ۱۹ به مدت ۵۰ دقیقه و با قیمت بلیط ۳۰۰۰۰ تومان در سالن کوچک تالار مولوی به صحنه می رود. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۴۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۲۴(به علاوه ۷ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن کوچک مولوی می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۱۱ بلیط در تاریخ ۱ تیر، ۹ بلیط در تاریخ ۲ تیر و ۳ بلیط در تاریخ ۳ تیر و ۵ بلیط در تاریخ ۴ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۳ تا ۶ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۲۳ بلیط برای ۶ اجرا به فروش رسیده است.


نمایش «پنهان‌خانه پنج در» به نویسندگی حسین کیانی و کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه از ۵ تا ۱۵ تیر ساعت ۲۰:۳۰ به مدت ۷۰ دقیقه در سالن اصلی تالار مولوی با بهای بلیط ۳۰۰۰۰ تومان به صحنه می رود. در این نمایش کوشا ابراهیمی، مریم بهشتی، حمید باهوش، علیرضا رشیدی، مائده شهوازیان، سارا علاقمند، سارا فتحی و آیدا نوروزی بازی می‌کردند. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۴۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۴۰(به علاوه ۱۶ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن اصلی مولوی می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۱ بلیط در تاریخ ۵ تیر، ۳ بلیط در تاریخ ۶ تیر و ۵ بلیط در تاریخ ۸ تیر فروخته شده است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۱۰ بلیط برای ۳ اجرا به فروش رسیده است.

 

نمایش «و همیشه پاییز» به نویسندگی و کارگردانی مهیار جوادی ها از ۶ تا ۲۰ تیر ساعت ۱۸ به مدت ۶۰ دقیقه در سالن اصلی تالار مولوی با بهای بلیط ۳۰۰۰۰ تومان به صحنه می رود. در این نمایش آبان حسین آبادی و یکتا طبیبی بازی می‌کردند. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۴۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۴۰(به علاوه ۱۶ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن اصلی مولوی می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۱ بلیط در تاریخ ۶ تیر و ۲ بلیط در تاریخ ۹ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۸ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۳ بلیط برای ۳ اجرا به فروش رسیده است.

 

«کابوس های مرد مشکوک» در تماشاخانه سنگلج

نمایش «کابوس های مرد مشکوک» به کارگردانی ملیکا رضی دور جدید اجراهای خود را به مدت دو هفته از سوم تیرماه ساعت ۱۸ و ۲۰:۳۰ در تماشاخانه سنگلج آغاز می‌کند. در این نمایش که توسط محمدحسین ناصربخت نوشته شده، بازیگرانی چون امین اکبری نسب، خدایار کاشانه، پیمان یاقوتی، فاطمه نصرتی، امیررضا جلالی، کوروش رخشنده‌پی و امیرحسین حجتی به ایفای نقش می پردازند. اما متاسفانه تا ۱ تیر هنوز بلیط فروشی این نمایش در سایت تیوال آغاز نشده است.

 

تماشاخانه مهرگان و «آگوست در اوسیج کانتی»

نمایش «آگوست در اوسیج کانتی» به نویسندگی تریسی لتس و کارگردانی میکائیل شهرستانی  از ۱ تا ۱۵ تیر ساعت ۲۰ به مدت ۷۵ دقیقه و با قیمت بلیط ۴۰۰۰۰ تومان در سالن شماره 1 خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود. زهره یعقوبی، شیرین فرخنده نژاد، مریم فرح آبادی، بهادر باستان حق، ماهی مشیری، هانا استیفایی، نفیسه ناصری، حسین زنگنه، مهدی ارجمند، سارا اسد سلیمانی، سامره حسن زاده، مسعود آشوری و علی قنبرزاده بازیگران این نمایش هستند. فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۳۰٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۴۹(به علاوه ۹ صندلی مهمان) صندلی در روز برای هر سانس نمایش در سالن مهرگان می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۳۱ بلیط در تاریخ ۱ تیر، ۳ بلیط در تاریخ ۲ تیر، ۲ بلیط در تاریخ ۳ تیر و ۳ بلیط در تاریخ ۴ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۵ و ۶ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۳۹ بلیط برای ۶ اجرا به فروش رسیده است.

 

«پسر» ​در تماشاخانه سیمرغ

نمایش «پسر» به نویسندگی و کارگردانی محسن مظاهری از اول تا ۱۱ تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ به مدت ۶۵ دقیقه و با بهای بلیط ۳۰۰۰۰ تومان در تماشاخانه سیمرغ به صحنه می‌رود. این اثر نمایشی با بازی محمد غلامی مایانی و محسن مظاهری درباره پدر و پسری است که در خانه روزها و شب‌ها را سپری می‌کنند؛ با هم غذا می‌خورند، تلویزیون تماشا می‌کنند و … میان آن‌ها هیچ گفتگویی اتفاق نمی‌افتد، هیچ گفتگویی! فروش بلیط سه روز نخست این نمایش با ۲۵٪ تخفیف همراه است. در این روزها و با در نظر گرفتن ظرفیت ۵۰٪ سالن ها برای فروش بلیط، ۲۸ صندلی در روز برای هر سانس نمایش در تماشاخانه سیمرغ می تواند به فروش برسد. با توجه به این مساله، ۲۱ بلیط در تاریخ ۱ تیر و ۲ بلیط در تاریخ ۲ تیر فروخته شده است. همچنان هنوز هیچ بلیطی برای ۳ تیر فروش نرفته است. در مجموع تا تاریخ ۱ تیر ۲۳ بلیط برای ۳ اجرا به فروش رسیده است.

 

 

 
مطالب مرتبط

هفت نمایش در هفته اول تیر به صحنه می روند

خط شکنان صحنه تئاتر در اولین تابستان کرونایی
هفت نمایش در هفته اول تیر به صحنه می روند

خط شکنان صحنه تئاتر در اولین تابستان کرونایی

ایران تئاتر: از اول اسفند ۹۸، تمام سالن های نمایش ایران به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند. حال بعد از گذشت چهار ماه، قرار است از هفته اول تیرماه سالن های نمایشی با هفت اثر فعالیت های هنری خود را مجدد از سر بگیرند.

|

با مصوبه هیات دولت؛

مجوز بخشودگی اجاره‌بهای فضاهای فرهنگی و هنری صادر شد 
دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها مجاز به امهال یا بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن شدند
با مصوبه هیات دولت؛

مجوز بخشودگی اجاره‌بهای فضاهای فرهنگی و هنری صادر شد
دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها مجاز به امهال یا بخشودگی کامل اجاره‌بهای اماکن شدند

لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تازه‌ترین مصوبه دولت مبنی بر حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر خبر داد و گفت: براساس مصوبه هیات وزیران در جلسه سوم اردیبهشت کلیه دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌های سراسر کشور مجازند نسبت به امهال یا بخشودگی کامل ...

|

نظرات کاربران