در حال بارگذاری ...
گفت وگو با حسین مسافر آستانه به بهانه اجرای نمایشش در شرایط کرونایی

ترکیب بازیگران نمایش برگشتن دستخوش تغییر شد
پیش بینی فاصله گذاری اجتماعی برای تماشاگران و گروه نمایش

ایران تئاتر:مسافرآستانه گفت:با قطعی شدن اجرا چند هفته‌ای است تمرینات برگشتن دوباره آغازشده است و تغییراتی در ترکیب گروه بازیگران به واسطه حضور برخی از بازیگران در سایر کارها در شرایط کرونایی به وجود آمد و الهه حسینی، پروا آقاجانی و جواد فولادی به تیم بازیگری اضافه شدند.

حسین مسافر آستانه کارگردان نام آشنای تئاتر درگفت وگو با ایران تئاتر در باره اجرای نمایش برگشتن در شرایط کرونایی گفت: برای اجرای این نمایش از پاییز سال قبل با بچه های گروه کارمان را شروع کردیم و بعد از خاتمه اجرا در تئاتر شهر قرار شد نمایش از اول اسفند ماه دوباره در تماشاخانه سرو روی صحنه برود و به همین دلیل از اواخر دی ماه تمرینات مجدد شروع شد ، اما به علت کورنا اجرا کنسل شد و دوباره با قطعی شدن اجرا چند هفته‌ای است تمرینات دوباره آغازشده است و تغییراتی در ترکیب گروه بازیگران به واسطه حضور برخی از بازیگران در سایر کارها به وجود آمد و الهه حسینی، پروا آقاجانی و جواد فولادی به تیم بازیگری اضافه شدند.

این کارگردان با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در نمایش برگشتن تصریح کرد: ساختار اجرایی نمایش به این گونه طراحی شده که در نود درصد صحنه دو و یا سه بازیگر حضور دارند و آنها هم با با فاصله دور یک میز نشسته اند و از این بابت خیالمان راحت است که فاصله گذاری درستی انجام می شود .

این مدیر فرهنگی با اشاره به شرایط شیوع دوباره کورنا در اغلب مناطق کشور افزود:الان شرایط بسیار سخت و نگران کننده است و به علت عدم رعایت موارد بهداشتی شیوع کورنا گسترش پیدا کرده است و من امیدوارم در شرایطی اجراها آغاز شود که حتی یک بازیگر و یا تماشاگر هم بیمار نشود که برای من آزار دهنده و غیر قابل تحمل است .

مسافر آستانه با اشاره به هماهنگی های بهداشتی با مدیریت تماشاخانه سرو گفت: قرار است سالن نمایش روزی دوبار ضد عفونی شود و با تب سنج از تماشاگران تست گرفته شود و البته استفاده از نصف ظرفیت سالن برای حضور تماشاگران مشکلات و چالش های زیادی در پیش روی همه اهالی تئاتر وجود دارد و امیدوارم از این شراط به سلامت عبور کنیم.

این کارگردان در باره  نمایش برگشتن عنوان کرد:  اصل شکل گیری نمایش این نمایش با مضمون دفاع مقدس در ژانر اجتماعی در تمرین‌ها و با اتودهایی که زده شده شکل گرفته است و در واقع می‌توان آن را کار کارگاهی دانست و به طور مشخص از قبل طراحی مشخصی را نداشتیم بلکه در طول تمرینات به این شریط رسیدیم . البته از قبل می‌دانستیم قرار است در چه مسیری حرکت کنیم، اما چگونگی رسیدن به ساختار اجرایی نمایش را در طول تمرین پیدا شد. اگر این تیم و این گروه بازیگران نبودند با همه آنچه که از قبل برای خودمان مشخص بود شاید به یک نتیجه و اجرای دیگر می‌رسیدیم. همانطور که خود بازیگران هم اشاره کرده اند در اجرا همه امکانات از آن‌ها گرفته شده بود و حضورشان در این نمایش نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای داشت. چه بازیگران کودک نمایش وسایر بازیگران نمایش که نقش‌های اصلی را برعهده داشتند اگر نبودند این اثر نمایشی به این شکل آماده اجرا نمی‌شد.مساله‌ای که همیشه برای اینکه بازیگران کمتر بازی نمایشی ارائه کنند این بود که هیچ چیزی را به مخاطبان تحمیل نکنیم، چون نکته‌ای که در این نوع آثار وجود دارد این است که معمولا در اجرا ، بیانه و پیام سر راست  را به تماشاگران القا می‌کنند، در حالی که مخاطب خیلی زود متوجه این مساله می‌شود و سریع هم نسبت به آن موضع می‌گیرد.

وی افزود : در نمایش برگشتن بحث ارزش و جایگاه شهدا بسیار مهم است .شهدایی که همیشه در کنار ما هستند.در این نمایش هم قرار است همین مساله به مخاطبان القا شود که مادر شهید دارد لحظه به لحظه با "عزت" زندگی می‌کند و از نظرش "عزت "مفقود نیست و شهید نشده است. از پس همین ذهنیت و بدون اینکه شعار داده باشیم مفهوم اینکه شهدا زنده هستند به تماشاگران انتقال داده می‌شود. در بخشی از نمایش نیز درباره فراموش شدن مادران شهدا هشدار داده می‌شود. در این نمایش این نکته یادآوری می‌شود که مادران شهدا را یادمان رفته است در حالی که این عزیزان دارند در کنار ما در جامعه زندگی می‌کنند و ما حتی گاهی برخورد مناسبی با آن‌ها نداریم.

 
مطالب مرتبط

دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر:

گروه ها تضمین اجرا می خواهند
دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر:

گروه ها تضمین اجرا می خواهند

حسین مسافر آستانه دبیر شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر از ادامه تعطیلی اجراهای این تماشاخانه در وضعیت فعلی خبر داد و گفت: گروه هایی که می خواهند تولید جدید داشته باشند، از ما تضمین اجرا می خواهند ما هم در این شرایط نمی توانیم به هیچ گروهی چنین تضمینی را بدهیم.

|

حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم
حسین مسافرآستانه:

هنوز فراخوان جشنواره فجر را تدوین نکرده‌ایم

دبیر سی و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر گفت: تا به حال چند بار فراخوان طراحی کردیم اما به دلایلی امکان انتشارش فراهم نشد؛ امیدواریم در این یکی ـ دو هفته بتوانیم به تدوین و انتشار یک فراخوان کامل یا حتی چند بخشی از جشنواره دست پیدا کنیم.

|

انتقاد نمایندگان پارلمان از دولت

خطر تعطیلی 70درصد از سالن‌ها و گروه‌های تئاتر در انگلستان
انتقاد نمایندگان پارلمان از دولت

خطر تعطیلی 70درصد از سالن‌ها و گروه‌های تئاتر در انگلستان

گزارش جدید گروهی از نمایندگان پارلمان انگلستان به دلیل واکنش کند دولت انگلستان به نیازهای بخش فرهنگ در شرایط فعلی و «تهدید موجودیت» واحتمال بسته شدن برخی از کسب و کار فرهنگی، انتقادی بود.

|

استاندار تهران در پی سرعت گرفتن شیوع کرونا خبر داد:

تعطیلی سالن های سینما و تئاتر در تهران 
همزمان با توقف فعالیت مشاغل دیگر
استاندار تهران در پی سرعت گرفتن شیوع کرونا خبر داد:

تعطیلی سالن های سینما و تئاتر در تهران
همزمان با توقف فعالیت مشاغل دیگر

استاندار تهران از تعطیلی فعالیت برخی مشاغل از جمله سالن های سینما، تئاتر و مراکز مشابه ه منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در شهر تهران برای مدت یک هفته خبر داد.

|

حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم
حسین مسافرآستانه:

تلاش داریم فراخوان تئاتر فجر را تا هفته آتی تدوین کنیم

حسین مسافرآستانه، دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: در حال انجام مطالعات قوی برای چگونگی برپایی جشنواره به دلیل احتمال وجود کرونا هستیم، امیدواریم که بتوانیم در یکی ـ دو هفته آتی به فراخوان جشنواره دست پیدا کنیم.

|

بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با قطب الدین صادقی

در ورود به فضای مجازی شتاب زده نباید عمل کنیم
در این بحران دیگر  سازمان های ذی نقش فرهنگی کجا هستند؟
بازخوانی ظرفیت های تله تئاتر در روزهای کرونا با قطب الدین صادقی

در ورود به فضای مجازی شتاب زده نباید عمل کنیم
در این بحران دیگر سازمان های ذی نقش فرهنگی کجا هستند؟

ایران تئاتر: قطب الدین صادقی با تاکید براینکه در ورود به فضای مجازی شتاب زده نباید عمل کرد، معتقد است بهترین کاری که هنرمندان تئاتر باید در این ایام انجام دهند مطالعه، ارتقای دانش، مرور گذشته و برنامه ریزی برای آینده است.

|

نظرات کاربران