در حال بارگذاری ...
معاون هنری و سینمایی ارشاد خوزستان:

برای شروع نمایش‌ها منتظر جواب ستاد کرونا هستیم

ناصر آریایی نیا معاون هنری و سنمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفت‌وگو با تئاتر خوزستان درباره شروع فعالیت های نمایشی در استان خوزستان از ابتدای تیرماه هم زمان با سراسر کشور عنوان کرد: برای شروع هر گونه فعالیت نمایشی در استان خوزستان منتظر جواب مکاتبات با ستاد استانی کرونا در استان خوزستان هستیم.

به گزارش ایران تئاتر از خوزستان، توجه به بخشنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص آغاز فعالیت اجراهای صحنه ای تئاتر از ابتدای تیرماه در سراسر کشور و به منظور روشن شدن وضعیت تمرینات گروه های نمایشی و اجرای تئاتر در استان خوزستان با ناصر آریایی نیا معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت و گویی را انجام دادیم.

با توجه به بخشنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بازگشایی تالارهای نمایشی، سینماها و کنسرت ها در کشور از ابتدای تیرماه، اجرای این بخشنامه در استان خوزستان در چه وضعیتی قرار دارد؟

حسب دستور استاندار محترم خوزستان مبنی بر اینکه هر بخشنامه ای که از طرف دولت به دستگاه های استان ابلاغ می شود باید در ستاد استانی کرونا مطرح و تایید گردد، در خصوص بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی و تمرینات گروههای نمایشی، سینماها و کنسرتهای موسیقی در استان،  ابلاغیه وزارت در ستاد استانی کرونا خوزستان مطرح گردیده و منتظر جواب مکاتبات با ستاد استانی کرونا هستیم.

با توجه به اینکه امروز اجراهای تئاتر صحنه ای در تهران آغاز شده است، زمان آغاز فعالیت های نمایشی در استان خوزستان چه زمانی خواهد بود؟

با توجه به وضعیت متفاوت استان خوزستان نسبت به بقیه کشور و مکاتبه اولیه با ستاد استانی کرونا توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و عدم دریافت جواب از ستاد استانی کرونا، مجدداً پیرو مکاتبه اول نامه ای تنظیم و به ستاد استانی کرونا ارسال گردید تا وضعیت آغاز فعالیت های نمایشی و اکران سینماها در استان خوزستان روشن شود و تا این لحظه هنوز جواب مکاتبات داده نشده و امیدواریم هر چه زودتر جواب ستاد استانی کرونا مشخص شود چون تا جواب استعلام نیاید نمی توانیم هیچ گونه فعالیتی را آغاز کنیم.

و همچنین باید عرض کنم که تمام تلاش مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بر این است تا در قالب پروتکل های بهداشتی فعالیت های نمایشی استان را شروع شود تا هنرمندان تئاتر خوزستان فعالیتهای اجرایی خود را از سر بگیرند، ولی همه این موارد به تصمیم ستاد استانی کرونا بستگی دارد.

در خصوص کسب و کارهای مراکز نمایشی و آموزشی و همین طور گروه های نمایشی خسارت دیده در ایام تعطیلی ناشی از کرونا چه اقداماتی انجام دادید؟

با مشورت هنرمندان و بررسی فعالیت ها و نمایش هایی که در حین تمرین و اجرا بودند و به واسطه تعطیلی تالارهای نمایشی در ابتدای اسفندماه 98 تمرینات و اجراهای این گروه ها تعطیل شد، همه این موارد در سطح استان مشخص و به طور دقیق تنظیم و به وزارت متبوع جهت بررسی و برآورد خسارت ارسال گردید.

همچنین کسب و کارهای هنری که کد کارگاهی تامین اجتماعی دارند با مراجعه به سامانه کارا به آدرس  kara.mcls.gov.ir ثبت نام نمایند و به ازای هر نفر شاغل در این مراکز تسهیلات دریافت نمایند که مبلغ تسهیلات برای واحدهای تعطیل شده‌ اجباری مبلغ ۱۶ میلیون تومان و برای واحدهای کسب و کاری فعال تعطیل نشده‌ به ازای هر فرد شاغل ۱۲ میلیون تومان با نرخ سود تسهیلات ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت پس از یک دوره تنفس، از مهر ماه سال جاری در ۲۴ قسط پیش بینی شده است و  همچنین در تلاش هستیم متقاضیان فاقد کد بیمه کارگاهی نیز بتوانند در مرحله دوم تسهیلات فوق را دریافت کنند.

با توجه به اینکه تعدادی از استان های کشور شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر استانی را تشکیل داده و بعضاً دبیر جشنواره انتخاب و فراخوان منتشر شده است، آیا در خصوص برگزاری سی و دومین جشنواره تئاتر در استان خوزستان تاکنون اقدامی انجام گرفته است؟

شیوه نامه برگزاری جشنواره تئاتر استانی سال 99 از طرف اداره کل هنرهای نمایشی کشور به همه استان ها ابلاغ شده است. با عنایت به وضعیت استان و ضرورت سلامتی هنرمندان در درجه اول، پس از جواب استعلام از ستاد استانی کرونا، با مشورت صاحب نظران این عرصه، در خصوص جشنواره تئاتر استانی با نگاهی حمایتی و مثبت تصمیم گیری خواهد شد.

در انتها یادآور می شود که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نهایت اهتمام خود را در جهت حمایت از هنرمندان و صنوف وابسته به کار گرفته تا انشاالله با موفقیت و سلامتی همه هنرمندان کمترین آسیب را ببینند.




مطالب مرتبط

یادداشت یک فعال نمایشی در دوران جولان کووید19

کرونا دشمن تئاتر یا تهدیدی که به فرصت تبدیل می شود؟
یادداشت یک فعال نمایشی در دوران جولان کووید19

کرونا دشمن تئاتر یا تهدیدی که به فرصت تبدیل می شود؟

ایران تئاتر_ سیاوش طیب طاهر* : در این یادداشت ضمن اشاره به وضعیت تئاتر در دوران کرونا، به بررسی فعالیت های مجازی انجام گرفته توسط مراکز، سالن های و هنرمندان تئاتر ایران در دوران قرنطینه پرداخت شده است.

|

پس از داوری آثار رسیده و با اعلام دبیرخانه جشنواره؛

جشنواره مجازی نمایش کوتاه خانوادگی گتوند برگزیدگان خود را شناخت
پس از داوری آثار رسیده و با اعلام دبیرخانه جشنواره؛

جشنواره مجازی نمایش کوتاه خانوادگی گتوند برگزیدگان خود را شناخت

جشنواره مجازی نمایش کوتاه خانوادگی گتوند که در ایام قرنطینه و با هدف کشف استعدادهای بازیگری برگزار شده بود با اعلام آراء هیئت داوران برگزیدگان خود را شناخت.

|

انتقاد نمایندگان پارلمان از دولت

خطر تعطیلی 70درصد از سالن‌ها و گروه‌های تئاتر در انگلستان
انتقاد نمایندگان پارلمان از دولت

خطر تعطیلی 70درصد از سالن‌ها و گروه‌های تئاتر در انگلستان

گزارش جدید گروهی از نمایندگان پارلمان انگلستان به دلیل واکنش کند دولت انگلستان به نیازهای بخش فرهنگ در شرایط فعلی و «تهدید موجودیت» واحتمال بسته شدن برخی از کسب و کار فرهنگی، انتقادی بود.

|

استاندار تهران در پی سرعت گرفتن شیوع کرونا خبر داد:

تعطیلی سالن های سینما و تئاتر در تهران 
همزمان با توقف فعالیت مشاغل دیگر
استاندار تهران در پی سرعت گرفتن شیوع کرونا خبر داد:

تعطیلی سالن های سینما و تئاتر در تهران
همزمان با توقف فعالیت مشاغل دیگر

استاندار تهران از تعطیلی فعالیت برخی مشاغل از جمله سالن های سینما، تئاتر و مراکز مشابه ه منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در شهر تهران برای مدت یک هفته خبر داد.

|

نظرات کاربران