در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خبرهای خوب در راه است

ایران تئاتر_میترا رضائی: تئاتر شریف و ارزشمند استان‌ها همیشه جریان داشته است و حتی این ایام تلخ کرونایی هم نتوانست موجب رکود این جریان پویا و فعال شود. هفته گذشته هم از این قائده مستثنی نبود.

این هفته با تقدیر از برگزیدگان یک دوره بازیگری آغاز شد، دو جشنواره شروع شد، یکی برگزیدگانش را شناخت، بازبینی آثار جشنواره‌ای دیگر آغاز و هم‌زمان با روز قلم، فراخوان یک جشنواره منتشر شد و اما پایان هفته با وعده‌های مسئولین برای حمایت از هنرمندان تئاتر و اصحاب رسانه شیرین شد.در این مجال بنا داریم نگاهی گذرا به فعالیت تئاتر استان‌ها در هفته ای که گذشت داشته‌باشیم. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. علاقمندان به مطالعه اخبار بیش‌تر می‌توانند به درگاه‌های استانی مراجعه کنند.

تجلیل از برگزیدگان دوره بازیگری شهرستان کارون
طی مراسمی با حضور رضا کیانی مشاور استاندار خوزستان در امور فرهنگی و هنری ، علی هلیلی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کارون و پیمان ترکاشوند رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون و جمعی از هنرمندان، اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه شهرستان کارون از برگزیدگان دوره مقدماتی آموزش بدن و بیان در بازیگری شهرستان کارون تجلیل شد.
در این مراسم از هادی ناصری، مینا حزباوی، آمنه صالحی، سجاد آلبوبالد و محمد دلفی نفرات برگزیده دوره ۱۲۰ ساعته کارگاه تئوری و عملی بازیگری زیر نظر عبدالرضا نصاری بعد از گذراندن آزمون های پایان دوره معرفی و از آن ها تجلیل شد و در ادامه از سیدمیلاد هاشمی و علیرضاحزباوی به عنوان فعالان کارگاه بازیگری به عنوان منشی و عکاس و تصویر بردار تقدیر شد که و طی حکمی علیرضا حزباوی به عنوان عکاس و تصویربردار انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون معرفی شد.
در ادامه این مراسم، نشستی پیرامون مسائل فرهنگی و هنری با موضوع نبود امکانات و مکان برای تمرین و اجرای گروه های نمایشی شهرستان کارون و پیگیری از طرف مسئولین ذیربط در دفتر ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کارون برگزار شد .

 آغاز جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین خوزستان 
 جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین با پاسداشت و تقدیر از مراد کیانپور اولین استندآپ کمدین ایران بعد از انقلاب با شعار «کرونا در چنگال مدافعان سلامت» به دبیری حسین محمدی در شهرستان اهواز از ۱۳ تیرماه به صورت مجازی آغاز شد و تا  ۲۵ تیرماه ادامه خواهد داشت.
از ویژگی های مهم این جشنواره می توان به داوران آن اشاره کرد، حسین مسافر آستانه، میرطاهر مظلومی، هوشنگ هیهاوند، علی اسیوند، رضا صابری، مهدی شفیعی، سیدصادق فاضلی، حشمت اله قاسمی، احسان رحیمی تمبی و حسین محمدی، 67 شرکت کننده اولین جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین خوزستان را داوری می‌کنند.
اولین جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین از روز جمعه 13 تیرماه با برگزاری آیین افتتاحیه به طور رسمی شروع شد و طبق اعلام جدول جشنواره اجراهای این دوره از جشنواره از 14 تیرماه ساعت 22 آغاز و هر شب هفت شرکت کننده به اجرای استندآپ می پردازند.
جشنواره بین المللی استندآپ کمدی آنلاین تا 25 تیرماه در حال برگزاری است و علاقمندان می توانند اجراهای این جشنواره را به صورت زنده از اینستاگرام جشنواره به آدرس https://www.instagram.com/standup_festival/  دنبال نمایند.

 بازبینی آثار متقاضی شرکت در جشنواره تئاتر مونولوگ هرمزگان 

طی فراخوانی که برای این جشنواره منتشر شد، ۲۷ اثر برای بازبینی داوران انتخاب شدند که از تاریخ ۱۶ تیرماه  بازبینی آغاز شد تا بهترین‌ها برای حضور در بخش اصلی جشنواره انتخاب شوند. از  ۲۷ اثر فرستاده شده به دبیرخانه جشنواره تئاتر مونولوگ استانی  ۲۱ اثر آن از بندرعباس،۳ اثرمیناب،۲ اثر قشم و ۱ اثر از بستک بود.

 محمدسایبانی، رضا آزاد دریایی و امین سالاری به‌عنوان هیات انتخاب جشنواره تئاتر مونولوگ هرمزگان بازبینی آثار را آغاز کردند.
محمدسایبانی بازیگر و کارگردان گروه تی تووک بندرعباس  ،کنشگرهنر و مدیر تولید سینما و تلویزیون، رضا آزاد دریایی کارشناس  و بازیگزبازیگر گروه تارس بندرعباس  گوینده و نویسنده رادیو و تلویزیون ، کارشناس بازیگری و تاتر کاربردی و مدرس کلاس بازیگری انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان و امین‌سالاری کارگردان گروه تئاتر ققنوس بندرلنگه تحصیل  کرده رشته نمایش از دانشگاه فردوسی استان خراسان و مدرس دانشگاه فرهنگ و هنر خلیج فارس هستند.
این جشنواره یک بخش نمایشنامه نویسی نیز دارد که سعید موحدی، رضا جوشعار و علیرضا داوری داوران آن هستند.  
سعید موحدی نویسنده، کارگردان و سرپرست گروه نمایشی تاگ و پیشکسوت تئاتر و معاون سابق فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی استان هرمزگان.
رضا جوشعار نویسنده،کارگردان و سرپرست گروه نمایشی گردون و مدرس تئاتر و تلویزیون و  علیرضا داوری نویسنده، کارگردان و سرپرست گروه نمایشی آینه و مدرس دانشگاه فرهنگ و هنر خلیج فارس هستند. دراین بخش ۳۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده که توسط داوران مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

فراخوان نخستین جشنواره استانی نمایشنامه نویسی بلاد شاپور 
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کهگیلویه با همکاری انجمن هنرهای نمایشی و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد در نظر دارند تا نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی استانی بلاد شاپور را برگزار کنند و در این راستا همزمان با روز قلم فراخوان این جشنواره را منتشر کردند.

آثار راه‌یافته به جشنواره مونولوگ  ۱۲۰ بوشهر 
 12 اثر به مرحله نهایی جشنواره مونولوگ «۱۲۰»  که به همت انجمن هنرهای نمایشی کاکی و به صورت مجازی برگزار می‌شود، راه یافته‌اند.
فرید میرشکار (مدرس و پژوهشگر)، ماندانا رضوانی (کارگردان و نویسنده) و مصطفی قاسم‌نژاد (طراح صحنه و کارگردان)، این آثار را داوری کردند و خداداد رضایی  دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد تئاتر، نویسنده و کارگردان به عنوان منتقد در این جشنواره حضور دارد.
این جشنواره در حال برگزاری است.

زنگ پایانی دومین جشنواره «یاس» در اراک
دومین جشنواره تئاتر استانی یاس از سری برنامه های هفته قرآن و عترت به دبیری شهرام سلطانی در استان مرکزی برگزار شد. عباس سلطانی ، امیرحسین شفیعی و صحرا اسدالهی  داوران این جشنواره بودند.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای گروه‌های اجرایی و مخاطبان تحت نظارت نماینده اداره بهداشت از اولویت‌های این جشنواره بود تا شرایطی فراهم شود که بتوان با وفقه‌ای چهارماهه این جشنواره را برگزار کرد.
با برگزاری آیین اختتامیه برگزیدگان جشنواره از سوی هیات داوران معرفی و مورد تشویق قرار گرفتند.
 

بهره برداری از پلاتو « علی حاتمی » در اراک 
در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر یاس، اراک صاحب پلاتو شد.  سالها بود که کلانشهر اراک ، علی رغم ابراز نیاز متمادی هنرمندان عرصه نمایش ، از فقدان یک سالن بلک باکس حرفه ای رنج میبرد و از اواخر سال ۹۸ این مهم با تجهیز سالنی چند منظوره در مجموعه فرهنگسرای آیینه اراک صورت پذیرفت
 سالها بود که کلانشهر اراک ، علی رغم ابراز نیاز متمادی هنرمندان عرصه نمایش ، از فقدان یک سالن بلک باکس حرفه ای رنج میبرد و از اواخر سال 98 این مهم با تجهیز سالنی چند منظوره در مجموعه فرهنگسرای آیینه اراک صورت پذیرفت و نهایتا با حمایت‌های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همدلی و همکاری هنرمندان نمایش، جشنواره تئاتر استانی « یاس » با اجرا در این سالن آن را افتتاح کرد.
 به پیشنهاد مدیرکل ارشاد استان، نام این بلک باکس ، پلاتوی « علی حاتمی تفرشی » نام گرفت ، این سالن با ظرفیت استاندارد حدود 80 نفر مخاطب فرصت مناسبی برای اجراهای تجربی و کارگاهی بوجود آورده است .

انجمن هنرهای نمایشی مازندران خانه‌دار می‌شود

و  اما روزهای پایانی هفته ای که گذشت با وعده های مسولین استان مازندران در راستای حمایت از اهالی رسانه و تئاتر، بسیار شیرین شد.
درنشست هم‌اندیشی هیئت‌مدیره انجمن هنرهای نمایشی مازندران با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، این نماینده بابیان اینکه در تمام این 40 و چند سال که از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می‌گذرد فقط مقام معظم رهبری در همه سخنرانی‌هایشان به حوزه فرهنگ اشاره دارند، اظهار کرد: باید تلاش کنیم در این حوزه بیشتر فعال باشیم.
وی بابیان اینکه مازندران 20 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌کاره دارد، ادامه داد: سهم مردم مازندران در بخش سهام عدالت 80 هزار میلیارد تومان است و اگر مجلس و دولت بحث فرهنگی سهام و سهام‌داری را برای مردم تبیین کنند و بین مردم و پروژه‌های ارتباط برقرار کنند بسیاری از این مشکلات اقتصادی مرتفع می‌شود.
سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران به خواست انجمن هنرهای نمایشی مازندران برای برخورداری از ساختمان اداری مستقل اشاره کرد و افزود: هنرمندان تئاتر نقش مهمی در تبیین آموزه‌های اخلاقی و دینی در جامعه دارند و زیبنده نیست این قشر مستأجر باشند تلاش می‌کنم این خواست انجمن با حمایت استاندار مازندران مرتفع شود.
وی به پروژه نیمه‌کاره تالار مرکزی فرهنگ و هنر ساری اشاره کرد و افزود: تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه تعهد دولت برای امسال است.
بابایی کارنامی بابیان اینکه پیگیر پروژه کتابخانه ملی ساری اشاره کرد و گفت: تلاش دارم رسانه‌های استان مازندران سهم تخصیصی مناسبی از یارانه ارزی داشته باشند.

تخصیص بودجه برای تقدیر از اصحاب رسانه مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم  در این نشست به مشکلات هنرمندان گروه‌های نمایشی استان مازندران اشاره کرد و گفت: فعالان حوزه تئاتر با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی سالن‌های نمایش با مشکلاتی در بخش‌های مختلف به‌ویژه تأمین معیشت مواجه شده‌اند که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با حداقل بضاعت این دستگاه عریض طویل، فقط توانسته برخی از مطالبات به‌حق و گله‌مندی‌های این قشر اثرگذار را پرداخت کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران کل بودجه سال این اداره کل را یک میلیارد و 600 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: 250 تا 300 میلیون تومان از این بودجه صرف هدیه روز خبرنگار اصحاب رسانه استان می‌شود.
زارع به نقش تئاتر در کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: کرونا تئاتری‌های استان را با مشکل مواجه کرد و تمام توان خود را به کاربستیم فقط 2-3 میلیون تومان توانستیم کمک کنیم.
وی با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های کار هنری باید فراهم باشد تا هنرمند دغدغه معیشت و اقتصاد را نداشته باشد، افزود: امروز جامعه با شمار زیادی از ناهنجاری‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند و اجرای یک تئاتر با موضوع اجتماعی می‌تواند در رفع و کاهش این معضلات کمک‌کار باشد.
وی به نقش اثرگذار رسانه‌ها در جهت توسعه استان اشاره کرد و افزود: اگر رسانه‌ها دغدغه مالی نداشته باشند می‌توانند با نقدهای سازنده به مدیران دستگاه‌های اجرایی زمینه‌ساز شکوفایی استان در حوزه‌های مختلف باشند.
زارع بابیان اینکه هنرمندان تئاتر بابیان خوب و شیوای خود می‌توانند مفاهیم ارزشمند دینی و دستورالعمل‌های اسلامی مثلاً در حوزه پوشش را به‌درستی تبیین کنند، افزود: دیدن یک تئاتر فاخر با موضوع حجاب و عفاف می‌تواند تغییر نگاه در افراد جامعه ایجاد کند.
وی خطاب به نماینده مردم شهرستان‌های ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی گفت: استان مازندران 6 میلیارد تومان بودجه در بحث مشاغل خانگی دارد اگر بخشی از این بودجه روانه حساب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان شود سعی می‌شود 50 درصد بودجه تخصیصی به هنرمندان تئاتر اختصاص یابد.

 
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خبرهای خوش درباره احداث دو سالن تئاتر
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خبرهای خوش درباره احداث دو سالن تئاتر

ایران تئاتر_ میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت اخبار و رویدادهای تئاتر استان‌ها نسبت به هفته‌های قبل کمتر بود اما باز هم شاهد چند خبر مسرت بخش بودیم. کلنگ یک بلک باکس به زمین خورد و سالن تئاتر دیگری بیش از 90 درصد پیش رفته و به زودی بهره برداری می‌شود. به نظر میرسد این روزها که ...

|

دبیر جشنواره خبرداد:

برگزیدگان جشنواره نمایشنامه نویسی بلادشاپور معرفی شدند
دبیر جشنواره خبرداد:

برگزیدگان جشنواره نمایشنامه نویسی بلادشاپور معرفی شدند

سید ایرج کاظمی جو دبیر نخستین جشنواره؛ هیات داوران جشنواره نمایشنامه نویسی «بلادشاپور» متشکل از امیرحسین نوروزی، محمدحسن شریعتی، ثارالله آذریتون، برگزیدگان این جشنواره را اعلام کردند.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر- میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سه هنرمند بزرگ شهرستانی را از دست دادیم که دونفرشان از پیشکسوتان و قدیمی‌های تئاتر کشور بودند و فقدان این سه عزیز جامعه تئاتری را در اندوه فروبرد. درگذشت این عزیزان درد بزرگی است اما تئاتر در استان‌ها همچنان زنده است و تلاش ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا و تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا و تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر_میترا رضائی، هفته گذشته شاهد خیز مجدد ویروس کرونا بودیم که باعث به تعویق افتادن برخی جشنواره‌های استانی شد و تعدادی دیگر نیز شرایط و چگونگی برگزاری جشنواره‌هایشان را منوط به بررسی مجدد شرایط و اعلام ستاد کرونا کردند. با این وجود استان‌‌ها همچون گذشته با تلاشی ...

|

با حکم مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

یاسر محمودی برنتی دبیر جشنواره تئاتر مازندران شد
با حکم مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

یاسر محمودی برنتی دبیر جشنواره تئاتر مازندران شد

طی حکمی از سوی عباس زارع مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران ، انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران را به عنوان دبیرخانه و یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران را به عنوان دبیر سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران منصوب کرد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استقبال خانواده‌ها از جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استقبال خانواده‌ها از جشنواره‌های استانی

ایران تئاتر_میترا رضائی، هفته گذشته هم بیش‌ترین اخبار استان‌ها مربوط جشنواره‌ها بود اما نکته ای که توجه را به خود جلب می‌کند استقبال خوب مردم است که در کنار علاقمندان همیشگی هنر نمایش، از جشنواره‌های استانی حمایت می‌کنند. با توجه به شرایط موجود و کسالتی که جامعه را در ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر شهرستان‌ها رنگ و بوی دفاع مقدس گرفت
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر شهرستان‌ها رنگ و بوی دفاع مقدس گرفت

ایران تئاتر- میترا رضائی، شهرستان‌ها همواره در حفظ و نگهداری مرزهای کشور عزیزمان پیش‌قدمند و بسیاری از آن‌ها سال‌های زیادی خط مقدم جبهه بوده‌اند. هفته گذشته نیز به علت آغاز هفته دفاع مقدس و سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، هنرمندان تئاتر شهرستانی ده‌ها نمایش با موضوع دفاع مقدس به ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها

ایران تئاتر-میترا رضائی، در اخبار هفته گذشته رویکرد استان‌ها به روشنی رو به ساخت زیرلایه‌های هنر نمایش پیش می‌رود که مسیری صحیح و ثمر بخش است. برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطوح مختلف آموزشگاهی، دانشگاهی و کارگاهی نوید این رویکرد را می‌دهد. با توجه به شرایط کنونی و رکود ...

|

نظرات کاربران