در حال بارگذاری ...
گزارشی از حال و هوای این روزهای تماشاخانه سنگلج:

بدون ماسک تردد در این تماشاخانه ممنوع است

ایران تئاتر: سنگلج از پشتازان تماشاخانه های دولتی در اجرای نمایش پس از کروناست که با تدابیر مناسب بهداشتی، محیطی خاطره انگیزی را برای تماشاگران ایجاد کرده است.

تماشاخانه سنگلج را بی شک باید از سخت گیرترین تماشاخانه های این روزها در مصاف با کرونا بدانیم. تماشاخانه ای که تلاش می کند با اجرای تمامی مفاد پروتکل بهداشتی و آنچه که پریسا مقتدی از آن به عنوان تجربه 4 ماه زیست با کرونا معرفی می کند، احتمال شیوع کرونا از این مرکز تجمع را به صفر رساند.

کنترل مراجعه کنندگان با دستگاه تب سنج بدو ورود،  ضدعفونی کردن بخش های مختلف تماشاخانه در قبل و پس از نمایش، الزام استفاده از ماسک، حفظ ظرفیت 50 درصدی سالن و استفاده از روکش یک‌بار مصرف برای صندلی‌ها، حفظ امنیت بهداشتی اتاق گریم و تعویض لباس با کاهش تجمع هنرمندان، اختصاص لوازم و وسایل گریم اختصاصی به بازیگران، تغییر در میزانسن تا حد امکان در جهت حفظ فاصله اجتماعی بازیگران و ... از جمله این اقدامات است. از دیگر جذابیت های پساکرونایی سنگلج می توان به، قرار داده شدن عکس هایی از هنرمندان تئاتر روی صندلی‌هایی که بلیط فروشی نمی شوند به منظور حفظ فاصله میان تماشاگران اشاره کرد.

 

مدیر تماشاخانه سنگلج: پروتکل بهداشتی به طور کامل رعایت می شود

پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج در این باره گفت: در نیمه دوم خردادماه پس از جلسه ای که با جناب آقای آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در خصوص بازگشایی تماشاخانه ها داشتیم، با دو گروهی که اجراهایشان به دلیل تعطیلات ناشی از کرونا در پایان سال گذشته به تعویق افتاد، صحبت کردیم. هر دو گروه برای اجرا در اول تیرماه اعلام آمادگی کردند و تمرین گروه ها از همان زمان شروع شد.

وی افزود: براساس پروتکل بهداشتی و تجربیاتی که از 4 ماه همزیستی با کرونا کسب کرده بودیم؛ برنامه های مختلفی را برای پیشگیری طراحی کردیم که از آن جمله می توان به کنترل مراجعه کنندگان به تماشاخانه اعم از کادر اداری، هنرمندان و تماشاگران با دستگاه تب سنج در بدو ورود، تعبیه جایی برای مواد ضدعفونی کننده در بدو ورود به تماشاخانه، اجباری نمودن همگانی ماسک، کاهش 50درصدی ظرفیت تماشاخانه و ضدعفونی نمودن کلیه قسمت های تماشاخانه از پشت صحنه تا واحد اداری و انتظار علاوه بر نظافت عمومی و ضدعفونی مجدد سالن انتظار و سالن اجرا بین دو سانس اجرا  اشاره کرد.

مقتدی با اشاره به برنامه های سنگلج برای حفظ سلامتی گروههای تئاتری گفت: یکی از موضوعات مدنظر ما نحوه حضور بازیگران روی صحنه بود. طی تمرینات قبل از اجرا، به کارگردان نمایش ها مکررا و موکدا اعلام کردیم برای حفظ فاصله اجتماعی، تغییراتی در نوع میزانسن دهند حتی اگر در زیباشناختی اثر روی صحنه تاثیر بگذارد و اگر امکان پذیر نبود بازیگران ماسک بزنند. خوشبختانه با همکاری کارگردانان این امکان برای هر دو نمایش ایجاد شد.

وی با اشاره به تدابیری که برای کاهش حضور تعداد افراد در اتاق های گریم و تعویض لباس صورت گرفت، تصریح کرد: با توجه به اینکه دو نمایش در دو سانس به روی صحنه می رفتند، احتمال افزایش خطر شیوع کرونا در اتاق تعویض و اتاق پرو بود به همین دلیل در توافق با دو گروه قرار شد گروه اول طی سه هفته اجرا شود و گروه دوم سه هفته بعدی روی صحنه رود.

مدیر تماشاخانه سنگلج اضافه کرد: به دو گروه این امتیاز داده شده است که در صورت تمایل و افزایش تعداد تماشاگران در طول سه هفته، دو سانس اجرا داشته باشند.

وی در خصوص نحوه فعالیت گروه ها در پشت صحنه نیز گفت: طبق مقرراتی که اعمال کردیم، بازیگران در یک زمان مشخص وارد سالن می شوند و در یک زمان مشخص به اتاق گریم و تعویض لباس می روند. ضمن آنکه در اتاق گریم به تعداد بازیگران وسایل و ابزار گریم در اختیار آنها قرار داده و از طراحان گریم خواسته ایم تا حد امکان بازیگران، تحت نظارت آنها خودشان را گریم کنند تا فاصله اجتماعی رعایت شود و به اصول پروتکل بهداشتی نزدیک شویم.

مقتدی در تشریح برنامه هایی که برای حفظ سلامت تماشاگران مدنظر قرار گرفته است، گفت: ماسک در این سالن از آغاز اجراها، در بدو ورود به تماشاخانه اجباری بود، مراجعان با دستگاه تب سنج بدو ورود کنترل می شوند و با کاهش ظرفیت سالن و قراردادن تصاویر بزرگان تئاتر بر روی برخی صندلی ها، تلاش کردیم فاصله اجتماعی مورد نظر بین تماشاگران لحاظ شود.

وی اضافه کرد: با توجه به تعویض صندلی های سالن در تعطیلات، تمهیداتی مدنظر قرار گرفت تا در حین ضد عفونی، به صندلی ها صدمه وارد نشود. برای این منظور براساس پنل فروش بلیط، روی صندلی ها روکش یکبار مصرف قرار می گیرد و پس از پایان اجرا، روکش صندلی هایی که تماشاگران روی آنها نشسته اند تعویض می گردد تا ضمن مراقبت از صندلی ها در برابر صدمه مواد ضدعفونی کننده، اقدامات پیشگیرانه نیز صورت گیرد.

مدیر تماشاخانه سنگلج حفظ پروتکل بهداشتی توسط کادر اداری را از دیگر تاکیدات اعلام کرد و گفت: بدون ماسک تردد در این تماشاخانه ممنوع است و همه کادر اداری وسایل ضدعفونی کننده جداگانه و شخصی دارند.

 

کارگردان نمایش کابوسهای مرد مشکوک: تئاتر باید به حیات خود ادامه دهد

ملیکا رضی معتقد است جلب اعتماد تماشاگر نیاز به زمان دارد، گفت:  تئاتر چه با استقبال کم مخاطبان و چه زیاد آنها باید به حیات خود ادامه دهد و نفس بکشد. به هر جهت سیاست‌های مملکت در جهت بازگشایی مراکز فرهنگی بوده است و در این شرایط گروه‌هایی هم باید پیش قدم می‌شدند. این روزها همه مشاغل فعال شده‌اند و هنرمندان تئاتر هم باید شرایط جدید را بپذیرند و وظیفه ما و سالن داران تئاتر نیز این است که به هم کمک کنیم.

وی با اشاره به اقداماتی که در مسیر حفظ پروتکل بهداشتی صورت گرفته است، گفت: در تماشاخانه سنگلج اصول بهداشتی به خوبی رعایت می شود، ظرفیت سالن نصف شده است. ما نیز سعی کردیم در اجرای نمایش فاصله گذاری بین بازیگران رعایت می‌شود و با تغییر میزانسن، بازیگران با فاصله یک متر از یکدیگر به ایفای نقش می‌پردازند.

رضی اضافه کرد: استفاده از تصاویر پیشکسوتان هنر نمایش روی صندلی‌های خالی که به دلیل نکات بهداشتی بلیت فروشی نشده‌اند فضایی دنج و راحت را برای مخاطبان این روزهای تئاتر به وجود آورده است

کارگردان نمایش کابوسهای مرد مشکوک با اشاره به استقبال مخاطبان از این نمایش نیز گفت: خوشبختانه در طی چند روزی که از اجرای نمایش می گذرد در کامنت هایی که در فضای مجازی می خوانم نظرات مثبت بوده است.

 

امین اکبری نسب: به محض بازشدن تماشاخانه ها،کرونا را فراموش کردم

امین اکبری نسب بازیگر نمایش کابوسهای مرد مشکوک در خصوص حضورش در نمایش پس از بازشدن مجدد تماشاخانه ها گفت: واقعیتش پس از اعلام باز شدن تماشاخانه ها و اعلام حضور ما بر روی صحنه، ترسیدم. این ترس و اضطراب در همه وجود داشت. اما تئاتر عشق است. تمام زندگی ما تئاتر است. به محض اینکه شنیدم تماشاخانه ها باز شده اند کرونا را فراموش کردم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت کرونا برای ما بازیگرها  سخت تر از مخاطبان است، افزود: ما یک گروه 20 نفره ایم و هر لحظه احساس خطر وجود دارد اما خدا را شکر وقتی شروع به تمرین در سنلگج کردیم با توجه به سخت گیری هایی که در این تماشاخانه برای حفظ پروتکل بهداشتی وجود داشت همه رعایت می کنند.

بازیگر نمایش کابوسهای مرد مشکوک ادامه داد: باید حتما ماسک داشته باشیم. پشت صحنه همه عوامل ماسک می زنند و فقط بر روی صحنه ماسک نمی نزیم و به جای با تغییر در میزانس فاصله اجتماعی رعایت می شود. در سالن نیز با یک چیدمان بسیار زیبا ظرفیت 50 درصدی رعایت می شود و در صندلی هایی که قرار نیست تماشاگر بنشیند عکس پیشکسوتان تئاتر گذاشته اند که جلوه بسیار زیبایی داده است.

 

تماشاگران چه می گویند

تماشاگران حاضر در سالن نمایش، گرچه از شروع فعالیت های تئاتر و حضور بر تماشاخانه خوشحالند اما بیشتر صحبت هایشان حول نحوه اجرای پروتکل بهداشتی در سنلگج است.

نادر رضایی نژاد در این خصوص گفت: قبل از ورود خیلی با خودم کلنجار رفتم تا ریسک حضور در تماشاخانه را بپذیریم اما خوشحالم که به سالن آمدم دلم برای تماشای تئاتر تنگ شده بود.

وی افزود: استفاده از تب سنج، ماسک، مواد ضدعفونی کننده، نظم صندلی ها و ... خیال مرا برای اجرای بدون دغدغه راحت کرد.

رزیتا ناصری نیز گفت: به خاطر علاقه ای که به نمایش های ایرانی دارم، برنامه تماشای این نمایش را با چند تن از دوستانم سال گذشته ریختیم که متاسفانه تماشاخانه ها تعطیل شد و به محض بازگشایی سالن به عنوان اولین کار دیدن این نمایش را انتخاب کردم.

وی افزود: صندلی من در کنار تصویر یکی از هنرمندان بزرگ تئاتر بود و احساس می کردم در کنار ایشان نشسته ام تئاتر می بینم. ایده خیلی جذابی بود.

ندا یاری از دیگر تماشاگران این نمایش نیز با قدردانی از دست اندرکاران نمایش گفت: فکر کردم به دلیل زمان بالای نمایش، خسته کننده باشد ولی از همان ابتدای اجرا، نظرمعوض شد. خیلی خوب بود.

یاری در خصوص نحوه حفظ پروتکل بهداشتی در این تماشاخانه گفت: به نظرم سخت گیر از همه ارگان ها و سازمان هایی که در آن حضور می یابم بودند. همه مضوعات مطرح شده توسط وزارت بهداشت حفظ شده بود. خیلی راضی بودم.

 

گزارش: علی رحیمی
مطالب مرتبط

امین اکبری نسب بازیگر «کابوس های مرد مشکوک» :

توقف اجراها  مثل یک کابوس بود
وقتی شنیدم تماشاخانه ها باز شده اند کرونا را فراموش کردم
امین اکبری نسب بازیگر «کابوس های مرد مشکوک» :

توقف اجراها  مثل یک کابوس بود
وقتی شنیدم تماشاخانه ها باز شده اند کرونا را فراموش کردم

امین اکبری نسب بازیگر «کابوس های مرد مشکوک» با اشاره به اینکه هنرمندان تئاتر دوران سختی را سپری کرده اند معتقد است اگر تئاتر شغل نیست چرا اینهمه دانشجو از دانشگاهها فارغ التحصیل می شوند.

|

اسارت، کرونا ، تئاتر و دفاع مقدس در گفت و گو با آزاده سرافراز محمد باقر عباسی:

از ساخت لباس پلنگی با پوست پیاز تا نمایش عروسکی آقای اشتیاق
 انگیزه از دست نرود هر کاری ممکن می شود
اسارت، کرونا ، تئاتر و دفاع مقدس در گفت و گو با آزاده سرافراز محمد باقر عباسی:

از ساخت لباس پلنگی با پوست پیاز تا نمایش عروسکی آقای اشتیاق
انگیزه از دست نرود هر کاری ممکن می شود

ایران تئاتر: آزاد سرافراز محمدباقر عباسی از هنرمندان مطرح تئاتر در دوران اسارت است که اسرا با نمایش های طنز او به ویژه نمایش عروسکی آقای اشتیاق خاطرات زیادی دارند.

|

اسارت ، کرونا ، تئاتر و چهل سالگی دفاع مقدس در گفت و گو با عبدالمجید رحمانیان:

چگونه یک« ابو مسرحیه »فعال سرخورده شد و دکترای حقوق گرفت!
حبس در کرونا هم راهکار دارد؛ ما توانستیم، شما هم می توانید
اسارت ، کرونا ، تئاتر و چهل سالگی دفاع مقدس در گفت و گو با عبدالمجید رحمانیان:

چگونه یک« ابو مسرحیه »فعال سرخورده شد و دکترای حقوق گرفت!
حبس در کرونا هم راهکار دارد؛ ما توانستیم، شما هم می توانید

ایران تئاتر: آزاده سرافراز عبدالمجید رحمانیان از فعالان تئاتر در اسارتگاه های عراق است که در زیر فشارهای روحی و جسمی و کمترین امکانات ، نمایش های موثری در اردوگاههای عراقی روی صحنه برد.

|

8 مرداد روز بزرگداشت مقام شیخ اشراق سهروردی:

هشدار که راه خود به خود گم نکنی
8 مرداد روز بزرگداشت مقام شیخ اشراق سهروردی:

هشدار که راه خود به خود گم نکنی

ایران تئاتر: نمی دانم روزی که اوژن یونسکو در نامه به هانری کربن مترجم «عقل سرخ» نوشت: «بدون تردید شما آن متن را در خاطره ایرانیان نیز زنده کردید»، مسئولان و هنرمندان تئاتر ما چه کردند؟ اما ای کاش همین تلنگر شروعی برای ترسیم نقشه راه می شد.

|

در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج
در گفت و گو با مدیر تماشاخانه سنگلج مطرح شد

اعلام آمادگی اکثر گروه‌های نمایشی برای اجرا در سنگلج

پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج گفت: ما و کارگردان‌های تئاتر و مخاطبان نمی توانیم این شرایط را به طور کامل برنامه ریزی کنیم، پس تصمیم داریم همزمان با موقعیت‌ها پیش برویم ، با این حال افقی هم از آینده در ذهنمان داریم.

|

نگاهی به موجی که کرونا ایجادکرد

بازار گرم کارگاه‌های آموزشی تئاتر در فضای مجازی
نگاهی به موجی که کرونا ایجادکرد

بازار گرم کارگاه‌های آموزشی تئاتر در فضای مجازی

ایران تئاتر- علی رحیمی : در ایام خانه نشینی کرونا برگزاری کارگاه های آموزشی مجازی تئاتر از موضوعات کمتر مورد مناقشه صاحب نظران و کارشناسان این حوزه بود. کارگاههایی که این روزها بازارشان بیش از سایر بخش های نمایشی گرم است.

|

نظرات کاربران