در حال بارگذاری ...
هوشنگ توکلی درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر ۹۹ گفت:

راه حل جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم

هوشنگ توکلی عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر فجر در برنامه رادیویی تقاطع فرهنگ از احتمال ادغام حوزه‌های مختلف فرهنگی هنری در قالب یک جشنواره فجر خبر داد.

هوشنگ توکلی با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه تقاطع فرهنگ در پاسخ به این سوال که در شرایط کنونی چرا باید جشنواره تئاتر فجر برپا شود، گفت: معتقدم موضوع کرونا به سان طوفان نوح است که هنوز شروع نشده و پیش بینی می‌کنم سال‌ها در تفکر انسان تاثیر خواهد داشت.

وی افزود: در ۴۰ سال گذشته یکسری فعالیت‌ها به شکل عادت درآمده است؛ یعنی خودبخود جشنواره‌های سینمایی و تئاتری برگزار شده که گاهی به رشد فعالیت‌های فرهنگی آسیب زده است.

توکلی با بیان اینکه این قبیل عادات فعالیت‌های ذهنی هنرمندان را متوقف ساخته است، گفت: امسال قرار است با توجه به جدی انگاشتن این ویروس جدید، راه حل و ایده‌ای جدید را بر اساس زندگانی جدید پیاده سازی کنیم.

این فعال حوزه تئاتر کشور گفت: معاون هنری ایده‌های خوبی دارد اما جوان است؛ از طرفی چندین اداره‌کل معتبر و مهم داریم که ظرفیت‌هایی کهنه و قدیمی دارند و مدیران قبلی وقتی تسلیم عادت شدند، این معاونت‌ها را تفکیک کرده و هر یک برای خود جشنواره‌ای برپا می‌کنند.

توکلی با بیان اینکه این روند مسیر را از نفس برپایی جشنواره فجر دور می‌سازد، گفت: جزایر مستقلی ایجاد شده که این هنرمندان که بعد از انقلاب در ایران متولد شده و رشد کردند، دنیایی با بیش از ۵ میلیون هنرمند را خلق کرده است و همگی فارغ التحصیلان دوره کنونی هستند.

وی این نیروهای انسانی را با انواع عقاید و ایده‌های خلاقه بسیار ارزشی توصیف کرد که بگونه‌ای روی دست نظام مانده‌اند و افزود: نظام این ظرفیت را پیش بینی نمی‌کرد و لذا این میزان هنرمند از ۲۰ تا ۴۰ سال بار سنگینی برای نظام هستند.

توکلی با اشاره به اینکه بخشی از این هنرمندان از کشور کوچ کرده و شمار باقی مانده، راه حل‌های جدیدی را برای ارائه هنر خود می‌یابند، خاطرنشان کرد: ما بعنوان شورای سیاست‌گذار باید راه حل پیشنهادی این هنرمندان را کامل کنیم.

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره تئاتر فجر گفت: در حوزه تئاتر مهم ترین دستاورد تئاتر خیابانی یا فضای آزاد است و نزدیک به ۳۶۰ گروه متشکل تئاتر خیابانیِ حرفه‌ای و خلاق در صحنه حاضر هستند.

توکلی افزود: هنرمندان در طول تاریخ هیچگاه سقفی بالای سر نداشتند و همواره در فضای آزاد فعالیت کرده‌اند. ما در معاونت هنری، هنرمندان حوزه‌های دیگر را در کنار خود داریم که بر اساس عادت در جشنواره حضور داشتند ولی حال با شیوع ویروس، ایده‌های جدید مورد توجه قرار گرفته است.

وی یکی از ایده‌ها را هم افزایی ۴ اداره‌کل هنری و برپایی یک جشنواره فجر متشکل از این ۴ هنر دانست و افزود: ضمنا در زمان نیز صرفه جویی می‌شود چراکه امسال باید تا حد امکان شرایط مخاطبان را رعایت کنیم.
مطالب مرتبط

توحید معصومی عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر فجر

50 نمایش با موضوع «شهید سلیمانی» به جشنواره تئاتر فجر آمدند
توحید معصومی عضو هیئت انتخاب جشنواره تئاتر فجر

50 نمایش با موضوع «شهید سلیمانی» به جشنواره تئاتر فجر آمدند

توحید معصومی عضو هیئت انتخاب بخش سرباز انقلاب سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: ما در بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر حدود 50 اثر را با موضوع شهید سردار سلیمانی مورد ارزیابی قرار دادیم.

|

برای بررسی آثار خیابانی سی و نهمین دوره جشنواره

داوران بخش ویژه «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
برای بررسی آثار خیابانی سی و نهمین دوره جشنواره

داوران بخش ویژه «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند

نصرالله قادری، امیرحسین شفیعی و حسین ذوالفقاری آثار راه یافته به رقابت بخش ویژه «سرباز انقلاب» را در بخش نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر داوری می‌کنند.

|

با ارائه سازوکاری براساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی؛

ثبت‌نام اهالی رسانه برای جشنواره تئاتر فجر سه شنبه آغاز می شود
با ارائه سازوکاری براساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی؛

ثبت‌نام اهالی رسانه برای جشنواره تئاتر فجر سه شنبه آغاز می شود

با ارائه سازوکاری براساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مرحله ثبت نام اهالی رسانه برای تماشای آثار سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از روز سه شنبه 30 دی(فردا) آغاز می شود و تا روز جمعه 3 بهمن ماه ادامه دارد.  

|

نظرات کاربران