در حال بارگذاری ...
ایوب آقاخانی درباره جشنواره تئاتر مقاومت گفت:

ما نیازمند تولید آثار صادق‌تر و حقیقی‌تری هستیم

مدیر بخش نمایشنامه‌نویسی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت درباره برنامه‌های خود برای برگزاری این بخش توضیحاتی ارائه داد و گفت: ما در این عرصه نیازمند تولید آثار صادق‌تر و حقیقی‌تری هستیم که با حفظ اصول و ارزش‌ها و به دور از شعارزدگی بتواند روایت هنری صحیحی از حماسه‌سازی‌های فرزندان این مرز و بوم داشته باشد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از مهر ایوب آقاخانی نمایشنامه‌نویس، کارگردان و بازیگر تئاتر که مدیریت بخش نمایشنامه‌نویسی هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت را برعهده دارد درباره این بخش گفت: رویکرد کلی جشنواره تئاتر مقاومت و نوع نگرش و نگاه مدیران ارشد و بالادستی این رویداد فرهنگی هنری در این دوره، معطوف به مسئله «کیفی‌سازی» است و جای بسی خوشحالی دارد که این نوع نگاه در تمام بخش‌های جشنواره جاری و ساری است.
وی ادامه داد: این یک گام بلند است که جشنواره و متولیان اصلی آن، ضرورت این تغییر نگاه را به‌درستی درک کرده‌اند و در حال جریان‌سازی برای برگزاری یک رویداد و رخداد جدید هستند. آنچه که در حوزه تولید متون و نمایشنامه‌های مربوط به مضامین انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت شاهد آن بوده‌ایم این است که به دلایل مختلف در اکثر موارد آثار ضعیفی تولید شده‌اند که بیش از آنکه منشأ خیر و برکت برای این عرصه باشند، منجر به سلب اعتماد مخاطب و از دست رفتن فرصت‌های طلایی در این زمینه شده‌اند.
آقاخانی یادآور شد: تنها راه نجات نمایشنامه‌نویسی تئاتر مقاومت و رفع عقب‌ماندگی این سبک در قیاس با کشورهای توسعه یافته‌تر، این است که این نوع تفکر ضد شعارزدگی در سیاست‌گذاران و از همه مهم‌تر خود هنرمندان و اصحاب قلم و فکر و اندیشه نهادینه شود. اگر این اتفاق بیفتد شاید در دهه آینده بتوان بخشی از مخاطبان از دست رفته این آثار را که کم هم نیستند دوباره جذب کرد و با این فضا آشتی داد. قدر مسلم اینکه هنوز با حد آرمانی که در شأن حماسه سترگ مقاومت ملی مردم ایران در ادوار مختلف تاریخ معاصر باشد فاصله زیادی داریم.
وی افزود: به‌عنوان کسی که ۷ نمایشنامه موضوعی در این حوزه دارم که با استقبال عموم مردم و مخاطبان روبرو شده است، می‌گویم که می‌توان با استفاده از خرد جمعی و عبور نکردن از خطوط قرمز، نوعی نگاه را از منظری جدید وارد این فضا کنیم که تا پیش از این نبود و حتی نشدنی تلقی می‌شد. مهم این است که دوستان نمایشنامه‌نویس، متفاوت فکر کنند و از الگوهای رایج و سطحی تبعیت نکنند. ما در این عرصه نیازمند تولید آثار صادق‌تر و حقیقی‌تری هستیم که با حفظ اصول و ارزش‌ها و به دور از شعارزدگی بتواند روایت هنری صحیحی از حماسه‌سازی‌های فرزندان این مرز و بوم داشته باشد.
آقاخانی در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: این سبک یعنی جنگ، دفاع مقدس و مقاومت هنوز در تئاتر دنیا و به‌خصوص اروپا نقش مهمی دارد و باید با تشویق هنرمندان و نمایشنامه‌نویسان، همگی به رونق مجدد این عرصه کمک کنیم و هدف ما نیز در برگزاری این بخش از جشنواره این است. حال باید ببینیم آیا می‌توانیم در این حوزه موفق باشیم یا خیر؟ گذر زمان پاسخ این سؤال را خواهد داد.
هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت توسط انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح، آذرماه سال جاری به دبیری حمید نیلی برگزار خواهد شد.
مطالب مرتبط

رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح:

تبیین مبانی انقلاب از اولویت‌های مهم جشنواره تئاتر مقاومت است
رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح:

تبیین مبانی انقلاب از اولویت‌های مهم جشنواره تئاتر مقاومت است

سید محمد یاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح با اشاره به مقوله روشنگری به‌ عنوان فلسفه وجودی هنرهای نمایشی، تبیین ریشه‌ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را از اولویت‌های اصلی هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت برشمرد.

|

پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

فصل رویش، حیات را به یاد می‌آورد
پیام مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

فصل رویش، حیات را به یاد می‌آورد

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در پیامی که به مناسبت روز ملی هنرهای نمایشی منتشر کرد آورده است: فصل رویش و بعثت دیگرباره طبیعت، برای انسان‌های فره‌مند و فرهیخته حیات را از پس فنا و نیستی به یاد می‌آورد.

|

به مناسبت چهل سالگی آغاز حماسۀ دفاع‌ مقدس

نشست تخصصی بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس در تئاتر شهر
به مناسبت چهل سالگی آغاز حماسۀ دفاع‌ مقدس

نشست تخصصی بررسی چهار دهه تئاتر دفاع مقدس در تئاتر شهر

به دعوت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، هوشنگ توکلی و دکتر قطب‌الدین صادقی، یکم مهرماه در تئاتر شهر طی یک نشست پژوهشی افت‌وخیزهای تئاتر دفاع مقدس را بررسی می‌کنند.

|

در نشست رسانه‌ای مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

برنامه‌های چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس تشریح شد
در نشست رسانه‌ای مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس

برنامه‌های چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس تشریح شد

نشست رسانه‌ای مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با محوریت برنامه های انجمن به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس وتشریح فعالیت‌های جاری این انجمن برگزار شد.

|

نظرات کاربران