در حال بارگذاری ...
مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

گروه‌های تئاتر خیابانی ثبت رسمی می‌شوند

سامان خلیلیان، مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی گفت: دو کار مهمی که این روزها در دست داریم نخست مشخص کردن ردیف بودجه برای تئاتر خیابانی کشور و دوم ثبت گروه های تئاتر خیابانی است که هر دو به نفع هنرمندان تئاتر خیابانی خواهد شد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از فارس، سامان خلیلیان مدیر کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی درباره تعطیلی فعالیت های تئاتر خیابانی در کشور گفت ما قبلا نگفتیم فعالیت ها تعطیل شده است اما شرایط الان ایجاب میکند که محتاطانه تر قدم برداریم.

وی در ادامه افزود: ما چراغ اجراها را با چراغ سبز ستاد ملی کرونا روشن کردیم اما الان ستاد ملی ابراز وضعیت بحران میکند و وقتی این را به ما اطلاع می دهند ما هم باید قدری جانب قضایا را بسنجیم نه اینکه پیشگیری بخواهیم داشته باشیم و بگوییم اجراها تعطیل است.

خلیلیان یادآور شد: گروه های نمایشی ما همه برای اجرا حاضر هستند اما واقعیتش این است که اجراهای ما برای سطح کشور است و دربرگیری اش فقط برای تهران نیست، استان های دیگر هم خیلی فعال هستند و تأکید ما بر دیگر استان ها است. واقعیت این است که الان همه استان ها وضعیتشان به لحاظ کرونا بحرانی است و اگر بررسی کنیم هیچ استانی وضعیتش سفید نیست.

وی اظهار داشت: بنابراین الان هم که برنامه ها برای تصمیم گیری به خود استان ها واگذار شده است تمام استانداری ها و ستاد استانی با هر تجمعی مخالف هستند بعد از جریان تئاتر خیابانی «من، تو، ما، کرونا» ما برنامه «ستاد مبارزه با مواد مخدر» را اجرا کردیم باور نمی کنید که من چه مشقتی کشیدم تا این اجراها در 9 استان برگزار شد. یعنی به نوعی هم کارها را دست  و پا شکسته اجرا کردیم در برخی استان ها حتی یک اجرا صورت گرفت و جلوی کار گرفته شد. تازه آن زمان هنوز وضعیت بحرانی موج دوم رخ نداده بود.

خلیلیان ادامه داد: الان همه استان ها و گروه ها منتظر هستند تا شرایط بهتر شود ولی از آنجایی که ستاد ملی کرونا مجوز دادن برای اجراها را منوط به خود استان ها  کرده، ما هم منتظر هستیم تا ببینیم چه اتفاقی می افتد. فکر می کنم تا یکی ـ دو هفته دیگر که این موج بگذرد، بتوان کاری انجام داد.

وی با اشاره به اینکه سلامت هنرمندان و مردم برای ما خیلی با اهمیت است، گفت: ما در تهران حتی این فاصله گذاری را برای اجراها رعایت کردیم اما واقعیتش این است که با همین فاصله گذاری هم شرایط رو به بحران و وضعیت قرمز است. یک مقدار باید قدری تأمل کنیم تا دو مرتبه اجراها را شروع کنیم بنابراین شرایط اینطور نیست که ما چیزی را تطعیل کرده باشیم و کرکره پایین باشد و قف هم زده باشیم، اصلا اینطور نیست فقط منتظر هستیم دربی باز شود تا کارها دوباره از سر گرفته شود.

خلیلیان درباره فراخوان تئاتر مریوان گفت: این اصلی ترین کار ما در دو هفته اخیر بود که خیلی خوب هستیم شکل و شمایلش تغییر کرده اما خدا را شاکریم که برگزار می شود.

وی با بیان اینکه استان ها هم اعلام آمادگی کردند ، گروه ها آماده کار هستند و انشالا اتفاقات خوبی بیافتد، گفت: یک کار دیگر هم این است که ان شاء الله در عرصه شاخص گذاری و تفاهم نامه های تئاتر خیابانی ردیف بودجه مشخص برای خیابانی ها مشخص شود این درخواست من از آقای آشنا بود که او هم پذیرفت و مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی هم قرار شد ، نظر بدهند وقتی ما ردیف بودجه داشته باشیم عملا می توانیم برای آن برنامه ریزی کنیم و هیچکس نمی تواند این بودجه را خرج دیگری کند و صرفا این بودجه خرج تولید نمایش های خیابانی می شود.

خلیلیان در پایان اظهارداشت: یک نکته دیگر هم مذاکره با آقای الوند مدیر امور استان ها است تا از ای پس گروه های نمایشی خیابانی هم ثبت شوند، این اتفاق تا به حال برای گروه های صحنه ای افتاده بود، امیدوارم برای گروه های خیابانی هم بیافتد تا رسمی ثبت شوند و به نوعی شناسنامه و هویت داشته باشند.
مطالب مرتبط

سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی  است
سامان خلیلیان در گفت و گو با ایران تئاتر :

اجرای طرح من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا چراغ تئاتر را روشن می کند
مهم ترین هدف طرح ایجاد شور و نشاط اجتماعی است

تئاتر ایران پس از تعطیلی طولانی متاثر از شیوع بیماری کوید 19 با اجراهای خیابانی در تهارن و شهرستان ها جان تازه ای می گیرد . "من، تو، ما ؛ تئاتر ، زندگی ، کورنا" طرحی است که از امروز تا 31 خردادماه با مدیریت دفتر تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی به اجرا در می آید.

|

نظرات کاربران