در حال بارگذاری ...
مروری بر فعالیت‌های تئاتر شهرستان‌های فارس

عملگرایی و جوان‌گرایی دور نمای تئاتر مرودشت

ایران تئاتر_هادی امامی مقدم:انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مرودشت طی سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بیشتر وقت و‌ انرژی خود را روی آموزش و پرورش متمرکز کرد تا زیربنای محکمی برای قدم نهادن به سال پایانی قرن حاضر و سال آغازین قرن جدید، باشد. 

 تئاتر انسان را به خیال دعوت می‌کند. خیالی که بسیار شبیه به واقعیت است. به‌همین جهت به دل تماشاگر می نشیند. چون یا شبیهش سرش آمده یا به هر شکل در زندگی اش دیده است. حتا اگر آن خیال با فرهنگ و رسوم و لهجه و آداب و تفکرات ما، فرسنگ‌ها فاصله داشته باشد باز هم تماشاگر از تماشای تئاتر لذت می برد.
به شکل استتار شده، در لابلای اجرای این خیال و واقعیت، با کمک نور، موسیقی، لباس، دکور، متن، بازیگر و کارگردان، بهترین شیوه  پیام رسانی و جریان سازی فرهنگی اتفاق می افتد. 
قدرت معجزه روند تدریجی اجرای یک تئاتر، به قدری بر اندیشه مخاطب موثر است که تماشای یک نمایش به مثابه اخذ یک «لیسانس زندگی» هست. 
هر چقدر تعداد اخذ این لیسانس های ارزان بهتر است بگویم لیسانس های بیست هزار تومانی در دل و اندیشه مخاطب بالاتر برود، پیشرفت و ساخت و ساز آن اتفاق فرهنگی که همگی دنبالش هستیم بهتر و‌ زودتر رقم می خورد.

طبیعتا برای تولید نمایش، نیازمند اولین نیاز این «هنر گروهی»یعنی «پرورش و تعلیم هنرمند هنرهای نمایشی»می باشد تا با کسب «آموزش صحیح»در سطوح مختلف، هر هنرمند بتواند، دیپلم ها و لیسانس های مختلف زندگی را در قالب «تولید»به تماشاگر ارائه دهند.

همواره شعار و شعور اینجانب «عملگرایی»با چاشنی «جوان‌گرایی»به همراه دو‌ نیاز اساسی و جدی یعنی «آموزش» و «تولید»بوده است. 
 
با این مقدمه، انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مرودشت طی سال 1397 و 1398 و 1399 بیشتر وقت و‌ انرژی خود را روی آموزش و پرورش متمرکز کرد تا  زیربنای محکمی برای قدم نهادن به سال پایانی قرن حاضر و سال آغازین قرن جدید، باشد. 

برگزاری بیش از 30 دوره و کارگاه های مختلف هنرهای نمایشی، ظرف دو سال و چند ماه، در سه ترکیب مقدماتی، تکمیلی و پیشرفته و سه مقطع کودک، نوجوان و بزرگسال در چهار برنامه ریزی فصلی، بهاره، تابستانه، پائیزه و‌ زمستانه در رشته های بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و‌ طراحی صحنه و پرورش بیش از 400 هنرجوی این رشته با بهره گیری از مربیان و معلمان مورد تائید و مجرب انجمن نمایش شهرستان مرودشت نوید روزهای خوبی برای مجموعه انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مرودشت در سالهای آتی دارد. 

همچنین در کنار این رسالت بزرگ آموزشی به صورت موازی، تولید و اجرای عمومی و جشنواره ای بیش از 15 نمایش در هر سال، اجرای بیش از 700 اجرای جنگ و برنامه های ترکیبی در مناسبت‌ها و برنامه های مختلف در هر سال،ارمغان رسالت فرهنگی و هنری هنرمندان انجمن نمایش شهرستان مرودشت برای مردم عزیز و ارزشمند مرودشتی بوده است.
 

 
مطالب مرتبط

با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

مسابقه «نمایش + خانه» در شهرستان گراش برگزار می‌شود
با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

مسابقه «نمایش + خانه» در شهرستان گراش برگزار می‌شود

انجمن نمایش شهرستان گراش برای ایام قرنطینه‌ تابستانی یک مسابقه‌ی نمایش تک‌نفره با نام «نمایش+خانه» برگزار می‌کند. این مسابقه با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش و همکاری مؤسسه فرهنگی هنری هفت‌برکه گراش برگزار می‌شود.

|

جستاری پیرامون تئاتر آوانگارد

آگاهانه برهم زدن شیوه تئأتر تجربی است
جستاری پیرامون تئاتر آوانگارد

"آگاهانه برهم زدن" شیوه تئأتر تجربی است

ایران تئاتر- داریوش ثمر : در پی همه گیر شدن مدل و شیوه تمرینات و اجراهای بسیاری از اهالی نمایش در قالب تئاتر تجربی داریوش ثمر نویسنده و کارگردان اهل شیراز پژوهشی در این خصوص تحریر کرده است که در ادامه می خوانیم:

|

کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند فارس
کرونا و رکود در هنرهای نمایشی فارس

ضرر ۱۰۰ میلیارد ریالی کرونا به بیش از ۸هزار هنرمند فارس

باغ شکوفای فرهنگ و هنر فارس که در یک دهه گذشته با توسعه فعالیت‌ها و ایجاد زیرساخت‌ها و مشارکت بخش خصوصی به ثمردهی رسیده بود، با بحران کرونا رو به ویرانی گذاشته است و چنانچه برای مدتی طولانی ادامه یابد، همه تلاش‌های گذشته را از بین خواهد برد.

|

نظرات کاربران