در حال بارگذاری ...
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان:

استمرار برگزاری رویدادهای تئاتر استان باید حفظ شود

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان معتقد است استمرار سنوات برگزاری رویدادهای تئاتر استان خوزستان حتی در شرایط کرونایی باید حفظ شود.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خوزستان، محمد یاقوت‌پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان درباره فعالیت‌های انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان این استان در روزهای کرونایی گفت: استان خوزستان هم از لحاظ گستره جغرافیایی و هم از لحاظ تعدد دفاتر انجمن‌های شهرستانی، جزو استان‌های فعال کشور در زمینه تئاتر است. ما 27 دفتر انجمن شهرستانی داریم. بیشترین تعداد گروه‌های ثبت شده نمایشی هم متعلق به استان خوزستان است. طبق آمار درگاه ایران تئاتر، ما در طول سال بیشترین رویداد و جشنواره نمایشی را برگزار می‌کنیم.

او افزود: ما در استان خوزستان 19 رویداد و جشنواره ملی، استانی و منطقه‌ای داریم. اتفاقی که بابت شیوع ویروس کرونا افتاد، قطعاً کل مجموعه‌های هنری از جمله انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان را کم‌کار کرد ولی ما برای حفظ پویایی هنرمندان، رویدادهای مجازی را راه‌اندازی کردیم. در حال حاضر مرحله دوم جشنواره بین‌المللی استندآپ کمدی در حال برگزاری است. ما 8- 9 جشنواره‌ مجازی از جمله جشنواره‌های «طبیبان مهر» و «بازیگری تک» را تعریف کردیم تا بتوانیم خلأ تعطیلی مکان‌های فرهنگی هنری را پر کنیم.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان بیان کرد: اعتقاد ما بر این است که استمرار سنوات برگزاری رویدادهای ما حتی در این شرایط کرونایی هم باید حفظ شود. ما در استان خوزستان به همان اندازه که از منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استفاده می‌کنیم، یک و نیم برابر آن از منابع شهرستانی استفاده می‌کنیم. وقتی یک رویدادی را تعریف می‌کنیم، نیم بیشتری از هزینه آن را فرماندار، شهردار و سایر ادارات شهرستانی تقبل می‌کنند. یعنی ما سعی می‌کنیم یک جورهایی هزینه‌ها را تقسیم کنیم.

یاقوت‌پور ادامه داد: ما جشنواره بین‌المللی «تئاتر عربی» را هم داریم. از آنجایی که نمی‌توانیم در این جشنواره پذیرای گروه‌ها باشیم، تصمیم گرفتیم رویکردمان را تغییر دهیم و در بخش نمایشنامه‌نویسی فعال باشیم. جشنواره ملی «لاله‌های سرخ» را هم در شهرستان اندیمشک داریم که می‌توانیم آن را تبدیل به تولید آثار فاخر نمایشنامه کنیم. یعنی می‌خواهیم برگزاری این دوره از جشنواره‌ها را داشته باشیم، منتها رویکرد خودمان را تغییر می‌دهیم تا پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. 

او تصریح کرد: من یک آسیب‌شناسی انجام داده‌ام و در جلسه‌ای که خدمت آقای قادر آشنا به صورت اینترنتی داشتیم با ایشان مطرح کردم. هنرمندان تئاتر حقوق ماهیانه ثابت کارمندی ندارند. معمولاً وقتی قشر هنرمند را آسیب‌شناسی می‌کنید، متوجه می‌شوید آن‌ها فرهیخته‌تر و سر به زیرتر هستند. شأنیت‌ اجتماعی‌شان ایجاب می‌کند که با بضاعت خودشان بسازند. هنرمندان ما در استان‌ها از سه طریق ارتزاق دارند. یا از طریق برگزاری جشنواره و رویدادها ارتزاق می‌کنند یا از حق جوایزی که در آن جشنواره نصیب‌شان می‌شود. یک عده هم مشخصاً عضو ستاد اجرایی جشنواره می‌شوند و از برگزاری یک رویداد، حق‌الزحمه ستاد اجرایی را دریافت می‌کنند. وقتی رویدادها تعطیل می‌شوند، هنرمندان نمی‌توانند ارتزاق مالی کنند. ما اگر بتوانیم رویدادها را برگزار کنیم، به صورتی می‌توانیم بضاعت آن‌ها را تا حدی تأمین کنیم.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان گفت: پویایی و طراوت تئاتر کشور عزیزمان ایران، مدیون انجمن‌های هنرهای نمایشی کشور است که شعب استانی آن در همه استان‌ها وجود دارد. در حال حاضر با مناطق آزاد، 33 یا 34 دفتر استانی در کشور وجود دارد. به صورت زنجیروار، هر دفتر استانی در شهرستان‌ها هم دفتر دارد. من فکر می‌کنم این زنجیره باید حفظ شود و معاونت هنری هم حمایت مالی خودش را داشته باشد.

یاقوت‌پور با اشاره به اینکه جامعه ما در این شرایط قطعاً به نشاط نیاز دارد، عنوان کرد: تئاتر می‌تواند این نشاط را در عموم جامعه ایجاد کند. اگر وزارتخانه‌ها این مسئله را به خودشان بقبولانند که تئاتر در این شرایط می‌تواند کمک حال ما باشد، قطعاً اتفاقات خوبی می‌افتد. ما با حفظ پروتکل‌های بهداشتی می‌توانیم تئاتر خیابانی و تئاتر در محیط‌های باز را تجربه کنیم. می‌توانیم تولیدات خودمان را در صداوسیما پخش کنیم. در حال حاضر تئاتر می‌تواند مردم را از رخوت و خمودگی روزهای کرونایی رها کند.

او در پایان خاطرنشان کرد: اجرای تعزیه در کشور ما همیشه با استقبال مردم همراه بوده است. یکی از امتیازهای اجرای تعزیه این است که در محیط‌های آزاد اجرا می‌شود. اگر از ما بخواهند با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، اجراهای نمایش تعزیه را هم در ماه‌های محرم و صفر داشته باشیم خیلی خوب می‌شود. به هر حال این هم یکی از دغدغه‌های هنرمندان است که اجرای تعزیه در فضاهای باز استمرار پیدا کند.
مطالب مرتبط

در نشست معاونت هنری اداره کل و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر استان
در نشست معاونت هنری اداره کل و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان مطرح شد

ضرورت توجه جدی به هنرمندان و تئاتر استان

نشست مشترک معاونت هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و هیئت رئیسه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان به منظور بررسی شرایط تئاتر استان خوزستان در دوران کرونا برگزار شد.

|

معاون هنری و سینمایی ارشاد خوزستان:

برای شروع نمایش‌ها منتظر جواب ستاد کرونا هستیم
معاون هنری و سینمایی ارشاد خوزستان:

برای شروع نمایش‌ها منتظر جواب ستاد کرونا هستیم

ناصر آریایی نیا معاون هنری و سنمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در گفت‌وگو با تئاتر خوزستان درباره شروع فعالیت های نمایشی در استان خوزستان از ابتدای تیرماه هم زمان با سراسر کشور عنوان کرد: برای شروع هر گونه فعالیت نمایشی در استان خوزستان منتظر جواب مکاتبات با ستاد ...

|

یادداشت یک فعال نمایشی در دوران جولان کووید19

کرونا دشمن تئاتر یا تهدیدی که به فرصت تبدیل می شود؟
یادداشت یک فعال نمایشی در دوران جولان کووید19

کرونا دشمن تئاتر یا تهدیدی که به فرصت تبدیل می شود؟

ایران تئاتر_ سیاوش طیب طاهر* : در این یادداشت ضمن اشاره به وضعیت تئاتر در دوران کرونا، به بررسی فعالیت های مجازی انجام گرفته توسط مراکز، سالن های و هنرمندان تئاتر ایران در دوران قرنطینه پرداخت شده است.

|

در گفت و گو با مدیر روابط عمومی مطرح شد

مخالفت اداره کل هنرهای نمایشی با ادامه تعطیلی تئاتر
در گفت و گو با مدیر روابط عمومی مطرح شد

مخالفت اداره کل هنرهای نمایشی با ادامه تعطیلی تئاتر

مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ضمن اعتراض به استمرار تعطیلی فعالیت‌های تئاتری ذیل محدودیت‌های کرونایی، تصریح کرد اداره کل مخالف تعطیلی تئاتر و سالن‌های تئاتری است.

|

در گفت و گو با حسین مسافر آستانه مطرح شد

یک هشدار جدی درباره وضعیت معیشتی هنرمندان
در گفت و گو با حسین مسافر آستانه مطرح شد

یک هشدار جدی درباره وضعیت معیشتی هنرمندان

حسین مسافر آستانه با انتقاد از تعطیلی ادامه‌دار تئاتر و سینما گفت: این توقع از ستاد مقابله با کرونا و دولت وجود دارد که به زودی در این زمینه تصمیمی جدی بگیرند؛ چراکه ارتزاق هنرمندان تئاتر در خطر جدی است.

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری:

وظیفه دولت حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت است
رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری:

وظیفه دولت حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت است

فرشید بزرگ نیا رئیس انجمن هنرهای نمایشی چهارمحال و بختیاری در نشست مشترک هنرمندان تئاتر با مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: در بیشتر کشور های دنیا دولت از هنرمندان تئاتر و رشته تئاتر حمایت ویژه می کند. وظیفه هر دولتی حمایت از هنرمندان تئاتر در شرایط سخت ...

|

نظرات کاربران