در حال بارگذاری ...
پاسخ مدیرکل هنرهای نمایشی به گلایه در حوزه تئاتر

کمک هزینه اجراهای نمایشی پرداخت نشود، برخورد می‌کنیم

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیگیری گروه فرهنگی ایرنا درباره گلایه کارگردان نمایش «افسانه پری دریایی» نسبت به عدم پرداخت کمک هزینه ۵۰ درصدی طبق وعده اداره کل هنرهای نمایشی همزمان با آغاز اجرای این گروه نمایشی، گفت: مساله عدم پرداخت غیرممکن است؛ اگر باشد برخورد می‌کنیم.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایرنا هم‌زمان با پشت سر گذاشتن نخستین تجربه اکران آنلاین نمایش افسانه پری دریایی به نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی رضا بیات همزمان با اجرای زنده و صحنه‌ای آن در تالار هنر به‌عنوان یکی از تالارهای اقماری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سالنی مختص تئاتر کودک و نوجوان، گلایه‌هایی از سوی رضا بیات کارگردان این اثر مبنی بر عدم اختصاص کمک هزینه اجرایی اثر مطابق وعده‌های پیشین قادر آشنا به‌عنوان مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ایرنا عنوان شد.


داستان از کجا آغاز شد؟
داستان از آن‌جا آغاز می‌شد که پیش از این مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نخستین بار در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) به این نکته اشاره کرده بود که گروه های نمایشی که از ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ در تعامل با مدیران تماشاخانه‌ها اثر خود را برای اجرای عمومی مهیا کنند؛ با این شرط که اثرشان در اسفندماه ۱۳۹۸ در تقویم اجرایی سالن مذکور قرار گرفته و به سبب شیوع کرونا اجرای آن‌ها نیمه‌تمام باقی مانده باشد؛ در صورت حضور مجدد و از سرگیری اجرای خود براساس قرارداد منعقدشده پیرامون اختصاص کمک هزینه اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان یک مشوق در گام نخست، ۵۰ درصد این کمک هزینه در اولین شب اجرا به شکل نقد در اختیار گروه نمایشی قرار می‌گیرد.
همچنین در راستای این سیاست تشویقی مقرر شده بود که هم‌زمان با به پایان رسیدن اجرای آن اثر نمایشی و طی نامه‌نگاری مدیر تالار با اداره کل هنرهای نمایشی، ۵۰ درصد باقی‌مانده از مبلغ کمک هزینه در فاصله کمتر از یک روز از پایان نمایش به گروه اختصاص گیرد. تا به واسطه این مشوق‌ها در فصل جدید اجراها شاهد بدهی اداره کل هنرهای نمایشی در زمینه کمک هزینه‌ها به گروه های نمایشی طرف قرارداد نباشیم.
اما رضا بیات در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) از عدم اختصاص این کمک‌هزینه به گروه نمایشی افسانه پری دریایی علیرغم نامه نگاری ها سخن گفته بود.
کمک هزینه‌ای به ما پرداخت نشده است
بیات در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در مورد اینکه آیا ۵۰ درصد از کمک هزینه اجرایی وعده داده شده از سوی اداره کل هنرهای نمایشی، در شب اول اجرای افسانه پری دریایی به گروه تعلق گرفته است یا خیر گفت: این مبلغ نه به ما و نه به گروه بعد از ما که به فاصله کمتر از دو ساعت اجرای خود را به صحنه می‌برد تعلق نگرفته است.
اگر گروه‌هایی این مبلغ را دریافت کرده‌اند که خوشا به سعادتشان اما با پیگیری‌های صورت‌گرفته از سوی ما تنها اطلاعی که به ما دادند برگزاری جلسه‌ای طی دو هفته آینده است که بناست تا به واسطه این جلسه مشخص شود که آیا کمک هزینه‌ای به گروه نمایشی ما تعلق خواهد گرفت یا نه! تئاتر کلاً هنر مظلوم و مهجوری است و در این میان تئاتر کودک و نوجوان مظلومتر و مهجورتر است.
بیات با تاکید بر آنکه تئاتر کودک نسبت به تئاتر بزرگسال تولیدش به دلیل طراحی دکور و لباس و گریمی که نیازمند استفاده است پرهزینه‌تر است گفت: کمتر شاهد شکل و نگاه حمایتی از سوی مسئولان در حوزه تئاتر کودک و نوجوان بوده‌ایم. حتی در حوزه بلیت آثار تئاتر کودک و نوجوان نیز این اختلاف را نسبت به آثار بزرگسال داریم. مبلغ بلیت آثار تئاتر کودک و نوجوان به مراتب کمتر از تئاتر بزرگسال است.

اگر اشتباه از ما باشد برخورد می‎کنیم
بعد از این گفت‌وگو خبرنگار فرهنگی ایرنا برای پیگیری موضوع با قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن مطرح کردن این گلایه خواستار توضیح وی شد.
آشنا با رد این مساله نسبت به عدم وجود آن ابراز اطمینان کرد و دراین‌میان تأکید کرد که اگر چنین مسئله‌ای از سوی همکاران او صورت گرفته باشد بی‌تردید با آن برخورد خواهد کرد.
وی همچنین در این گفت‌وگو یادآور شد که با همراهی و حمایت سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در تعامل با سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارتخانه، مبلغ مشخص شده برای حمایت از گروه‌هایی که در فصل مجدد اجرای آثار نمایشی به صحنه می‌روند از پیش مشخص، معین و تخصیص داده شده و در این راستا به زعم آشنا امکان ندارد تا مبلغ کمک‌هزینه در دو قسط ۵۰ درصدی در شب اول و شب پایانی اجرا به گروه‌های نمایشی پرداخت نشود و یا نشده باشد.
مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که گروه تئاتر افسانه پری دریایی از عدم دریافت ۵۰ درصد کمک‌هزینه اجرای عمومی طبق صحبت‌ها و وعده‌های اداره کل هنرهای نمایشی برای گروه‌هایی که با فصل جدید اجراهای آثار نمایشی همراه شدند نیز گلایه داشتند، تصریح کرد: غیرممکن است گروهی اجرای‌شان را شروع کرده و کمک هزینه‌اش را دریافت نکرده باشد.
این‌که می‌گویم غیرممکن است با قطعیت می‌گویم؛ چراکه منابع آن تامین شده و حرفی را که زده‌ام بر آن استوار هستم. به محض اجرا وقتی مدیر سالن اعلام کرد که نمایشی اجرای خود را آغاز کرده ما ۵۰ درصد کمک هزینه را به آنها پرداخت می‌کنیم. این را قول می‌دهم که اگر از سوی ما اشتباهی صورت گرفته با آن‌ برخورد خواهد شد اما یقین دارم که این دغدغه را به گونه‌ای به مجموعه خود منتقل کرده‌ایم که در شرایط کنونی کارها در شرایطی اجرایی خود را آغاز می‌کنند که در همان روز نخست ۵۰ درصد کمک‌هزینه خود را دریافت کنند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کمک هزینه‌ها یاریگر ما بود
آَشنا با اشاره به آنکه از میان آثاری که تابه‌حال و بعد از باز شدن سالن‌های نمایش اجرا رفته‌اند اولین بار است که می‌شنوم گروهی کمک هزینه خود را دریافت نکرده است گفت: نکته مهم آن است که ما به مدیران تالارها اطلاع دادیم به محض پایان اجرا به ما اطلاع دهند تا ۵۰ درصد باقی مانده کمک هزینه را نیز در فاصله یک روز به گروه تحویل دهیم.
وی ادامه داد: با وجود تمام تنگناها و مشکلات مالی موجود، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شخص وزیر و معاونت امور هنری وزارتخانه برای تامین کمک هزینه‌ها همراهی کردند و این قولی‌ست که داده و اجرایی می‌کنیم. هنرمندان از این بابت نگرانی نداشته باشند.
مطالب مرتبط

گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (25)

دوران سخت هنرهای نمایشی در سرزمین هزار جزیره
نگاهی به وضعیت تئاتر اندونزی در دوران کووید ۱۹
گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (25)

دوران سخت هنرهای نمایشی در سرزمین هزار جزیره
نگاهی به وضعیت تئاتر اندونزی در دوران کووید ۱۹

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: پیش از این در قالب مطالب مختلف از پرونده «گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا» به وضعیت تئاتر تعدادی از کشورهای جهان، به خصوص کشورهای آسیایی، پس از آغاز بحران کووید ۱۹ در سال گذشته اشاره شد. کشورهای ژاپن، چین، مالزی و تایلند از ...

|

نظرات کاربران