در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حضور تئاتر شهرستان‌ها در عرصه‌های جهانی
آموزش ، کشف استعداد و رویدادهای مجازی

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت اگرچه گرمای تئاتر استان‌ها به اندازه تابستان‌های گذشته نبود، اما با توجه به شرایط موجود، تلاش شهرستان‌ها برای گرم نگه داشتن تنور تئاترشان مثال زدنی است. تئاتر در استان‌ها همیشه برای بقا تلاش کرده است و این روزها دیدن تلاش مضاعف هنرمندان برای از رونق نیفتادن تئاتر شهرشان نوید روزهای روشن تری می‌دهد.

 راه یابی یک نمایش به یونان برای شرکت در جشنواره ای بین المللی، برگزاری یک جشنواره مجازی ، انتشار فراخوان چند جشنواره دیگر از رویدادهای هفته گذشته به شمار میروند، همچنین یک کارگاه آموزشی حضوری برگزار شد و  شاهد رایزنی  برخی از مسئولین استانی برای حمایت از هنرمندان و تلاش برای استمرار برگزاری رویدادهای تئاتر استانی بودیم که نشانه های دلگرم کننده ای برای اهالی تئاتر است.  در این مجال بنا داریم نگاهی گذرا به فعالیت تئاتر استان‌ها در هفته ای که گذشت داشته‌باشیم. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در  درگاه‌های استانی بخوانید.

 

برگزاری کارگاه آموزشی جشنواره تئاترمونولوگ هرمزگان

درجهت تقویت نیروهای جوان وکشف استعدادهای نو ظهور بازیگری، انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان بارعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با تعدادمحدود کارگاه آموزشی ویژه چهارمین جشنواره تئاتر مونولوگ را به صورت حضوری برگزار نمود.با توجه به این که اکثر مراکز فرهنگی و هنری در سطح کشور به علت شرایط پیش آمده ی ویروس کرونا تعطیل می باشد این کارگاه آموزشی با رضایت هنرجویان مواجه شد. در کنار رویکرد آموزشی این برنامه هنری سنگ محکی بود برای انجمن هنرهای نمایشی استان جهت آماده سازی برای آینده، و امکان ایجاد شرایط بازگشایی مراکز هنری بخصوص کارگاهای آموزشی و دیگر رویدادهای تئاتری درآینده نزدیک، که با موفقعیت وسربلندی گامهای ابتدایی با این کارگاه اموزشی برداشته شد.

هرمزگان اعلام کرد چنانچه شرایط ایمنی استان طبق گزارشات ستاد کرونا از وضعیت زرد به سفید تغییر یابد آمادگی برگزاری چهارمین جشنواره مونولوگ با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری وجود خواهد داشت.

 

برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی تئاتر بسیج هنرمندان هرمزگان

در این جلسه که با حضور ریس سازمان بسیج هنرمندان استان، در محل دفتر این سازمان در سرای هنر فرهنگسرای طوبی برگزار شد با تببین اهداف و برنامه های در پیش رو بحث و بررسی پیرامون اموزش وًتولید اثار فاخر مطرح شد هادی زارعی ریس انجمن نمایش بسیج هنرمندان با معرفی اعضای شورای مرکزی هدفش از این گرد همایی را تحول ساز و کار تاتر در بسیج هنرمندان عنوان کرد استادمحمد علی قویدل یاسین بهرامی سیما پور سالاری حلیمه افراشته کوروش سلمانی دهبارز و مجتبی بستان پیرا اعضای شورای سیاستگزاری تئاتر بسیج هنرمندان در استان هرمزگان هستند در این جلسه حکمیان عنوان کرد در اینده نه چندان دور اموزشهای گسترده ای به صورت آنلاین با توجه به شرایط فعلی از رسانه این سازمان بر اساس نیاز سنجی های انجام شده برگزار خواهد شد و به زودی با شرایطی خاص اجرای تئاتر را به محلات خواهیم برد در این جلسه اعضای شورا به شکل تخصصی در مباحث مختلف صحبت کردند و نتیجه گیری نهائی پس از تدوین تقویم سالیانه به جلسه بعد موکول شد.

 

سوگواره مجازی تعزیه‌خوانی در مازندران برگزار می‌شود

اکنون‌که ویروس کرونا خسارت جبران‌ناپذیری به بدنه فرهنگی و هنری کشور وارد کرده است بسیاری از هنرمندان تعزیه و پیر غلامان که تمامی عمر خود را صرف زنده نگه‌داشتن این رشته کرده‌اند و از این راه امرارمعاش می‌کنند درخطر فراموشی قرار دارند. کانون تعزیه استان مازندران توجه ویژه به این عزیزان و گنجینه‌های که هرساله شاهده از دست دادن آنان هستیم بی‌آنکه بهره‌ای برده باشیم و گمنام همه تجربه و مهارت سالیان دراز خود را به گور می‌برند را ضروری می‌داند.کانون تعزیه استان مازندران  در نظر دارد با شناسایی گروهای تعزیه و شبیه‌خوانی در سطح استان و همچنین بهره‌مندی هنرمندان تعزیه از بیمه هنرمندان و تجلیل و قدردانی از پیر غلامان حسینی و معرفی و آموزش جوانان و فعالان این حوزه زمینه‌ساز حفظ و احیای این هنر ملی مذهبی در استان باشد و همچنین با برگزاری سوگواره در فضای  مجازی و همچنین فضای حقیقی موجب رونق، رشد و گسترش این فرهنگ ایرانی و اسلامی شود.

 

آغاز نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان

نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان با حضور 40 گروه نمایشی از چهار استان کشور در دو بخش مسابقه و مهمان از 5 مردادماه آغاز و به مدت شش روز تا 10 مردادماه برگزار شد. در این دوره از جشنواره آثاری از استان های خراسان رضوی، بوشهر، اصفهان و خوزستان در بخش مسابقه و مهمان حضور دارند. بنا به اعلام ستاد برگزاری جشنواره آثار شهرستان مسجدسلیمان در بخش مسابقه مورد داوری قرار می گیرند و آثار سایر شهرستان ها در بخش مهمان حضور دارند. آثار نمایش از روز یکشنبه 5 مردادماه 99 و از ساعت 18:30 با نمایش «بچه ها با گوشی بازی نمی کنند» به کارگردانی اکبر اسدی از شهرستان دزفول استان خوزستان در بخش مهمان آغاز شد.علاقمندان برای دیدن آثار نمایشی شرکت کننده در جشنواره به صفحه اینستاگرام جشنواره به آدرس https://www.instagram.com/puppet_festival/ مراجعه نمایند. همچنین هر شب از ساعت 22 الی 23:30 گفت و گوهایی با کارگردانان آثار نمایشی شرکت کننده در جشنواره و نیز کارشناسان نمایش عروسکی کشور در صفحه اینستاگرام جشنواره به صورت زنده انجام می شود. نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان توسط انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان با همکاری موسسه شور هنر اردیبهشت، گروه منتظران و کافه رستوران کابه چوبی در شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد.

 

بازسازی واقعه غدیر با عنوان «غدیرنامه ولایت»

پروژه  «غدیر نامه ولایت» با موضوع بازسازی واقعه غدیر به مناسبت عید غدیرخم، در روستای جمال آباد شهرستان کارون تصویربرداری شد. این پروژه با حضور صد نفر بازیگر از گروه های نمایشی شهرستان کارون و در قالب کاری مشترک انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون به تهیه کنندگی گروه خدام الزهرا به سرپرستی جواد ناصری انجام شد. پیمان ترکاشوند رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون گفت : امسال با توجه به شرایط کرونا و عدم برگزاری مراسمات و اجرای نمایش های دینی مرتبط با عید غدیر تصمیم بر این شد تا با تهیه و تولید این اثر در فضای مجازی به فعالیت خود ادامه بدهیم و قدمی موثر باموضوع فرهنگسازی ولایت امیرالمومنین برداشته باشیم. در این پروژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کارون، بسیج هنرمندان و سپاه شهرستان کارون، سازمان تبلیغات و حسینیه سجادیه شهرستان کارون همکاری داشتند.

 

مسابقه «نمایش + خانه» در شهرستان گراش برگزار می‌شود

انجمن نمایش شهرستان گراش برای ایام قرنطینه‌ی تابستانی یک مسابقه‌ی نمایش تک‌نفره با نام «نمایش+خانه» برگزار می‌کند. این مسابقه با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش و همکاری مؤسسه فرهنگی هنری هفت‌برکه گراش برگزار می‌شود. «نمایش‌+خانه» مسابقه‌ای با اجرای تک‌نفره در دو بخش است: اجرای مونولوگ و استندآپ. شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید جلوی دوربین نمایش خود را اجرا کنند و فیلم را بدون ویرایش خاصی برای جشنواره بفرستند. هر فرد می‌تواند در هر دو بخش جشنواره شرکت کند، و در بخش مونولوگ هم می‌تواند هر سه متن را اجرا کند و بفرستد. با گسترش بیش از اندازه بیماری ویروس کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش سعی داشته است با همکاری انجمن‌های فعال و موسسات فرهنگی شهرستان، تا حدودی فشار روانی به وجود آمده را کاهش بدهد. به همین خاطر، از اسفند ۹۸ با برگزاری برنامه‌ها و اجرای مسابقات فرهنگی و هنری، این اداره با همکاری انجمن‌ها و موسسات نقش بسزایی در پویش «در خانه بمانیم» داشت. این مسابقه از طرف انجمن نمایش نیز در همین راستا برگزار می‌شود.

 

رایزنی مدیر کل ارشاد جنوب کرمان برای حمایت از هنرمندان

در این روز ها که هنرمندان به دلیل بیماری کرونا علناً بیکار شده اند و شده اند و در شرایط بد اقتصادی گرفتار آمده اند و از شرایط موجود و عدم حمایت های مسئولین گلایه هایی دارند مدیر کل فرهنگ و ارشاد جنوب دست روی دست نگذاشت و برای درخواست یاری به دیدار استاندار رفت استاندار هم با روی باز و قول های مساعد از اسحاقی پذیرایی کرد. اسحاقی که در این هفته برای دومین بار با دکتر فدایی استاندار کرمان  گفتگو داشت خبر از کمک استانداران به هنرمندان آسیب دیده از کرونا بنا به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد داد. اینطور که حسین اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب در پست اینستاگرامی خود منتشر کرده دکتر فدایی در رابطه با کمک به هنرمندان آسیب دیده از کرونا مقرر کرد پس از برسی های لازم در این خصوص تصمیم گیری صورت بگیرد.

 

انتشار فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی یزد

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان استان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و انجمن هنرهای نمایشی استان، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد را در راستای پشتیبانی از تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی در آذرماه سال 1399 برگزار می کند. هفته گذشته، متن کامل فراخوان بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استان یزد منتشر شد.

 

تلاش برای استمرار برگزاری رویدادهای تئاتر استان خوزستان

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان معتقد است استمرار سنوات برگزاری رویدادهای تئاتر استان خوزستان حتی در شرایط کرونایی باید حفظ شود. محمد یاقوت‌پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان هفته گذشته درباره فعالیت‌های انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان این استان در روزهای کرونایی گفت: استان خوزستان هم از لحاظ گستره جغرافیایی و هم از لحاظ تعدد دفاتر انجمن‌های شهرستانی، جزو استان‌های فعال کشور در زمینه تئاتر است. ما 27 دفتر انجمن شهرستانی داریم. بیشترین تعداد گروه‌های ثبت شده نمایشی هم متعلق به استان خوزستان است. طبق آمار درگاه ایران تئاتر، ما در طول سال بیشترین رویداد و جشنواره نمایشی را برگزار می‌کنیم و اعتقاد ما بر این است که استمرار سنوات برگزاری رویدادهای ما حتی در این شرایط کرونایی هم باید حفظ شود.

 

«دایک» از بجنورد به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا یونان دعوت شد

نمایش «  دایک » کاری از گروه تجربی تئاتر هنر به نویسندگی هیوا ربانی و کارگردانی حامد عالمی پور به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا در رودز یونان دعوت شد. این نمایش کاری از گروه تجربی تئاتر هنر به نویسندگی هیوا ربانی ، کارگردانی حامد عالمی پور و طراحی صحنه و لباس سعید آقایی به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا در رودز یونان دعوت شد..یک اثر از روسیه ، 3 اثر از یونان ، 1 اثر از رومانی ، 4 اثر از اسپانیا ، 1 اثر از ایتالیا ، 1 اثر از مراکش ، ۱ اثر از هند و تنها نماینده کشورمان «دایک»  گروه های شرکت کننده در فستیوال تئاتر کوئینتا هستند. «دایک» پیش از این اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ، اثر برگزیده بخش 40 سالگی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و اثر برگزیده فستیوال بین المللی تئاتر جوی فست اوکراین را در کارنامه دارد.

 
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نخستین برگزیده‌های استانی به جشنواره فجر معرفی شدند
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نخستین برگزیده‌های استانی به جشنواره فجر معرفی شدند

در هفته‌ای که گذشت با وجود دستورالعمل‌های جدید ستاد کرونا، چند جشنواره استانی برگزار و اولین نمایش‌های برگزیده استانی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند. بی تردید یا وجود فراگیری ویروس کرونا و لزوم رعایت قرنطینه، شرایط برای استان‌ها آسان نیست اما با وجود تمام ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها

ایران تئاتر-میترا رضائی، در اخبار هفته گذشته رویکرد استان‌ها به روشنی رو به ساخت زیرلایه‌های هنر نمایش پیش می‌رود که مسیری صحیح و ثمر بخش است. برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطوح مختلف آموزشگاهی، دانشگاهی و کارگاهی نوید این رویکرد را می‌دهد. با توجه به شرایط کنونی و رکود ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

بهار جشنواره‌های استانی در خزان کرونایی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

بهار جشنواره‌های استانی در خزان کرونایی

در هفته ای که گذشت، علیرغم خزان تلخ کرونایی، جشنواره های استانی امسال رسما کار خود را آغاز کردند. تلاش برای گرم نگه داشتن تنور دل هنرمندان و رونق جشنواره تئاتر فجر موضوعی است که این روزها در سراسر کشورمان مشاهده می‌شود و هنرمندان سعی دارند با ارائه اجراهایی با کیفیت، خود را ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

پر شده‌ است جهان از حسین(ع) سرتاسر....
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

پر شده‌ است جهان از حسین(ع) سرتاسر....

ایران تئاتر - میترا رضایی:در هفته‌ای که گذشت تئاتر استان‌ها هم رنگ و بوی حسینی گرفته بود و هنرمندان شهرستانی برای عرض ارادت به سیدالشهدا، مجالس بسیاری تعزیه و نقل برگزار کردند

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

درخشش بانوان نقال شهرستانی در جشنواره الغدیر
 انتشار 6 کتاب در حوزه نمایش
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

درخشش بانوان نقال شهرستانی در جشنواره الغدیر
انتشار 6 کتاب در حوزه نمایش

ایران تئاتر- میترا رضائی، بانوان این سرزمین همواره نشان داده‌اند که در عرصه های سخت حرفی برای گفتن دارند. بخش عمده‌ای از بار فعالیت تئاتر شهرستان ها هم بی تردید بر دوش بانوان بوده و هست و تلاشی که با وجود تمام محدویت‌ها برای بهبود حال تئاتر انجام می‌دهند می‌تواند ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا کار جشنواره‌های استانی را مشکل کرد
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا کار جشنواره‌های استانی را مشکل کرد

ایران تئاتر _ میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت جشنواره‌های استانی آغاز شد و بسیاری از استان‌ها نیز آماده برگزاری جشنواره هایشان هستند، اما خیز مجدد کرونا و تعیلی‌های سراسری اعلام شده از سوی ستان بحران، چگونگی برگزاری را در تعلیق فرو برده است. برخی از به تعویق افتادن جشنواره ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر- میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سه هنرمند بزرگ شهرستانی را از دست دادیم که دونفرشان از پیشکسوتان و قدیمی‌های تئاتر کشور بودند و فقدان این سه عزیز جامعه تئاتری را در اندوه فروبرد. درگذشت این عزیزان درد بزرگی است اما تئاتر در استان‌ها همچنان زنده است و تلاش ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا و تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا و تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر_میترا رضائی، هفته گذشته شاهد خیز مجدد ویروس کرونا بودیم که باعث به تعویق افتادن برخی جشنواره‌های استانی شد و تعدادی دیگر نیز شرایط و چگونگی برگزاری جشنواره‌هایشان را منوط به بررسی مجدد شرایط و اعلام ستاد کرونا کردند. با این وجود استان‌‌ها همچون گذشته با تلاشی ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استقبال خانواده‌ها از جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استقبال خانواده‌ها از جشنواره‌های استانی

ایران تئاتر_میترا رضائی، هفته گذشته هم بیش‌ترین اخبار استان‌ها مربوط جشنواره‌ها بود اما نکته ای که توجه را به خود جلب می‌کند استقبال خوب مردم است که در کنار علاقمندان همیشگی هنر نمایش، از جشنواره‌های استانی حمایت می‌کنند. با توجه به شرایط موجود و کسالتی که جامعه را در ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره‌های استانی از رونق نمی‌افتند
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره‌های استانی از رونق نمی‌افتند

ایران تئاتر- میترا رضائی؛ در هفته‌ای که گذشت، مشکلات این روزهای کرونایی سایه‌ای کم‌رنگ روی رویدادهای تئاتر در استان‌ها انداخت اما قطار برگزاری جشنواره‌های استانی از ریل خارج نشد و همچنان آهسته و پیوسته به راه خود ادامه می‌دهد و در هر استانی رویکرد و نوآوری جدیدی برای ...

|

نظرات کاربران