در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حضور تئاتر شهرستان‌ها در عرصه‌های جهانی
آموزش ، کشف استعداد و رویدادهای مجازی

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت اگرچه گرمای تئاتر استان‌ها به اندازه تابستان‌های گذشته نبود، اما با توجه به شرایط موجود، تلاش شهرستان‌ها برای گرم نگه داشتن تنور تئاترشان مثال زدنی است. تئاتر در استان‌ها همیشه برای بقا تلاش کرده است و این روزها دیدن تلاش مضاعف هنرمندان برای از رونق نیفتادن تئاتر شهرشان نوید روزهای روشن تری می‌دهد.

 راه یابی یک نمایش به یونان برای شرکت در جشنواره ای بین المللی، برگزاری یک جشنواره مجازی ، انتشار فراخوان چند جشنواره دیگر از رویدادهای هفته گذشته به شمار میروند، همچنین یک کارگاه آموزشی حضوری برگزار شد و  شاهد رایزنی  برخی از مسئولین استانی برای حمایت از هنرمندان و تلاش برای استمرار برگزاری رویدادهای تئاتر استانی بودیم که نشانه های دلگرم کننده ای برای اهالی تئاتر است.  در این مجال بنا داریم نگاهی گذرا به فعالیت تئاتر استان‌ها در هفته ای که گذشت داشته‌باشیم. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در  درگاه‌های استانی بخوانید.

 

برگزاری کارگاه آموزشی جشنواره تئاترمونولوگ هرمزگان

درجهت تقویت نیروهای جوان وکشف استعدادهای نو ظهور بازیگری، انجمن هنرهای نمایشی استان هرمزگان بارعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی با تعدادمحدود کارگاه آموزشی ویژه چهارمین جشنواره تئاتر مونولوگ را به صورت حضوری برگزار نمود.با توجه به این که اکثر مراکز فرهنگی و هنری در سطح کشور به علت شرایط پیش آمده ی ویروس کرونا تعطیل می باشد این کارگاه آموزشی با رضایت هنرجویان مواجه شد. در کنار رویکرد آموزشی این برنامه هنری سنگ محکی بود برای انجمن هنرهای نمایشی استان جهت آماده سازی برای آینده، و امکان ایجاد شرایط بازگشایی مراکز هنری بخصوص کارگاهای آموزشی و دیگر رویدادهای تئاتری درآینده نزدیک، که با موفقعیت وسربلندی گامهای ابتدایی با این کارگاه اموزشی برداشته شد.

هرمزگان اعلام کرد چنانچه شرایط ایمنی استان طبق گزارشات ستاد کرونا از وضعیت زرد به سفید تغییر یابد آمادگی برگزاری چهارمین جشنواره مونولوگ با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به صورت حضوری وجود خواهد داشت.

 

برگزاری اولین جلسه شورای مرکزی تئاتر بسیج هنرمندان هرمزگان

در این جلسه که با حضور ریس سازمان بسیج هنرمندان استان، در محل دفتر این سازمان در سرای هنر فرهنگسرای طوبی برگزار شد با تببین اهداف و برنامه های در پیش رو بحث و بررسی پیرامون اموزش وًتولید اثار فاخر مطرح شد هادی زارعی ریس انجمن نمایش بسیج هنرمندان با معرفی اعضای شورای مرکزی هدفش از این گرد همایی را تحول ساز و کار تاتر در بسیج هنرمندان عنوان کرد استادمحمد علی قویدل یاسین بهرامی سیما پور سالاری حلیمه افراشته کوروش سلمانی دهبارز و مجتبی بستان پیرا اعضای شورای سیاستگزاری تئاتر بسیج هنرمندان در استان هرمزگان هستند در این جلسه حکمیان عنوان کرد در اینده نه چندان دور اموزشهای گسترده ای به صورت آنلاین با توجه به شرایط فعلی از رسانه این سازمان بر اساس نیاز سنجی های انجام شده برگزار خواهد شد و به زودی با شرایطی خاص اجرای تئاتر را به محلات خواهیم برد در این جلسه اعضای شورا به شکل تخصصی در مباحث مختلف صحبت کردند و نتیجه گیری نهائی پس از تدوین تقویم سالیانه به جلسه بعد موکول شد.

 

سوگواره مجازی تعزیه‌خوانی در مازندران برگزار می‌شود

اکنون‌که ویروس کرونا خسارت جبران‌ناپذیری به بدنه فرهنگی و هنری کشور وارد کرده است بسیاری از هنرمندان تعزیه و پیر غلامان که تمامی عمر خود را صرف زنده نگه‌داشتن این رشته کرده‌اند و از این راه امرارمعاش می‌کنند درخطر فراموشی قرار دارند. کانون تعزیه استان مازندران توجه ویژه به این عزیزان و گنجینه‌های که هرساله شاهده از دست دادن آنان هستیم بی‌آنکه بهره‌ای برده باشیم و گمنام همه تجربه و مهارت سالیان دراز خود را به گور می‌برند را ضروری می‌داند.کانون تعزیه استان مازندران  در نظر دارد با شناسایی گروهای تعزیه و شبیه‌خوانی در سطح استان و همچنین بهره‌مندی هنرمندان تعزیه از بیمه هنرمندان و تجلیل و قدردانی از پیر غلامان حسینی و معرفی و آموزش جوانان و فعالان این حوزه زمینه‌ساز حفظ و احیای این هنر ملی مذهبی در استان باشد و همچنین با برگزاری سوگواره در فضای  مجازی و همچنین فضای حقیقی موجب رونق، رشد و گسترش این فرهنگ ایرانی و اسلامی شود.

 

آغاز نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان

نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان با حضور 40 گروه نمایشی از چهار استان کشور در دو بخش مسابقه و مهمان از 5 مردادماه آغاز و به مدت شش روز تا 10 مردادماه برگزار شد. در این دوره از جشنواره آثاری از استان های خراسان رضوی، بوشهر، اصفهان و خوزستان در بخش مسابقه و مهمان حضور دارند. بنا به اعلام ستاد برگزاری جشنواره آثار شهرستان مسجدسلیمان در بخش مسابقه مورد داوری قرار می گیرند و آثار سایر شهرستان ها در بخش مهمان حضور دارند. آثار نمایش از روز یکشنبه 5 مردادماه 99 و از ساعت 18:30 با نمایش «بچه ها با گوشی بازی نمی کنند» به کارگردانی اکبر اسدی از شهرستان دزفول استان خوزستان در بخش مهمان آغاز شد.علاقمندان برای دیدن آثار نمایشی شرکت کننده در جشنواره به صفحه اینستاگرام جشنواره به آدرس https://www.instagram.com/puppet_festival/ مراجعه نمایند. همچنین هر شب از ساعت 22 الی 23:30 گفت و گوهایی با کارگردانان آثار نمایشی شرکت کننده در جشنواره و نیز کارشناسان نمایش عروسکی کشور در صفحه اینستاگرام جشنواره به صورت زنده انجام می شود. نخستین جشنواره تئاتر عروسکی مجازی مسجدسلیمان توسط انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان با همکاری موسسه شور هنر اردیبهشت، گروه منتظران و کافه رستوران کابه چوبی در شهرستان مسجدسلیمان برگزار شد.

 

بازسازی واقعه غدیر با عنوان «غدیرنامه ولایت»

پروژه  «غدیر نامه ولایت» با موضوع بازسازی واقعه غدیر به مناسبت عید غدیرخم، در روستای جمال آباد شهرستان کارون تصویربرداری شد. این پروژه با حضور صد نفر بازیگر از گروه های نمایشی شهرستان کارون و در قالب کاری مشترک انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون به تهیه کنندگی گروه خدام الزهرا به سرپرستی جواد ناصری انجام شد. پیمان ترکاشوند رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان کارون گفت : امسال با توجه به شرایط کرونا و عدم برگزاری مراسمات و اجرای نمایش های دینی مرتبط با عید غدیر تصمیم بر این شد تا با تهیه و تولید این اثر در فضای مجازی به فعالیت خود ادامه بدهیم و قدمی موثر باموضوع فرهنگسازی ولایت امیرالمومنین برداشته باشیم. در این پروژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کارون، بسیج هنرمندان و سپاه شهرستان کارون، سازمان تبلیغات و حسینیه سجادیه شهرستان کارون همکاری داشتند.

 

مسابقه «نمایش + خانه» در شهرستان گراش برگزار می‌شود

انجمن نمایش شهرستان گراش برای ایام قرنطینه‌ی تابستانی یک مسابقه‌ی نمایش تک‌نفره با نام «نمایش+خانه» برگزار می‌کند. این مسابقه با مجوز اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش و همکاری مؤسسه فرهنگی هنری هفت‌برکه گراش برگزار می‌شود. «نمایش‌+خانه» مسابقه‌ای با اجرای تک‌نفره در دو بخش است: اجرای مونولوگ و استندآپ. شرکت‌کنندگان در این مسابقه باید جلوی دوربین نمایش خود را اجرا کنند و فیلم را بدون ویرایش خاصی برای جشنواره بفرستند. هر فرد می‌تواند در هر دو بخش جشنواره شرکت کند، و در بخش مونولوگ هم می‌تواند هر سه متن را اجرا کند و بفرستد. با گسترش بیش از اندازه بیماری ویروس کرونا و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش سعی داشته است با همکاری انجمن‌های فعال و موسسات فرهنگی شهرستان، تا حدودی فشار روانی به وجود آمده را کاهش بدهد. به همین خاطر، از اسفند ۹۸ با برگزاری برنامه‌ها و اجرای مسابقات فرهنگی و هنری، این اداره با همکاری انجمن‌ها و موسسات نقش بسزایی در پویش «در خانه بمانیم» داشت. این مسابقه از طرف انجمن نمایش نیز در همین راستا برگزار می‌شود.

 

رایزنی مدیر کل ارشاد جنوب کرمان برای حمایت از هنرمندان

در این روز ها که هنرمندان به دلیل بیماری کرونا علناً بیکار شده اند و شده اند و در شرایط بد اقتصادی گرفتار آمده اند و از شرایط موجود و عدم حمایت های مسئولین گلایه هایی دارند مدیر کل فرهنگ و ارشاد جنوب دست روی دست نگذاشت و برای درخواست یاری به دیدار استاندار رفت استاندار هم با روی باز و قول های مساعد از اسحاقی پذیرایی کرد. اسحاقی که در این هفته برای دومین بار با دکتر فدایی استاندار کرمان  گفتگو داشت خبر از کمک استانداران به هنرمندان آسیب دیده از کرونا بنا به دستور وزیر فرهنگ و ارشاد داد. اینطور که حسین اسحاقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب در پست اینستاگرامی خود منتشر کرده دکتر فدایی در رابطه با کمک به هنرمندان آسیب دیده از کرونا مقرر کرد پس از برسی های لازم در این خصوص تصمیم گیری صورت بگیرد.

 

انتشار فراخوان بیست و نهمین جشنواره تئاتر استانی یزد

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل ورزش و جوانان استان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و انجمن هنرهای نمایشی استان، بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان یزد را در راستای پشتیبانی از تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی در آذرماه سال 1399 برگزار می کند. هفته گذشته، متن کامل فراخوان بیست و نهمین جشنواره ی تئاتر استان یزد منتشر شد.

 

تلاش برای استمرار برگزاری رویدادهای تئاتر استان خوزستان

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان معتقد است استمرار سنوات برگزاری رویدادهای تئاتر استان خوزستان حتی در شرایط کرونایی باید حفظ شود. محمد یاقوت‌پور رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان هفته گذشته درباره فعالیت‌های انجمن هنرهای نمایشی و هنرمندان این استان در روزهای کرونایی گفت: استان خوزستان هم از لحاظ گستره جغرافیایی و هم از لحاظ تعدد دفاتر انجمن‌های شهرستانی، جزو استان‌های فعال کشور در زمینه تئاتر است. ما 27 دفتر انجمن شهرستانی داریم. بیشترین تعداد گروه‌های ثبت شده نمایشی هم متعلق به استان خوزستان است. طبق آمار درگاه ایران تئاتر، ما در طول سال بیشترین رویداد و جشنواره نمایشی را برگزار می‌کنیم و اعتقاد ما بر این است که استمرار سنوات برگزاری رویدادهای ما حتی در این شرایط کرونایی هم باید حفظ شود.

 

«دایک» از بجنورد به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا یونان دعوت شد

نمایش «  دایک » کاری از گروه تجربی تئاتر هنر به نویسندگی هیوا ربانی و کارگردانی حامد عالمی پور به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا در رودز یونان دعوت شد. این نمایش کاری از گروه تجربی تئاتر هنر به نویسندگی هیوا ربانی ، کارگردانی حامد عالمی پور و طراحی صحنه و لباس سعید آقایی به فستیوال بین المللی تئاتر کوئینتا در رودز یونان دعوت شد..یک اثر از روسیه ، 3 اثر از یونان ، 1 اثر از رومانی ، 4 اثر از اسپانیا ، 1 اثر از ایتالیا ، 1 اثر از مراکش ، ۱ اثر از هند و تنها نماینده کشورمان «دایک»  گروه های شرکت کننده در فستیوال تئاتر کوئینتا هستند. «دایک» پیش از این اثر برگزیده بیست و یکمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر ، اثر برگزیده بخش 40 سالگی سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و اثر برگزیده فستیوال بین المللی تئاتر جوی فست اوکراین را در کارنامه دارد.

 
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

انتخاب مدیرعامل‌ انجمن هنرهای نمایشی در دو استان
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

انتخاب مدیرعامل‌ انجمن هنرهای نمایشی در دو استان

در هفته ای که گذشت استان‌ها بعد از برگزاری انتخابات استانی، مدیر عامل‌های انجمن‌های 2 استان انتخاب شدند. یک جشنواره دبیر خود را شناخت. دو جشنواره به کار خود پایان داد و فراخوان چند جشنواره دیگر منتشر شد و فعالیتهای تئاتر استانها مسیر خود را با قدرت ادامه می‌دهد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استان‌ها برگزاری جشنواره‌های موضوعی و ملی را از سر گرفتند
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

استان‌ها برگزاری جشنواره‌های موضوعی و ملی را از سر گرفتند

ایران تئاتر_میترا رضایی:در هفته‌ای که گذشت استان‌ها برگزاری جشنواره های ملی و منطقه‌ای خود را از سر گرفتند که تا پیش از پایان سال به سرانجام برسند. در شرایط کرونایی یکی از مهم‌ترین اقداماتی که چراغ تئاتر را روشن نگه داشته است همین برگزاری جشنواره‌ها است که در استان‌ها از ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گرمای تئاتر استان‌ها در آغاز تابستان و سد موج پنجم کرونا
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

گرمای تئاتر استان‌ها در آغاز تابستان و سد موج پنجم کرونا

در هفته ای که گذشت تئاتر استان‌ها روزهای درخشانی را پشت سر گذاشت. با وجود خیز مجدد کرونا در بسیاری از شهرهای کشور، تئاتر در استان‌ها روزهای فعال و پرخبری را پشت سرگذاشت. امامتاسفاغنه موج پنجم کرونا در آخرین روز هفته 92 شهر کشور را به وضغیت قرمز کشاند و سد محکمی مقابل رونق تئاتر ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

یک هفته پرتحرک برای تئاتر مازندران

در هفته گذشته نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان‌ها با حضور قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی کشور به همراه حسن رونده مدیر امور هماهنگی استان های اداره کل هنرهای نمایشی در استان مازندران برگزار شد .

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیات آموزشی در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر : در هفته‌ای که گذشت با توجه به ادامه تعطیلی تئاتر و شرایط کرونایی به نظر می‌رسید فعالیت های نمایشی از نفس بیفتند اما ایطور نشد و تئاتر در استان‌ها با رویکردی آموزش محور و برگزاری جشنواره ها، کلاس‌های آموزشی و انتشار مجموعه نمایشنامه جریان دارد.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر هنوز زنده است
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

تئاتر هنوز زنده است

ایران تئاتر : در هفته ای که گذشت به دلیل شرایط بحرانی موجود تمام کشور در شرایطی نیمه تعطیل قرارداشت اما تئاتر شهرستانها تعطیل نبود و حتی در عرصه های بین المللی خوش درخشیدند. جشنوراه های مجازی هم کماکان در حال برگزاری هستند تا نشان بدهند که تئاتر زنده است و زنده میماند تا ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

برگزاری آخرین جشنواره‌های استانی در سالی که گذشت
درخواست روسای انجمن هنرهای نمایشی شهرستان‌ها برای تعیین حریم تئاترشهر

در هفته‌ای که گذشت و مقارن بود با روزهای پایانی سال، استان‌ها جشنواره‌های باقیمانده سال 1399 را نیز برگزار کردند. سالی که گذشت برای همه اهالی تئاتر سال سختی بود و شاید برای هنرمندان شهرستانی که همواره از امکانات کم‌تری برخوردار هستند سخت‌تر . ولی هنرمندان از پای ننشستند و تا ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره

در هفته‌ای که گذشت در تئاتر استان‌ها شاهد پرداخت به اقدامات بنیادی بودیم. انتشار کتاب و افتتاح و مرمت سالن‌های نمایش اقداماتی است که می‌تواند گام موثری در رشد و اعتلای تئاتر باشد و در روزهای پسا جشنواره با انرژِی و نگیزه بالا در استان‌ها در حال انجام است.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رقابت برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی در ضیافت فجر39
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رقابت برگزیدگان جشنواره‌های تئاتر استانی در ضیافت فجر39

در هفته‌ای که گذشت تعداد بیشتری از شهرستان‌ها سالن‌های تئاتر خودر را به روی مخاطبان گشودند و جشنواره‌های اختصاصی‌شان را در آستانه آغاز جشنواره فجر به پایان رساندند. هنرمندان راه‌یافته به فجر نیز آماده حضور در این رویداد بزرگ هنری شدند تا بتوانند توانایی‌های خود را به ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

دهمین انتخابات استانی و جدیدت در فعالیت انجمن ها
خوزستان درد مشترک هنرمندان ایران
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

دهمین انتخابات استانی و جدیدت در فعالیت انجمن ها
خوزستان درد مشترک هنرمندان ایران

در هفته‌ای که گذشت رویدادهای تئاتری در کشور ادامه داشت و همچنین برگزاری انتخابات با شیوه‌نامه جدید در دهمین استان برگزار شد اما همراهی و همدلی هنرمندان سراسر کشور برای حمایت از بحران بی‌آبی به وجود آمده در خوزستان پررنگ ترین رویداد هفته گذشته بود

|

نظرات کاربران