در حال بارگذاری ...
با تنظیم یک اثر نمایشی در رادیو

رمان«به جای دیگری» در برنامه «نقد و نمایش» بررسی می‌شود

برنامه رادیویی «نقد و نمایش» این هفته به رمان «به جای دیگری» نوشته مصطفی خرامان با تنظیم رادیویی و کارگردانی جواد پیشگر پرداخته است.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، در طول هفته در برنامه «نقد و نمایش» ،  ابتدا نمایشی رادیویی بر اساس یک رمان پخش شده سپس با حضور منتقد برنامه ، آن اثر مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
کتاب «به جای دیگری» نوشته مصطفی خرامان در سال 1374 توسط انتشارات قدیانی در ژانر دفاع مقدس به بازار عرضه شد. کتاب حاضر، رمانی آمیخته با خاطرات جبهه و جنگ برای نوجوانان است.

این کتاب در سال 1375 نیز از سوی وزارت ارشاد اسلامی کتاب برگزیده  سال اعلام گردید. اما بنا بر گفته های آقای خرامان باید بخش ادبیات کودک و نوجوان از جایزه کتاب سال مجزا شود و جایزه ای مستقل برای آن در نظر گرفته شود. درست مانند کاری که در حوزه ادبیات داستانی بزرگسال انجام شده است. در این شرایط کتاب‌های کودک و نوجوان از نظر حجم با خودشان مقایسه می‌شوند نه با آثار بزرگسال.
براساس این گزارش ، مصطفی خرامان متولد  1334از نویسندگان داستان کوتاه و رمان و همچنین از پرکارترین نویسندگان کشورمان است. وی برای نوشتن داستان‌هایی نوجوانان بیشتر شناخته شده است و تاکنون مسئولیت های بسیاری  در حوزه ی فرهنگ و ادبیات عهده دار بوده. او سال‌ها قبل از انقلاب وارد عرصه نویسندگی شد، اولین بار در سال 60 بود که داستان کوتاهی از وی در جنگ داستانی حوزه ی هنری به چاپ رسید. کارهای تألیفی بسیاری انجام داده و عمده فعالیتش در عرصه ادبیات کودک و نوجوان است.
 وی می‌گوید: در چند سال اخیر ادبیات ما نویسنده ماندگاری را معرفی نکرده است و تا زمانی که ادبیات خود را باور نکنیم، جایگاهی جهانی نخواهیم داشت. به اعتقاد او، زیرساخت‌هایی که می‌تواند نیروی جوان برای ادبیات کودک ‌و نوجوان تربیت کند، غایب است. در کنار این انگیزه‌های کافی هم وجود ندارد که نیروی جوان را جذب کند.
گفتنی است : علاقه مندان می توانند تا پایان هفته این رمان را با تنظیم رادیویی و کارگردانی جواد پیشگر ، تهیه کنندگی محمد مهاجر، صدابرداری ، محمدرضا محتشمی، افکتوری محمدرضا قبادی فرو با هنرمندی مهین نثری، صفا آقاجانی، شهین نجف زاده، شمسی صادقی، مهرخ افضلی، بهناز بستان دوست، حمید منوچهری، عبدالعلی کمالی، محمد پورحسن، شهریار حمزیان،محمدآقامحمدی، مسعود زنوزی راد، محمدرضاعلی، سینا نیکوکار، بیوک میرزایی، مجتبی طباطبایی، عباس شادروان، رامین پورایمان، علی میلانی، حمید یزدانی و مهرداد مهماندوست تا 24 مرداد هر شب ساعت 22:30 به مدت 45 دقیقه از رادیو نمایش دنبال کنند ، همچنین در پایان نمایش رضا آشفته با حضور منتقد میهمان دکتر پژمان دادخواه این اثر را نقد و بررسی می کند.
مینو جبارزاده مجری، رضا آشفته منتقد و کارشناس و انسیه سمیع پور تهیه کننده برنامه رادیویی «نقد و نمایش» هستند.
مطالب مرتبط

بازخوانی 40 سالگی آغاز دفاع مقدس در عرصه هنرهای نمایشی(12)

پایه‌گذاری الگوها و بنیان‌های تئاتر مقاومت
بررسی اجراهای مهم تئاتر دفاع مقدس(بخش نخست)
بازخوانی 40 سالگی آغاز دفاع مقدس در عرصه هنرهای نمایشی(12)

پایه‌گذاری الگوها و بنیان‌های تئاتر مقاومت
بررسی اجراهای مهم تئاتر دفاع مقدس(بخش نخست)

ایران تئاتر- رضا آشفته: تئاتر مقاومت در دهه 60 و 70 چالش های جدی ای برای خوداندیشی و خودیابی داشت اما در این مسیر برخی از اجراها که بسیار انگشت شمارند توانستند در میان همۀ اجراهای آن دوران پیشنهاد و الگوی قابل پذیرش تری نسبت به درک واقعیت تلخ و تراژیک جنگ باشند و اما در آن دوران ...

|

بازخوانی 40 سالگی آغاز دفاع مقدس در عرصه هنرهای نمایشی(11)

برهم ریختن معادلات جنگ  یا صدای هشت سال حماسه
مروری بر نمایشنامه‌های ماندگار
بازخوانی 40 سالگی آغاز دفاع مقدس در عرصه هنرهای نمایشی(11)

برهم ریختن معادلات جنگ یا صدای هشت سال حماسه
مروری بر نمایشنامه‌های ماندگار

ایران تئاتر- رضا آشفته: برخی از نمایشنامه ها با هر میزان اعتبار کیفی از شهرت برخوردار می شوند و با اقبال همگانی همراه می شوند و همین خود دلیلی می شود که بارها به دست کارگردانان متعدد به اجرای عمومی برسند؛ در میان آثار مرتبط با جنگ تحمیلی نیز برخی از متون نمایشی از این فرصت بهره ...

|

همزمان با بررسی اثر ژرژ سیمنون در«نقد و نمایش»

«دیوانه ای در شهر» در قالب نمایش رادیویی پخش می شود
همزمان با بررسی اثر ژرژ سیمنون در«نقد و نمایش»

«دیوانه ای در شهر» در قالب نمایش رادیویی پخش می شود

این هفته در برنامه «نقد و نمایش »، مجموعه نمایشی «دیوانه ای در شهر» که بر اساس کتابی با همین عنوان اثر ژرژ سیمنون پلیسی نویس مشهور بلژیکی به صورت نمایش رادیویی ، تولید شده است ، از رادیو نمایش پخش و نقد خواهد شد.

|

مروری ایران تئاتر بر فعالیت بازیگران مرد در 1398

درخشش ستاره های تئاتر درسال پرحادثه
مروری ایران تئاتر بر فعالیت بازیگران مرد در 1398

درخشش ستاره های تئاتر درسال پرحادثه

ایران تئاتر- رضا آشفته:سالی که گذشت سال پرباری در حیطه بازیگری نمایش کشور و سالی پرحادثه برای ایران و جهان بود . با این همه تئاتر کشور به نحوی پیش رفت که از پیشکسوتان تا جوانان روی صحنه درخشان بودند.

|

نظرات کاربران