در حال بارگذاری ...
حسام افسری در گفت وگو با ایران تئاتر عنوان کرد

آبان ماه در نمایش مشاهدات بازی می‌کنم

افسری گفت:نمایش مشاهدات به کارگردانی مجتبی کاظمی آبان ماه در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه اجرا می‌شود.

افسری در گفت وگو با ایران تئاتر در باره فعالیت های جدید تئاتریش گفت : قرار است در نمایش مشاهدات به کارگردانی مجتبی کاظمی بازی کنم. نمایش فضای رئالیستی دارد و به صورت دوسویه اجرا خواهد شد و در بخشی از نمایش از ویدیو پرداکشن استفاده می شود . این نمایش قرار است آبان ماه در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه اجرا شود.البته قرار بود نمایش در اسفند ماه روی صحنه برود که به علت شیوع کورنا اجرا به تعویق افتاد.نمایش دو بازیگر دارد و من و حسین طهماسبی در نمایش بازی داریم.

این بازیگر در باره نقشش و مضمون نمایش مشاهدات افزود: داستان نمایش در باره دهکده کوچکی است که آدم‌ها به صورت دومینواری مشغول آسیب زدن به یکدیگر هستند.در فضای نمایش یک جور نگاه نقادانه به رفتار آدمها وجود دارد و نکته مهم دیگر سکوت آدمها در باره بدی ها است.در این نمایش شخصیت ها نام ندارند.زیرا هر کدامشان نماد تفکرات خاصی هستند.بخشی از داستان نمایش در باره طراحی اپلیکشنی است که این اپلیکشن می تواند گذشته آدم ها را بر اساس رفتار و عقایدشان بازسازی کند.کارکرد موثر این اپیلکشن برای کشف جنایت و جرم یابی است و آدمی در این دهکده شاهد فاجعه ای بوده است و با استفاده از این اپلیکشن تلاش می شود از این اتفاق راز گشایی شود.من نقش این آدم را بازی می کنم که شاهد این اتفاقات و جنایت ها بوده است .

این کارگردان با اشاره به نگاه نقادانه موجود در فضای نمایش نسبت به بی تفاوت آدم ها تصریح کرد:این بی تفاوت سرانجامش باعث بروز چنین اتفاقی تلخ و تراژیکی شده است.

این نویسنده در باره ارزیابیش از اجرای نمایش در فضای کورنایی تاکید کرد : شرایط سختی است . چند سالی است که در تماشاخانه دیوار چهارم کارگاه آموزش بازیگری دارم و از بعد از شیوع کورنا کلاس‌ها را تعطیل کرده‌ام و به دلیل شرایط کورنایی صلاح نمی بینم که کلاس ها فعلا برگزار شود . بهر حال همکارانم از تئاتر ارتزاق می کنند و با رعایت پروتکل های بهداشتی اجراها روی صحنه می رود و باعث می شود که ارتباط مردم با تئاتر از بین نرود.در شرایط فعلی هیچ زمان قطعی برای از بین رفتن کورنا وجود ندارد و باید طبق پروتکل ها کار کرد.

حسام افسری سال‌ها است که در حوزه بازیگری ، نویسندگی و کارگردانی  و تدریس در تئاتر فعالیت می کند و سال قبل نمایش صدای خنده حضار را در مجموعه نمایشی دیوار چهارم روی صحنه برد. اینجا اتفاق و یک وعده غذای معمولی و شاه اوبو از جمله کارهای مهم کارنامه کاری او محسوب می شوند.او فعالیت نمایشی خود را از سال 80 با بازی در نمایش راهی که جدا شد شروع کرد. وی دانش آموخته  رشته مهندسی عمران وادبیات نمایشی است و مدرس کارگاه‌های بازیگری نخ نما است .این نویسنده درسال 89 اولین تجربه نویسندگی و کارگردانی خود را به نام نیمکت به روی صحنه برد. همچنین این کارگردان درسال‌های اخیر در آثاری چون دو سه چیزی که نمی‌دانی، شاه اوبو، رویای شب دهم اردیبهشت، تلاش مذبوحانه بعنوان بازیگر حضور داشته است. افسری در مقام نویسنده و کارگردان هم آثاری چون دزد !، جزیره ای در دور دست، اینجا اتفاق  را به روی صحنه برده است.

 

 

 

 
نظرات کاربران