در حال بارگذاری ...
محسن امیری نویسنده و کارگردان مجموعه نمایشی «نجواهای در گلو مانده»

زنان بزرگ کربلا در گردباد تاریخ گم شده‌اند

محسن امیری، نویسنده و کارگردان «نجواهای در گلو مانده»، معتقد است: زنان بزرگ این حادثه یا در گردباد تاریخ گم شده‌اند یا آنکه تنها زیر سایه نام سلحشوران کربلا بوده‌اند.

به گزارش ایران تئاتر محسن امیری، نویسنده و کارگردان «نجواهای در گلو مانده»، تولید این اثر را ادای دِین خود به واقعه عاشورا دانست و گفت: همیشه از خودم پرسیده‌ام که چرا کارهای اندکی در بزرگداشت زنان قهرمان کربلا صورت گرفته و بیشتر از مردان قهرمانی که در حادثه عاشورا حضور داشته‌اند، صحبت می‌شود.‌ ولی زنان بزرگ این حادثه در گردباد تاریخ یا گم شده‌اند یا آنکه تنها زیر سایه نام سلحشوران کربلا بوده‌اند.
امیری ادامه داد: در این مجموعه، به زنانی پرداخته شده که قبل، حین و بعد از واقعه عاشورا کاری حسینی کرده‌اند. زنانی که «انتخاب درست»، « تصمیمی قاطع» و «عملی بزرگ» را در زمانی درست انجام داده‌اند. این زنان در تاریخ ثبت شده‌اند، اما در تولید محتوا و برنامه‌سازی کمتر به آن‌ها پرداخته شده است.
نویسنده «نجواهای در گلو مانده» افزود: مثلاً ما قصه مسلم بن عقیل را می‌دانیم. وقتی جناب مسلم در کوچه‌های کوفه سرگردان می‌شود و بی‌پناه و بی‌مأواست و دشمن هم به دنبال اوست، در این زمان است که زنی به نام «طوعه» با وجود تمام دشواری‌ها و سختی‌هایی که وجود دارد و حتی ممکن است با آن جو اختناقی که در کوفه حاکم بوده جانش را هم برای امان دادن به مسلم از دست بدهد، حضرت مسلم را در خانه پناه می‌دهد اما ما به این زن کمتر پرداخته‌ایم و اگر هم به آن پرداخته شده باشد، نقش اندکی در داستان حضرت مسلم و مثلاً در مختارنامه بوده است، و متأسفانه این زن در این مجموعه‌ها هویت مستقلی ندارد. اما ما در این مجموعه، خود «طوعه» و شخصیت او را نشان داده‌ایم. در حالی که من معتقدم کار این زن شجاعانه و جسورانه بوده است.
وی در ادامه به دیگر زنان مهمی که در این مجموعه حضور دارند اشاره کرد و گفت: وقتی که کاروان اسرا در ۱۲ محرم از دشت کربلا به سمت کوفه در حرکت بودند، بانویی در میان جمعیت تماشاگران است که چشمش در میان اسرا به زنان بنی هاشم می‌افتد که حجاب‌هایشان پاره شده و به حجاب آن‌ها بی‌ادبی شده است. این بانو از آزار نیزه‌داران و شلاق نگهبانان نمی‌ترسد. در تاریخ آمده که این زن به خانه می‌رود و برای این زنان حجاب می‌آورد. این بانویی است که در داستان او را «بی‌نام و بی‌نشان» نام نهاده‌ام. در داستان او را می‌بینیم که هنوز هم بعد از گذشت سال‌ها پارچه می‌بافد و در دیالوگی می‌گوید: که من واقعه‌ای را به چشم دیده‌ام هولناک. آن قدر هولناک که هیچ چیزی از خودم به یاد ندارم. فقط می‌دانم که باید اینجا بنشینم و پارچه حجاب ببافم، چرا که حجاب حکم زینت و حفاظ زن را دارد. «رود فرات»، زن دیگری است که در این مجموعه وجود دارد. رودی که هر چه کرد نتوانست به لشکر حسین(ع) آب برساند و شرمنده است.
این کارگردان ادامه داد: زنانی که برای این مجموعه انتخاب شده‌اند، دو گروه هستند. گروهی از آن‌ها، زنانی مشهور هستند مانند ام‌البنین که همه مخاطبان او را می‌شناسند و گروهی ناشناس و کمتر آشنا. ما در این مجموعه سعی کرده‌ایم هر دو گروه زنان را به صورت مستقل و بدون آنکه در سایه مردان عاشورا به تصویر کشیده شوند به نمایش بکشیم.
امیری تصریح کرد: در تمامی مراحل کار، احساس کردم که امام چقدر به ما محبت دارند و اگر محبت و لطف ایشان نبود، کار به این سرعت آماده نمی‌شد.‌ شاید باورتان نشود اما از پذیرش طرح،‌ مراحل تحقیق، پ‍ژوهش،‌ نگارش و پیش‌تولید کار تا روز ضبط فقط ۱۴ روز طول کشید شد. این مسئله، لطف امام حسین(ع) بود که باعث شد همه چیز به این سرعت آماده شود.

«نجواهای در گلو مانده» روایت ۱۰ زن عاشورایی است که در حادثه جانسوز کربلا، کمتر به آنان پرداخته‌اند.‌ زنانی که کاری حسینی کرده‌ و رسالتی بزرگ را بر دوش کشیده‌اند، اما کمتر به آنان توجه شده است. افرادی که در نسیان تاریخی بشر کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر شده و گاه فراموش شده‌اند. این مجموعه ده قسمتی که به این زنان بزرگ پرداخته، با همکاری حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی آماده شده است. «آشا محرابی»، «زری آماد»، «نسیم ادبی»، «مرجان قمری»، «مینا نوروزی»،‌ «شیوا خسرومهر»، «بهار ارجمند» و بازیگران خردسال مانند «زینب جامعی» و «کیمیا ملایی» در این مجموعه حضور دارند.

مجموعه ده قسمتی «نجواهای در گلو مانده» که هر قسمت آن در زمان ده دقیقه‌ای تولید شده، در ایام محرم از تلویزیون پخش خواهد شد.
مطالب مرتبط

دفتر تعزیه و‌ نمایش‌های آیینی حوزه هنری فقدان پیشکوت تعزیه استان گلستان را تسلیت گفت:

سید حمزه حسینی سهم ارزنده‌ای در پاسداشت آیین‌های عاشورایی داشت
دفتر تعزیه و‌ نمایش‌های آیینی حوزه هنری فقدان پیشکوت تعزیه استان گلستان را تسلیت گفت:

سید حمزه حسینی سهم ارزنده‌ای در پاسداشت آیین‌های عاشورایی داشت

محسن میرزاعلی مدیر دفتر تعزیه و‌ نمایش‌های آیینی حوزه هنری درگذشت استاد سید حمزه حسینی، پیشکوت موسیقی سنتی و تعزیه استان گلستان را تسلیت گفت.

|

با عنوان «مدافعان سلامت»

فراخوان پنجمین فصل پروژه‌ چهارفصل تئاتر ایران منتشر شد
با عنوان «مدافعان سلامت»

فراخوان پنجمین فصل پروژه‌ چهارفصل تئاتر ایران منتشر شد

دبیرخانه‌ «پروژه‌ی جامع ملی آموزش درام‌نویسی چهارفصل تئاتر ایران» با هدف تکریم زحمات و جانفشانی‌های کادر درمان و پزشکی کشور فراخوان پنجمین فصل خود را در دور نوین با عنوان «مدافعان سلامت» منتشر کرد.

|

در گفتگو با مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

برنامه‌های نمایشی «حوزه هنری» برای محرم تشریح شد
در گفتگو با مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری

برنامه‌های نمایشی «حوزه هنری» برای محرم تشریح شد

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با اشاره به ضبط ۱۰ مجلس تعزیه برای پخش از تلویزیون، اعلام کرد برنامه‌های نمایشی متعددی برای محرم تا اربعین حسینی امسال در سراسر کشور تدارک دیده می‌شود.

|

با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد
با حضور بهترین تعزیه خوان‌های ایران

تلویزیون شب‌های محرم تعزیه نمایش می‌دهد

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از آغاز ضبط تعزیه های ماه محرم برای پخش در تلویزیون خبر داد و گفت: این مجالس تعزیه از شب گذشته در حوزه کلید خورده و به زودی نیز برای 10 شب محرم آماده خواهد شد.

|

نظرات کاربران