در حال بارگذاری ...
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

رونق انتشار فراخوان برای جشنواره‌های استانی

ایران تئاتر_میترا رضائی؛ در هفته گذشته انتشار فراخوان‌های جشنواره های استانی صعود قابل توجهی داشت.این جشنواره ها با موضوعات مختلف استانی، نمایشنامه نویسی، نمایش کوتاه و .... برگزار خواهد شد

در هفته‌ای که گذشت 5 فراخوان از جشنواره های استانی منتشر شد تا نویدی باشد بر آمدن روزهای پر رونق تر تئاتر. یک سالن نمایش و پلاتو افتتاح شد که خبر خوبی بود. اخبار انتشار کتاب زسر نظر یک هنرمند، انتشار بسته آموزشی یک استاد مطرح و ساخت نرم افزار اجراها نیز اتفاقاتی خوشایند بود. اما تئاتر ایران زمین در هفته ای که گذست داغدار استاد باسره هنرمند ارزشی کشور شد و میلاد حاجی زاده هنرمند فقید نیز در زادگاهش آرام گرفت. در این مجال بنا داریم نگاهی گذرا به فعالیت تئاتر استان‌ها در هفته ای که گذشت داشته‌باشیم. بی‌شک مطلبی که پیش روی شما است تمامی اقدامات انجام شده در استان‌ها را در بر نمی‌گیرد بلکه تنها نگاهی به بخشی از رویدادهای مهم است. پیشنهاد می‌کنیم مشروح اخبار را روزانه در  درگاه‌های استانی بخوانید.

 

برگزاری دومین جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» به میزبانی کرمان

دومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، همزمان با اولین سالگرد شهادت سپهبدشهیدحاج قاسم سلیمانی از یکم تا ششم دی‌ماه سال جاری و به میزبانی استان کرمان برگزار خواهد شد.

یادبود مجاهدشهید و تکریم شخصیت و زنده نگهداشتن نام و یاد این اسطوره جاوید حماسه وایثار ومقاومت، دیماه سال جاری وهمزمان با اولین سالگرد شهادت سپهبدشهیدحاج قاسم سلیمانی درکرمان برگزارمی شوددومین دوره جشنواره ملی تئاتر «سردار آسمانی» در سه بخش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، همزمان با اولین سالگرد شهادت سپهبدشهیدحاج قاسم سلیمانی از یکم تا ششم دی‌ماه سال جاری و به میزبانی استان کرمان برگزار خواهد شد. سال گذشته و پس از شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، نخستین دوره این جشنواره به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی برگزار و با استقبال گسترده اهالی فرهنگ و هنر مواجه شد.

 

انتشار بسته آموزشی «درآمدی بر اصول و فنون نمایش ایرانی» با تدریس دکتر آقاعباسی کرمان

مستر کلاس «درآمدی بر اصول و فنون نمایش ایرانی» با تدریس دکتر یدالله آقاعباسی از این هفته روانه‌ی بازار شد.  این بسته شامل ۲۷۰ ساعت مطلب آموزشی درخصوص نمایش ایرانی است .

بابک دقیقی، مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان کرمان با اعلام این خبر افزود: این بسته‌ی آموزشی که قیمت آن ۴۰ هزار تومان تعیین شده است، به تدریج در تهران و سایر استان‌ها در دسترس هنرمندان، هنرجویان و علاقه‌مندان به رشته‌ی هنرهای نمایشی قرار خواهد گرفت. برای خرید این بسته‌ی آموزشی در حال حاضر خرید اینترنتی وجود ندارد.

 

انتشار نرم افزار« تئاتر همدان در سال 1398»

به منظور بهره مندی بهتر هنرمندان وعلاقمندان حوزه نمایش و به جهت مستند سازی فعالیت هنرمندان تئاتر استان همدان، درگاه تئاتر استان همدان؛ نخسین نرم افزار اجراهای عمومی در سال ۱۳۹۸ را منتشر کرد.

این نرم افزار صرفاً به اجراهای عمومی در سال 1398 سراسر گستره جغرافیایی استان می پردازد که در قالب چهار فصل ارائه شده است و کلیه آمار ارائه شده در این نرم افزار از لینک اجرایی و اخبار مندرج در درگاه تئاتر همدان استخراج شده است و اجرای گروه های نمایشی استان در جشنواره ها و گفتگو با هنرمندان استان در به روزرسانی که در ماه بعد منتشر می شود استفاده خواهد شد.

 

انتشار فراخوان جشنواره تئاتر استان خوزستان

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان با مشارکت درگاه تخصصی هنرهای نمایشی ایران (ایران تئاتر) با هدف خلق تجربه­ های نوین در عرصه هنرهای نمایشی و نگاه خلاق و مبتنی بر اصول علمی به هنر نمایش، همچنین تبیین اهمیت نقش هنرمند در شرایط دشوار اجتماعی به ویژه  معضل جهانی شیوع بیماری کرونا، سی و دومین جشنواره تئاتر استان خوزستان را برگزار می نمایندانتخاب موضوع و مضامین آزاد است ولی آثار با موضوعات ذیل از محورهای مورد تاکید جشنواره خواهند بود:1) موضوعات مرتبط با شعار سال 1399 (جهش تولید)، 2) استفاده از بسترهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های در جهت رشد و توسعه تئاتر در استان خوزستان، 3) ایجاد روحیه ی نشاط و امیدبخشی در جامعه با توجه به آثار مخرب روانی ناشی از شیوع جهانی بیماری کرونا.

 

انتشار فراخوان سی‌و‌دومین دوره جشنواره تئاتر استانی بوشهر

سی‌و‌دومین جشنواره تئاتر استانی بوشهر از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی استان و با همکاری اداره‌کل هنرهای نمایشی آبان‌ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. براساس فراخوان منتشرشده، کلیه گروه‌های تئاتر استان می‌توانند بر اساس ضوابط و زمانبندی درج‌شده در سی و دومین جشنواره تئاتر استانی شرکت کنند.

  الف) براساس شرایط استان، الزامی برای اجرای عموم پیش از جشنواره وجود ندارد. ب) مجوز کتبی نویسنده به هنگام ثبت نام در دبیرخانه جشنواره الزامی است.ج) متون باید ایرانی باشند.  د) بازبینی آثار و چگونگی برگزاری جشنواره بر اساس شرایط استان در آبان ماه توسط شورای سیاستگذاری جشنواره تصمیم‌گیری خواهد شد. ه) با توجه به شرایط موجود گروه‌های متقاضی می‌توانند از طریق فضای مجازی و ارتباط با کارشناس تئاتر استان نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

 

اجرای برنامه محرم اروند به صورت آنلاین توسط هنرمندان خرمشهر

برنامه محرم اروند کاری از هئیت محبان امام عشق (هنرمندان شهرستان خرمشهر ) که از ۷ محرم شروع و تا ۱۳ محرم هر شب ساعت ۲۳ به مدت یک ساعت  ادامه داشت .

هنرمندان خرمشهر به مناسبت ماه محرم تعزیه آنلاین را در قالب برنامه " محرم اروند "در فضای مجازی اجرا کردند .این برنامه که بصورت اجرای تعزیه آنلاین و مصاحبه با هنرمندان خرمشهر، مدیران فرهنگی هنری خرمشهر و مدیران فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد اروند برنامه ریزی شده بود در محل تالار فانوس این شهر برای عموم به اجرا در آمد تا مردم در راستای حفظ پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا ویروس بتوانند از فضای معنوی این ماه بهره مند شوند .

 

سوگ جامعه فرهنگی و هنری استان ایلام و تئاتر کشور برای درگذشت علی باسره

استاد باسره در بیمارستان کوثر پس از طی یک دوره بیماری، دار فانی را وداع  گفت. استاد علی باسره از موثرین تئاتر ایلام و بویژه تئاتر دفاع مقدس است .او از سال  1347با  فعالیت‌هایی پشت صحنه قدم در وادی تئاتر گذاشت و سال 51 با بازی در نمایش عمو زنجیرباف هنر تئاتر را بصورت حرفه ای دنبال کرد از همان زمان تا سال 59 در تئاتر خرمشهر در زمینه‌ی نمایشنامه دفاع مقدس به فعالیت هنری پرداخت.

این هنرمند از سال 1360 تاکنون فعالیت‌های چشمگیری در عرصه بازیگری و کارگردانی تئاتر استان داشت. در پایان اجرای نمایش «رسم عاشقی آب ها» نوشته مازیار رفعتی و کارگردانی محمد اسماعیل بیگی شرکت کننده از شهر ایلام در بخش مسابقه تئاتر ایران-دو از سوی دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره  بین المللی تئاتر فجر از علی باسره هنرمند پیشکسوت تئاتر ایلام و چهره ی تاثیرگذار تئاتر دفاع مقدس تقدیر شد. مهرماه سال گذشته نیز اولین تماشاخانه تخصصی شهر ایلام به نام او افتتاح شد . همچنین  مستند «صحنه پاییز ندارد» ساخته رضا زیدی و احمد نورمحمدی درباره زندگی و آثار باسره ساخته شده است.

 

انتشار کتاب‌های «نقره‌فام» زیر نظر فرهاد قائمیان هنرمند اردبیل

انتشارات عنوان بنا دارد مجموعه‌ای از آثار نویسندگان جوان کشور را با عنوان مجموعه «نقره‌فام» منتشر کند که این‌کار زیر نظر فرهاد قائمیان بازیگر سینما و تلویزیون به‌عنوان مدیر شورای تولید این‌مجموعه، انجام خواهد شد. انتشار کتاب‌های این‌مجموعه با هدف حمایت از نشر کتاب‌های سودمند هنری و ادبی و معرفی مولفان و مترجمان جوان ادبیات داستانی، هنرهای نمایشی و سینما انجام می‌شود.

تاکنون کتاب‌های «داستان‌های کوتاه کوتاه» اثر الکساندر سالژنیتسین با ترجمه مریم سامعی، «تئاتر خودمانی» تالیف آرمان طیران، «آن تاریکی درخشان» نوشته لیف سارن با ترجمه صنم نادری، نمایشنامه «هفت دقیقه» نوشته استفانو ماسینی با ترجمه نیایش بهمنیه و «جدال روایت‌ها» تالیف آرش معیریان در قالب این‌مجموعه منتشر شده‌اند.

 

آرام گرفتن میلاد حاجی زاده در زادگاهش پارس‌ آباد

،میلاد حاجی زاده از هنرمندان جوان تئاتر کشور که روز هشتم شهریور ماه جاری بر اثر غرق شدن در یکی از سدهای تهران، دار فانی را وداع گفت.پیکر او با حضور خانواده، هنرمندان منطقه وجمعی از اهالی قدرشناس پارس آباد و با رعایت پروتکل های بهداشتی در قطعه هنرمندان آرامستان شهر پارس آباد به خاک سپرده شد و برای همیشه آرام گرفت. مراسم یادبود و ترحیم این هنرمند نیز روز دوشنبه دهم شهریور با حضور غریب منوچهری، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ توحید معصومی،دبیر اجرایی هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت و جمعی از هنرمندان استان و خانواده این عزیز سفر کرده در کنار مزارش برگزار شد. میلاد حاجی‌زاده که روز هشتم شهریور هنگام شنا در یکی از سدهای اطراف تهران غرق شده و جان را به جان آفرین تسلیم کرده، علاوه بر دستیاری کارگردانی و مدیریت تولید، در بازیگری هم فعال بود و «سه‌شنبه‌های لعنتی» یکی از آخرین کارهای این هنرمند در تئاتر بود که به کارگردانی محمدمهدی خاتمی در تئاتر شهر روی صحنه رفت.

 

انتشار فراخوان جشنواره نمایشنامه نویسی مجید واحدی‌زاده

پس از گذشت سه سال از سفر سبز هنرمند فقید مجید واحدی زاده و پس از برگزاری دو دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی مجید واحدی زاده به‌صورت استانی، شورای سیاست گزاری این برنامه مصمم شد امسال این مسابقه را به‌صورت جشنواره منطقه‌ای برای هنرمندان و نویسندگان استان‌های شمال غرب کشور (آذربایجان شرقی،آذربایجان غربی، زنجان، گیلان و اردبیل) و در دو بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی آزاد و نوقلمان برگزار نماید تا علاقه‌مندان تئاتر و نمایشنامه‌نویسی شاهد یکی از مهم‌ترین فعالیت­های فرهنگی و هنری کشور باشند.

به همین منظور گروه تئاتر فروغ اردبیل با مشارکت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، شورای اسلامی شهر و شهرداری اردبیل، انجمن هنرهای نمایشی استان، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل سومین دوره­ جشنواره­ نمایشنامه‌نویسی مجید واحدی زاده را به‌صورت منطقه‌ای شمال غرب کشور در اردبیل برگزار می‌نماید.

 

انتشار فراخوان چهاردهمین جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران

قره داغ یا همان ارسباران نام یکی از مناطق تاریخی و توسعه پذیر آذربایجان است که تابستان هر سال میزبان گروه های مختلف تئاتر کشور می شود. مجمع تئاتری های ایران هر ساله در این منطقه در قالب جشنواره تئاتر های کوتاه ارسباران تشکیل می شود و هنرمندان تئاتر ایران در بخش رقابتی و غیر رقابتی به اجرای نمایش در مناطق مختلف شهرستان اهر که مرکزیت منطقه ارسباران را دارا است می پردازند.

چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر های کوتاه ارسباران،برخلاف روال سال های گذشته قرار است در 2بخش "نمایشنامه نویسی" و "مقاله نویسی" برگذار شود. دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران با انتشار فراخوان این جشنواره، از کلیه نویسندگان و مقاله نویسان و پژوهشگران کشور برای شرکت در این جشنواره دعوت به عمل آورد.

 

افتتاح پلاتو و سالن نمایش لاهیجان

پلاتو و سالن بازسازی شده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان همزمان با چهارمین روز از هفته دولت با حضور سرپرست فرمانداری و تعدادی از هنرمندان این شهرستان افتتاح شد. نورالله اکبری سرپرست فرمانداری لاهیجان روز گذشته با حضور در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و در جمع  مدیریت،کارشناسان اداره و تعدادی از هنرمندان این شهرستان، پلاتو و سالن نمایش را که به تازگی با هزینه بالغ بر دویست و پنجاه و هشت میلیون تومان بازسازی شده است را افتتاح کرد. در این مراسم که تابلوهایی از لاهیجان قدیم از عکس های فریدون محمدی دوست نیز در معرض دید قرار گرفته بود.

سالن همایش دارای ظرفیت 92 صندلی است و از لحاظ نورپردازی نیز شرایط مطلوب تری برای اجرا ی نمایش ها فراهم آمده است. پلاتو که در این اداره به منظور تمرین گروه های نمایشی و اجرا با ظرفیت کم تعبیه شده است نیز دارای ظرفیت 40 صندلی است.

 

انتشار فراخوان بیست و دومین جشنواره تئاتر قزوین

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با همکاری انجمن هنرهای نمایشی، تاکید می نماید برگزاری زنده هر جشنواره ی تئاتر بهترین نوع برگزاری جشنواره و اصلی ترین رویداد تئاتری استان است. و اما با توجه به شیوه نامه ابلاغی اداره کل هنرهای نمایشی به شماره 154585/99 مورخه 14/5/99 جهت روشن نگه داشتن چراغ تئاتر با هدف دست یابی به تئاتر خلاق و پویا و نیز تلاش در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی و گسترش فرهنگ تئاتر، با در نظر گرفتن شرایط ویژه بیماری کرونا اقدام به برگزاری بیست و دومین جشنواره تئاتر استانی بر اساس شیوه نامه جدید می نماید.

 

 
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نخستین برگزیده‌های استانی به جشنواره فجر معرفی شدند
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

نخستین برگزیده‌های استانی به جشنواره فجر معرفی شدند

در هفته‌ای که گذشت با وجود دستورالعمل‌های جدید ستاد کرونا، چند جشنواره استانی برگزار و اولین نمایش‌های برگزیده استانی به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند. بی تردید یا وجود فراگیری ویروس کرونا و لزوم رعایت قرنطینه، شرایط برای استان‌ها آسان نیست اما با وجود تمام ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

سردار د‌‌ل‌ها در قاب نمایش‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

سردار د‌‌ل‌ها در قاب نمایش‌های استانی

ایران تئاتر_میترا رضایی:در هفته‌ای که گذشت تئاتر شهرستان‌ها هم مثل تمام کشور رنگ و بوی شهادت داشت و هم‌زمان با سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، نمایش‌های خیابانی بسیاری با موضوع این شهید بزگوار و دیگر شهدای مدافع حرم در استان‌ها اجرا شد و دو همایش نیز با همین موضوع آغاز ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره‌ها نقطه روشن روزهای تاریک کرونا
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

جشنواره‌ها نقطه روشن روزهای تاریک کرونا

ایران تئاتر_میترا رضایی:در هفته‌ای که گذشت می‌توان گفت تمامی اخبار مربوط به برگزاری جشنواره‌های استانی بود و جشنواره‌ها به پرشورترین زمان خود رسیده‌اند. مدیران تئاتر استانی معتقدند به همان میزان که برای قطع زنجیره بیماری کرونا تلاش می‌کنند باید برای حفظ روحیه هنرمندان ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا کار جشنواره‌های استانی را مشکل کرد
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

خیز مجدد کرونا کار جشنواره‌های استانی را مشکل کرد

ایران تئاتر _ میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت جشنواره‌های استانی آغاز شد و بسیاری از استان‌ها نیز آماده برگزاری جشنواره هایشان هستند، اما خیز مجدد کرونا و تعیلی‌های سراسری اعلام شده از سوی ستان بحران، چگونگی برگزاری را در تعلیق فرو برده است. برخی از به تعویق افتادن جشنواره ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

اقدامات بنیادی تئاتر شهرستان‌ها در دوران پساجشنواره

در هفته‌ای که گذشت در تئاتر استان‌ها شاهد پرداخت به اقدامات بنیادی بودیم. انتشار کتاب و افتتاح و مرمت سالن‌های نمایش اقداماتی است که می‌تواند گام موثری در رشد و اعتلای تئاتر باشد و در روزهای پسا جشنواره با انرژِی و نگیزه بالا در استان‌ها در حال انجام است.

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

حیاتی نو در تئاتر استان‌ها

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با درخشش بسیاری از هنرمندان شهرستانی به کار خود پایان داد. برگزاری حضوری این جشنواره و مواجهه با تماشاگرانی که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به تماشای آثار نشستند. روح تازه‌ای به کالبد خسته تئاتر ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

قطار جشنواره‌های استانی به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

قطار جشنواره‌های استانی به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود

ایران تئاتر_میترا رضائی، قطار برگزاری جشنواره های استانی برای معرفی آثار برگزیده‌شان به جشنواره فجر، کم‌کم به ایستگاه پایانی میرسد اما امیدواریم هیجان و امیدی که به کالبد خسته تئاتر دمیده شده همچنان باقی بماند. تولید و تماشای نمایش حتی در فضای مجازی هم به شیوه‌ای نو ارتباط ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

ادامه حیات تئاتر در وضعیت قرمز
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

ادامه حیات تئاتر در وضعیت قرمز

ایران تئاتر_میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت بیشتر شهرهای کشور در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشتند اما تئاتر حیات خود را ادامه داد. جشنواره‌های استانی خونی تازه به رگ‌های تئاتر کشور تزریق کردند و تمامی استان‌ها رنگ و بوی تئاتر گرفته‌اند و در حال تدارک مقدمات برگزاری ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

بهار جشنواره‌های استانی در خزان کرونایی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

بهار جشنواره‌های استانی در خزان کرونایی

در هفته ای که گذشت، علیرغم خزان تلخ کرونایی، جشنواره های استانی امسال رسما کار خود را آغاز کردند. تلاش برای گرم نگه داشتن تنور دل هنرمندان و رونق جشنواره تئاتر فجر موضوعی است که این روزها در سراسر کشورمان مشاهده می‌شود و هنرمندان سعی دارند با ارائه اجراهایی با کیفیت، خود را ...

|

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

روز‌های تلخ تئاتر شهرستان‌ها

ایران تئاتر- میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت سه هنرمند بزرگ شهرستانی را از دست دادیم که دونفرشان از پیشکسوتان و قدیمی‌های تئاتر کشور بودند و فقدان این سه عزیز جامعه تئاتری را در اندوه فروبرد. درگذشت این عزیزان درد بزرگی است اما تئاتر در استان‌ها همچنان زنده است و تلاش ...

|

نظرات کاربران