در حال بارگذاری ...
برای برگزاری چهارمین دوره در آبان ۹۹

فراخوان جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی یزد منتشر شد

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری و اداره کل ورزش و جوانان استان یزد جشنواره چتر زندگی را برگزار می‌کنند.

 
به گزارش ایران تئاتر از یزد؛  چهارمین جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی با محوریت پرداختن به موضوع خانه و خانواده با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ورزش و جوانان استان یزد و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد و با برنامه‌ریزی و هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی استان یزد آبان ۹۹ در شهر یزد برگزار خواهد شد.
 
 با توجه به برگزاری موفق سه دوره گذشته این جشنواره و استقبال خوب و نیز رضایت خاطر کامل هنرمندان شرکت کننده در سومین دوره که به آن می بالیم و البته نگاه مثبت و همراهی کانون تئاتر خیابانی کشور، مسئولان فرهنگی و هنردوست استان خرسندیم تا برای چهارمین بار میزبان هنرمندان تئاتر خیابانی سراسر کشور باشیم. برگزار کنندگان و سیاست‌گذاران این جشنواره در پی آن هستند تا با بهره مندی از ویژگی های ارزنده هنر تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی در راه تحکیم و پاسداشت کانون مقدس خانه و خانواده گام بردارند تا از این رهگذر به شادابی، پویایی و سلامت روحی و روانی شهروندان کمک کنند. 
 
جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی در چهارمین دوره خود پذیرای آثاری خواهد بود که همچون سال‌های پیش در عین وفاداری به واژه ارزشمند تئاتر در تولید اثر هنری خود به وفاق و انسجام خانواده، گسترش فرهنگ اصیل خانواده های ایرانی اسلامی، آگاهی بخشی و دانش افزایی مردم درباره آسیب های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاق، فقر فرهنگی، مشکلات اقتصادی و نیز اهمیت ویژه به رعایت بهداشت فردی در گسترش بیماری‌های واگیردار پرداخته و یا برای پیشگیری از این آسیب ها راهکارهای اصولی و منطقی نشان داده باشند.
 
با توجه به شرایط کنونی دنیا و کشور، برگزاری جشنواره منوط بر کسب مجوز های مربوطه از ستاد ملی و استانی کرونا است و چنانچه در تاریخ برگزاری جشنواره فراگیری ویروس کرونا افزایش یابد ستاد برگزاری در نخستین فرصت و پس از اخذ مجوز های لازم این جشنواره را برگزار خواهد کرد. همچنین بازبینی و معرفی آثار راه یافته به جشنواره در تاریخ قید شده در فراخوان انجام خواهد شد و چنانچه تاریخ برگزاری بنا به هر دلیلی تغییر یابد، آثار پذیرفته شده و همچنین پرداخت کمک هزینه گروه ها(تنخواه) در تاریخ جدید که از سوی دبیرخانه جشنواره اعلام خواهد شد هیچگونه تغییر و جابجایی را شامل نمی شود.
 
دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی یزد در این فراخوان آورده است:
الف) اولویت پذیرش این دوره از جشنواره، با آثاری است که برای حضور در این دوره تولید شده است. (آثار اورجینال)
 ب) مواردی همچون کیفیت اجرا، ریشه و خاستگاه نمایش های خیابانی، گیرایی اجرا و داستان و زمان کوتاه و البته مناسب نمایش مورد توجه شرکت کنندگان قرار بگیرد.
 ج) چنانچه نویسنده متن نمایش، عضوی از گروه نیست، داشتن مجوز کتبی نویسنده الزامی است.
 د) نمایش ها در اماکن عمومی شهر نظیر بوستان های همگانی، میادین و... چندین اجرا خواهند داشت.
ه) به گروه هایی که مجوز شرکت در جشنواره را به دست بیاورند از ۳۵ تا مبلغ ۵۰ میلیون ریال به عنوان کمک هزینه شرکت در جشنواره پرداخت خواهد شد.
ز) در این جشنواره به رتبه های برتر بازیگری، کارگردانی و طرح و ایده، جوایز نقدی پرداخت خواهد شد. 
 
ضمن اهمیت و اولویت نخست در پرداختن به موضوعات پیرامون خانه و خانواده، پرداختن اصولی و دقیق به موضوعات زیر نیز می تواند برای گروه های شرکت کننده، دست مایه تولید اثر شود.
الف) موضوعاتی در راستای جهانی شدن شهر یزد 
ب) اهمیت نگهداری از محیط زیست و پاکیزگی هوا
ج) لازم به ذکر است با توجه به کنگره بزرگداشت ۴۰۰۰ هزار شهید دارالعباده استان یزد، پرداخت به سبک و سیاق زندگی و راه این شهدا بزرگوار از الویت های ویژه این جشنواره می باشد. 
ستاد جشنواره برای برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی در طول جشنواره نیز اقدام خواهد کرد.
 
نحوه شرکت در جشنواره:
 گروه هایی که خواهان شرکت در جشنواره هستند می توانند با مطالعه دقیق دقیق فراخوان مدارک و فرم ترک تکمیل شده به همراه سه نسخه از فیلم نمایش خود را به صورت دی وی دی تاریخ ۲۴ مهرماه ۹۹ به نشانی دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
 
تذکرات مهم:
شرکت در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروههای شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین و مقررات و برنامه ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود. ستاد برگزاری جشنواره هیچگونه مسئولیتی در راستای تامین سیستم صوتی، دکور آکساسوار و... برای گروههای شرکت کننده نخواهد داشت.
 
همچنین ستاد برگزاری در قبال کیفیت تصویری آثار فرستاده شده هیچگونه مسئولیتی را نخواهد پذیرفت و در صورت پخش نشدن تصویر یا صدای نمایش مسئولیت حذف شدن از فهرست آثار به عهده مسئول گروه خواهد بود. 
 
مدارک مورد نیاز برای شرکت در جشنواره تئاتر خیابانی چتر زندگی یزد:
 
فرم تکمیل شده درخواست حضور در جشنواره
یک قطعه عکس ۴*۳ 
چکیده ای از پیشینه هنری کارگردان
۱_مجوز طراحی ایده یا نویسنده 
۲_ سه نسخه لوح فشرده حاوی فایل تصویری با کیفیت اثر در فرمت های معمول قابل پخش DVD
 
گفتنی است به مدارک ناقص یا مدارکی که پس از زمان مقرر به دبیرخانه جشنواره فرستاده شود ترتیب اثر داده نخواهد شد
 
 نشانی دبیرخانه دائمی جشنواره ملی تئاتر خیابانی چتر زندگی یزد:
 
 یزد بلوار دانشجو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد صندوق پستی ۵۶۹۷ ۸۹۱۶
 همچنین سایت جشنواره به نشانی www.yazdfestival.com راه دیگر ارتباط با برگزارکنندگان جشنواره است.
 شماره تماس ۰۹۱۳۳۵۱۴۱۵۷ و ۰۹۱۳۷۴۹۷۶۴۳
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

توجه به زیرساخت‌های تئاتری در استان‌ها

ایران تئاتر-میترا رضائی، در اخبار هفته گذشته رویکرد استان‌ها به روشنی رو به ساخت زیرلایه‌های هنر نمایش پیش می‌رود که مسیری صحیح و ثمر بخش است. برگزاری کلاس‌های آموزشی در سطوح مختلف آموزشگاهی، دانشگاهی و کارگاهی نوید این رویکرد را می‌دهد. با توجه به شرایط کنونی و رکود ...

|

فریبا متخصص داور جشنواره «راویان حماسه»

آثار دفاع مقدس باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر
فریبا متخصص داور جشنواره «راویان حماسه»

آثار دفاع مقدس باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر

فریبا متخصص، هنرمند نام آشنای کشورمان که به تازگی داوری آثار جشنواره «راویان حماسه» را نیز بر عهده داشته است درباره سطح نمایش های رادیویی دفاع مقدس تأکید کرد که این آثار باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر.

|

با حضور 2 گروه نمایشی  به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

اجرای 10  تئاتر خیابانى در خوزستان
با حضور 2 گروه نمایشی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

اجرای 10 تئاتر خیابانى در خوزستان

با برنامه‌ریزى صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس 2 گروه نمایشی به مدت ٥ روز، از سوم تا هفتم مهرماه در شهرستان اهواز استان خوزستان به اجرا می‌پردازند.

|

با حضور ٢٣ گروه نمایشی و ١١٨ اجرا در چهار استان برگزار می‌شود

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس
با حضور ٢٣ گروه نمایشی و ١١٨ اجرا در چهار استان برگزار می‌شود

اجراى تئاتر خیابانى به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

با برنامه‌ریزى صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ٢٣ گروه نمایشی به مدت ٥ روز، از سوم تا هفتم مهرماه در چهار استانِ ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه به اجرا می‌پردازند.

|

نظرات کاربران