در حال بارگذاری ...
مدیر کل هنرهای نمایشی در برنامه شب تئاتر :

حمایت از گروه‌های شهرستانی در اولویت ماست
رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در سالن‌های تئاتر

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به فراهم آوردن تسهیلاتی به منظور جبران خسارات وارده به فعالان تئاتری ناشی از شیوع کرونا اطمینان داد که تا به این لحظه تمام سعی این اداره کل مبنی بر تأمین مطالبات بحق خانواده بزرگ تئاتر بوده است.

به گزارش ایران تئاتر، قادر آشنا؛ مدیرکل هنرهای نمایشی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته سه‌شنبه 25 شهریور میهمان برنامه "شب تئاتر" از مجموعه برنامه‌های "شب هنر" شبکه چهار سیما بود و پیرامون مدیریت تئاتر در دوران کرونا توضیحاتی را ارائه کرد.

وی در این برنامه که اجرای آن را ایوب آقاخانی؛ نویسنده، کارگردان و مدرس تئاتر به عهده داشت با اشاره به شیوع کرونا در سطح جهان گفت: اوضاع وحشتناکی را شاهد هستیم که همه امور جاری و زندگی اجتماعی مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است که البته هر زمان هر اتفاقی به وقوع می‌پیوندد هستند مردمان خوبی هستند که در کارهای خیر سهیم بوده و میزان درد و آلام آن اتفاق ناگوار را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

آشنا تصریح کرد: از نزدیک در جریان کرونا شاهد بودم که در عرصه فرهنگ و هنر تمام معاونت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم و غم خود را به کار بستند تا کمترین خسارت متوجه فعالان این حوزه باشد، از معاونت امور هنری تا معاونت توسعه منابع انسانی و برنامه‌ریزی وزارتخانه که در این زمینه نهایت تلاش و کوشش خود را به کار بستند.

مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد در ادامه گفت: شخصاً زمانی که وارد اداره کل هنرهای نمایشی شدم مقارن با شیوع کرونا بود و چون اواخر سال گذشته بود لذا ما تعهد دادیم معوقات و بدهی همه هنرمندان فعال در حوزه تئاتر را پرداخت کنیم و در حال حاضر می‌توانم به جرئت بگویم که از مجموع اجراهای تئاتر سال گذشته موردی را نمی توان سراغ  گرفت که از این اداره کل طلبی داشته باشد.

وی میزان بدهی سال گذشته این اداره کل را به گروه‌های نمایشی رقمی در حدود 11 میلیارد و 400 میلیون تومان برآورد کرد و گفت: 2 میلیارد از این مبلغ مربوط به اداره مالیاتی می‌شود  و البته به غیر از 1 میلیارد و دویست میلیون تومانی که این اواخر پرداخت شد، تمامی مبلغ بدهی را پیشتر پرداخت کرده بودیم.

آشنا افزود: با شیوع کرونا ستاد کوچکی در اداره کل شکل گرفت و کارشناسانی در آن مشغول به کار شدند که کار آنها چه در تهران و چه در شهرستان‌ها رصد  گروه‌های تئاتری بود که فعالیت داشتند و در مجموع 11 هزار و 686 هنرمند در تهران و شهرستان‌ها شناسایی شدند که برای اجرا مجوز داشتند و متأسفانه به جهت کرونا متضرر شده بودند.

مدیرکل هنرهای نمایشی تأکید کرد: 257 گروه نمایشی در تهران که اجرا رفته و یا مجوز برای اجرا داشتند کارشان متوقف ماند و با شیوع کرونا از این مجموعه 3 هزار وهشتصد و 55 نقر بیکار شدند و البته این میان 449 گروه تئاتر شهرستانی نیز شناسایی شد که میزان بیکاری آنها هم 6هزار و چهارصد و هشتاد و شش نفر  بود.

وی افزود: جزء به جزء این مسئله مورد بررسی قرار گرفت و تماشاخانه‌های خصوصی را رصد کردیم که با امضاء معاونت هنری از ظرفیت موجود در این تماشاخانه‌ها برای تأمین خواست ایشان اقداماتی صورت گیرد که همانطور که مستحضر هستید  شناسایی با توجه به اینکه بانک اطلاعاتی در اختیار نداریم کار مشکلی است و ما در این مدت با 490 گروه نمایشی تماس داشتیم و چند جلسه را نیز برای راهکارهای پوششی گروه های متضرر از شرایط کرونا  با خانه تئاتر داشتیم.

آشنا اظهار داشت: نکته بعدی اینکه  پس از امکان اجرای آثار نمایشی با سرازیر شدن شیب شیوع کرونا و بازگشایی تماشاخانه‌ها دستورالعملی را مبنی بر رعایت پروتکل های بهداشتی تدوین کردیم و در عین حال کار دیگری که انجام می‌دهیم مستندسازی فعالیت های صورت گرفته در تالارهای نمایشی است که این کار ابتدا با تالارهای نمایشی دولتی و مکان‌هایی که معاونت در اختیار دارد آغاز شده است که براین اساس از سال 98 به قبل فعالیت‌های صورت گرفته در آنها اعم از اجرای آثار نمایشی، نام نویسنده و کارگردان و سایر عوامل استخراج شده و اینکه یک اثر چه میزان تماشاگر داشته که این اتفاق ابتدا با مراجعه به اسناد مکتوب یک اثر نمایشی نظیر پوستر و بروشور صورت گرفته که 300 عنوان نمایشی تاکنون اطلاعاتشان به ثبت رسیده است.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه گفت: علاوه بر این کار دیگری که به انجام رسید ایجاد سامانه آنلاین صدور مجوز برای اجرای آثار نمایشی بود که این ابتکار معاونت هنری ارشاد بود و در نهادهای زیرمجموعه ارشاد برای نخستین بار است که چنین اتفاقی را شاهد هستیم تا به این وسیله اطلاعات نمایش‌ها به منظور مستندسازی روزآمد شود.

وی گفت: همانطور که مستحضرید گروهای نمایشی در مواجهه با کرونا  یا اجرا  رفتند و یا اجرای آنها ناقص ماند که در مورد گروه‌هایی  که همچنان به اجرای خود ادامه دادند ضوابط مربوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای آنها اعمال شد و در نخستین گام آنها با 50 درصد ظرفیت سالن برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی مجاز به اجرا شدند که ما 50 درصد ظرفیت خالی سالن را هم از منابع مالی موجود در معاونت هنری تأمین و پرداخت کردیم به این شکل که در شب نخست اجرا 50 درصد هزینه به گروه‌های نمایشی پرداخت و بلافاصله در شب آخر اجرا با گروه تسویه نهایی صورت گرفت که همانطور که گفتم معاونت هنری درپرداخت این هزینه‌ها جدیت دارد و از منابع مالی که تدارک دیده سعی در جبران خسارات کرونا به گروه های نمایشی دارد.

آشنا خاطر نشان کرد: این روند تا پایان آذرماه سال جاری مورد توجه قرار گرفته است و البته مجدد ما در زمینه جبران خسارات وارده از کرونا متعهد شدیم آنهایی که عضو صندوق اعتباری هنر هستند را تا 16 میلیون تومان وام با سود کم پرداخت کنیم که این کار از طریق سامانه کارا به انجام رسید و همچنین از طریق سامانه تحفه که 200 میلیارد تومان به ارشاد اختصاص پیدا کرده بود مبلغ 7 میلیارد و 200 میلیون تومان آن اختصاص به پرداخت وام به فعالان تئاتری پیدا کرد و 120 میلیارد تومان اعتبار نیز به آنهایی که عضو صندوق اعتباری هنر هستند پرداخت وام بلاغوض نیز پیش‌بینی شده است.

مدیرکل هنرهای نمایشی ارشاد حمایت از گروه‌های استانی را از جمله وظایف و رسالت‌های این اداره کل عنوان کرد و گفت: 20 درصد از بودجه‌های تخصیص داده شده سهم گروه‌های استانی است و به هر استان از طریق انجمن هنرهای نمایشی آنها به منظور حمایت  مبلغ یک میلیارد تومان بودجه حمایتی در نظر گرفته شده است که مصوب ارشاد و تأکید وزیر محترم و معاونت هنری ایشان بوده است.

وی ادامه داد: تمام تلاش اداره کل هنرهای نمایشی ارشاد بهبود وضعیت معیشتی خانواده تئاتر است که متأسفانه با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند و مسئله کرونا هم دامنگیر آنها شد اما اعتقاد دارم که با انجام کار جهادی و به سبب همراهی و همیاری خود هنرمندان و تشکل‌های صنفی بتوانیم این مشکلات را برطرف کرده و از این وضعیت پیش آمده نیز به سلامت خارج شویم.

آشنا افزود: از جمله کارهایی که این اداره کل تأکید جدی به آن دارد برگزاری جشنواره‌های تئاتری به شکل مطلوب است و قاعدتا برگزاری جشنواره "تئاتر فجر" در اولویت است که برنامه‌ریزی‌ها شده که این اتفاق به بهترین نحو ممکن صورت گیرد که این نیز نیاز به همدلی و همکاری و همفکری همه فعالات تئاتری دارد.

وی تصریح کرد: در طول مدت شیوع کرونا و فعالیت جسته و گریخته سالن‌های نمایشی یکی از مباحثی که به شکل جدی به آن ورود کردیم تولید محتوا بوده است و اینکه حتما در زمینه تولید متن نمایشی ایرانی با برخی از زبده ترین نمایشنامه‌نویسان به مذاکره نشستیم که ثمره این اتفاق اینگونه شد که من به شما اطمینان خواهم داد به زودی 50 نمایشنامه فاخر ایرانی رونمایی خواهد شد.

آشنا در پایان گفت: اعتماد‌زایی و اعتمادافزایی مخاطب تئاتر از جمله دیگر برنامه های ما در دوران کرونا بود چرا که به هر حال بسیاری از مخاطبان نگران سلامت خود هستند و ما پروتکل های بهداشتی را حتی الامکان در سالن های نمایشی رعایت کردیم و سرکشی و بازدیدی هم از صحت اعمال چنین پروتکل‌هایی به عمل می آوریم و باید بگویم که هیچ گزارشی مبنی بر ابتلای تماشاگری به واسطه حضور در سالن نمایی به جهت صحت اعمال پروتکل‌های بهداشتی  نداشتیم.

 

 
مطالب مرتبط

در نشست مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شد

تکلیف تئاتر تا پایان اردیبهشت معلوم می‌شود
در نشست مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شد

تکلیف تئاتر تا پایان اردیبهشت معلوم می‌شود

مدیر اداره کل هنرهای نمایشی که امروز ـ سه شنبه 23 اردیبهشت ماه در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور داشت، با تشریح موارد مطرح شده در این جلسه، تاکید کرد تا پایان اردیبهشت تصمیمات مشخصی برای برگزاری جشنواره‌های تئاتری و بازگشایی سالن‌های تئاتر گرفته می‌شود و احتمال داد ...

|

مدیر کل هنرهای نمایشی:

هنوز دستورالعملی برای بازگشایی سالن‌های تئاتر ابلاغ نشده است
مدیر کل هنرهای نمایشی:

هنوز دستورالعملی برای بازگشایی سالن‌های تئاتر ابلاغ نشده است

قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: درست است که مدارس به عنوان مراکز پر خطر قرار است به صورت محدود بازگشایی شوند، اما هنوز دستورالعملی برای بازگشایی سالن‌های تئاتر به ما ابلاغ نشده است.

|

مروری بر حمایت هنرمندان سراسر کشور از ضرورت «در خانه بمانیم»

تئاتر استان ها در مسیر تحولی نوین 
اجرای بیش از 30 پویش و جشنواره موثر تئاتر در فضای مجازی
مروری بر حمایت هنرمندان سراسر کشور از ضرورت «در خانه بمانیم»

تئاتر استان ها در مسیر تحولی نوین
اجرای بیش از 30 پویش و جشنواره موثر تئاتر در فضای مجازی

ایران تئاتر- علی رحیمی : تاکید مدیرکل هنرهای نمایشی بر توجه به توسعه تئاتر استان ها در برنامه ای 11 محوری که روز گذشته اعلام شد خبر از تغییرات راهبردی تئاتر ایران در دوران «پسا کرونایی» می دهد.

|

قادر آشنا در ادامه برنامه بازدید از تماشاخانه‌های خصوصی گفت:

پیگیر طرح‌های حمایتی از گروه‌ها و تماشاخانه‌ها هستم
قادر آشنا در ادامه برنامه بازدید از تماشاخانه‌های خصوصی گفت:

پیگیر طرح‌های حمایتی از گروه‌ها و تماشاخانه‌ها هستم

مدیرکل هنرهای نمایشی روز سه‌شنبه ۱ مهرماه با حضور در تماشاخانه استادمشایخی، عمارت روبه‌رو، تماشاخانه دیوار چهارم و تماشاخانه دا ضمن بازدید از روند فعالیت این تماشاخانه‌ها، پای صحبت مدیران این ۴ مجموعه نشست. آشنا در این دیدار گفت: به صورت مستمر پیگیر طرح‌های حمایتی از ...

|

قادر آشنا در بازدید از تماشاخانه‌های خصوصی:

تلاش برای روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر بسیار ارزشمند است
قادر آشنا در بازدید از تماشاخانه‌های خصوصی:

تلاش برای روشن نگاه داشتن چراغ تئاتر بسیار ارزشمند است

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه با حضور در تئاتر مستقل تهران، تماشاخانه نوفل لوشاتو، پردیس تئاتر شهرزاد و تماشاخانه مهرگان ضمن بازدید، با مدیران این تئاترهای خصوصی گفت‌وگو کرد. آشنا خطاب به مدیران تماشاخانه‌های خصوصی گفت: تلاش شما برای روشن نگاه ...

|

قادر آشنا درباره حواشی یک شفاف‌سازی گفت:

آبروی افراد برایم مهم است
قادر آشنا درباره حواشی یک شفاف‌سازی گفت:

آبروی افراد برایم مهم است

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید براینکه شفاف‌سازی بنا به سیاست و دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود تاکید کرد: آبروی افراد برای من بسیار مهم است و اگر کسی ادعا دارد که در اعلام کمک‌هزینه‌ها اشتباهی صورت گرفته، بفرماید تا اصلاح کنیم.

|

در پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد

برشمردن خدمات منصوری به هنر و تئاتر زمان می‌طلبد
در پیام تسلیت مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح شد

برشمردن خدمات منصوری به هنر و تئاتر زمان می‌طلبد

مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت اکبر منصوری از پیشکسوتان تئاتر اردبیل را تسلیت گفت و عنوان کرد: برشمردن خدمات او به هنر و علی‌الخصوص به تئاتر، به قاعده زمان می‌طلبد.

|

از سوی دبیرخانه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه

آثار پذیرفته شده در همایش «تئاترمان» اعلام شد
از سوی دبیرخانه تئاتر آپارتمانی در قرنطینه

آثار پذیرفته شده در همایش «تئاترمان» اعلام شد

دبیرخانه تئاترمان اعلام کرد، هیئت ارزیاب آثار رسیده به این همایش، مرکب از آقایان ایوب آقاخانی، توحید معصومی نسب و امیرحسین شفیعی، آثار پذیرفته شده نهایی این همایش را اعلام کردند.

|

نظرات کاربران