در حال بارگذاری ...
قادر آشنا درباره حواشی یک شفاف‌سازی گفت:

آبروی افراد برایم مهم است

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با تاکید براینکه شفاف‌سازی بنا به سیاست و دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود تاکید کرد: آبروی افراد برای من بسیار مهم است و اگر کسی ادعا دارد که در اعلام کمک‌هزینه‌ها اشتباهی صورت گرفته، بفرماید تا اصلاح کنیم.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا قادر آشنا در پی انتشار گزارش درباره شفاف‌سازی‌های اخیری که در حوزه تئاتر انجام شده به برخی سوال‌ها پاسخ داد، اما تاکید کرد که به محتوای هیچ کدام از کمک‌ها و حمایت‌ها ورود نمی‌کند.
او ابتدا از کسانی که به هر نحوی از انحاء موضوع شفاف‌سازی را مورد کنکاش قرار دادند تشکر کرد و گفت: بر این باورم که شفاف‌سازی امر بسیار مبارکی است که جلوی بسیاری از سوء استفاده‌ها را می‌گیرد و من بنا بر همین باور قلبی زمانی که در سال 90 در اداره کل هنرهای نمایشی توفیق خدمت داشتم پایه‌گذار این موضوع در تئاتر بودم و بودجه جشنواره و نیز اسامی گروه‌هایی که مشمول حمایت بودند، بلافاصله بعد از هر جلسه حمایتی اعلام می‌شد. این روند زمانی که در بخش دیگری از وزارت ارشاد در سال‌های اخیر فعالیت می‌کردم هم ادامه داشت چرا که اساساً شفاف‌سازی یک موضوع شخصی و مربوط به یک اداره کل نیست، بلکه سیاست کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به دستور وزیر در همه بخش‌های وزارتخانه باید انجام گیرد.

آشنا ادامه داد:‌ نکته مهم دیگر این است که شفاف سازی‌ها سالیانه انجام می‌شوند و ما مکلف هستیم و ماموریت داریم که سالانه در دو موضوع شفاف‌سازی داشته باشیم؛ یکی رویدادها و جشنواره‌هایی که برگزار می‌شوند و دوم قراردادهای هنرهای نمایشی با اشخاص حقیقی و حقوقی برای تولید تئاتر یا هر فعالیت دیگر. تاکید می‌کنم که این دستور کلی وزارتخانه است و فردی و شخصی نیست و به مدیر فعلی و مدیر قبلی و مدیر بعدی هیچ ارتباطی ندارد.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که در 11 بند به عنوان رئوس برنامه‌های خود در اداره کل هنرهای نمایشی معرفی کرده بود، افزود:  یکی از آن برنامه‌ها شفاف‌سازی بود و من براساس باور خودم و نیز سیاست‌های وزارتخانه این کار را به مرور در دستور کار قرار دادم و آقای دکتر حسینی (معاون هنری) هم تاکید داشتند که این شفاف‌سازی به جلو برده شود. در این راستا لازم است به فرایند این امر هم اشاره کنم که ابتدا اداره کل هنرهای نمایشی گزارش رویدادها یا حمایت‌ها را به ستاد معاونت هنری ارائه می‌کند، معاونت هنری بررسی می‌کند و بعد به وزارتخانه و ستاد شفاف‌سازی ارائه می‌شود. سپس ستاد مربوطه گزارش را در اختیار روابط عمومی وزارتخانه قرار می‌دهد، در واقع ما به عنوان اداره کل هنرهای نمایشی اولین مرجع این روند هستیم نه آخرین مرجع که مسئولیت اطلاع‌رسانی را هم برعهده داشته باشیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: وقتی من به اداره کل آمدم مطلع شدم این کار انجام شده و برای اجرا آماده است، اما وقتی نگاه کردم دیدم اشکالات فراوانی در آن وجود دارد که آن را اصلاح کردیم و آنچه امروز روی سایت قرار گرفته کاملاً با نظر و امضای بنده است. اگر کسی ادعا دارد که در این فرآیند برای کسی رقمی بیشتر یا کمتر نوشته شده بفرمایند تا ما اصلاح کنیم  که البته تا الان کسی نیامده بگوید کمتر گرفته و برایش بیشتر در جدول نوشته شده است. این لیست کاملا مطابق با اسناد انجمن هنرهای نمایشی تهیه شده به دلیل آنکه آبروی آدم‌ها برای من مهم است و از دروغ گفتن بیزارم؛ برهمین اساس از همکارانم خواهش کردم سه هفته روی این موضوع کار کنند تا مبادا اشتباهی وجود داشته باشد.

آشنا اضافه کرد: البته همان طور که در گزارش شما (ایسنا) منتشر شده و نیز بنا به نظر دوستان، می‌توان این فهرست را کامل‌تر کرد تا مثلاً آمار فروش یا موارد دیگری هم به آن اضافه شوند که از نظر من هیچ ایرادی ندارد بلکه مشتاق هم هستیم که این روند در مسیر تکمیل شود.

وی با تاکید براینکه «شفاف‌سازی حسن‌های بسیار زیادی دارد از جمله اینکه منِ مدیر دیگر نمی‌توانم قلمم را به هر طرفی بچرخانم» در پاسخ به اینکه آیا شفاف‌سازی بیشتری درباره برخی رقم‌های عجیب فهرست منتشر شده انجام نمی‌دهد؟ و رویکرد خودش برای این مسیر چیست؟ گفت: همکاران قبلی همه دوستان من هستند و شفاف‌سازی امری سالانه است و ناچار باید در این شرایط انجام می‌شد، اما قصد ندارم به محتوای کمک‌ها ورود پیدا کنم چون در دوران من این کمک هزینه‌ها داده نشده است. با این حال باورم بر این است که ما باید پول را به ازای فعالیت بدهیم و حتی مثلا هر کانونی که فعالیت کند، اگر برنامه تکراری نداشته باشد و مثمرثمر باشد تلاش می‌کنیم در همین شرایط بی پولی هم به آن‌ها کمک کنیم. ضمن اینکه معتقدم اگر حمایت می‌کنیم و برای آن استدلال داریم باید پای آن بایستیم.

او درباره اینکه آیا این روند را در پایان نیمه اول سال و برای دوران مدیریت خود ادامه نمی‌دهد؟ بیان کرد: اگر وزارتخانه بگوید شش ماهه می‌توانیم شفاف سازی کنیم بدون تردید عملکرد خود را مو به مو به همین صورتی که گزارش قبلی روی سایت قرار گرفته، منتشر خواهم کرد. در این راستا مطابق سیاست‌های وزارتخانه عمل می‌کنیم و تابع آن هستیم. وزارتخانه هم ارائه گزارش را سالانه اعلام کرده با این حال من آمادگی دارم که نه 6 ماهه، بلکه حتی ماهانه گزارش بدهم. در حال حاضر گزارش رویدادها و استان‌ها در دستور کار است و تلاش می‌کنیم آن اتاق شیشه‌ای که جامعه هنری انتظارش را دارد فراهم کنیم.

آشنا در پایان و در پاسخ به اینکه جدول حمایت از استان‌ها نقص‌های زیادی دارد و آیا برای بازنگری در جشنواره‌هایی که با کمترین خروجی فقط بودجه زیادی خرج آن‌ها می‌شود قصد ندارد اقدامی کند؟ گفت: به زودی قرار است بخش حمایت از استان‌ها شفاف سازی شود و آنجا مشخص می‌شود که بسیاری از این رقم‌های حمایتی مربوط به جشنواره‌ها هستند. در این باره یکی از کارهایی که قصد داشتم انجام دهم و اعلام هم کرده بودم ساماندهی همین رویدادها و جشنواره‌ها بود، اما متاسفانه با توجه به شیوع کرونا  یکسری مباحث اداری وجود دارد که نمی‌خواهم منابع مالی از دست برود، بنابراین فعلا آن بخش را بویژه بخاطر مشکلات معیشتی هنرمندان با محوریت اجرای عمومی در استان‌ها گذاشته‌ایم تا ان شاء الله از این دوره عبور کنیم. به این ترتیب فعلا می‌خواهیم با شرایط کرونایی رفتار کنیم تا بعد کارها بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که مدنظر داشتم پیش رود.

مدتی قبل گزارشی در سامانه شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت که به حمایت‌ انجمن هنرهای نمایشی از گروه‌های نمایشی و درواقع مصوبه‌های شورای حمایت اداره کل هنرهای نمایشی در سال 98 مربوط می‌شد. اعضای این شورا در سال گذشته تشکیل شده بودند از مدیرکل هنرهای نمایشی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، دو هنرمند و رییس شورای نظارت.
مطالب مرتبط

مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد:

4میلیارد و 600 میلیون کمک حمایتی تئاتر به استان ها است
مدیر کل هنرهای نمایشی عنوان کرد:

4میلیارد و 600 میلیون کمک حمایتی تئاتر به استان ها است

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی گفت: از 9 میلیار و 600 میلیون تومان بودجه حمایتی تئاتر، 4 میلیارد و 600 میلیون برای استان ها تخصیص یافته که براساس جمعیت ، میزان هنرمندان و برنامه پیشنهادی استان های مختلف به آنها اعطا خواهد شد.

|

در دیدار شهردار منطقه ۱۱ با مدیر کل هنرهای نمایشی مطرح شد؛

خبرهای خوش برای رفع مشکلات محیط پیرامونی تئاتر شهر
در دیدار شهردار منطقه ۱۱ با مدیر کل هنرهای نمایشی مطرح شد؛

خبرهای خوش برای رفع مشکلات محیط پیرامونی تئاتر شهر

شهردار منطقه ۱۱ تهران در دیدار با قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز دور تازه همکاری ها برای رفع مشکلات پیرامونی مجموعه تئاتر شهر در آینده ای نزدیک خبر داد.

|

با موضوع وضعیت معیشت هنرمندان تئاتر در دوران کرونا

مدیر‌کل هنرهای نمایشی به برنامه «شب نمایش» می‌رود
با موضوع وضعیت معیشت هنرمندان تئاتر در دوران کرونا

مدیر‌کل هنرهای نمایشی به برنامه «شب نمایش» می‌رود

برنامه «شب‌های هنر» کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما در دومین قسمت از «شب نمایش (تئاتر و سینما)» فردا سه‌شنبه ۲۵ شهریورماه میزبان قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی خواهد بود.

|

با هدف گسترش و توسعه نوآوری و فناوری در هنرهای نمایشی

اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه امضا کردند
با هدف گسترش و توسعه نوآوری و فناوری در هنرهای نمایشی

اداره کل هنرهای نمایشی و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه امضا کردند

مدیرکل هنرهای نمایشی و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه‌ای را با هدف گسترش و توسعه نوآوری و فناوری در هنرهای نمایشی و رونق اقتصادی در این حوزه امضا کردند.

|

در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهای جدید درباره بدهی‌، حمایت مالی و شفاف‌سازی
در گفت وگو با قادر آشنا مطرح شد

خبرهای جدید درباره بدهی‌، حمایت مالی و شفاف‌سازی

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با اعلام اینکه تمام بدهی‌های سال گذشته به گروه‌های نمایشی پرداخت شده است، گفت: برای آغاز فعالیت تئاترها، هر نمایشی که اسفند ماه متوقف شده بود، در صورت از سرگیری اجرا ۵۰ درصد رقم مصوب شده حمایتی خود را به طور نقدی در همان ابتدا دریافت می‌کند.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

پیگیری لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در مجلس یازدهم
مدیرکل هنرهای نمایشی مطرح کرد

پیگیری لغو «مالیات بر ارزش افزوده تئاتر» در مجلس یازدهم

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی اعلام کرد ارشاد از طریق نمایندگان دوره جدید مجلس شورای اسلامی پیگیر اقدام قانونی برای لغو کسر مالیات بر ارزش افزوده از گروه‌های تئاتری در سال جاری است.

|

مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران
مدیرکل هنرهای نمایشی خبرداد:

احتمال شروع اجراهای خیابانی در استان‌های سفید و تهران

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی با بیان اینکه بی‌صبرانه منتظر تصمیمات وزارت بهداشت درباره تئاتر هستیم، احتمال داد در صورتی که جشنواره‌های تئاتری برگزار نشوند، بتوان بودجه‌ آن را برای حمایت از فعالیت‌های نمایشی اختصاص داد.

|

قادر آشنا خبرداد؛

سازمان زیباسازی از تئاتر حمایت می‌کند
قادر آشنا خبرداد؛

سازمان زیباسازی از تئاتر حمایت می‌کند

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی عنوان کرد: با توجه به مذاکراتی که با مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران داشتیم، امیدوارهستیم به زودی تفاهم نامه ای به منظور همکاری و حمایت سازمان زیباسازی از تئاتر صورت بگیرد.

|

نظرات کاربران