در حال بارگذاری ...
به بهانه چاپ کتاب «سه نمایش»

نگاهی به زندگی هنری محمدنوروزی بابادی

کتاب «سه نمایش» و مجموعه شعر «وقتی داغ آدم تازه می شود» دو اثر تازه انتشار یافته محمد نوروزی بابادی در سال جاری است که توسط انتشارات هرمز به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از خوزستان، کتاب «سه نمایش» شامل سه نمایشنامه «که دیوانه خندد»، «کارستون» و «اگر مرگ داد است!» اثر محمد نوروزی بابادی نمایشنامه نویس خوزستانی توسط انتشارات هرمز در 80 صفحه به چاپ رسید.

محمد نوروزی بابادی شاعر، نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر  خوزستان را بیش از یک دهه است که میشناسیم و با کارهای او آشنا هستیم. او از سال ۱۳۴۹ سرودن شعر را آغاز کرد. از پدری اهل مسجدسلیمان و مادری اهل ایذه متولد شد و از سال۱۳۵۴ نیز در زمانی که شغل معلمی داشت به عنوان دانشجو معلم در تهران در محضر اساتیدی چون زنده یاد اکبر رادی، استاد جمشید شاه محمدی، استاد پاینده پرویز تاییدی، دکتر پورنگ و محسن یلفانی با الفبای نمایش آشنا شد و در سال ۱۳۵۸ اولین مجموعه شعر خود را به نام «گندمزار خونین ولایت» توسط انتشارات خلق منتشر گردید و درسال ۱۳۵۹ دومین مجموعه شعر به نام «آوازها جان گرفتند»، ازایشان چاپ گردید و از سال ۱۳۶۰ بنا به مقتضیات و جنگ عراق و ایران در شهر رامهرمز سکونت داشت و در آنجا با کمک هنرمندان آن شهر انجمن های شعر و نمایش را راه اندازی کرد که بسیار موفق بود.

در سال ۶۳ یکی از نمایش هایش توسط آقای یوسف مداحیان به نام «این سرود ما» به صحنه رفت و از سال ۶۹ با تشکیل گروه نمایشی «ایل» به کارگردانی نمایش اقدام نمود.

نخستین کارش نمایش «عاشق کشون» نوشته عزت مهرآوران بود که به جشنواره آیینی و سنتی تهران راه پیدا کرد. بعد از آن نوشته های خود را برای جشنواره ها از جمله جشنواره های استانی کار کرد مانند «شوگار» و «کارستون» که در جشنواره آیینی سنتی تهران و عشایر و ایران زمین اجرا شد و نمایش «واراس» که برای جشنواره آیینی سنتی تهران به صحنه برده شد، نمایش «سهراب» که در جشنواره عشایر الیگودرز و فجر تهران و نمایش «که دیوانه خندد» در جشنواره استانی و منطقه ای و فجر تهران و نمایش «ضحاک» در جشنواره ایران زمین حضور داشت که تمام این نمایش ها در تمامی جشنواره ها موفقیت های زیادی در پی داشتند.

در مقدمه کتاب «سه نمایش» آمده است:

نمایش های «که دیوانه خنند، مارستون و اگر مرگ داد است!» که یک جا در این کتاب به چاپ رسیده اند، هر سه وجه مشترکشان، شاهنامه ی فردوسی است و از داستان های بیژن و منیژه و رستم و شغاد و رستم و سهراب استفاده شده است که تلفیقی از این سه داستان و جریانات ایلی مسائل اجتماعی که به گویش و موسیقی و لباس بختیاری در دهه هفتاد و صحنه رفته اند و در چندین جشنواره ی کشوری مانند: آیینی سنتی، عشایر، منطقه ای و ایران زمین، حضور موفق داشته اند.

آنچه برای داوران جشنواره های آن سال ها، مرحوم عزت الله انتظامی، ایرج راد، مرحوم اکبر رادی، مرحوم حمید سمندریان، هادی مرزبان، علی پویان، محمد دشتگلی، دکتر اردشیر صالحپور، عزت الله مهرآوران، دکتر محمود عزیزی، حسین مسافرآستانه، ثریا قاسمی، رویا تیموریان و ... و تماشاچیان جالب توجه بود، جدای از بازی خوب بازیگران، با توجه به وجود شخصیت های سه نمایش که بر محور مردان بود، تمامی بازیگران خانم بودند و نقش آفرینی می کردند.

در این سه نمایش باید یادی کنم از خانم ها زهره عباس زاده، زهره بهوند، زهره شریفی، غزل نوروزی، فرشته امیری پور و مهری خادمی که هر کدام به جای چند شخصیت نمایش ها، بازی م یکردند و نمایش ها به صورت فرم اجرا می شد.

موسیقی هر سه نمایش را نوجوان کاربلد آن زمان به نام محمد رسولی که از خانواده ی هنرمندی در رامهرمز بود، اجرا می شد. نامبرده همزمان روی صحنه، بنا به نیاز نمایش ها، تار و طبل و دف و ساز را اجرا می کرد. یاد همه ی بازیگران و سایر عوامل نمایش ها را که از بچه های خوب و صمیمی هنرمند رامهرمز بودند، گرامی می دارم و همواره در قلبم جای خواهند داشت.

جا دارد از همسرم خانم کبری طاهری به پاس زحماتش در خصوص طراحی و تهیه لباس های نمایش ها و گرفتن دیپلم افتخار از جشنواره تئاتر فجر سال 1379 تشکر و قدردانی کنم و همچنین از آقای یوسف مداحیان به خاطر همراهی اش با گروه نمایشی، کمال تشکر و قدردانی دارم.

من که بعد از بازنشستگی اداری، چندین سال است که مقیم اهواز هستم در گروه نمایشی که جناب حشمت اله قاسمی از بزرگان تئاتر استان خوزستان به نام «بردنشانده» تشکیل داده است، همکاری دارم.

محمد نوروزی بابادی - اهواز

 

کتاب شعر «داغ آدم که تازه می شود» کتابی ست که دغدغه های شاعر را درطی سالهای دور و نزدیک دربر می گیرد. اشعاری اجتماعی که بدلیل ساختار اشعار می تواند روی هر خواننده ای تاثیر بگذارد در رابطه باهرکدام از اشعار می توان مطالب زیادی نگاشت، چراکه بعضی از اشعار واقعیت های زندگی را بیان می کند.

دردها و رنجها و نداری و امیدواری و باران و نور از اساس اشعار هستند. برای مثال قطعه شعر «باشو غریبه کوچک» که برای عدنان عفراویان سروده شده بخاطر فیلم سینمایی باشو غریبه کوچک و بخاطر بی عدالتی هایی که در حق باشو که آن زمان ده ساله بود صورت گرفته، سروده شده. همانا بصورتی واقعیت زندگی خود بازیگر است که متاسفانه بعد از این فیلم رهاگردید و با دکه سیگار فروشی اش در لشکر آباد روزگار می گذراند، به قول شاعر تا از گرسنگی نمیرد، یا خاطرات دوران کودکی شاعر زمانی که حدودا ۷ ساله بود در شعر محاوره ای بلند بنام «یاداون روزا بخیر!» که شخصیت های آن همسایگان و دوستانش است و روابط آن روزگار و چه زیبا آنها را به تصویر کشانده است.

ما به غیر از چند شعر مثل «پریا»ی شاملو کمتر این سبک سرودن را داریم که نوروزی بابادی به خوبی ازعهده آن بر آمده است، یاشعر محلی به زبان بختیاری به نام «مو بی قرار مالمیر» ازشرایط اجتماعی مالمیر می گوید شاعر که در ازای سبک خاص خود است توانسته که در چهارچوب اشعارش حرف دلش را بزند و درواقع می توان گفت اکثر اشعار این شاعر دچار شعار زدگی نیست و با عنوان دردها و رنجها در آخر به خواننده اش امید می دهد.

محمد نوروزی بابادی شاعریست خودساخته و با دانش. او با شناختی که ازسبک ها دارد شعر می گوید و همان گونه که گفتیم زبان خاص خود را دارد. وی با توجه به نیاز زمانه به فرهنگ و ادبیات ایلی خود که همانا بختیاری است، وفادار هست و از کسی تقلید نمی کند و سعی می کند که از واژه های محلی در اشعارش استفاده کند که می تواند به زبان و ادبیات فارسی کمک بزرگی نماید.
از مجموعه نمایشنامه هایش که درکتاب «سه نمایش» انتشار داده نیز تلاش نمود بین شادی ها و رنجهای ایلی و مسیر مسائل فارسی پل بزند.
استفاده از اسطوره های شاهنامه وجریانات ایلی و نقالی از شاخصه های نمایشات نوروزی بابادی است.

بنا به گزارش تئاتر خوزستان، محمد نوروزی بابادی در کنار کار نمایش نامه نویسی و کارگردانی، سرودن شعر را هم فراموش نکرد و به چاپ شعر در مطبوعات ادامه داد و هم اکنون از ایشان یک مجموعه شعر به نام «داغ آدم که تازه می شود» و کتاب «سه نمایش» بنام های «که دیوانه خندد»،«کارستون» و «اگر مرگ داد است!» توسط انتشارات هرمز منتشر گردیده و قرار است که درآینده ای نزدیک نیز مجموعه شعر «و حنجره های گرم که بسیارند» و «پنج نمایش شامل واراس، شوگار، نازنین بانو ، انارستان و مادیگه سلطان نمیخواهیم» در یک کتاب منتشر گردد.
مطالب مرتبط

در آستانه سومین سالگرد درگذشت محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود
در آستانه سومین سالگرد درگذشت محمدهادی نامورراد

نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور برگزار می‌شود

موئسسه تک منظوره هنرهای نمایشی استاد محمدهادی نامور راد با مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی نامور را در گلستان برگزار می‌کند.

|

دبیر جشنواره خبرداد:

برگزیدگان جشنواره نمایشنامه نویسی بلادشاپور معرفی شدند
دبیر جشنواره خبرداد:

برگزیدگان جشنواره نمایشنامه نویسی بلادشاپور معرفی شدند

سید ایرج کاظمی جو دبیر نخستین جشنواره؛ هیات داوران جشنواره نمایشنامه نویسی «بلادشاپور» متشکل از امیرحسین نوروزی، محمدحسن شریعتی، ثارالله آذریتون، برگزیدگان این جشنواره را اعلام کردند.

|

با حضور 2 گروه نمایشی  به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

اجرای 10  تئاتر خیابانى در خوزستان
با حضور 2 گروه نمایشی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس

اجرای 10 تئاتر خیابانى در خوزستان

با برنامه‌ریزى صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانى اداره‌کل هنرهاى نمایشى به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس 2 گروه نمایشی به مدت ٥ روز، از سوم تا هفتم مهرماه در شهرستان اهواز استان خوزستان به اجرا می‌پردازند.

|

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان:

هشت طرح به مرحله سوم جشنواره نمایشنامه‌نویسی گیلان راه یافت
معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان:

هشت طرح به مرحله سوم جشنواره نمایشنامه‌نویسی گیلان راه یافت

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از پایان بررسی طرح‌های اولیه سومین جشنواره آموزشگاهی نمایشنامه‌نویسی استان خبر داد و گفت: هشت اثر بدون اولویت برای حضور در مرحله سوم جشنواره معرفی شدند.

|

نظرات کاربران