در حال بارگذاری ...
محمد حاتمی در گفت وگو با ایران تئاتر عنوان کرد :

نمایش ادریسی‌ها را آذرماه روی صحنه می‌برم

حاتمی گفت:این متن را فروردین ماه نوشتم و در همان زمان با مدیریت تالار حافظ وارد مذاکره شدم.قرار است بعد از قطعی شدن قرار داد با سالن حافظ ادریسی ها آذر ماه روی صحنه برود.

حاتمی در گفت گو با ایران تئاتر در باره فعالیت های جدید کاریش عنوان کرد:در سال قبل دو سه نمایش نامه نوشتم و به اداره کل هنرهای نمایشی و تئاترشهر ارائه کردم که با تغییر مدیریت تئاتر شهر تمام مذاکرات نیمه تمام ماند.این در حالی است که من هفت سال در تئاتر شهر نمایشی را کارگردانی نکرده‌ام و طبق مقرارت تئاتر شهر حداقل در  این سال‌ها باید یک نوبت اجرا به من داده می شد.

وی با اشاره به نوشتن متن ادریسی ها و ارائه‌اش با سالن حافظ افزود:این متن را فروردین ماه نوشتم و در همان زمان وارد مذاکره با مدیریت سالن حافظ شدم و قرار است بعد از قطعی شدن قرار داد با سالن حافظ ادریسی ها آذر ماه روی صحنه برود.

این کارگردان در مضمون و داستان نمایش نامه ادریسی‌ها گفت : ادریسی‌ها در راستای کارهای قبلیم و یک بستر روانکاوانه دارد و یک درام روان شناسانه اجتماعی محسوب می شود.نمایش کار پر شخصیتی است و 12 کاراکتر دارد و یکی از آن‌ها زن است.شخصیت های نمایش به لحاظ تفکری ، خاستگاه و طبقه اجتماعی بسیار متنوع و گوناگون هستند و به نوعی تمام افراد جامعه را نمایندگی می‌کنند.در میان شخصیت های متن یک نظامی هم وجود دارد.این آدم‌ها مجبور هستند در یک مدت نامشخص در یک مکان کنار هم باشند و این در کنار هم بودن چالش زا است.  

بازیگر حلقه سبز در باره انتخاب بازیگران اثرش متذکر شد:تا به حال حضور سیاوش چراغی پور، حسین رفیعی، فریدون محرابی و مجید مشیری قطعی شد و بقیه عوامل به زودی انتخاب می شوند.

حاتمی با اشاره به همکاریش با تلویزیون در دروان کرونایی در خلق تئاترهای تلویزیونی و رادیویی افزود: این نمایش هایی که برای تلویزیون کار کرده‌ام یک چیزی بین تله تئاتر و نمایش رادیویی با شیوه جدید اجرایی است و در حقیقت برای شبکه ایران صدا یک کار تصویری انجام داده‌ام و نامش را تله رادیو گذاشته‌ام و به نظرم کار موفقی شده است.منتظر فراهم شدن شرایط مناسبی برای پخشش هستم.این مجموعه شامل 12 کار تله رادیویی خواهد بود و اولین اثر در این مجموعه بر اساس متنی از هانریش بل با نام ویمبو ساخته شده است.بل این اثرش را در اواخر عمر و در سال 1981 نوشته و در سال 1396 توسط حمزه علی محمدی به فارسی ترجمه شده است.بهر حال به زودی مشخص می شود که این اثر در تلویزیون و یا در شبکه های مجازی پخش آنلاین خواهد شد.در این اثر بازیگران ضمن بازی در میزانسن‌ها و در کنار فضای کورماکی و دکور صحنه کارشان را انجام می‌دهند و کار با سه دوربین در استودیو صدا و سیما به تهیه کنندگی مجید جولایی به پایان رسیده است.

این نویسنده در باره عوامل و بازیگران ویمبو عنوان کرد: آشا و فریدون محرابی ،فرهاد شریفی ،بهروز میر لو و پریسا فلاح زاده در این اثر بازی دارند.

محمد حاتمی بیش از سه دهه است که در حوزه های مختلف مثل بازیگری، نویسندگی و کارگردانی حضور ملموس و مهمی دارد و با بزرگانی نظیر ابراهیم حاتمی کیا،پری صابری و سیاوش طهمورث سابقه همکاری دارد.

حاتمی فارغ التحصیل رشته کارگردانی و بازیگری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.او فعالیت های بازیگریش در عرصه تئاتر را از سال 1357 و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و در ادامه در دهه‌های بعد با کارگردان‌های مشهوری مثل پری صابری در نمایش آنتیگونه، سیاوش طهمورث در نمایش های معرکه در معرکه و عاشق کشون، امیر دژاکام در نمایش شمس و بهروز غریب پور در نمایش ایکاروس همکاری کرد. محمد حاتمی از سال 1382  کارگردانی تئاتر را با نمایش شب آوازهایش را می خواند آغاز کرد.در ادامه کارنامه کاری حاتمی نمایش هایی مثل پالت، سه گانه اورنگ، پرواز ایکار، مرثیه خواب، خواب گردها، تولدی دیگر، لیر شاه، پروانه های آسیایی و... به چشم می خورند.حاتمی جوز موسسین گروه تئاتر جم است که نمایش هایی مثل حضور درآینه پریشان، علی کوچیکه، شب آوازهایش را می خواند، من آلیس ...، مقام عاشقی، دیگری  و مرثیه ی خواب توسط این گروه روی صحنه رفته است. بازی در آثاری مثل هفت شهر عشق، ترانه مادری، زمانه و این زن حرف نمی زند نیز از تجربه های خوب کاری حاتمی محسوب می شود .

 

گفت وگو و خبر از احمد محمد اسماعیلی
نظرات کاربران