در حال بارگذاری ...
مرتضی وکیلیان کارگردان حاضر در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان

در«فقط به خاطر تو» به ریشه‌یابی تاریخ مقاومت در سرزمینم پرداخته‌ام
تئاتر صاحبدلان امسال تقارن مبارکی با چهل سالگی دفاع مقدس دارد

وکیلیان که با نمایش «به خاطر تو» در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان حضور دارد درباره این نمایش گفت: بن مایه «به خاطر تو» به داستان رستم و شاهنامه فردوسی مرتبط است و به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. این نمایش اول بهمن ساعت ۱۷ در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

مرتضی وکیلیان کارگردان نمایش خیابانی فقط بخاطر تو درگفت وگو با ایران تئاتر در باره مضمون و ساختار نمایش گفت :نمایش فقط به خاطر تو مضمونی دینی ، حماسه ای و اسطوره ایی دارد و در قالب تئاتر صاحبدلان در محوطه تئاتر شهر تهران اجرا می‌شود. بن مایه به خاطر تو به داستان رستم و شاهنامه فردوسی مرتبط است و به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. نقال، نقل رستم وسهراب را می گوید که رستم در پی رخش به سمنگان رفت وبا تهمینه ازدواج کرد و سهراب حاصل این  ازدواج است و او در جوانی در معرکه نبرد می خواهد رستم را بکشد .

وکیلیان در ادامه گفت: نقال در بین نقل رستم وسهراب به نقل امام حسین (ع)نیز می پردازد که امام حسین(ع) سفر حج را نیمه کاره رها کرد و بطرف کوفه رفت. از این به بعد یک قسمت نقالی رستم وسهراب و یک قسمت نقل امام و حضرت علی اکبر (ع) نقالی و بازی می شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود و با این روند نمایش تمام می شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می کند، او برای سهراب  گریه نمی کند، او بیاد علی اکبر امام حسین(ع) گریه می‌کند.

وی درباره ویژگی بازیگران این نمایش افزود: من برای واقع گرایی بیشتر در این نمایش از همسرم در نقش تهمینه و پسرم در نقش سهراب و خودم در نقش رستم استفاده کردم و در کنارش دخترم نیز در اجرا نقالی می‌کند.در صحنه قصد قتل سهراب توسط رستم ،مادر وارد معرکه می شود و جلوگیری می کند و از اینجا از تکنیک فاصله گذاری استفاده می کنم و پاسخ می دهم این یک نمایش است و در واقعیت چنین اتفاقی رخ نمی دهد،اما مادر می گوید حاضر نیست در صحنه نمایشی هم شاهد قتل فرزندش باشد و من مصداق صبر مادران شهدای دوران دفاع مقدس و حرم را می آورم که آنها با این غم چگونه برخورد دارند و فضای نمایش بین زمان حال و عاشورا در جریان است. من در نمایش به ریشه یابی تاریخ مقاومت در این سرزمین پرداخته‌ام.

وی در باره تکنیک های اجرایی اثرش گفت:در فقط به خاطر تو از تکنیک های نمایشی نقالی، تعزیه و نمایش خیابانی بهره برده ام و در ضمن از تکنیک فاصله گذاری برای اتصال بهتر این تکنیک ها نیز استفاده شده است .

وکیلیان در باره تعداد دفعات حضورش در تئاتر صاحبدلان متذکر شد: به نوعی من همیشه با تئاتر صاحبدلان همراه بوده‌ام و این نهمین حضورم در این جشنواره معظم و دینی است. تئاتر صاحبدلان ضمن پرداختن به هنرهای نمایشی در جهت ارتقای تئاتر دینی و سنتی ایران در قالب‌های مختلفی نظیر نقالی و تعزیه اهتمام می ورزد. تئاتر صاحبدلان با هنرمندی به مسائل اعتقادی می پردازد و برای من که اهل روضه و منبر هستم همیشه حضور در تئاتر صاحبدلان یک افتخار محسوب می شود و اعتقاد قلبی به نمایش های دینی که در تئاتر صاحبدلان در این سالها اجرا کرده ام دارم و تلاش کرده ام حس، ارادت و خلوص قلبی‌ام در کارهایم منتقل شود.

این پیشکسوت تئاتر خیابانی با اشاره به اثرات ارزنده برگزاری نه دوره قبلی تئاتر صاحبدلان افزود: برگزاری مستمر و با قوت تئاتر صاحبدلان به رشد و اعتلای تئاتری دینی و مذهبی کمک کرده است و در آن به مفاهیم مهمی پرداخته می شود و زمان برگزاریش هم مصادف با محرم و صفر است و به قول امام راحل ما هر چه داریم از محرم و صفر است.محرمی که فلسفه وجودی قیام عاشورا در آن تدوین و تبین شد.

این بازیگر با اشاره به اهمیت برگزاری تئاتر صاحبدلان در شهرستانها عنوان کرد: تهران تمام ایران نیست و باید همه فعالیت های فرهنگی و دینی در تمام شهرهای ایران برگزار شود و تئاتر صاحبدلان با شناخت درست از چنسین مسئله ای این رویکرد را در دستور کار خودش قرار داده است .

وکیلیان در بخش پایانی گفته هایش ضمن اشاره به روند روبه رشد تئاتر صاحبدلان در ده سالگی این رویداد تصریح کرد: تئاتر صاحبدلان امسال تقارن میمون و مبارکی با چهل سالگی دفاع مقدس دارد. دفاعی که متجلی شده در ایثار و مقاومت که تا به امروز هم در نسل های جوان جاری است و جوان های دهه هفتادی هم مثل جوان های دو دهه قبل به جبهه های حق علیه باطل در قالب مدافعان حرم رفته اند. شیوع کرونا به هر حال محدویت های برای برگزاری تئاتر صاحبدلان فراهم کرده  و گروه های نمایشی با رعایت پروتکل های بهداشتی نمایش های موفقی را در این مدت روی صحنه اجرا کرده اند .

مرتضی وکیلیان نام آشنایی در حوزه تئاتر خیابانی و نمایش های دینی است.در کارنامه کاری او آثاری نظیر شام شب، نفوذ، خیابان بیست و چهارم وپسر آدم دختر حوا دیده می شود . وکیلیان عضو انجمن نمایش گران خیابانی خانه تئاتر است.

کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته،  ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را  در تهران و استان کشور در بخش صحنه ای،محیطی و خیابانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کرد. اما با افزایش فراگیری کرونا در کشور اجرای نمایش‌های تئاتر صاحبدلان نیز متوقف شد و این روز ها با بهبود شرایط  آثار باقی مانده از اجرا در تهران و دیگر استان ها  اجرا خواهند شد. نمایش «فقط به خاطر تو»   .به کارگردانی مرتضی وکیلیان امروز چهارشنبه اول بهمن ماه در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی
مطالب مرتبط

بهنام میرزایی کارگردان نمایش «شور و شعور»

تئاتر صاحبدلان چراغ تئاتر را در محرم و صفر روشن نگه می‌دارد
بهنام میرزایی کارگردان نمایش «شور و شعور»

تئاتر صاحبدلان چراغ تئاتر را در محرم و صفر روشن نگه می‌دارد

بهنام میرزایی با نمایش «شور و شعور» در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان حضور داشته است. این نمایش در روزهای 26 ، 27و 28 دی و 11 بهمن ماه اجرا رفته است. میرزایی درگفت و گو با خبرنگار ایران تئاتر گفت: تئاتر صاحبدلان در محرم و صفر که به دلایل بسیار سالن های نمایش اجرایی ندارند چراغ تئاتر را ...

|

کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است
کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است

نمایش خیابانی «هشت» به نویسندگی حیدر رضایی، کارگردانی مجتبی خلیلی و بازی سید پویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، امیرحسین بدیعی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان در اصفهان اجرا شد. خلیلی در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره این رویداد فرهنگی گفت: برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری کننده ...

|

شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم
شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم

در آغاز مجدد اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان نمایش «آسمانی دیگر» به کارگردانی شهاب راحله سه روز در محوطه تئاتر شهر اجرا شد. شهاب راحله کارگردان این نمایش گفت: با توجه به چهل سالگی دفاع مقدس با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم.

|

در مراسم تجلیل ازهنرمند فقید و اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی صاحبدلان عنوان شد

صبر، اخلاق‌مداری و تعهد ویژگی‌هایی که همه از اکبری مبارکه به یاد دارند
در مراسم تجلیل ازهنرمند فقید و اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی صاحبدلان عنوان شد

صبر، اخلاق‌مداری و تعهد ویژگی‌هایی که همه از اکبری مبارکه به یاد دارند

مراسم تجلیل از مقام والای هنرمند فقید کریم اکبری مبارکه و اهدای جوایز رتبه‌های برتر مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر صاحبدلان امروز در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

|

همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود
همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود

محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتر دینی از انتخاب برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان و تجلیل از مرحوم کریم اکبری مبارکه طی یک مراسم خبرداد.

|

با حضور در مجموعه تئاتر شهر

مدیرکل هنرهای نمایشی از اجراگران تئاتر صاحبدلان قدردانی کرد
با حضور در مجموعه تئاتر شهر

مدیرکل هنرهای نمایشی از اجراگران تئاتر صاحبدلان قدردانی کرد

مدیرکل هنرهای نمایشی به همراه مدیر تئاتر شهر با حضور در مجموعه تئاتر شهر از اجراهای دهمین دوره «تئاتر صاحبدلان» در محوطه این مجموعه و آخرین اجرای نمایش «بین یه عالمه ماهی» در تالار سایه دیدن کرد.

|

گفت وگو با مهدی دریایی کارگردان حاضر در تئاتر صاحبدلان

مقاومت مادران شهدا در «ننه سربخش» دیده می‌شود
گفت وگو با مهدی دریایی کارگردان حاضر در تئاتر صاحبدلان

مقاومت مادران شهدا در «ننه سربخش» دیده می‌شود

مهدی دریایی نویسنده، کارگردان و پژوهشگر تعزیه است و بیش از سه دهه است که در این حوزه به صورت مستمر فعالیت می‌کند. او ماه قبل نمایشگاه تخصصی نسخ و ادوات تعزیه را در تماشاخانه سرو برگزار کرد. دریایی با نمایش «ننه سربخش» در دهمین تئاتر صاحبدلان حضور دارد. با او در باره اجرای ...

|

نظرات کاربران