در حال بارگذاری ...
مجید امرایی در گفت وگو با ایران تئاتر مطرح کرد

دراما تراپی در دوران کرونا کارکردهای بسیار موثری دارد

امرایی گفت:هفته دراما تراپی امسال به همت و حمایت اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی مجال برگزاری را پیدا کرد.

مجید امرایی به مناسبت هفته جهانی دراما تراپی در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره برنامه‌های این هفته در ایران گفت:با توجه فراگیری شیوع کرونا در تمام دنیا نمایش درمانی و یا همان حوزه دراما تراپی هم مثل سایر علوم در حال تغییر رویه و یا رسیدن به رویکردهای جدید ارتباطی است.از این منظر اتحادیه جهانی دراماتراپی در هشت ماهه اخیر موضوعی را تحت عنوان دراما تراپی دیجیتالی در دستور کارش قرار داده است.

 دبیر انجمن دراما تراپی در ادامه تصریح کرد:این برنامه در کشورهای مختلف (62 کشور) دنبال می‌شود.این برنامه با استفاده از فضای دیجیتال و همگامی و همراهی با تئوری‌های روان شناختی و تکنیک های اجرایی نمایشی رویکردی جدیدی را تحت عنوان دراما تراپی دیجیتالی را عرضه می کند.

این کارگردان تئاتر در بخش دیگر سخنانش افزود:در دراما تراپی ارتباط  چهره‌ایی مراجعه کننده با درمانگر یکی از عناصر مهم و اصلی است.با توجه به کرونا این عنصر مهم حذف شده و نکته هم این است که برای ارتباط بیمار و درمانگر و سایر حوزه ها مهارتی و توان بخشی چگونه از فضای مجازی استفاده کرد.در این راه کارهای موثری انجام شده است و تکنیک های نویی مورد توجه است.در همین راستا دو سمینار بین المللی برگزار شده است.از ایران سه نماینده منجمله خود من با موضوع  دراما تراپی و کووید 19 حضور داریم.

این نویسنده در باره این پرسش که در باره این موضوع آیا تحقیقات میدانی انجام داده گفت:قرار است به زودی کتابی در مورد این تحقیقات و بحث هنر درمانی دیجیتالی را روانه بازار نشر کنم .

امرایی در ادامه سخنانش به برنامه های هفته دراما تراپی پرداخت و گفت:بخش عمده ای از برنامه‌ها به صورت دیجیتالی و فضای مجازی عرصه می‌شود.در 5 استان کشور( خوزستان، گیلان،آذربایجان غربی،اصفهان و مازندران) انجمن دراما تراپی ایران نمایندگی دارد و در این استان‌ها برنامه هایی نظیر سخنرانی ترتیب داده شده است.برنامه هایی در قالب وات ساپ و ایستاگرامی به خصوص برنامه‌های ورک شاپی و معرفی کارکردهای دراما تراپی وجود دارد تا بشود برنامه های این هفته را غیر حضوری برگزار کرد .در این هفته در تهران برنامه‌ای شامل دوپنل سخنرانی علمی و 5 پنل سخنرانی تخصصی داشتیم که قرار بود در مجموعه تئاتر شهر برگزار شود و به دلیل کرونا  به تعویق افتاد .امسال ده دراما تراپیست برتر را به صورت مجازی معرفی می کنیم.در این برنامه مدارک علمی به آنها عطا می شود و دو مدال بوعلی سینا ( برترین مدال دراما تراپی در ایران) هم به این دوستان اهدا می شود.در کنارش از حامیان دراما تراپی هم تجلیل می شود .

وی در بخش پایانی گفته هایش متذکر شد: به نظر می رسد دنیای هنر باید به سمتی حرکت کند که توجه اش به رویکردهای جدید در حوزه های گوناگون و به خصوص بخش های اجتماعی و بهداشت و درمان جامعه معطوف کند .فراموش نکنیم که در این چند ماهه اخیر هنرهای گوناگون به یاری مردم در حوزه آموزش آمده اند.در حوزه های دیگر به خصوص هنرهای نمایشی بهره گیری از فضای دیجیتال می تواند اتفاق جدیدی را رقم بزند. اتفاقی که ده سال پیش در ایران در مجموعه تئاتر شهر شروع شد و متاسفانه خیلی ادامه دار نبود.آلان به این باور رسیده ایم که این ده سالی که سپری شد و ما تصیم گرفته بودیم کارهای جدیدی را برای مخاطب ایجاد کنیم باید اقدام می کردیم هنوز دیر نشده است و باید به فکر راهکارها بود.

امرایی در بخش پایانی سخنانش با تاکید به نقش پر رنگ حمایتی اداره کل هنرهای نمایشی و انجمن هنرهای نمایشی از برگزاری هفته دراما تراپی گفت:هفته دراما تراپی امسال به همت و حمایت اداره کل هنرهای نمایشی،انجمن هنرهای نمایشی و معاونت فرهنگی و هنری شهرداری منطقه 5 مجال برگزاری را پیدا کرد.باید یک تشکر ویژه و خاص هم از اداره کل هنرهای نمایشی به خاطر حمایت های بی دریغش در این سه ساله اخیر در جهت برگزاری هفته دراما تراپی داشته باشم.

گفت وگو از احمد محمد اسماعیلی

.
مطالب مرتبط

درگفت و گوی ایران تئاتر با مجید امرایی مطرح شد

هدف مهم دراماتراپی برون ریزی،تخلیه روانی و رفع مسئله است
درگفت و گوی ایران تئاتر با مجید امرایی مطرح شد

هدف مهم دراماتراپی برون ریزی،تخلیه روانی و رفع مسئله است

ایران تئاتر :در سال 2017 نخستین اتحادیه جهانی دراماتراپی با حضور ده کشور از جمله ایران به عنوان هیات موسس ایجاد شد. اتحادیه جهانی دراماتراپی بزرگترین و مهمترین مجمع جهانی در حوزه نمایش درمانی است که در جهان فعالیت می کند.

|

با حضور نمایندگانی از 92 کشور جهان

ویدئو کنفرانس اتحادیه جهانی دراماتراپی برگزار شد
با حضور نمایندگانی از 92 کشور جهان

ویدئو کنفرانس اتحادیه جهانی دراماتراپی برگزار شد

سومین ویدئو کنفرانس سال (2020 میلادی) اتحادیه جهانی دراماتراپی روز گذشته 22 اکتبر مصادف با یکم آبان با حضور ده عضو هیات موسس و نمایندگانی از 92 کشور جهان با موضوع راهکارهای دراماتراپی در وضعیت کووید 19 برگزار شد.

|

نظرات کاربران