در حال بارگذاری ...
با حضور نمایندگانی از 92 کشور جهان

ویدئو کنفرانس اتحادیه جهانی دراماتراپی برگزار شد

سومین ویدئو کنفرانس سال (۲۰۲۰ میلادی) اتحادیه جهانی دراماتراپی روز گذشته ۲۲ اکتبر مصادف با یکم آبان با حضور ده عضو هیات موسس و نمایندگانی از ۹۲ کشور جهان با موضوع راهکارهای دراماتراپی در وضعیت کووید ۱۹ برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی انجمن بین المللی دراماتراپی ایران DTCI در این نشست  نمایندگان کشورهای کره جنوبی ، کانادا ، آرژانتین ، آمریکا، یونان ، کنیا ، سریلانکا ، انگلستان ، هند و ایران دیدگاه های خود را در خصوص دراماتراپی دیجیتالی در وضعیت کرنایی بیان کردند .
در ابتدای این جلسه دکتر نیشا ساجنانی متخصص  حوزه دراماتراپی و نماینده کشور آمریکا گزارشی آماری در خصوص فعالیت های علمی و تخصصی حوزه دراماتراپی در کشورهای مختلف ارائه کرد که مورد توجه اعضای جدید قرار گرفت .
در ادامه نخستین کشوری که دیدگاههای خود را در خصوص دراماتراپی دیجیتالی اعلام کرد کشور ایران بود.
دکتر مجید امرایی دبیرکل انجمن دراماتراپی ایران نوزده شاخصه دراماتراپی دیجیتالی را بیان کرد که مورد استقبال اعضا قرار گرفت .
عضو بنیانگزار اتحادیه بین المللی دراماتراپی ایران گفت : در "دراماتراپی دیجیتالی متن فقط یک ایده است. که به روش بداهه سازی و بداهه پردازی و با هدف بیان مسئله است. صحنه متنوع است و به معنای هویت بخشی به فضای نمایشی است ، یعنی هر مکان و هر زمان.

دکتر امرایی دیگر ویژگی دراماتراپی دیحیتالی را ترکیبی بودن این درمان نمایش محور دانست و گفت:  دراماتراپی دیجیتالی نوعی مونتاژ همزمان کلمات ، کنش ، حرکت ، صدا ، تصویر و رنگ و گرافیک است.
این استاد دانشگاه فعال سازی محیط را شاخصه ی مهم دراماتراپی دیجیتالی دانست و افزود: آشنایی با زبان دیجیتال امری حیاتی است و (برنامه آموزشی) بصورت آنلاین و مجازی در نظر گرفته می شود.
نویسنده کتاب نمایش درمانی در مسیر تکامل با اشاره به شاخصه های دراماتراپی دیجیتالی تصریح کرد : در این روش مواجهه درمانی  زمان ، مکان و موضوع متغیر است و مهم بودن در لحظه و اکنون است.
وی در ادامه افزود : در دراماتراپی دیجیتالی تخیل و تجسم فضا با عناصر خارجی به دست می آید.خلاقیت آنی فرصتی برای پرورش و نوآوری فراهم می کند.
وی گفت : در این نوع درمان هنر محور ،روند کار آسان ، ارزان و مقرون به صرفه است.و محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد. عناصر غیرکلامی در اولویت هستند.
و به نوعی درام اپیزودیک است.
نماینده ایران در اتحادیه جهانی دراماتراپی در ادامه ویژگی های دراماتراپی دیجیتالی بیان داشت : در این درمان غیر دارویی ، واقعیت و رویا با هدف تخلیه روانی در هم ترکیب می شوند و آسیب های درمانی حضوری را ندارد و با رویکردهای "خانواده محوری" و "شناختی - رفتاری" تأثیر زیادی در اصلاح مشکلات درمانجویان دارد.
ویدئو کنفرانس بین المللی دراماتراپی همزمان با هفته ی جهانی دراماتراپی با حضور نمایندگانی از صد و دو کشور جهان روز گذشته 22 اکتبر به صورت مجازی و با موضوع راهکارهای دراماتراپی در وضعیت کرنایی برگزار شد.
مطالب مرتبط

مرکز دراماتراپی غرب تهران آغاز بکار کرد

مرکز دراماتراپی غرب تهران آغاز بکار کرد

مرکز دراماتراپی غرب تهران آغاز بکار کرد و کارگاه دراماتراپی ویژه جوانان و بزرگسالان با حمایت فرهنگسرای فردوس و با اجرای انجمن دراماتراپی ایران برگزار شد.

|

درگفت و گوی ایران تئاتر با مجید امرایی مطرح شد

هدف مهم دراماتراپی برون ریزی،تخلیه روانی و رفع مسئله است
درگفت و گوی ایران تئاتر با مجید امرایی مطرح شد

هدف مهم دراماتراپی برون ریزی،تخلیه روانی و رفع مسئله است

ایران تئاتر :در سال 2017 نخستین اتحادیه جهانی دراماتراپی با حضور ده کشور از جمله ایران به عنوان هیات موسس ایجاد شد. اتحادیه جهانی دراماتراپی بزرگترین و مهمترین مجمع جهانی در حوزه نمایش درمانی است که در جهان فعالیت می کند.

|

پیام قادر آشنا به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی

نمایش درمانی طبابت روح است
پیام قادر آشنا به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی

نمایش درمانی طبابت روح است

قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در پیامی به مناسبت هفته جهانی نمایش درمانی نوشت: نمایش درمانی طبابت روح است و نمایش درمانگر طبیب روان و نمایش ابزار این درمان سحرگون است و این از عجائب شگفت انگیز هنر نمایشگری است.

|

نظرات کاربران