در حال بارگذاری ...
کوروش سلیمانی در «استودیو هشت»:

بیایید برای هم خیر بخواهیم

کوروش سلیمانی در برنامه استودیو هشت ضمن گفت و گو درباره تازه ترین فعالیت‌های خود در حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون گفت:بیاییم برای هم خیر بخواهیم و هوای یکدیگر را بیشتر داشته باشیم.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، به مناسبت هفته نیروی اتتظامی، کوروش سلیمانی، در یک فیلم تلویزیونی ، به نام مسلوب بازی کرده و پارسال نیز در کاری به نام ایل دا در چند قسمتِ اولِ آن ایفای نقش کرده است.
در حال حاضر هم متنی برای کار کردن در حوزه تئاتر دارد ولی شرایط فعلی شرایط خوبی نیست و گروه های تئاتری دچار ضرر شده اند .
سلیمانی با توجه به تئاتری که در سال گذشته به نام «سکوت سفید» ، با مضمون تنهایی انسان مدرن ، روی صحنه برده بود در مورد موضوع برنامه هم که تنهایی بود گفت : آن نمایش بر اساس نمایشنامه ای از تام استوپارد به نام آرامش از نوعی دیگر بود که برای اجرا نام «سکوت سفید» را برایش انتخاب کردند . این نمایش در مورد شخصیتی به نام جان براون بود ، که برای تنها بودن و خلوت کردن و استراحت به بیمارستان می رفت .
سلیمانی ادامه داد ؛ اعتقاد دارد که امروزه بشر تحت تأثیر هجوم رسانه ها ، اخبار و اتفاقات مختلف ، در حال از دست دادن شخصیت خود است و همه انسان ها دارند ویژگی های شخصی یکسانی پیدا می کنند و به همه موارد ، یکسان واکنش نشان می دهند در حالیکه به نظر وی فقط تا حدی لازم است که انسان ، در جریان اتفاقات قرار بگیرد و مابقی زایشی است که در تنهایی رخ می دهد . تنهایی ای که در این نمایش مدنظر بود تنهایی ای بود که برای بشر لازم بود یعنی از آنجایی که بشر تنها به دنیا می آید و تنها از دنیا می رود ، اساسا و ذاتا تنهاست و در بعضی از موارد درک و پرداختن به این نوع از تنهایی باعث بزرگ شدن روح انسان می شود بدین معنی که گاهی اوقات انسان نیاز دارد به خود رجوع کند و با خودش خلوت کند ، همانطور که در طول تاریخ بزرگان ، فلاسفه ، انبیا و انسان های تاثیرگذار ، شب ها حداقل ساعتی به آسمان خیره می شدند و در تنهایی خود به فکر فرو می رفتند که کجا هستند ، چه کسی هستند و چکاری می کنند .
این تفکری است که امروزه بشر از آن محروم است و این مورد باعث شده که انسان ها به مسائل اساسیشان کمتر فکر کنند . نمایش سکوت سفید هم در همین راستا بود و قصد داشت که یک تلنگری برای انسان ها باشد تا به روح خودشان توجه کنند .
سلیمانی همچنان افزود ؛ ما باید در جایی صبر کنیم و به پشت سر نگاه کنیم که چکارهایی انجام دادیم ، چقدر گل لگد کردیم و چقدر گل کاشتیم ، چقدر قلب شکستیم و چقدر قلب ها را گرم کردیم و همین موارد باعث معنی پیدا کردن انسان می شوند .
ما همیشه به جای بودن به داشتن فکر کردیم یعنی تعریف ما از آدمها این است که چیزی دارند و هیچ وقت فکر نمی کنیم که چی هستند و این خیلی مساله مهمی است .
وی در پایان  گفت : بیاییم برای هم خیر بخواهیم و هوای یکدیگر را بیشتر داشته باشیم ، شاید دنیای ما از این معرفت ها و مهربانی ها خالی شده که دچار این دست از بلایا شده ایم .
اگر در هر سختی و بلایی دلمان روشن باشد ، آسان می گذرد اما اگر در آسوده ترین شرایط باشیم و هیچ مشکلی نداشته باشیم ولی دلمان تیره و کدر و بدخواه باشد انگار در جهنم هستیم .
ای کاش در این فرصت هایی که اجبارا به دست آمده به این فکر کنیم که من در حد خودم ، به عنوان یک شهروند ، چقدر به شهروند دیگری احترام می گذارم ، چقدر اگر کالایی گران شده اما من با قیمت قبل خریداری کرده ام ، سعی می کنم با قیمت قبلی آن را بفروشم ، چقدر در فکر خودپسندی و خودخواهی و مال اندوزی خودم نیستم ...
اگر به این موارد فکر کنیم احتمالا بعد از کرونا می شود انتظار داشت خیلی بلاهای دیگر از سر مملکت برود .
مطالب مرتبط

گرامیداشت هفته بسیج در رادیو نمایش

گرامیداشت هفته بسیج در رادیو نمایش

همزمان با آغاز هفته بسیج و به منظور ارج نهادن و گرامیداشت یاد و خاطره بسیجیان سلحشور ایران اسلامی، رادیو نمایش با تولید و پخش ویژه برنامه هایی متنوع این مناسبت را گرامی می‌دارد.

|

با آغاز محدودیت های کرونایی

جدول پخش رادیو نمایش در ماه آذر تغییر کرد
با آغاز محدودیت های کرونایی

جدول پخش رادیو نمایش در ماه آذر تغییر کرد

همزمان با آغاز محدودیت های کرونایی ، جدول پخش رادیو نمایش بر اساس تمهیدات ستاد ملی مقابله با کرونا و با هدف روحیه بخشی و ایجاد فضای مفرح ومتناسب با قرنطینه خانگی از اول آذر ماه به مدت 2 هفته تغییر کرد.

|

با حضور حسین سحرخیز و مدیران ارشد تئاتر استان

مشکلات امروز تئاتر اصفهان در « امروز تئاتر» بررسی شد
با حضور حسین سحرخیز و مدیران ارشد تئاتر استان

مشکلات امروز تئاتر اصفهان در « امروز تئاتر» بررسی شد

حسین سحر خیز در برنامه « امروز تئاتر» رادیو نمایش در گفت وگو با مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان، رئیس انجمن هنرهای نمایشی اصفهان و مدیر حوزه هنری اصفهان ، وضعیت تئاتر اصفهان را مورد بررسی قرارداد.

|

با کارگردانی بهرام ابراهیمی

«ساختمان شیشه‌ای» درباره بورس به آنتن می‌رود
با کارگردانی بهرام ابراهیمی

«ساختمان شیشه‌ای» درباره بورس به آنتن می‌رود

از امروز شنبه دهم آبان ماه سریال «ساختمان شیشه ای» با موضوع بازار «بورس» به کارگردانی بهرام ابراهیمی هنرمند پیشکسوت رادیو ، تئاتر، تلویزیون و سینما از دو شبکه رادیویی اقتصاد و نمایش پخش می شود.

|

نظرات کاربران