در حال بارگذاری ...
یکی از شاگردان هنرمند فقید مطرح کرد:

کمتر کسی از این فعالیت مرحوم اکبری مبارکه خبر داشت

حسن بیانلو یادداشتی تحت عنوان کریم اکبری مبارکه کار بزرگی که کرد منتشر کرد. او در مقدمه یادداشت آوره است: موردی که می‌خواهم در این یادداشت به آن اشاره کنم و عده کمی از آن خبر دارند و یا کمتر در خاطرها مانده، کار بزرگی است که او سال‌ها پیش در جنوب شهر کرد.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از ایسنا در نوشتار حسن بیانلو شاگرد این هنرمند آمده است:" رفتن نابهنگام کریم اکبری مبارکه، برای آن‌ها که او را می‌شناختند، داغ بزرگی بود. او کریم بود ‌و بزرگ و مبارک! شرافت، اخلاق‌مداری‏، خنده‌رویی، انضباط و وقت‌شناسی او زبانزد همه بود.
اما موردی که می‌خواهم در این یادداشت به آن اشاره کنم و عده کمی از آن خبر دارند و یا کمتر در خاطرها مانده، کار بزرگی است که او سال‌ها پیش در جنوب شهر کرد. ایشان در امور تربیتی آموزش و پرورش کار می‌کرد و در کانون پرورش فکری‏، شروع به آموزش تئاتر به بچه‌های شهرری کرد. بچه‌هایی که چیزی از تئاتر نمی‌دانستند‏، اما او آهسته آهسته از قواعد حرفه‌ای تئاتر برای‌شان گفت.
کمی بعد زمینه‌ای فراهم شد و آقای اکبری با همین بچه‌ها که تربیت‌شدۀ خود او بودند‏، مجموعۀ «می‌خوام حرف بزنم» را برای گروه کودک شبکه دو تولید کرد. این مجموعه میان مخاطبان خیلی گل کرد و اغلب آنرا به اسم «بچه‌های خرابه» می‌شناختند. مجید قناد تهیه‌کننده بود‏، بر اساس بداهه‌پردازی بچه‌ها، متن‌هایش را محمد چرمشیر نوشت و شاید جزو نخستین تجربه‌های مخاطب تلویزیون از شیوۀ «نمایش در نمایش» بود. بعد از آن‏، آقای اکبری با همین بچه‌ها یکی دو مجموعه دیگر برای گروه کودک ساخت که دیگر شکل تئاتری نداشت. جز این‌ها یکی دو نمایش را هم برای صحنه کارگردانی کرد و بعد کلا کارگردانی و دردسرهایش را کنار گذاشت.
    اما کاری که او طی چند سال در تربیت نمایشی بچه‌های شهرری کرد، تاثیرات ماندگاری داشت. او بچه‌های آماتور را آموزش داد و بعد حاصل کار را در قاب تلویزیون ارائه کرد. این فرایند آشکارا موجب ارتفاع گرفتن بچه‌ها و باز شدن افق دیدشان شد. چنان‌که می‌دانید در کشورهای پیشرفته، نمایش جزو مواد آموزشی ثابت مدرسه است. دلیلش این نیست که می‌خواهند بچه‌ها در بزرگسالی وارد عرصه تئاتر و سینما شوند‏، بلکه کار نمایشی فواید و اثرات تربیتی بی‌شماری دارد، که در پی دست یافتن به آن‌ها هستند. با نمایش، بچه‌ها کار گروهی را می‌آموزند‏، اعتماد به نفس پیدا می‌کنند، یاد می‌گیرند که خود را جای نفر مقابل قرار دهند و از زاویه او مسائل را ببینند و ... البته کشف و پرورش استعدادهای هنری هم‏ جنبه‌ای از موضوع است. حتما در عرصه‌های هنری دنیا دیده‌اید کسانی را که به افتخارات بزرگی رسیده‌اند و گفته‌اند از پایین پایین شروع کرده‌اند و اغلب به مدد یک مربی مسیر زندگی‌شان عوض شده است. بعضی از بچه‌های آن دوره، در عرصه هنر یا عرصه‌های دیگر خوش درخشیدند. حتی بچه‌هایی که مسیر هنر را ادامه ندادند‏، اطمینان دارم که اثرات آن آموزش‌ها را در کار و زندگی‌شان کاملا دیده و لمس کرده‌اند. سیدحسین یعقوبی‏، بهزاد جاودان‌فرد، احمد صادقی، امیرعباس تقی‌پور، علی صالحی، هوشنگ فلاح رضایی و خیلی‌های دیگر‏، جزو بچه‌های گروه بودند.
آقای اکبری همیشه به بچه‌ها می‌گفت نظم و انضباط و وقت‌شناسی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک تئاتری است. او می‌گفت یک تئاتری حتی از کنار دیوار کج نباید عبور کند‏‌، چون ممکن است بریزد و اگر برای او اتفاقی بیفتد، یک نمایش و یک گروه کارشان به مشکل می‌خورد. خودش به اعتراف همکاران حرفه‌ای‌اش مصداق تمام و کمال این وقت‌شناسی و انضباط بود.
یکی از اشعاری که آقای اکبری برای تمرین‌های نمایشی استفاده می‌کرد تا بچه‌ها مدام تکرار کنند این شعر معروف بود: آری آری زندگی زیباست / زندگی آتشگهی دیرینه پابرجاست. بچه‌ها بعد از ساعات تمرین و وقت و بی‌وقت تکه‌کلام‌شان شده بود: «آری آری‏ زندگی زیباست، به قول آقا اکبری!».
چند سال پیش برای نمایشنامه‌خوانی «نقش بر آب» از او دعوت کردم به تالار مولوی بیاید. بزرگواری کرد و آمد و بعد از اجرا‏، مرا مورد لطف خود قرار داد. همیشه فکر می‌کردم کارهای جدی‌تر و بهتری از خودم را برای ایشان ارائه خواهم داد. افسوس، حالا فقط برایم حسرتی مانده است نگفتنی.
یاد عزیز او در دل‌های ماست و با آن‌که در دل سخت اندوهگینیم، زیر لب زمزمه می‌کنیم: آری آری زندگی زیباست‏، به قول آقا اکبری..."

 
مطالب مرتبط

در مراسم تجلیل ازهنرمند فقید و اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی صاحبدلان عنوان شد

صبر، اخلاق‌مداری و تعهد ویژگی‌هایی که همه از اکبری مبارکه به یاد دارند
در مراسم تجلیل ازهنرمند فقید و اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی صاحبدلان عنوان شد

صبر، اخلاق‌مداری و تعهد ویژگی‌هایی که همه از اکبری مبارکه به یاد دارند

مراسم تجلیل از مقام والای هنرمند فقید کریم اکبری مبارکه و اهدای جوایز رتبه‌های برتر مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر صاحبدلان امروز در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

|

یادداشت حسین موذن به مناسبت چهلمین روز درگذشت کریم اکبری مبارکه

از دغدغه های تربیتی تا نگاه کریمانه
یادداشت حسین موذن به مناسبت چهلمین روز درگذشت کریم اکبری مبارکه

از دغدغه های تربیتی تا نگاه کریمانه

ایران تئاتر- حسین موذن: درباره کریم اکبری مبارکه بسیار گفتند و شنیدیم، نوشتند وخواندیم. مجموع گفته ها و نوشته ها حول توانمندی ایشان در نقش آفرینی سریال های مذهبی و فیلم های سینمایی خلاصه میشود. شاید کمتر کسی بداند که تخصص حرفه ای کریم اکبری مبارکه تئاتر کودک و نوجوان است و در ...

|

همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود
همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود

محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتر دینی از انتخاب برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان و تجلیل از مرحوم کریم اکبری مبارکه طی یک مراسم خبرداد.

|

مروری بر کارنامۀ هنری کریم اکبری مبارکه به بهانه چهلمین روز درگذشت او

مردی از جنس تئاتر
مروری بر کارنامۀ هنری کریم اکبری مبارکه به بهانه چهلمین روز درگذشت او

مردی از جنس تئاتر

ایران تئاتر- رضا آشفته: کریم اکبری مبارکه مثل بسیاری از بازیگران صاحب نام و نشان کشورمان از تئاتر بازیگری را آغاز کرده و همین تجربۀ ملموس بازی به قاعده، مسیر بهتری را برای رشد و مطرح شدنش در عالم تلویزیون و سینما را فراهم کرده است. بازی در صحنه ساعت ها مشق و مشقت را به دنبال دارد ...

|

تاجبخش فنائیان در گفت وگو با ایران تئاتر مطرح کرد:

کریم اکبری مبارکه همیشه دغدغه مردم  را داشت
تاجبخش فنائیان در گفت وگو با ایران تئاتر مطرح کرد:

کریم اکبری مبارکه همیشه دغدغه مردم را داشت

شنیدن خبر درگذشت هنرمندی محجوب و توانمندی مثل کریم اکبری مبارکه واقعا شوکه کننده و تلخ است.اوج هنر زنده یاد کریم اکبری مبارکه درسریال ماندگار امام علی در نقش ابن ملجم مرادی بود که توانست با هنرمندی تمام رذالت‌های این شخصیت منفور را در بازیش ارائه کند.

|

نظرات کاربران