در حال بارگذاری ...
رییس انجمن هنرهای نمایشی مازندران خبرداد:

کتابخانه تخصصی تئاتر در ساری افتتاح شد

همزمان با آغاز اجرای نمایش‌های سی‌ودومین جشنواره تئاتر مازندران، کتابخانه تخصصی تئاتر و آرشیو فیلم تئاتر برای هنرمندان حوزه نمایش استان در دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران به بهره‌برداری رسید.

یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران اضمن اعلام این خبر به  خبرنگار ایران تئاتر در مازندران، گفت: همواره نیاز به یک منبع کامل و جامع از کتاب، فصلنامه‌ و مجله‌های تئاتری و همچنین فیلم تئاترهای شاخص برای این که هنرمندان تئاتر مازندران بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند در این استان احساس می‌شد. طی سال‌های اخیر برخی مجموعه‌ها مانند آموزشگاه‌ها تلاش کردند تا حدودی این خلاء را برطرف کنند. اما با این حال مرکزی که بتواند منابع نوشتاری و تصویری تئاتر را در اختیار هنرمندان تئاتر استان قرار دهد وجود نداشت.

وی اظهار کرد: کتابخانه تخصصی تئاتر مازندران که امروز به طور رسمی به بهره‌برداری رسیده، مجموعه‌ای شامل ۵۸۵ کتاب و فصلنامه، بیش از هزار فیلم‌تئاتر و حدود ۱۲۵۰ بروشور و پوستر تئاتر است که از امروز در محل کتابخانه برای مطالعه و پژوهش در اختیار هنرمندان هنرهای نمایشی قرار می‌گیرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران با بیان این که عمده این کتاب‌ها و فیلم‌ها از مرکز هنرهای نمایشی تحویل گرفته شده است، گفت: آثار مکتوب این کتابخانه شامل ۷۵ کتاب مربوط به جشنواره‌های ملی، ۱۴۰ کتاب فرهنگی، ۱۶۰ نمایشنامه، ۷۰ کتاب تخصصی تئاتر، ۴۰ کتاب پژوهشی و ۱۰۰ فصلنامه هنری است. ضمن این که ۱۲۵۰ اسناد تئاتر مانند پوستر و بروشور از نمایش‌های مختلف ملی و استانی مربوط به دو تا سه دهه اخیر در این کتابخانه گردآوری شده است.

محمودی برنتی درباره فیلم‌های موجود در این مجموعه نیز خاطرنشان کرد: ۶۵۰ فیلم از تئاترهای سراسری و کارگاه‌های آموزشی تئاتر و ۴۲۰ فیلم تئاتر از آثار هنرمندان استان نیز در این مجموعه گردآوری شده که منبعی کم‌نظیر برای علاقه‌مندان به تئاتر و به ویژه تئاتر دو سه دهه اخیر استان و کشور به حساب می‌آید. در حال حاضر نقطه ضعف کتابخانه کتاب‌های مربوط به تاریخ هنر است که امیدواریم بتوانیم این جای خالی را با کمک هنردوستان و مسئولان پر کنیم.

وی درباره برنامه‌ریزی برای شیوه استفاده از آثار موجود در این کتابخانه نیز گفت: تمایل ما بر این است که کتابخانه تخصصی تئاتر کارکردی پژوهشکده‌ای برای فعالان حوزه تئاتر داشته باشد. یعنی برای استفاده بهتر و بیشتر همه هنرمندان و علاقه‌مندان به پژوهش در زمینه تئاتر، در همین مکان کتاب‌ها در اختیار متقاضیان قرار بگیرد و مطالعه شود. اما برای فیلم‌ها این امکان وجود دارد که آثار به هارد متقاضیان انتقال داده شود و در اختیارشان قرار بگیرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک شعبه از کتابخانه تخصصی تئاتر در غرب استان نیز خبر داد و اظهار کرد: در تقاضایی که از مرکز هنرهای نمایشی برای دریافت کتاب و فصلنامه‌های تئاتری داشتیم، درخواست کردیم که از هر عنوان دو جلد به مازندران اختصاص داده شود که خوشبختانه با همکاری مدیران مرکز، این اتفاق افتاد. در نظر داریم در غرب مازندران نیز به مرکزیت شهرستان نوشهر، یک کتابخانه تئاتر راه‌اندازی کنیم تا علاقه‌مندان به پژوهش و مطالعه تئاتر در غرب استان نیز از این فرصت بهره‌مند شوند.

محمودی برنتی در پایان افزود: پس از پایان جشنواره تئاتر استان، هماهنگی‌های لازم با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نوشهر برای انتقال کتاب‌ها و راه‌اندازی این کتابخانه انجام خواهد شد.  همچنین شعب انجمن هنرهای نمایشی یا ادارات فرهنگ و ارشاد در همه شهرستان‌های استان می‌توانند فیلم‌تئاترهای موجود در آرشیو کتابخانه تخصصی تئاتر مازندران را به صورت کپی و با ارائه هارد در اختیار بگیرند.

 
مطالب مرتبط

دبیرخانه  سی و دومین دوره جشنواره  اعلام کرد؛

اختتامیه جشنواره تئاتر استان مازندران بصورت مجازی برگزار می شود
دبیرخانه سی و دومین دوره جشنواره اعلام کرد؛

اختتامیه جشنواره تئاتر استان مازندران بصورت مجازی برگزار می شود

با توجه به محدودیت های اعمال شده و عدم تردد بین شهری به مرکز استان اختتامیه سی و دومین جشنواره تئاتر استان مازندران به تصمیم دبیرخانه حضوری برگزار نخواهد شد.

|

طی حکمی از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران

هیات داوران اولین جشنواره نمایشنامه‌نویسی دریچه معرفی  شدند
طی حکمی از سوی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران

هیات داوران اولین جشنواره نمایشنامه‌نویسی دریچه معرفی شدند

یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان مازندران فاطمه مکاری ، مهدی روشن ضمیر و کامبیز میرزایی را طی حکمی به عنوان داوران اولین جشنواره نمایشنامه نویسی منصوب کرد

|

از سوی دبیر جشنواره اعلام شد

انتشار فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی استان مازندران
از سوی دبیر جشنواره اعلام شد

انتشار فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی استان مازندران

انجمن نمایش شهرستان نور با همکاری اداره ارشاد نور و بسیج هنرمندان در راستای کشف استعدادهای خلاق و جوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی استان مازندران دیما شهرستان نور در بهمن۹۹ منتشر کرد

|

از سوی روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی مازندران

فراخوان جشنواره «مشق سردار» منتشر شد
از سوی روابط عمومی انجمن هنرهای نمایشی مازندران

فراخوان جشنواره «مشق سردار» منتشر شد

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی محمودآباد با همکاری اداره آموزش و پرورش , بسیج رسانه, بسیج ورزشکاران , بسیج هنرمندان , انجمن هنرهای نمایشی و پایگاه مقاومت بسیج ولایت فقیه محمودآباد به مناسبت سالگرد شهادت سپهبد قاسم سلیمانی و آشنایی کودکان و نوجوانان با فرهنگ ایثار و شهادت و نیز ...

|

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ار برگزاری جشنواره های  تئاتر استانی گفت :

حرکت خلاق و رو به جلوی جشنواره های استانی در شرایط کرونایی
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ار برگزاری جشنواره های تئاتر استانی گفت :

حرکت خلاق و رو به جلوی جشنواره های استانی در شرایط کرونایی

ایران تئاتر: در جشنواره های استانی، هنرمندان با توجه به ظرفیت های خود پلتفرم های مختلف را آزمایش کردند و در جشنواره فجر هدف ما این است که از ظرفیت همه پلتفرم های فعال براساس یک جدول زمانبندی، استفاده کنیم.

|

در مراسمی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اتفاق افتاد

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری
در مراسمی با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اتفاق افتاد

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر چهارمحال و بختیاری

پوستر سی و دومین جشنواره تئاتر چهارمحال وبختیاری با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونین ورئیس و اعضای انجمن هنر های نمایشی استان رونمایی شد.

|

با همکاری انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت

افتتاح قرارگاه جهادی هنرمندان محمود آباد
با همکاری انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت

افتتاح قرارگاه جهادی هنرمندان محمود آباد

قرارگاه جهادی هنرمندان به نام شهدای مدافع سلامت محمودآباد با حضور سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جانشین فرماندهی سپاه ، اعضای شورای اسلامی شهر ، سرپرست اداره ورزش و جوانان ، رئیس دفتر نماینده مجلس ، هیئت های ورزشی و هنرمندان 8 آذر ماه افتتاح شد.

|

نظرات کاربران