در حال بارگذاری ...
رییس انجمن هنرهای نمایشی مازندران خبرداد:

کتابخانه تخصصی تئاتر در ساری افتتاح شد

همزمان با آغاز اجرای نمایش‌های سی‌ودومین جشنواره تئاتر مازندران، کتابخانه تخصصی تئاتر و آرشیو فیلم تئاتر برای هنرمندان حوزه نمایش استان در دفتر انجمن هنرهای نمایشی مازندران به بهره‌برداری رسید.

یاسر محمودی برنتی رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران اضمن اعلام این خبر به  خبرنگار ایران تئاتر در مازندران، گفت: همواره نیاز به یک منبع کامل و جامع از کتاب، فصلنامه‌ و مجله‌های تئاتری و همچنین فیلم تئاترهای شاخص برای این که هنرمندان تئاتر مازندران بتوانند از آن‌ها بهره بگیرند در این استان احساس می‌شد. طی سال‌های اخیر برخی مجموعه‌ها مانند آموزشگاه‌ها تلاش کردند تا حدودی این خلاء را برطرف کنند. اما با این حال مرکزی که بتواند منابع نوشتاری و تصویری تئاتر را در اختیار هنرمندان تئاتر استان قرار دهد وجود نداشت.

وی اظهار کرد: کتابخانه تخصصی تئاتر مازندران که امروز به طور رسمی به بهره‌برداری رسیده، مجموعه‌ای شامل ۵۸۵ کتاب و فصلنامه، بیش از هزار فیلم‌تئاتر و حدود ۱۲۵۰ بروشور و پوستر تئاتر است که از امروز در محل کتابخانه برای مطالعه و پژوهش در اختیار هنرمندان هنرهای نمایشی قرار می‌گیرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران با بیان این که عمده این کتاب‌ها و فیلم‌ها از مرکز هنرهای نمایشی تحویل گرفته شده است، گفت: آثار مکتوب این کتابخانه شامل ۷۵ کتاب مربوط به جشنواره‌های ملی، ۱۴۰ کتاب فرهنگی، ۱۶۰ نمایشنامه، ۷۰ کتاب تخصصی تئاتر، ۴۰ کتاب پژوهشی و ۱۰۰ فصلنامه هنری است. ضمن این که ۱۲۵۰ اسناد تئاتر مانند پوستر و بروشور از نمایش‌های مختلف ملی و استانی مربوط به دو تا سه دهه اخیر در این کتابخانه گردآوری شده است.

محمودی برنتی درباره فیلم‌های موجود در این مجموعه نیز خاطرنشان کرد: ۶۵۰ فیلم از تئاترهای سراسری و کارگاه‌های آموزشی تئاتر و ۴۲۰ فیلم تئاتر از آثار هنرمندان استان نیز در این مجموعه گردآوری شده که منبعی کم‌نظیر برای علاقه‌مندان به تئاتر و به ویژه تئاتر دو سه دهه اخیر استان و کشور به حساب می‌آید. در حال حاضر نقطه ضعف کتابخانه کتاب‌های مربوط به تاریخ هنر است که امیدواریم بتوانیم این جای خالی را با کمک هنردوستان و مسئولان پر کنیم.

وی درباره برنامه‌ریزی برای شیوه استفاده از آثار موجود در این کتابخانه نیز گفت: تمایل ما بر این است که کتابخانه تخصصی تئاتر کارکردی پژوهشکده‌ای برای فعالان حوزه تئاتر داشته باشد. یعنی برای استفاده بهتر و بیشتر همه هنرمندان و علاقه‌مندان به پژوهش در زمینه تئاتر، در همین مکان کتاب‌ها در اختیار متقاضیان قرار بگیرد و مطالعه شود. اما برای فیلم‌ها این امکان وجود دارد که آثار به هارد متقاضیان انتقال داده شود و در اختیارشان قرار بگیرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مازندران از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک شعبه از کتابخانه تخصصی تئاتر در غرب استان نیز خبر داد و اظهار کرد: در تقاضایی که از مرکز هنرهای نمایشی برای دریافت کتاب و فصلنامه‌های تئاتری داشتیم، درخواست کردیم که از هر عنوان دو جلد به مازندران اختصاص داده شود که خوشبختانه با همکاری مدیران مرکز، این اتفاق افتاد. در نظر داریم در غرب مازندران نیز به مرکزیت شهرستان نوشهر، یک کتابخانه تئاتر راه‌اندازی کنیم تا علاقه‌مندان به پژوهش و مطالعه تئاتر در غرب استان نیز از این فرصت بهره‌مند شوند.

محمودی برنتی در پایان افزود: پس از پایان جشنواره تئاتر استان، هماهنگی‌های لازم با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نوشهر برای انتقال کتاب‌ها و راه‌اندازی این کتابخانه انجام خواهد شد.  همچنین شعب انجمن هنرهای نمایشی یا ادارات فرهنگ و ارشاد در همه شهرستان‌های استان می‌توانند فیلم‌تئاترهای موجود در آرشیو کتابخانه تخصصی تئاتر مازندران را به صورت کپی و با ارائه هارد در اختیار بگیرند.

 
مطالب مرتبط

پیشکسوت تئاتر مازندران در نشست هم افزایی عنوان داشت

هنرمند تئاتر در شهرستان سرمایه و فرصت محسوب می‌شود
پیشکسوت تئاتر مازندران در نشست هم افزایی عنوان داشت

هنرمند تئاتر در شهرستان سرمایه و فرصت محسوب می‌شود

در نشست هم افزایی گروه‌های نمایشی استان مازندران، عباس ابوالحسنی به عنوان نماینده گروهای استقرار از مشکلات و خواسته های هنرمندان تئاتر استان مازندران سخن گفت .

|

حسن رونده در نشست پرسش و پاسخ گروهای تئاتر استان مازندران عنوان کرد :

ثبت گروها در سامانه استقرار تا پایان خرداد 1400
حسن رونده در نشست پرسش و پاسخ گروهای تئاتر استان مازندران عنوان کرد :

ثبت گروها در سامانه استقرار تا پایان خرداد 1400

تا پایان خرداد 1400 گروهایی که بنا به دلایل سیستمی و یا نقص مدارک در سامانه استقرار اداره کل هنرهای نمایشی موفق به دریافت پروانه نمایش نشده اند با رفع موانع موجود ، پروانه استقرار گروه شان صادر و در اختیار سرپرستان گروهای نمایشی قرار خواهد گرفت . 

|

قادر آشنا در نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان مازندران تشریح کرد :

برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی 
سه طرح  برای خلق نمایشنامه های ایرانی
قادر آشنا در نشست هم افزایی با گروهای نمایشی استان مازندران تشریح کرد :

برنامه های حمایتی از هنرمندان و تئاتر استانی
سه طرح برای خلق نمایشنامه های ایرانی

قادر آشنا مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پروژه «قلم روشن» یکی از اتفاق‌های خوب و مهم در عرصه نمایشنامه‌نویسی به شمار می‌رود، گفت: با اجرای این پروژه تلاش داریم علاوه برتولید نمایشنامه های فاخر و در تراز ایران اسلامی، از نمایشنامه نویسان ...

|

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خبر داد

انتشار آثار نمایشنامه‌نویسان مازندرانی

محمودی به تلاش نویسندگان مازندران برای نگارش نمایشنامه های ارزشمند در حوزه تئاتر اشاره و از چاپ ۴ مجلد نمایشنامه تئاتر خبر داد و گفت: اداره کل ارشاد مازندران و انجمن هنرهای نمایشی استان با همکاری انتشارات هاوژین این نمایشنامه‌ها را به چاپ رساند.

|

مسئول انجمن نمایش شهرستان چالوس خبر داد

احداث اولین سالن بلک باکس نمایش در  چالوس
مسئول انجمن نمایش شهرستان چالوس خبر داد

احداث اولین سالن بلک باکس نمایش در چالوس

با پیگیری مسلم خردمند رئیس انجمن نمایش چالوس و مسئول دفتر انجمن نمایش غرب مازندران بعد از ۲ سال تلاش و جلسات پی در پی با شورای شهر و شهردار و فرماندار محترم شهرستان چالوس . در تاریخ ۴ اسفند ماه سال ۱۳۹۹ کلنگ ساخت تنها سالن نمایش شهرستان چالوس به زمین زده شد.

|

مدیرمسئول آموزشگاه تئاتر شهرشمال خبرداد:

دومین دوره کارگاه آموزشی رقابتی خلق در صحنه برگزار شد
مدیرمسئول آموزشگاه تئاتر شهرشمال خبرداد:

دومین دوره کارگاه آموزشی رقابتی خلق در صحنه برگزار شد

دومین دوره کارگاه آموزشی رقابتی خلق در صحنه " اقتباس" پس از سه روز و گذراندن ۳۰ ساعت آموزش ، با رعایت پروتکل های بهداشتی و انجام تست صحت و سلامت هنرجویان شرکت کننده ، در عصر روز جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ، با ۷ اجرا به روی صحنه رفت.

|

نظرات کاربران