در حال بارگذاری ...
مدیر‌کل هنرهای ‌نمایشی درگذشت رضا نصرالله‌لنکرانی را تسلیت گفت

استاد لنکرانی چهره بی‌بدیلی در هنر تعزیه بود

قادر آشنا مدیرکل هنرهای‌ نمایشی در پیامی فقدان هنرمند صاحب‌جایگاه هنر تعزیه رضا نصرالله‌لنکرانی را تسلیت گفت.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا مدیر‌ این اداره‌کل در پیامی درگذشت رضا نصرالله‌لنکرانی از پیشکسوتان هنر تعزیه را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است:
«هنرمندان تعزیه از آغاز تا به امروز از بطن جامعه و از میان مردم مسلمان و شیفته‌ اهل‌ بیت می‌آیند و همین امر سبب علقه و پیوند عمیق کلام و صوت و نوای آن‌ها با مخاطبانشان می‌شود. مخاطبی که دایره وسعت آن جهانشمول است. استاد لنکرانی چهره بی‌بدیلی در هنر تعزیه بود که امید دارم ضایعه فقدان ایشان با گردآوری گنجینه‌ پربار به یاد مانده از این مردِ به‌نام تعزیه، اندکی جبران شود.
مردی که روز گذشته از صحنه دوار این روزگار به سوی معبود و معشوقش آقا اباعبدالله‌الحسین(ع) سفر کرد سال‌ها اشقیا‌خوانی کرد و در این زمینه نه تنها در کار خود صاحب سبک بود که معرف نام‌دار این هنر فراتر از جغرافیای این مرزوبوم شد.
مرد عاشقی که ورودش به هنر تعزیه از کودکی و در دوره‌ ممنوعیت‌های رضاخانی بود شش دهه از عمر خود را مجنون‌وار به این هنر سپرد تا اعتلاء و طنین صدایش در لباس سرخ شمر لعین مظلومیت شهدای کربلا را بیشتر جلوه دهد در نظر مردم مومن به خاندان پیامبر که در دل نقش او را لحظه به لحظه لعن می‌کردند.
درگذشت این هنرمند خوش‌سیرت را به خانواده‌ محترم ایشان، جامعه عزیز هنرمندان تعزیه و همه‌ دوستداران و تماشاکنان‌شان تسلیت می‌گویم و امید دارم که او امروز میهمان سفره‌ای شود که اولاد علی(ع) میزبانی آن را بر عهده دارند.»
رضا نصرالله‌کنکرانی معروف به رضا لنکرانی، هنرمند پیشکسوت تعزیه‌خوان، صبح دیروز ۱۶ آذرماه به علت کهولت در سن 90 سالگی درگذشت.
مطالب مرتبط

نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

شمارش معکوس برای آغاز جشنواره‌های استانی
نگاهی به تئاتر استان‌ها در هفته‌ای که گذشت

شمارش معکوس برای آغاز جشنواره‌های استانی

ایران تئاتر_ میترا رضائی، در هفته‌ای که گذشت همچنان شاهد جدال ویروس کرونا با رونق اجرای تئاتر در کشور بودیم، اما طبق روال هرساله به زمان برگزاری جشنواره های استانی نزدیک می‌شویم و هر استان برای برگزاری جشنواره‌اش در شرایط موجود، راهکارهایی اندیشیده تا انگیزه‌ای باشد تا ...

|

نظرات کاربران