در حال بارگذاری ...
گفت‌وگوی ایران تئاتر با مدیر بخش خیابانی جشنواره تئاتر مقاومت

تئاتر برای همه، با هنرمندان نمایش‌ خیابانی معنا پیدا می‌کند

داریوش نصیری دانش آموخته کارشناسی در رشته کارگردانی سینما وکارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و مدرس رشته بازیگری در دانشگاه است. نصیری مدیریت بخش خیابانی و محیطی هفدهمین دوره جشنواره تئاتر مقاومت را برعهده دارد. در روزهای برگزاری این دوره از جشنواه با او به گفت و گو پرداختیم.

کسب جوایز مختلف در زمینه بازیگری، نمایشنامه نویسی و فیلمنامه نویسی از جشنواره های معتبرداخلی و خارجی.داوری جشنواره های فیلم و تئاتر همچون: جشنواره سراسری تئاتر نیروی هوایی و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، جشنواره سراسری تئاتر زندان‌ها، جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران، جشنواره سراسری نقالان علوی، جشنواره سراسری تئاتر دانش آموزی استان تهران، جشنواره سراسری فیلم کوتاه فیلم نت، جشنواره تئاتر دانشگاهی استاد مهدی فتحی و ... در کارنامه نصیری به جشم می‌خورد. از او همچنین نمایشنامه خاطره‌ای به نام تو (در خصوص تفحص شهدا)، دو نمایشنامه منولوگ: رستم و سهراب و مرگ به فاصله یک نفس، دو نمایشنامه خیابانی  U-turn و  U-turn 2" منتشر شده است.

 

این چندمین دوره حضور بخش تئاتر خیابانی و محیطی در جشنواره تئاتر مقاومت است و امسال چه تفاوت‌هایی به لحاظ کیفی و کمی با دوره های قبل دارد و چند متن به دبیرخانه جشنواره رسیده وچه تعداد برای حضور در جشنواره انتخاب شده‌اند و جشنواره درچه استان‌هایی برگزار می‌شود.
با سپاس از توجه سایت ایران تئاتر به بخش خیابانی ومحیطی جشنواره مقاومت همانطور که مستحضرید هنر امانت ویژه خداوند به انسان است و انسان امروزی از طریق هنر به زبانی مشترک در جهان و جامعه پیرامون خود می رسد. در این میان هنر نمایش و تئاتر که قدمت اش از حضور انسان بر روی کره خاکی شکل گرفته است در میان اندیشمندان حوزه هنر دارای ارج و ارزشی والاست و به گواه تاریخ نمایش از همان ابتدا از محیط بیرونی و فضای باز، شکل رسمی خود را پیدا کرد تا سر انجام به صلاحدید و استفاده از تمهیدات لازم اجرا به سالن نمایش راه پیدا کرد.
در چهلمین سالگرد شکوهمند دفاع مقدس و سالگرد شهادت سردار آسمانی، در هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت، حضور چشمگیر هنرمندان نمایش های خیابانی و محیطی را شاهد هستیم. از مجموع ثبت: 295 اثر در مرحله بازخوانی و انتخاب 75 طرح نمایشی توسط هیات محترم داوران جهت بازبینی، 12 گروه از تهران و 63 گروه از دیگر نقاط ایران عزیزمان، مجموع این 75 طرح نمایشی را شامل می شود که رقم بسیار قابل توجهی است و این نشان از رشد شایسته تئاتر شهرستان‌ها در این سال‌ها بوده است. همچنین فراوانی و گستردگی شرکت کنندگان از میان 34 شهرستان بوده است.
اما در نهایت 20 اثر نمایشی به مرحله نهایی رسیده است که سهم پایتخت چهار اثر، اصفهان شش اثر، ایلام دو اثر و سایر آثار از نقاط مختلف کشور عزیزمان است. کثرت و حضور حداکثری دانشجویان در کنار پیشکسوتان این عرصه، نوید بخش جشنواره‌ای پربار به جهت کیفی خواهد بود.

 

پتانسیل نمایش‌های خیابانی و محیطی به ویژه در حوزه دفاع مقدس ومقاومت در ایجاد ارتباط با مخاطب را تا چه اندازه مهم وضروری می‌دانید؟
تئاتر برای همه، شعاری است که مدتها در میان ذهن و دل اهالی تئاتر، خانه کرده است. اما پر واضح است که سال‌هاست تجلی و شکوفایی این شعار بیش از پیش در میان هنرمندان تلاشگر نمایش‌های خیابانی و محیطی بوده است. آن‌هایی که پیش قراول هر رویداد و جشنواره تئاتری‌اند تا به استقبال مردم روند و مهمان چشمان مردم شوند. تئاتر برای همه و از هر قشر و طبقه‌ای، از هر سطح و تحصیلاتی و... اینجا و در میان این هنرمندان معنای واقعی خود را پیدا می‌کند و تماشاگران فقط با صرف زمان خود به دیدار هنرمندی، ظرافت هنری و ژرفای اندیشه نمایشگران خیابانی می‌روند و هنرمندان مسائل روزمره تا مسایل اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و... را با ایشان و با استفاده از هنر نمایش بازگو می کنند تا زبان مردم شوند و در یک باز آفرینی خلاقانه و توان هنری والای خود، هوش و دل از تماشاگران ببرند و خود و گروهشان را با مردم همدل و همراه کنند.
 همیشه با هیچ، همه چیز می سازند و در بهره گیری از تئاتر بی چیز، سیستم برشت، شیوه اجرایی نمایش‌های ایرانی و یا شیوه آگوستوبوآل و...، ظرفیت‌های بالای هنر خود را نشان همگان می‌دهند. تمرکز بسیار بالای این هنرمندان بسیار قابل تامل و ستودنی است چرا که در میان این همه پارازیت صوتی و بصری تمام تمرکزشان معطوف به اجراست.
 

جشنواره با توجه به شرایط کرونایی چگونه برگزار  ‌شد؟
قرار بود بخش نمایش‌های خیابانی و محیطی جشنواره تئاتر مقاومت در تهران و در اواخر آذر ماه با رعایت دستورات ستاد ملی کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی تصویب برگزار شود اما با شرایط کنونی اجرا در محوطه تالار وحدت بدون حضور تماشاچی و فقط در حضور هیئت داوری برگزار می شود. البته بصورت آنلاین از تیوال پخش می شود که علاقمندان از این طریق می توانند آثار را دنبال کنند.

 

به لحاظ اعتباری ، مالی و اجرایی چه تمهیدات و امکاناتی را برای گروه های اجرایی در نظر گرفته شده است ؟
به نظر می رسد یکی از دغدغه‌های اصلی این هنرمندان بی ادعا اما سخت کوش، از دیرباز اجراهای عمومی باشد. چرا که در طی این سال ها که نمایش‌های خیابانی مسیر خود را به طور رسمی از تئاتر فجر سال 1373 شروع کرده تا امروز، در هر رویداد هنری و نمایشی پای ثابت تمام جشنواه ها بوده و هست و در برخی از اوقات نیز شاید کمی دچار بی مهری از سوی مسئولین هنر شده، اما هنرمندان و دوستان خوبم در این حوزه تلاش و جدیت خود را بیشتر به کار بسته اند، و شاید نتیجه این تلاش چندین ساله همین باشد که برای اولین بار در فراخوان رسمی یک جشنواره ملی در بخش نمایش‌های بیرونی و خیابانی صحبت از اجرای عمومی آثار برگزیده جشنواره باشد و این خود نشان از جدیت و اهمیت این حوزه نمایشی برای دبیر محترم و ستاد محترم اجرایی این جشنواره وزین دارد. اجرای عمومی آثار برگزیده و حمایت های مادی و معنوی این جشنواره از نمایشگران خیابانی و محیطی باعث انگیزه بیشتر ایشان شده تا در جهت تولید و اجرای آثاری از این دست یاد و نام دلاورمردان عرصه حق علیه باطل را بیش از پیش در میان مردم کشور عزیزمان، زنده نگه دارند. به امید آن که این قدم، فتح بابی در این مهم گردد و ادامه یابد.

تمرکز بخش خیابانی و محیطی هفدهمین دوره جشنواره تئاتر مقاومت عمدتا بر روی چه موضوع هایی است ؟
پاسداشت و زنده نگه داشتن نام و یاد مردان مردی که بی هیچ دغدغه ای، جان برکف نهاده اند و از همه چیز گذشتند. هنرمندان به خصوص نمایشگران خیابانی با حضورشان در میان آحاد ملت، شور و شوق دفاع و آیین مقاومت از سرزمین مادری را در قلب‌ها زنده نگه می دارند تا راه شناخت و پیروزی حق از باطل، پایمردی در شجاعت، نکوداشت و ستایش بزرگ مردانی که جانشان را در راه میهن فدا نمودند را به نسل‌های آینده برسانند.
مطالب مرتبط

نگاهی به فعالیت‌های تئاتر کشور در حوزه دفاع مقدس در سال 99:

در سال کرونا؛ زنجیره تعامل مخاطب با تئاتر مقاومت قطع نشد
نگاهی به فعالیت‌های تئاتر کشور در حوزه دفاع مقدس در سال 99:

در سال کرونا؛ زنجیره تعامل مخاطب با تئاتر مقاومت قطع نشد

ایران تئاتر-علی رحیمی: برگزاری 8 جشنواره تئاتری و اجرای عموم بیش از 7 نمایش با موضوع مقاومت در سال غافلگیری و شیوع کرونا و تعطیلی تماشاخانه ها، حاکی از عملکرد خوب هنرمندان و دست اندرکاران این گونه تئاتری در سال 99 است.

|

بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی:

قرار بود خرمشهر نقل پرده خوانان و نقالان باشد!
این نام ها باید در تاریخ ایران بمانند
بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی:

قرار بود خرمشهر نقل پرده خوانان و نقالان باشد!
این نام ها باید در تاریخ ایران بمانند

ایران تئاتر- علی رحیمی: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، فرصتی برای بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی است.

|

علیرضا معروفی کارگردان رتبه نخست جشنواره با ایران تئاتر مطرح کرد:

جشنواره مقاومت چراغ تئاتر را روشن نگه داشت
برای هر وجب این خاک«تن‌ها»داده‌ایم
علیرضا معروفی کارگردان رتبه نخست جشنواره با ایران تئاتر مطرح کرد:

جشنواره مقاومت چراغ تئاتر را روشن نگه داشت
برای هر وجب این خاک«تن‌ها»داده‌ایم

علیرضا معروفی گفت: امیدوارم مخاطب از تماشای تمامی نمایش «تن‌ها» و مواجهه با مجموعه موقعیت‌ها به تفکر وادار شود. وقتی تماشاگر با «تن‌ها» مواجه می‌شود پس از پایان نمایش دست‌کم باید به این فکر کند که برای وجب به وجب خاک این کشور تن داده شده و علت نامگذری نام نمایش هم همین است. ...

|

نگاهی به نمایش‌های بخش کودک و نوجوان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت

لزوم توجه  هنرمند تئاتر مقاومت به محتوا و فرم 
تعدد آثار بی‌ربط به موضوع جشنواره
نگاهی به نمایش‌های بخش کودک و نوجوان هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت

لزوم توجه هنرمند تئاتر مقاومت به محتوا و فرم
تعدد آثار بی‌ربط به موضوع جشنواره

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت طی روزهای گذشته از تاریخ ۲۵ آذر تا ۲ دی ماه به صورت آنلاین برگزار شدو علاقه‌مندان هنرهای نمایشی توانستند آن را از طریق وب‌سایت تیوال دنبال کنند. یکی از بخش‌های این جشنواره بخش کودک و نوجوان بود که در مطلب پیش ...

|

لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 23

تئاتر مقاومت؛ تجربه اجرای جشنواره در فضای مجازی
لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 23

تئاتر مقاومت؛ تجربه اجرای جشنواره در فضای مجازی

ایران تئاتر- عباس عبدالعلی‌زاده: مهمترین رویداد تئاتر کشور در هفته گذشته برگزاری جشنواره تئاتر مقاومت در فضای مجازی بود که بخش خیابانی آن بصورت آنلاین برگزار شد. ایران تئاتر نیز مانند همیشه در حمایت از این رویداد فرهنگی دست به اتشار مطالب متنوعی در این حوزه کرد و بیش از 130 ...

|

در بیانیه  هیئت داوران جایزه منتقدان هفدهمین دوره جشنواره مقاومت عنوان شد :

شرایط کرونایی تئاتر  بی‌شباهت به شرایط جنگی نیست
همراه با اسامی نامزدها و برگزیدگان
در بیانیه هیئت داوران جایزه منتقدان هفدهمین دوره جشنواره مقاومت عنوان شد :

شرایط کرونایی تئاتر بی‌شباهت به شرایط جنگی نیست
همراه با اسامی نامزدها و برگزیدگان

نامزدها و برگزیدگان جایزه منتقدان هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت در دو بخش مسابقه‌ی صحنه‌ای و دانشجویی در میان شتابزدگی مراسم اختتامیه از نظر ها دور ماند و و بیانیه هیات دا.ران این بخش قرائت نشد .

|

نظرات کاربران