در حال بارگذاری ...
امروز در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان

«فقط بخاطر تو» و «آسمانی دیگر» در تئاتر شهر اجرا می‌شوند
اجرای نمایش«هشت» در خانه هنرمندان اصفهان

«فقط بخاطر تو»، «آسمانی دیگر» و «هشت» عنوان سه نمایشی است که عصر امروز اول بهمن ماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان اجرا می‌شوند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از روابط عمومی تئاتر صاحبدلان امروز در ادامه اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان نمایش‌های «فقط بخاطر تو» به کارگردانی مرتضی وکیلیان و «آسمانی دیگر» به کارگردانی شهاب راحله در محوطه تئاتر شهر تهران و «هشت» به کارگردانی مجتبی خلیلی در اصفهان اجرا می‌شوند.

«فقط بخاطر تو»
نمایش «فقط بخاطر تو» به نویسندگی و کارگردان مرتضی وکیلیان در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز اول بهمن ساعت 17 در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.
نمایش «فقط به خاطر تو» مضمونی دینی ، حماسه ای و اسطوره ایی دارد و بازیگران «فقط به خاطر تو» مرتضی وکیلیان، شاهین وکیلیان، پریناز وکیلیان و پروین ملک علایی هستند و المیرا آبرون آنها را به عنوان دستیار ومنشی صحنه همراهی می‌کند.
مرتضی وکیلیان درباره این نمایش می‌گوید: بن مایه به خاطر تو به داستان رستم و شاهنامه فردوسی مرتبط است و به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. نقال، نقل رستم وسهراب را می گوید که رستم در پی رخش به سمنگان رفت وبا تهمینه ازدواج کرد و سهراب حاصل این  ازدواج است و او در جوانی در معرکه نبرد می خواهد رستم را بکشد. نقال در بین نقل رستم وسهراب به نقل امام حسین (ع) نیز می پردازد که امام حسین(ع) سفر حج را نیمه کاره رها کرد و بطرف کوفه رفت. از این به بعد یک قسمت نقالی رستم وسهراب و یک قسمت نقل امام و حضرت علی اکبر (ع) نقالی و بازی می شود تا آنجا که سهراب توسط رستم کشته می شود و با این روند نمایش تمام می شود. ولی بازیگر نقش رستم هنوز گریه می کند، او برای سهراب  گریه نمی کند، او بیاد علی اکبر امام حسین(ع) گریه می‌کند.

«آسمانی دیگر»
«آسمانی دیگر» به نویسندگی و کارگردان شهاب راحله دیگر نمایشی است که پس از دو اجرا در روزهای گذشته امروز ساعت 16:30 برای سومین و آخرین‌بار در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.
نمایش کاری است از گروه تئاتر بیان که در آن امیرحسین مهماندوست به ایفای نقش می‌پردازد.
شهاب راحله درباره نمایش می‌گوید: مردی از دستفروشان کنار تئاتر شهر در حال فروش لباس های خاص برای افراد خاص است. مثلا هنرمندان، سیاستمداران، ورزشکاران و سلبریتی ها و... او درمیان بساط خود یک شلوار خاکی دارد و حاضر به فروش آن نیست زیرا جنسی است قیمتی که برایش شانس می آورد و صاحبش فردی بوده که گویا زمین، زمان و آسمانش متفاوت بوده است.

«هشت»
نمایش«هشت» به کارگردان مجتبی خلیلی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان امروز اول بهمن ساعت 17 در خانه هنرمندان اصفهان
اجرا می‌شود. اجرای این نمایش دوم و سوم اسفند نیز ادامه خواهد داشت.
نمایش خیابانی «هشت» به نویسندگی حیدر رضایی و به کارگردانی مجتبی خلیلی؛ با بازی سید پویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، امیر حسین بدیعی اجرا می‌شود. طراح فضا و لباس را آدینه رحیم نژاد و موسیقی را محمد نادری بر عهده دارد.  
مجتبی خلیلی درباره این نمایش می‌گوید: حضور معنوی حضرت ثامن الحجج(ع) در زندگی و کار یکی از بدیهیات ذهن و ضمیرمان بوده و هست. چه بسیار استمدادهایی که به مدد حمایت و توسل به وجود منورش به اجابت مبدل شده و چه بسیار گره ها که با گوشه نگاهی از کرم و مهربانی اش باز شده است. امام رضا(ع) در سال های دفاع مقدس نیز پشتوانه معنوی رزمندگان و پیروزی های کشور در جنگ بود. نمایش خیابانی هشت برداشتی از معجزات حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است که روایتگر قصه ای فوکلور از اقوام لر است که با شخصیت های شاهنامه ادابته شده، ما در این اثر سعی کردیم جدا از اینکه یک فرهنگ و رسم و رسوم یک قومی را معرفی می‌کنیم که برای مخاطب جذابیت دارد یک زندگی شهید را در بطن این اتفاق بگنجانیم. ارادت شهید علی عباس حسین پور به امام رضا (ع) و آرزوی دیدار دوباره سبب شد پیکرش به‌جای انتقال به زادگاهش خرم‌آباد، به مشهد الرضا منتقل شود و برای وداع، به طواف امامش برود.
کانون تئاتر دینی اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه برگزاری تئاترصاحبدلان در ادوار گذشته،  ماه صفر امسال نیز دوره دهم این رویداد تئاتر دینی را  در تهران و استان کشور در بخش صحنه ای،محیطی و خیابانی و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کرد. اما با افزایش فراگیری کرونا در کشور اجرای نمایش‌های تئاتر صاحبدلان نیز متوقف شد و این روز ها با بهبود شرایط  آثار باقی مانده از اجرا در تهران و دیگر استان ها اواخر دی و اوایل بهمن ماه اجرا خواهند شد.
مطالب مرتبط

کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است
کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است

نمایش خیابانی «هشت» به نویسندگی حیدر رضایی، کارگردانی مجتبی خلیلی و بازی سید پویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، امیرحسین بدیعی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان در اصفهان اجرا شد. خلیلی در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره این رویداد فرهنگی گفت: برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری کننده ...

|

شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم
شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم

در آغاز مجدد اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان نمایش «آسمانی دیگر» به کارگردانی شهاب راحله سه روز در محوطه تئاتر شهر اجرا شد. شهاب راحله کارگردان این نمایش گفت: با توجه به چهل سالگی دفاع مقدس با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم.

|

با اجرای چهار اثر نمایشی در تهران و ایلام

تئاتر صاحبدلان درمیان استقبال مخاطبان آغاز شد
با اجرای چهار اثر نمایشی در تهران و ایلام

تئاتر صاحبدلان درمیان استقبال مخاطبان آغاز شد

روز گذشته سه شنبه اول مهرماه دهمین دوره تئاتر صاحبدلان با اجرای سه اثر نمایشی در تهران و یک اثر در ایلام کار خود را در میان استقبال قابل توجه هنرمندان و مخاطبان در تهران و دهلران آغاز کرد.

|

نظرات کاربران