در حال بارگذاری ...
با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

تلویزیون تئاتر ایران افتتاح شد

فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره برداری رسید.

به گزارش ایران تئاتر فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و جمعی از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی به بهره برداری رسید.


فرصت وبستر جدیدی را برای نمایش ایران
سید مجتبی حسینی در این مراسم گفت: باید قدردان تمام کسانی بود که در ۶ ماه اخیر تمام وقت خود را صرف راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران کرده اند. راه اندازی این تلویزیون ارمغان ارزشمندی برای فرهنگ و هنر این مرز و بوم به شمار می رود.
وی افزود: پس از شیوع بیماری کرونا، در تمام شئون زندگی مان تجربه های متعددی کردیم و تلاش کردیم با وجود محدودیت ها از فرصت های موجود بهترین استفاده را بکنیم و راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران حاصل نگاه فرصت طلب به هنر است. با حمایت از راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران تلاش کرده ایم تا فرصت وبستر جدیدی را برای نمایش ایران فراهم آوریم تا ضمن گسترش مخاطبان تئاتر، ظرفیت های ناشناخته تئاتر را نیز در کشور شناسایی و در صدد شکوفایی آن ها باشیم و در راستای توسعه هنر تئاتر در ایران تلاش کنیم.
حسینی در ادامه سخنانش با اشاره به اهمیت و ضرورت مستند نگاری گفت: یکی از دستاوردهای راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران، توجه به مستند نگاری و جلوگیری از نابودی گنجینه هنری کشور است. با راه اندازی این تلویزیون گام های بلندی در جهت توسعه مطالعه و پژوهش در حوزه هنرهای نمایشی کشور برداشته ایم.

 

حمایت از تولید آثار برای عرضه در فضای مجازی
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز گفت: شیوع  کرونا موجب شد تا در تدارک گسترش امکانات تئاتر باشیم و تلویزیون تئاتر ایران نیز در همین راستا راه اندازی شد . همچنین برای فازهای بعدی این پروژه از جمله سازوکارهای قانونی مربوط به عرضه آثار و استانداردهای ضبط با کیفیت فیلم نمایش ها با همکارانمان در سازمان سینمایی وارد تعامل و گفت وگو شدیم و تا این لحظه از حمایت های همکاران مان دراین سازمان بهره برده ایم.
به گفته آشنا همزمان با برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر؛ فاز دیگری از تلویزیون تئاتر ایران به بهره برداری خواهد رسید و در ایام جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر عروسکی، به مخاطبان خدمات ارائه خواهد کرد.
او افزود: همچنین با هدف بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی برای ارائه آثار، «پروژه حمایت از تولید آثار برای عرضه در فضای مجازی» در دستور کار قرار گرفت که پس از انتشار فراخوان، گروه های نمایشی از این پروژه استقبال خوبی کردند و در حال حاضر ۵۶ اثر در مرحله ارزیابی است که  بخش عمده این تقاضاها از استان ها به دبیرخانه پروژه رسیده است.  برای حمایت از این گروه ها نیز بودجه حمایتی تا سقف ۳۰ میلیون در نظر گرفته شده است. در حوزه مستندسازی فعالیت های پیشین نیز تاکنون بخش عمده ای از اطلاعات و اسناد نمایش های اجرا شده تالارهای سنگلج، هنر و تئاتر شهر گردآوری شده و به زودی خروجی این فعالیت در دسترس قرار می گیرد تا علاقه مندان بتوانند از این منابع استفاده کنند.

سهم مهمی در ارتقاء هنرهای نمایشی ایران
 رضا بصیرت رئیس انجمن هنرهای نمایشی گفت: پس از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی فعالیت ها، یکی از مهم ترین راهکارهای حمایتی، راه اندازی سامانه تلویزیون تئاتر ایران است. برای راه اندازی این سامانه به کمک همکارانمان، امکانات سایر کشورها را در این حوزه بررسی کرده ایم و از تیرماه سال جاری فرایندهای اجرایی آغاز شد.
وی افزود: همان گونه که سایت ایران تئاتر، مرجع مناسبی برای دنبال کردن تمام رویدادها و اتفاقات تئاتری ایران است، این ضرورت وجود داشت که مرجع کاملی نیز برای ارائه مستندات تصویری تئاتر کشور وجود داشته باشد و این سامانه با هدف حمایت از تولیدات نمایشی کشور راه اندازی شد. برای راه اندازی این سامانه تلاش کرده ایم تا با مدیریت درست هزینه این پروژه بزرگ را به مرحله اجرا برسانیم.
وی در ادامه با قدردانی از تیم راه اندازی سامانه  تلویزیون تئاتر ایران گفت: امیدوارم تلویزیون تئاتر ایران در آینده بتواند با افزایش ظرفیت های خود به بالندگی و شکوفایی برسد و سهم مهمی در ارتقاء هنرهای نمایشی ایران داشته باشد.

 

تلاش کردیم برای سامانه محدودیتی قائل نشویم

در ادامه فرشید فرح خواه ناظر فنی طرح گفت: پروژه تلویزیون تئاتر ایران یکی از پروژه های مهم حوزه هنر کشور است که آینده روشن و خوبی دارد. این تلویزیون ظرفیتی کم نظیر از منابع تئاتر ایران خواهد بود از این رو تلاش کرده ایم برای دامنه  و سرویس دهی سامانه محدودیتی قائل نشویم.

او افزود: شیوه سرویس دهی این سامانه را به گونه ای طراحی کرده ایم تا در برخی مناطق که سرعت اینترنت پایین تر است نیز بتوانند از امکانات این سامانه بهره ببرند. پلتفرم این تلویزیون برای استفاده موبایلی نیز راه اندازی شده است.

 

این سامانه در 4 فاز طراحی شده است

در بخش دیگر این مراسم حسین ملکی مسئول انتقال محتوی با اشاره به امکانات سامانه تلویزیون تئاتر ایران گفت: این سامانه از بخش های متنوعی تشکیل شده است و تاکنون آرشیو قابل توجهی از اختتامیه های جشنواره های تئاتر فجر، عروسکی، آیینی سنتی، سمینارها و نشست های تخصصی نمایش روی سامانه بارگذاری شده و باقی محتواها نیز در مرحله بارگذاری است. این سامانه در 4 فاز طراحی شده است و در حال حاضر فاز نخست این سامانه به مرحله بهره برداری رسیده است.

رونمایی از پلتفورم تلویزیون تئاتر ایران با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره تئاتر فجر، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاون هنری، محسن امیری مسئول فضای مجازی اداره کل هنرهای نمایشی ،رضا بروزمند شادخزانه دار انجمن هنرهای نمایشی ایران، علی اکبر عبدالعلی زاده مدیر پرتال تئاتر ایران، فرشید فرح خواه ناظر فنی طرح، سهیل جعفری برنامه نویس، حسین ملکی مسئول انتقال محتوی با اجرای محسن حسن زاده مدیر روابط عمومی اداره کل در سالن کنفرانس معاونت هنری برگزار شد.


هم اکنون  تلویزیون تئاتر ایران به نشانی   https://tv.theater.ir    در دسترس علاقمندان قرار دارد.
مطالب مرتبط

تحولی در هنرهای نمایشی کشور

عرضه فیلم تئاتر در تلویزیون تئاتر ایران؛گام بلند ایجاد عدالت فرهنگی
تحولی در هنرهای نمایشی کشور

عرضه فیلم تئاتر در تلویزیون تئاتر ایران؛گام بلند ایجاد عدالت فرهنگی

ایران تئاتر : با عرضه نمایش های سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سامانه تلویزیون تئاتر ایران گام بلندی در جهت ایجاد عدالت فرهنگی در هنرهای نمایشی ایران برداشته شد.

|

مهدی حاجیان در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر

تمام ظرفیت‌ تلویزیون تئاتر ایران را برای جشنواره «تهران - مبارک» به کار می‌گیریم
مهدی حاجیان در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر

تمام ظرفیت‌ تلویزیون تئاتر ایران را برای جشنواره «تهران - مبارک» به کار می‌گیریم

ایران تئاتر:دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران ـ مبارک گفت: از تمام ظرفیت‌ موجود در سامانه تلویزیون تئاتر ایران به منظور پوشش همه وقایع این دوره از جشنواره استفاده می‌کنیم و البته برای پوشش فراگیر با چند بستر نمایشی در فضای مجازی نیز در حال رایزنی هستیم.

|

سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطرح کرد:

تلویزیون تئاتر ایران فرصتی طلایی برای بازنگری نمایش ها  است
مرجعی برای همه فعالان و اهالی تئاتر
سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطرح کرد:

تلویزیون تئاتر ایران فرصتی طلایی برای بازنگری نمایش ها است
مرجعی برای همه فعالان و اهالی تئاتر

مدیر دفتر پژوهش اداره کل هنرهای نمایشی گفت: تلویزیون تئاتر ایران، فرصت طلایی بازنگری آنچه که تاکنون موفق به انجام آن شده‌ایم، است چرا که به هر حال به ویژه فعالان و تولیدکنندگان آثار نمایشی با تماشای فیلم آثار به روی صحنه رفته طی دهه‌های اخیر، به تصویر روشنی از آنچه که زین پس ...

|

با راه‌اندازی تلویزیون تئاتر ایران ایجاد شد

دلگرمی تئاتر شهرستان‌ها به ایجاد عدالت فرهنگی
با راه‌اندازی تلویزیون تئاتر ایران ایجاد شد

دلگرمی تئاتر شهرستان‌ها به ایجاد عدالت فرهنگی

ایران تئاتر_ میترا رضائی؛ سال‌های زیادی است که دفاتر انجمن هنرهای نمایشی در شهرستان‌های کوچک و دورافتاده کشور با حداقل امکانات فعالیت می‌کنند از این رو داشتن یک پلتفرم برای مشارکت و پوشش و انعکاس رویدادهای تئاتری اعم از اجرا و سایر برنامه‌های نمایشی در زیرمجموعه اداره کل ...

|

سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطر ح کرد:

فرصت بازنگری آثار تئاتری در تلویزیون تئاتر ایرانانتشار گزیده نشست‌های پژوهشی تئاتر فجر در مجله نمایش
سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطر ح کرد:

فرصت بازنگری آثار تئاتری در تلویزیون تئاتر ایران/انتشار گزیده نشست‌های پژوهشی "تئاتر فجر" در مجله نمایش

مدیر دفتر پژوهش، آموزش و انتشارات اداره کل هنرهای نمایشی گفت: رجوع به آرشیو تجربیات نمایشی طی دهه‌های گذشته و پرداختن به اموری که تاکنون به آنها پرداخت نشده و همچنین تکرار تجربه های موفق با استفاده از تلویزیون تئاتر ایران و بازنگری محتوای آن میسر خواهد بود.

|

نگاهی به یکی از ده‌ها ویژگی  تلویزیون تئاتر ایران

از آرشیوهای دور از دسترس تا توزیع عادلانه فرهنگ
نگاهی به یکی از ده‌ها ویژگی تلویزیون تئاتر ایران

از آرشیوهای دور از دسترس تا توزیع عادلانه فرهنگ

ایران تئاتر- حسین سینجلی: محتوای تخصصی موجود در سایت تلویزیون تئاتر که تا پیش از این در آرشیو اداره کل هنرهای نمایشی در حال خاک خوردن بودند، امروز با راه اندازی این سایت توانسته شرایطی را فراهم کند که از شهروندان پایتخت‌نشین تا هموطنان عزیزی که در شهرهای مرزی کشور، همگی زیر ...

|

سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطر کرد:

فرصت بازنگری آثار تئاتری در تلویزیون تئاتر ایرانانتشار گزیده نشست‌های پژوهشی تئاتر فجر در مجله نمایش
سعید اسدی در گفت‌و‌گو با ایران تئاتر مطر کرد:

فرصت بازنگری آثار تئاتری در تلویزیون تئاتر ایران/انتشار گزیده نشست‌های پژوهشی "تئاتر فجر" در مجله نمایش

مدیر دفتر پژوهش اداره کل هنرهای نمایشی گفت: تلویزیون تئاتر ایران، فضایی به منظور بازنگری آنچه که تاکنون موفق به انجام آن شده‌ایم، است چرا که به هر حال به ویژه فعالان و تولیدکنندگان آثار نمایشی با تماشای فیلم آثار به روی صحنه رفته طی دهه‌های اخیر، به تصویر روشنی از آنچه که زین ...

|

امیر دژاکام نویسنده و کارگردان نمایش «ایوب خان»حاضر در فجر39:

تلویزیون تئاتر ایران کمک حال هنرمندان تئاتر است 
«امیر» الهام گرفته از شخصیت من است
امیر دژاکام نویسنده و کارگردان نمایش «ایوب خان»حاضر در فجر39:

تلویزیون تئاتر ایران کمک حال هنرمندان تئاتر است
«امیر» الهام گرفته از شخصیت من است

ایران تئاتر:امیر دژاکام قرار است بعداز حضور در جشنواره فجر دوباره نمایش «ایوب خان» را در سالن چهارسو روی صحنه ببرد، نمایشی که الهام گرفته از شخصیت کودکی اوست.

|

به بهانه آغاز کار سامانه اینترنتی تلویزیون تئاتر ایران

زمانی برای دگردیسی تئاتر
به بهانه آغاز کار سامانه اینترنتی تلویزیون تئاتر ایران

زمانی برای دگردیسی تئاتر

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: رونمایی از سامانه اینترنتی «تلویزیون تئاتر ایران» اتفاق نیک و فرخنده‌ای بود که در آخرین روز دی ماه امسال رخ داد. وجود این رسانه نوپا ابزار جدیدی را در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد تا ظرفیت‌ هنرهای نمایشی را بیش از گذشته به مخاطبان معرفی کنند. در ...

|

نظرات کاربران