در حال بارگذاری ...
در مراسم تجلیل ازهنرمند فقید و اهدای جوایز بخش نمایشنامه نویسی صاحبدلان عنوان شد

صبر، اخلاق‌مداری و تعهد ویژگی‌هایی که همه از اکبری مبارکه به یاد دارند

مراسم تجلیل از مقام والای هنرمند فقید کریم اکبری مبارکه و اهدای جوایز رتبه‌های برتر مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر صاحبدلان امروز در سالن مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش ایران تئاتر، این مراسم  پیش از ظهر امروز چهارشنبه اول بهمن‌ماه به همت کانون تئاتر دینی و با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، جمعی از مدیران ، هنرمندان و همکاران مرحوم اکبری مبارکه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در این مراسم که قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، نیکنام حسینی پور مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت ، سیدعباس عظیمی  مدیر سابق مؤسسه هنرمندان پیشکسوت ،محد رضا الوند مدیر هماهنگی امور استانهای اداره کل ، علی اکبر عبدالعلی زاده مدیر پرتال تئاتر ایران ، مریم معترف، یدالله وفادری، حسین پرستار، وحید لک ،علی اصغر راسخ راد و... حضور داشتند ابتدا محمود فرهنگ؛ مدیر کانون تئاتر دینی یاد و خاطره این هنرمند فقید را گرامی داشت و او را هنرمند متعهد و بااخلاقی نامید که در طول برگزاری 10 دوره از «تئاتر صاحبدلان» همراهی وفادارانه و دلسوزانه‌ای با این رویداد داشته است.

وی با ذکر خاطراتی از مرحوم اکبری مبارکه ادامه داد: به سبب این همکاری و همراهی  این هنرمند فقید با این رویداد تئاتری، همیشه مترصد فرصتی بودیم که از ایشان با احسن وجه تقدیر و تشکری داشته باشیم که البته سعادت با ما یار نشد و اکنون که متأسفانه با فقدان ایشان روبرو هستیم، با حسرت این محفل را تدارک دیدیم و از خانواده این هنرمند فقید هم دعوت کردیم که در آن حضور داشته باشند که خوشبختانه پسر ارشد ایشان؛ جناب آقای نوید اکبری مبارکه دعوت ما را پذیرفتند و در این مراسم تجلیل حضور دارند.

در ادامه این مراسم جمعی از کسانی که کریمی مبارکه را می‌شناختند به ایراد سخن پرداختند.

قادر آشنا؛ مدیرکل هنرهای نمایشی  با تجلیل و تکریم از مقام شامخ این هنرمند فقید گفت:  وقتی می‌خواهیم در مورد هنرمندان و اشخاص بزرگی صحبت کنیم ابتدا باید ببینیم که نظر عام مردم در مورد آن شخص چیست؟ چرا که اطرافیان، نزدیکان و دوستان از آنجایی که او را می‌شناسند، نقطه نظرات واحدی نسبت به او دارند و اینجاست که باید شخصیت او در معرض قضاوت عموم مردم قرار گیرد و سبب ماندگاری مرحوم اکبری مبارکه دربرایند افکار عمومی خصایل انسانی اوست. 

وی ادامه داد: آنچه که در مورد مرحوم اکبری مبارکه محرز است اینکه اغلب مردم و مخاطبان او را با ایفای نقش‌های ماندگارش به یاد می‌آورند، نقش‌هایی که بروز هر کدام از آنها در هر عرصه‌ای چه تئاتر، چه سینما و چه تلویزیون مظهری از شخصیت واقعی و حقیقی این هنرمند بزرگ بود و اغلب مردم در مواجهه با خبر درگذشت این هنرمند محزون شدند.

تواضع و فروتنی ویژگی بارز مرحوم اکبری مبارکه

آشنا تصریح کرد: تواضع و فروتنی از جمله ویژگی‌های بارز مرحوم اکبری مبارکه بود امری که در محافل هنری و مردمی همگان به آن معترف هستند که حضور او در این عرصه‌ها عاری از هر نوع تفاخر، خود بزرگ بینی و غرور بوده و این در حالی است که او با بیش از 40 سال کار هنری و حرفه‌ای در عرصه هنرهای نمایشی از جمله افراد شاخص و شناخته شده و پیشکسوت این عرصه بود.

مدیرکل هنرهای نمایشی جدیت و وظیفه‌شناسی را از جمله دیگر خصوصیات مرحوم اکبر مبارکه برشمرد و گفت: باورمداری، باورمندی رمز موفقیت او در عرصه کار و مسئولیات اجتماعی و هنریش بود؛ اینکه باید به داشته‌های خود از جمله دین، میهن، انقلاب و کشور ایمان داشت و نهایت بهره را از ظرفیت‌های موجود داشت و منتظر نبود تا همیشه ایده آل‌ها فراهم شود.

وی در پایان با اشاره به یکی از سخنان قصار امام علی (ع) گفت: مولا علی (ع) نقل به مضمون می‌فرمایند که در جهان به گونه‌ای زندگی کن که وقتی تو را در آغوش می‌گیرند، حس آرامش به آنها دست دهد و زمانی هم که رخت از این دنیا بستید، به نیکی  از شما یاد شود و نام شما مورد تجلیل و تکریم قرار گیرد و باید گفت که مرحوم اکبری مبارکه مصداق چنین خصوصیاتی بودند.

تأکید مرحوم اکبری مبارکه بر انسان‌سازی بود

از جمله دیگر سخنرانان این مراسم مسلم قاسمی؛ نویسنده، پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان و یکی از همکاران مرحوم اکبری مبارکه بود که  ضمن قرائت دلنوشته‌ای  در رثای دوست فقید خود گفت: سابقه دوستی من با این هنرمند فقید به سال 53 بازمی‌گردد و در تمام این مدت ویژگی بارز مرحوم اکبری مبارکه به ویژه در دوران فعالیت در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش شهر ری تأکید او بر انسان‌سازی بود.

وی ادامه داد: اخلاق عملی عصاره بینش و جهان‌بینی فردی است و هر فرد فارغ از تقید و اعتقادی که دارد تنها در سایه عشق و معرفت به کارش هست که علاوه بر انسان‌مدار بودن می توان به تربیت نسل‌هایی بپردازد و با وجود همه خصلت‌های مثبت و مفید، انسان تربیت کند و آنچه که مرحوم اکبری مبارکه به آن تأکید داشت تربیت و پرورش نسل کودک و نوجوان براساس فرهنگ حاکم ارزشی بود که براساس آن تربیت شده و به آن ایمان داشت و در شرایطی که بسیاری از کودک و نوجوان را ابزاری برای رسیدن به ایدئولوژی‌های خود می‌دانستند به جرئت می‌توانم بگویم که او تنها و تنها به دنبال پرورش و تعالی انسان بود و باید به پدر و مادری که چنین هنرمند متعهدی را تربیت و تحویل عرصه فرهنگ و هنر این مملکت کرده اند، درود فرستاد.

هنر، علم و فن بدون معرفت و عشق بیهوده است

قاسمی با اشاره به اینکه کریم اکبری مبارکه در دوران قبل و بعد انقلاب  فارغ از هر نحله و اندیشه روشنفکری و روشنفکرنمایی  سبک و سیاق خود را دنبال می‌کرد، گفت: هیچگاه به دنبال رنجش کسی از خودش نبود و در همه حال حتی در صحنه فیلمبرداری نیز حواسش به همه جوانب و اطراف خود بود که خاطرم هست یک بار که پس از حدود یک سال که کریم را ندیده بودم در جریان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در همدان به شکل تصادفی او را سر صحنه فیلمبرداری یک پروژه دیدم در حالی که  همه آماده برداشت یک پلان بودند، او برای لحظاتی کار  را ترک کرد تا با من دیداری تازه کند و بلافاصله به سر کار خود برگشت.

وی در پایان سخنان خود گفت: به نظرم هنر، علم و فن بدون معرفت و عشق واژه‌ای توخالی است  و نفعی برای انسانیت ندارد و باید این مفاهیم در انجام هر امری به ویژه امور فرهنگی و هنری توأمان باشد و این ویژگی در زندگی مرحوم اکبری مبارکه مشهود بود.

اکبری مبارکه ما را همواره دعوت به صبر و بردباری می‌کرد

سیدعباس عظیمی؛ مدیر سابق مؤسسه هنرمندان پیشکسوت نیز در ادامه این مراسم به ایراد سخن پرداخت و گفت: بدون اغراق و تظاهر باید بگویم که در جریان مرگ مرحوم اکبری مبارکه بسیار متأثر شدم و با وجود آنکه در طول مدت مأموریتم در مؤسسه هنرمندان پیشکسوت بالغ بر  100 هنرمند را از دست دادیم اما هیچکدام ایشان به قدر اکبری مبارکه مرا متأثر نکرد.

وی ادامه داد: روراستی، مهربانی و اینکه همواره در جریان مجموعه فعالیت‌های این مؤسسه او از هیچ کوشش و تلاشی فروگذار نکرد و خالصانه همه وقت و توان خود را برای پیشبرد امور این مؤسسه به کاربست از جمله ویژگی‌هایی بود که موجب شد تا نام او برای همیشه در این عرصه جاوید باقی بماند.

عظیمی صبر، بردباری را از جمله دیگر خصایص مرحوم اکبری مبارکه برشمرد و گفت: حتی در مواقعی هم که به سبب فشار و حجم کار و برخی ناهماهنگی‌ها ممکن بود من و سایر همکارانم طاقتمان طاق شود، او با مهربانی و روی خوش ما را به صبوری و آرامش دعوت می‌کرد و بی‌شک به دلیل همه این ویژگی‌های خوب و ممتاز است که باید گفت درگذشت او برای عرصه فرهنگ و هنر خسران بزرگی است.

مدیر سابق مؤسسه هنرمندان پیشکسوت ادامه داد: به نظرم باید نسبت به تکریم و قدردانی از هنرمندان به ویژه هنرمندان پیشکسوت و صاحبنام که سرمایه‌های فرهنگی این کشور هستند در زمان حیات ایشان فکر شود و اینگونه نباشد که پس از وفات برای آنها مراسم تجلیل و تکریمی برپا شود هر چند که تجربه چند سال مسئولیت من در این مؤسسه جز آه و افسوس بر فقدان هنرمندی آن هم در مسجد و قطعه هنرمندان بهشت زهرا چیزی بود.

وی در پایان گفت: حتی یک تماس تلفنی با یک هنرمند و جویا شدن از احوال او به ویژه در این اوضاع و اینکه در برخی از محافل حسادت‌‎ها کنار گذاشته شود و هنرمندان به تعریف و تمجید از یکدیگر بپردازند خود سبب، افزایش روحیه، امید به زندگی  و اثربخشی بیشتر آنها در جامعه خواهد شد.

اکبری مبارکه در همه عرصه های هنری و حرفه‌ای، هنرمندی پیشگام بود

احمد جولایی؛ مدرس دانشگاه و از همکاران و دوستان قدیمی مرحوم اکبری مبارکه نیز در این مراسم گفت: کسی را می‌شناسم که در مدت چندین و چند سالی که در محافل علمی و دانشگاهی فعالیت دارد و همه آنها با شکوه و پر از خاطره بوده است اما از یک ورک شاپ و کارگاهی همواره یاد می کند که مدرس آن کریم بود. اینکه یک فرد از آن کارگاه در میان همه مشغله‌های حرفه ای و کاری به نیکی یاد می‌کند ناشی از لحظات و ساعات خوشی است که مرحوم اکبری مبارکه در آن برای او و سایر هنرجویان به جای گذاشته است.

وی ادامه داد: در هر عرصه‌ای و به ویژه در عرصه هنری ما یا افرادی پیشگام داریم یا همگام  یا پسگام که البته در هر سه نیز افراد زیادی تعریف می‌شوند اما باید بگویم که مرحوم اکبری مبارکه از جمله  هنرمندانی بود که در غالب این عرصه‌ها پیشگام و داوطلب بود و من بسیار خرسندم آخرین کاری که در عرصه کارگردانی آن را انجام دادم او بازی کرد؛ نمایشی بود با موضوع شهید قشقایی در سالن قشقایی تئاتر شهر که به محض مطرح کردن آن با کریم، او کار برای یک شهید را افتخار دانست و ایفای آن را قبول کرد.

جولایی تصریح کرد: وظیفه هنرمند اغنای مردم و مخاطب است و وقتی این اغنا اتفاق بیفتد دیگر میزان جرایم و بزه در جامعه کم می‌شود و ما دیگر نه نیاز به پلیس خواهیم داشت و نه به قاضی و زندان؛ هنرمند وجدان خفته انسان را بیدار می‌کند اما اگر هنرمندان از سلامت روحی و روانی برخوردار نباشند نخواهند توانست به رسالت خود در قبال جامعه به شکل مطلوبی بپردازند لذا از همه مسئولان می‌خواهم که حمایت بی‌شائبه از هنرمندان برای سلامت هر چه بیشتر جامعه داشته باشند.

وی در پایان گفت: به نظر من این مراسم تنها بزرگداشت مرحوم اکبری مبارکه نیست، این مراسم بزرگداشت هر انسان متعهد و معتقدی است که هنرمند متعهد نیز از جمله آنهاست و کریم مصداق بارز آن بود.

براساس این گزارش در ادامه این مراسم با حضور نوید اکبری مبارکه؛ فرزند مرحوم کریم اکبری مبارکه هدایا و الواح تقدیری از سوی داره کل هنرهای نمایشی، بنیاد فرهنگی و هنری رودکی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه هنرمندان پیشکسوت را به خانواده این هنرمند فقید اهدا شد و کانون تئاتر دینی و تئاتر صاحبدلان نیز با اهدای تندیس این رویداد از مقام هنری او تقدیر کرد.

تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه‌نویسی «تئاتر صاحبدلان» 

در خاتمه این مراسم  از رتبه‌های اول تا سوم مسابقه نمایشنامه‌نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان به شرح زیر تقدیر شد:

نفر نخست؛ محمدرضا آریان فر برای نگارش نمایشنامه "روایت نه چندان پیچیده از یک عشق به طعم شمشیر"

نفر دوم؛ حمید وامق برای نگارش نمایشنامه "مردی که خواب کسوف می‌دید"

نفر سوم؛ روزبه حسینی برای نگارش  نمایشنامه " قلندر"       

این مراسم توسط کانون تاتر دینی با حمایت اداره‌کل هنرهای نمایشی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، بنیاد فرهنگی هنری رودکی، موسسه هنرمندان پیشکسوت، امورهنری و نمایشی بنیاد شهید و امور ایثارگران، شورای تخصصی تئاتر و طرح امام حسن(ع) برگزار شد.
مطالب مرتبط

همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود
همزمان با تقدیر از برگزیدگان مسابقه نمایشنامه نویسی

مراسم تجلیل از کریم اکبری مبارکه در تئاتر صاحبدلان برگزار می‌شود

محمود فرهنگ مدیرکانون تئاتر دینی از انتخاب برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی دهمین دوره تئاتر صاحبدلان و تجلیل از مرحوم کریم اکبری مبارکه طی یک مراسم خبرداد.

|

یادداشت حسین موذن به مناسبت چهلمین روز درگذشت کریم اکبری مبارکه

از دغدغه های تربیتی تا نگاه کریمانه
یادداشت حسین موذن به مناسبت چهلمین روز درگذشت کریم اکبری مبارکه

از دغدغه های تربیتی تا نگاه کریمانه

ایران تئاتر- حسین موذن: درباره کریم اکبری مبارکه بسیار گفتند و شنیدیم، نوشتند وخواندیم. مجموع گفته ها و نوشته ها حول توانمندی ایشان در نقش آفرینی سریال های مذهبی و فیلم های سینمایی خلاصه میشود. شاید کمتر کسی بداند که تخصص حرفه ای کریم اکبری مبارکه تئاتر کودک و نوجوان است و در ...

|

یکی از شاگردان هنرمند فقید مطرح کرد:

کمتر کسی از این فعالیت مرحوم اکبری مبارکه خبر داشت
یکی از شاگردان هنرمند فقید مطرح کرد:

کمتر کسی از این فعالیت مرحوم اکبری مبارکه خبر داشت

حسن بیانلو یادداشتی تحت عنوان "کریم اکبری مبارکه کار بزرگی که کرد" منتشر کرد. او در مقدمه یادداشت آوره است: موردی که می‌خواهم در این یادداشت به آن اشاره کنم و عده کمی از آن خبر دارند و یا کمتر در خاطرها مانده، کار بزرگی است که او سال‌ها پیش در جنوب شهر کرد.

|

بهنام میرزایی کارگردان نمایش «شور و شعور»

تئاتر صاحبدلان چراغ تئاتر را در محرم و صفر روشن نگه می‌دارد
بهنام میرزایی کارگردان نمایش «شور و شعور»

تئاتر صاحبدلان چراغ تئاتر را در محرم و صفر روشن نگه می‌دارد

بهنام میرزایی با نمایش «شور و شعور» در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان حضور داشته است. این نمایش در روزهای 26 ، 27و 28 دی و 11 بهمن ماه اجرا رفته است. میرزایی درگفت و گو با خبرنگار ایران تئاتر گفت: تئاتر صاحبدلان در محرم و صفر که به دلایل بسیار سالن های نمایش اجرایی ندارند چراغ تئاتر را ...

|

کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است
کارگردان نمایش «هشت»:

برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری‌کننده فرهنگ عاشورا است

نمایش خیابانی «هشت» به نویسندگی حیدر رضایی، کارگردانی مجتبی خلیلی و بازی سید پویا امامی، نجمه مهرابی خوزانی، امیرحسین بدیعی در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان در اصفهان اجرا شد. خلیلی در گفت‌وگو با ایران تئاتر درباره این رویداد فرهنگی گفت: برگزاری تئاتر صاحبدلان یادآوری کننده ...

|

شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم
شهاب راحله کارگردان حاضر در «تئاتر صاحبدلان»

با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم

در آغاز مجدد اجراهای دهمین دوره تئاتر صاحبدلان نمایش «آسمانی دیگر» به کارگردانی شهاب راحله سه روز در محوطه تئاتر شهر اجرا شد. شهاب راحله کارگردان این نمایش گفت: با توجه به چهل سالگی دفاع مقدس با «آسمانی دیگر» نگاهی به ستارگان همیشه جاوید ایران داشته‌‌ایم.

|

مرتضی وکیلیان کارگردان حاضر در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان

در«فقط به خاطر تو» به ریشه‌یابی تاریخ مقاومت در سرزمینم پرداخته‌ام
تئاتر صاحبدلان امسال تقارن مبارکی با چهل سالگی دفاع مقدس دارد
مرتضی وکیلیان کارگردان حاضر در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان

در«فقط به خاطر تو» به ریشه‌یابی تاریخ مقاومت در سرزمینم پرداخته‌ام
تئاتر صاحبدلان امسال تقارن مبارکی با چهل سالگی دفاع مقدس دارد

وکیلیان که با نمایش «به خاطر تو» در دهمین دوره تئاتر صاحبدلان حضور دارد درباره این نمایش گفت: بن مایه «به خاطر تو» به داستان رستم و شاهنامه فردوسی مرتبط است و به سبک نقالی توسط نقال و بازی توسط بازیگران اجرا می شود. این نمایش اول بهمن ساعت 17 در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

|

نظرات کاربران