در حال بارگذاری ...
تحلیل آماری ایران تئاتر بر نمایش‌های رادیویی، دیگرگونه اجرایی و هنر بدن و حرکت جشنواره

حضور موثر27 اثر در سه بخش متفاوت فجر39

ایران تئاتر_علی رحیمی: اجرای ۱۰ نمایش رادیویی، ۱۰ نمایش دیگرگونه و ۷ نمایش در بخش هنر بدن و حرکت نشان از توجه ویژه جشنواره تئاتر فجر به سایر گونه های تئاتری دارد.

اگر چه عمده تمرکز جشنواره تئاتر بر بخش های صحنه ای و خیابانی است، اما تاثیر مثبت سایر گونه های تئاتری بر روند برگزاری جشنواره نشان داد که سرمایه گذاری بر آنها می تواند ضمن حمایت از هنرمندان این گونه ها، در جلب نظر مخاطبان با علایق مختلف و در نهایت گسترش حوزه های تئاتری موثر واقع شود.

توجه به بخش هایی همچون نمایش های رادیویی، دگرگونه ها و هنر بدن و حرکت از جمله اقداماتی است که با تمرکز بر این هدف تعالی انجام گرفته است:

 

بخش رادیویی نمایش

نمایش رادیویی یکی از فراگیرترین و موثرترین آثار در عرصه هنرهای نمایشی است که در سال 1386و همزمان با افزایش تعداد رادیوهای کشور و تنوع مخاطبان آنها، به عنوان ابتکاری تازه به جشنواره فجر راه یافت.

در این بخش، که با تاکید بر محورهایی همچون جهش تولید ملی، مدافعان سلامت، بحران ناشی از کرونا، صلح جهانی و اخلاق ایرانی فراخوان داده بود، 10 نمایش از 15 بهمن ماه به اجرا در می آیند.

براساس تحلیل آماری به دست آمده از این بخش:

- نمایش های از 15 تا 19 بهمن ماه در دو سانس 16 و 18 در در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا می شوند.

- در این دوره از جشنواره نمایش هایی از 7 استان کشور تهران (3 نمایش)، مازندران(2نمایش)، ایلام (2نمایش)، البرز، اصفهان و آذربایجان شرقی حضور دارند.

- 10 نویسنده مسئولیت نوشتن و 10 کارگردان مسئولیت اجرای نمایشنامه های این بخش را بر عهده دارند که از این تعداد 9 نویسنده و 9 کارگردان مرد و فقط یک نویسنده و دو کارگردان زن هستند. در 4 اثر نیز نویسندگان ترجیح داده اند خود نمایش را برای اجرا آماده کنند.

- بیشترین مدت زمان اجرای نمایش از مجلس سیاه و دختر سلطان عبدالرضا یعقوبی است که به مدت 70 دقیقه انجام می گیرد. نمایش بوسه برماه نیز با زمان 20 دقیقه، کمترین زمان اجرا را دارد.

 

بخش دیگرگونه ها

بخش دیگرگونه های اجرایی از بخش های جوان جشنواره تئاتر فجر است و برای گونه هایی از آثار نمایشی متفاوت از دو بخش صحنه ای و خیابانی در این بخش دسته بندی می شوند.

ایده های مبتنی بر تغییر کاربری مکان های متعارف با استفاده از مکان های نامتعارف، ایده های فاقد مکان ثابت اجرا یا گردشی، ایده های مبتنی بر بدن و حرکت، ایده های مبتنی بر استفاده از فناوری های نوین، ایده های چند رسانه های، ایده های مرتبط با ارائه آثار از طریق ظرفیت های فضای مجازی و ایده های حوزه تئاتر کاربردی به مفهوم گسترده کلمه از جمله مولفه هایی بود که ستاد این دوره از جشنواره برای حضور گروه های نمایشی در این بخش اعلام نمود.

در بخش دیگرگونه های نمایشی 10 اثر (9 اثر از تهران و یک اثر از بوشهر) از 10 بهمن ماه با اجرای نمایش دیوار آسمان اثر یاسر سرخاب در دیواره برج آزادی کار خود را آغاز کردند.

براساس تحلیل آماری به دست آمده از این بخش:

- در تمامی آثار دگرگونه ها نویسنده و کارگردان مشترک است (بجز نمایش تناسخ) و 8 نویسنده و کارگردان مرد و 2 نویسنده و کارگردان زن مسئولیت اجرای نمایش ها را برعهده دارند.

- گروههای نمایشی 41 اجرا در طول جشنواره فجر خواهند داشت که یاسر سرخاب با اثر دیوار آسمان و مجید سرنی با اثر سلول ها با ما می رقصند، با یک اجرا کمترین و میلاد جباری مولانا با اثر دموکراسی سفارشی یا 9 اجرا (از 11 تا 19 بهمن ماه) بیشترین اجرا را در جشنواره خواهند داشت.

- از منظر زمانی، نمایش تناسخ اثر مهیار جوادی با 120 دقیقه زمان، بیشترین و جعفر حجازی با نمایش «است 1984» با 15 دقیقه زمان، کمترین اثر اجرایی در این بخش هستند.

 

بخش هنر بدن و حرکت

بخش هنر بدن و حرکت(فیزیکال-تئاتر) با مدیریت یاسر خاسب امسال برای اولین بار به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر اضافه شد.

در این بخش که با هدف توجه به گونه‌های مختلف اجرایی تئاتر و با توجه به گسترش اقبال جوانان خلاق عرصه هنر نمایش به شیوه‌های نوین اجرایی مبتنی بر هنر بدن و حرکت و با مشارکت مجموعه فرهنگی آوای خلیج فارس و حمایت معاونت فرهنگی-اجتماعی منطقه آزاد کیش به اجرا درآمد، 7 نمایش به اجرا در می آیند.

براساس تحلیل آماری به دست آمده از این بخش تمامی آثار در مدت زمان 8 تا 15 دقیقه و به صورت پشت سرهم در ساعات 15 و 17 روزهای 18 و 19 بهمن برگزار می شوند.

همچنین 8 اثر را هنرمندان مرد و 2 اثر را هنرمندان زن به روی اجرا در می آورند.

 

 

 

 
مطالب مرتبط

وحید لک از فعالیت  تبلیغاتی گسترده  جشنواره های تئاتر می‌گوید:

تبلیغات هزینه نیست سرمایه است
وحید لک از فعالیت تبلیغاتی گسترده جشنواره های تئاتر می‌گوید:

تبلیغات هزینه نیست سرمایه است

ایران تئاتر: توجه به تبلیغات محیطی برای هنری همچون تئاتر که مهمترین وظیفه اش آموزش و فرهنگسازی است بی شک یک الزام است و مسئولان اگر می خواهند تئاتر را در سبد خانواده قرار دهند نباید به راحتی از کنار آن بگذرند.

|

لیلی عاج کارگردان نمایش«کجایی ابراهیم» حاضر در فجر39:

تلویزیون تئاتر ایران اتفاقی فرخنده برای دوستدارن تئاتر
لیلی عاج کارگردان نمایش«کجایی ابراهیم» حاضر در فجر39:

تلویزیون تئاتر ایران اتفاقی فرخنده برای دوستدارن تئاتر

ایران تئاتر: لیلی عاج را باید یکی از پدیده های این روزهای عرصه نمایش‌نامه‌نویسی و کارگردانی بدانیم. هنرمندی که با تمرکز بر ژانر طبقه کارگر و با نگاهی دقیق و موشکافانه به معضلات این طبقه، آثار متمایز و قابل تاملی از خود به جای گذاشته است.

|

رضا گشتاسب نمایشنامه نویس فعال جشنواره فجر:

تلویزیون تئاتر ایران فرصتی برابر برای دیده شدن همه آثار 
جشنواره فجر برای تئاتر استان‌ها اتفاق بزرگی است
رضا گشتاسب نمایشنامه نویس فعال جشنواره فجر:

تلویزیون تئاتر ایران فرصتی برابر برای دیده شدن همه آثار
جشنواره فجر برای تئاتر استان‌ها اتفاق بزرگی است

ایران تئاتر: رضا گشتاسب که با دو اثر «چاقوی دم کرده شب» و «نگاهم به دریاست تا کسی آب نبرد» در جشنواره بین المللی فجر حاضر است.او راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران را اقدامی بسیار تاثیر گذاری برای ایجاد یک فرصت برابر برای دیده شدن همه آثار عنوان کرد.

|

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ار برگزاری جشنواره های  تئاتر استانی گفت :

حرکت خلاق و رو به جلوی جشنواره های استانی در شرایط کرونایی
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ار برگزاری جشنواره های تئاتر استانی گفت :

حرکت خلاق و رو به جلوی جشنواره های استانی در شرایط کرونایی

ایران تئاتر: در جشنواره های استانی، هنرمندان با توجه به ظرفیت های خود پلتفرم های مختلف را آزمایش کردند و در جشنواره فجر هدف ما این است که از ظرفیت همه پلتفرم های فعال براساس یک جدول زمانبندی، استفاده کنیم.

|

نگاهی به فعالیت‌های تئاتر کشور در حوزه دفاع مقدس در سال 99:

در سال کرونا؛ زنجیره تعامل مخاطب با تئاتر مقاومت قطع نشد
نگاهی به فعالیت‌های تئاتر کشور در حوزه دفاع مقدس در سال 99:

در سال کرونا؛ زنجیره تعامل مخاطب با تئاتر مقاومت قطع نشد

ایران تئاتر-علی رحیمی: برگزاری 8 جشنواره تئاتری و اجرای عموم بیش از 7 نمایش با موضوع مقاومت در سال غافلگیری و شیوع کرونا و تعطیلی تماشاخانه ها، حاکی از عملکرد خوب هنرمندان و دست اندرکاران این گونه تئاتری در سال 99 است.

|

نظرات کاربران