در حال بارگذاری ...
تحولی در هنرهای نمایشی کشور

عرضه فیلم تئاتر در تلویزیون تئاتر ایران؛گام بلند ایجاد عدالت فرهنگی

ایران تئاتر : با عرضه نمایش های سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سامانه تلویزیون تئاتر ایران گام بلندی در جهت ایجاد عدالت فرهنگی در هنرهای نمایشی ایران برداشته شد.

از 14 بهمن ماه به لطف پروردگار و تلاش گروهی از متخصصین نمایش های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در خروجی تلویزیون تئاتر ایران عرضه شد. این برای نخستین بار است که آثار حاضر در جشنواره تئاتر فجر در دسترس علاقمندان تئاتر در دور ترین نقاط کشور همزمان با برگزاری جشنواره در پایتخت قرار گرفته است . 

 این گام دوم از مسیری است که انجمن هنرهای نمایشی ایران در راستای اهداف راهبردی اداره کل هنرهای نمایشی در شرایط بحران، باهدف ایجاد یک امکان فراگیر برای عرضه ویدئو تئاتر و پخش زنده برنامه های حوزه هنرهای نمایشی با توسعه پرتال تئاتر ایران و ایجاد سامانه تلویزیون تئاتر ایران آغاز کرد.

 

آبرومند و موفق

تماشای آثار صحنه ای حاضر در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از طریق تلویزیون تئاتر ایران با کیفیت بسیار مطلوب صدا و تصویر تجربه ای است که پیش از این حتی در عرضه فیلم تئاتر ها توسط دیگر پلاتفورم ها در این گستره اتفاق نیافتاده است. رخدادی که با بستر سازی مناسب و تخصصی در همه زمینه ها آغازی آبرومند و موفق را ثبت کرد. 

می دانیم که اعمال و به دست آوردین چنین کیفیتی در شرای جشنواره ای با چه دشواری ها مرارتی حاصل می شود. خداقوت به همه دست اندرکاران این حرکت ارزشمند.

از طرفی تا امروز تجربه عمومی از مراجعه و بهره برداری از این فرصت جدید رضایت بخش گزارش شده و این گام نوید حرکت مستمری را می دهد که عرصه هنرهای نمایشی را متحول خواهد کرد. معمولا روزهای نخست در شرایط شتاب جشنواره ای بسیار تعیین کننده هستند و حاصل کار نشان می دهد مسیر طی شده تضمین کننده کیفیت روزآفزون آینده نیز خواهد بود. 

 

مروری بر یک حرکت ملی برای هنر ایران زمین 

مهندس رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران از نخستین روزهای حضور در مسئولیت خود برای اجرای این طرح ملی با جدیت پا به میدان گذاشت و بعد از پژوهش در حوزه ظرفیت شناسی فضای مجازی داخلی و در عین حال بررسی تجربه‌های جهانی تئاتر دیگر کشورها در روزهای کرونا زده در ایران و ارزیابی ویژگی‌های پلتفورم‌های مشابه داخلی و خارجی در حوزه نمایش، تیم حرفه ای فنی با تجربه اجرای طرح های ملی زیر نظر مهندس فرشید فرح خواه به میدان آمد و طرح در سطح مطلوبی با حضور سهیل جعفری برنامه نویسی و اجرا شد. گروهی از مدیران و همکاران اداره کل نیز در بخش‌های مختلف همزمان به تاًمین محتوی مناسب برای فاز اول همت کردند که با تلاش حسین ملکی و گروه همراهش نتایج تایید شده در قالب افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌ها، کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های موضوعی و... در خروجی قرار گرفت. 

 

فرصت برابر ؛ عدالت فرهگی

 با راه اندازی سامانه تلویزیون تئاتر ایران، برای هنرمندان تئاتر سراسر کشور در هر گونه و سطح، فرصت برابر فراهم می‌شود تا نسخه ویدئویی آثار خود را در دسترس علاقمندان قرار دهند. این امکان بویژه برای هنرمندانی که شاید عرضه محصولات آن‌ها به دلایل تجاری برای دیگر سامانه‌های عرضه فیلم تئاتر جذابیت نداشته باشد و هنرمندان شهرهای دور و نزدیک که امکان ارتباط گیری موثر با فرصت‌های عرضه را ندارند، فرصت تازه ای برای جذب مخاطب خواهد بود. 

 

همه ایران با امکان مشترک

 پخش فیلم تئاتر در فضای مجازی این مزیت را دارد که علاقه‌مندان در سراسر ایران می‌توانند آثار نمایشی هنرمندان سرزمین مان را دنبال کنند. بسیاری از علاقمندان هنرهای نمایشی در سنین مختلف در سراسر کشور و حتی در تهران حضور دارند که  به دلیل نبود دسترسی کافی یا تمکن مالی، از تماشای نمایش‌های حرفه‌ای محروم هستند. حالا تلویزیون تئاتر ایران این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند و از این طرق زمینه بروز خلاقیت و توانمندی‌های تازه را مهیا می سازد. 

 

یک خط ارتباطی بین المللی جدید

با ضبط کیفی و پخش آثار جدید  ارتباط بین هنرمندان تئاتر در سراسر کشور و دیگر کشورها خصوصا کشورهای غرب آسیا به جریانی پویا تبدیل می شود. یعنی هنرمندان دورترین نقاط کشور می‌توانند از طریق درگاه تلویزیون تئاتر ایران حاصل تلاش خود را در قالب یک فیلم تئاتر بر روی خط اینترنت به تمام دنیا عرضه کنند. 

 

بازخوانی تجربه های غنی گذشته

 وجود آرشیو غنی فیلم تئاترهای قدیمی در اداره کل هنرهای نمایشی پس از طی مراحل قانونی و تعیین تکلیف حقوقی برای هر اثر و سپس عرضه در سامانه تلویزیون تئاتر ایران، امکان بهره‌مندی آموزشی از این آرشیو غنی برای علاقمندان فراهم خواهد شد. فرصتی بی‌بدیل برای پژوهشگران، دانشجویان، هنرجویان و اهالی رسانه تا آثار نسل قبلی را مرور کنند. 

 

حضور روی  صندلی مهمان ویژه در مراسم ملی و بین المللی

 سامانه همچنین شرایط تماشای برنامه‌های موضوعی، مراسم، افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌های رسمی کشور در ادوار گذشته و آینده را فراهم می‌کند.امکانی خاصه برای هنر تئاتر کشور که تاکنون فراهم نبوده است. 

 

بانک اندیشه در دسترس

پخش فیلم همایش‌، سمینار، میزگرد، کارگاه، نشست و پنل‌های تخصصی تئاتر از دیگر ویژگی‌های سامانه تلویزیونی ایران تئاتر است که امکان برابر آموزشی را برای تمامی علاقمندان حتی در دورترین مناطق کشور را با بهترین اساتید داخلی و خارجی فراهم می‌کند. این درحالی است که کارگاه‌ها و ... همواره با محدودیت ظرفیت پذیرش مواجه است. با این ویژگی که دوره‌های آموزشی اساتید داخلی و خارجی از ادوار گذشته را نیز در خود جای می‌دهد. 

 

گام بعدی ؛ پخش زنده 

 پخش زنده برنامه‌های نمایشی و آثار و برنامه‌های جشنواره‌های رسمی تئاتر کشور نیز از دیگر نتایج اصلی این سامانه است، که انشاالله در جشنواره تئاتر فجر امسال با مراسم اختتامیه و ... تجربه می شود. 

 

مشارکت در منافع بدون طی طریق

 با نهایی شدن مراحل اجرایی هنرمندانی که علاقمند عرضه محصولات خود در این سامانه هستند می‌توانند بدون مراجعه حضوری از طریق ثبت درخواست پخش فیلم‌ تئاتر از سراسر ایران به ثبت درخواست و ارائه مستندات و محصول خود اقدام کنند. 

تلویزیون تئاتر ایران در نشانی  tv.theater.ir در دسترس عموم است .
مطالب مرتبط

گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (21)

فغان تئاتر افغان ؛ تنها و پنجه در پنجه کوید نوزده
گام به گام با حیات دشوار هنرهای نمایشی در بحران کرونا (21)

فغان تئاتر افغان ؛ تنها و پنجه در پنجه کوید نوزده

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: پیش از این در قالب مطالب مختلف به تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تئاتر برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی اشاره کردیم. تعدادی از این کشورها به خوبی توانستند بر بحران ناشی از گسترش کرونا غلبه کنند و ضربه‌های وارد آمده بر بخش هنر و فرهنگ در جریان قرنطینه ...

|

نگاهی به مجموعه نمایش‌های نوروزی در تلویزیون تئاتر ایران

فرصت تماشای آیین اقوام ایرانی برای سال نو
روز ملی هنرهای نمایشی و امکان برابر برای همه
نگاهی به مجموعه نمایش‌های نوروزی در تلویزیون تئاتر ایران

فرصت تماشای آیین اقوام ایرانی برای سال نو
روز ملی هنرهای نمایشی و امکان برابر برای همه

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: روز هفتم فروردین ماه به عنوان «روز ملی هنرهای نمایشی» شناخته می‌شود و در تقویم رسمی کشور ثبت شده است..به مناسبت فرا رسیدن این روز و همچنین به پاس آغاز نوروز و شروع سال ۱۴۰۰ خورشیدی اداره کل هنرهای نمایشی برنامه‌های متعددی را ترتیب دیده که بخشی از ...

|

نگاهی به نمایش‌های بخش بزرگسال جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» – بخش دوم

اجرا و فرم مناسب در کنار محتوای خوب و تاثیرگذار
نگاهی به نمایش‌های بخش بزرگسال جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» – بخش دوم

اجرا و فرم مناسب در کنار محتوای خوب و تاثیرگذار

ایران تئاتر – سید رضا حسینی:در مطلب پیش رو مرور آثار حاضر در بخش بزرگسال هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک را ادامه می‌دهیم. این جشنواره از تاریخ دهم تا هفدهم اسفند ماه برگزار گردید.

|

نگاهی به نمایش‌های بخش محیطی و فضای باز جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

تمرکز بر بیان پیام‌های محیط زیستی و اشاره به فرهنگ بومی
نگاهی به نمایش‌های بخش محیطی و فضای باز جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

تمرکز بر بیان پیام‌های محیط زیستی و اشاره به فرهنگ بومی

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: در آخرین مطلب از مجموعه مطالب «نگاهی به هجدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک» به آثار حاضر در بخش محیطی و فضای باز این رویداد هنری می‌پردازیم. گفتنی است که این جشنواره از هفتم تا یازدهم اسفند ماه امسال به صورت مجازی برگزار شد.

|

نگاهی به نمایش‌های بخش بزرگسال جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» – بخش اول

به کارگیری ایده‌های تازه و اجرای آن با استفاده از تکنیک‌های به روز
نگاهی به نمایش‌های بخش بزرگسال جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک» – بخش اول

به کارگیری ایده‌های تازه و اجرای آن با استفاده از تکنیک‌های به روز

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک به پایان رسید و آثار برگزیده بخش‌های مختلف آن معرفی شدند. با این حال شاید برخی از علاقه‌مندان تئاتر موفق به تماشای تمام آثار این رویداد هنری از سامانه تلویزیون تئاتر ایران نشده باشند و بخواهند اطلاعات ...

|

نگاهی به نمایش‌های بخش فضای مجازی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

حضور ماهیان قرمز حوض در دریای بی‌انتها
نگاهی به نمایش‌های بخش فضای مجازی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

حضور ماهیان قرمز حوض در دریای بی‌انتها

ایران تئاتر – سید رضا حسینی:بخش فضای مجازی یا نمایش‌های فضای مجازی یکی دیگر از بخش‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک بود. در مطلب پیش رو قصد داریم به مرور آثار حاضر در این بخش بپردازیم. پیش از آن بد نیست به این نکته اشاره شود که جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک از ...

|

نگاهی به نمایش‌های بخش ایده‌های نو هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

ایده‌های نویی که شایسته است بیشتر صیقل یابند
نگاهی به نمایش‌های بخش ایده‌های نو هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی «تهران-مبارک»

ایده‌های نویی که شایسته است بیشتر صیقل یابند

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: در ادامه مجموعه نوشته‌های مربوط به هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک که از زمان برگزاری این رویداد هنری در ایران تئاتر منتشر می‌شود به یکی دیگر از بخش‌های جشنواره به نام ایده‌های نو می‌رسیم. با این اشاره که جشنواره نمایش عروسکی امسال از ...

|

نظرات کاربران