در حال بارگذاری ...
تحولی در هنرهای نمایشی کشور

عرضه فیلم تئاتر در تلویزیون تئاتر ایران؛گام بلند ایجاد عدالت فرهنگی

ایران تئاتر : با عرضه نمایش های سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سامانه تلویزیون تئاتر ایران گام بلندی در جهت ایجاد عدالت فرهنگی در هنرهای نمایشی ایران برداشته شد.

از 14 بهمن ماه به لطف پروردگار و تلاش گروهی از متخصصین نمایش های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر در خروجی تلویزیون تئاتر ایران عرضه شد. این برای نخستین بار است که آثار حاضر در جشنواره تئاتر فجر در دسترس علاقمندان تئاتر در دور ترین نقاط کشور همزمان با برگزاری جشنواره در پایتخت قرار گرفته است . 

 این گام دوم از مسیری است که انجمن هنرهای نمایشی ایران در راستای اهداف راهبردی اداره کل هنرهای نمایشی در شرایط بحران، باهدف ایجاد یک امکان فراگیر برای عرضه ویدئو تئاتر و پخش زنده برنامه های حوزه هنرهای نمایشی با توسعه پرتال تئاتر ایران و ایجاد سامانه تلویزیون تئاتر ایران آغاز کرد.

 

آبرومند و موفق

تماشای آثار صحنه ای حاضر در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر از طریق تلویزیون تئاتر ایران با کیفیت بسیار مطلوب صدا و تصویر تجربه ای است که پیش از این حتی در عرضه فیلم تئاتر ها توسط دیگر پلاتفورم ها در این گستره اتفاق نیافتاده است. رخدادی که با بستر سازی مناسب و تخصصی در همه زمینه ها آغازی آبرومند و موفق را ثبت کرد. 

می دانیم که اعمال و به دست آوردین چنین کیفیتی در شرای جشنواره ای با چه دشواری ها مرارتی حاصل می شود. خداقوت به همه دست اندرکاران این حرکت ارزشمند.

از طرفی تا امروز تجربه عمومی از مراجعه و بهره برداری از این فرصت جدید رضایت بخش گزارش شده و این گام نوید حرکت مستمری را می دهد که عرصه هنرهای نمایشی را متحول خواهد کرد. معمولا روزهای نخست در شرایط شتاب جشنواره ای بسیار تعیین کننده هستند و حاصل کار نشان می دهد مسیر طی شده تضمین کننده کیفیت روزآفزون آینده نیز خواهد بود. 

 

مروری بر یک حرکت ملی برای هنر ایران زمین 

مهندس رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران از نخستین روزهای حضور در مسئولیت خود برای اجرای این طرح ملی با جدیت پا به میدان گذاشت و بعد از پژوهش در حوزه ظرفیت شناسی فضای مجازی داخلی و در عین حال بررسی تجربه‌های جهانی تئاتر دیگر کشورها در روزهای کرونا زده در ایران و ارزیابی ویژگی‌های پلتفورم‌های مشابه داخلی و خارجی در حوزه نمایش، تیم حرفه ای فنی با تجربه اجرای طرح های ملی زیر نظر مهندس فرشید فرح خواه به میدان آمد و طرح در سطح مطلوبی با حضور سهیل جعفری برنامه نویسی و اجرا شد. گروهی از مدیران و همکاران اداره کل نیز در بخش‌های مختلف همزمان به تاًمین محتوی مناسب برای فاز اول همت کردند که با تلاش حسین ملکی و گروه همراهش نتایج تایید شده در قالب افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌ها، کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های موضوعی و... در خروجی قرار گرفت. 

 

فرصت برابر ؛ عدالت فرهگی

 با راه اندازی سامانه تلویزیون تئاتر ایران، برای هنرمندان تئاتر سراسر کشور در هر گونه و سطح، فرصت برابر فراهم می‌شود تا نسخه ویدئویی آثار خود را در دسترس علاقمندان قرار دهند. این امکان بویژه برای هنرمندانی که شاید عرضه محصولات آن‌ها به دلایل تجاری برای دیگر سامانه‌های عرضه فیلم تئاتر جذابیت نداشته باشد و هنرمندان شهرهای دور و نزدیک که امکان ارتباط گیری موثر با فرصت‌های عرضه را ندارند، فرصت تازه ای برای جذب مخاطب خواهد بود. 

 

همه ایران با امکان مشترک

 پخش فیلم تئاتر در فضای مجازی این مزیت را دارد که علاقه‌مندان در سراسر ایران می‌توانند آثار نمایشی هنرمندان سرزمین مان را دنبال کنند. بسیاری از علاقمندان هنرهای نمایشی در سنین مختلف در سراسر کشور و حتی در تهران حضور دارند که  به دلیل نبود دسترسی کافی یا تمکن مالی، از تماشای نمایش‌های حرفه‌ای محروم هستند. حالا تلویزیون تئاتر ایران این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند و از این طرق زمینه بروز خلاقیت و توانمندی‌های تازه را مهیا می سازد. 

 

یک خط ارتباطی بین المللی جدید

با ضبط کیفی و پخش آثار جدید  ارتباط بین هنرمندان تئاتر در سراسر کشور و دیگر کشورها خصوصا کشورهای غرب آسیا به جریانی پویا تبدیل می شود. یعنی هنرمندان دورترین نقاط کشور می‌توانند از طریق درگاه تلویزیون تئاتر ایران حاصل تلاش خود را در قالب یک فیلم تئاتر بر روی خط اینترنت به تمام دنیا عرضه کنند. 

 

بازخوانی تجربه های غنی گذشته

 وجود آرشیو غنی فیلم تئاترهای قدیمی در اداره کل هنرهای نمایشی پس از طی مراحل قانونی و تعیین تکلیف حقوقی برای هر اثر و سپس عرضه در سامانه تلویزیون تئاتر ایران، امکان بهره‌مندی آموزشی از این آرشیو غنی برای علاقمندان فراهم خواهد شد. فرصتی بی‌بدیل برای پژوهشگران، دانشجویان، هنرجویان و اهالی رسانه تا آثار نسل قبلی را مرور کنند. 

 

حضور روی  صندلی مهمان ویژه در مراسم ملی و بین المللی

 سامانه همچنین شرایط تماشای برنامه‌های موضوعی، مراسم، افتتاحیه و اختتامیه جشنواره‌های رسمی کشور در ادوار گذشته و آینده را فراهم می‌کند.امکانی خاصه برای هنر تئاتر کشور که تاکنون فراهم نبوده است. 

 

بانک اندیشه در دسترس

پخش فیلم همایش‌، سمینار، میزگرد، کارگاه، نشست و پنل‌های تخصصی تئاتر از دیگر ویژگی‌های سامانه تلویزیونی ایران تئاتر است که امکان برابر آموزشی را برای تمامی علاقمندان حتی در دورترین مناطق کشور را با بهترین اساتید داخلی و خارجی فراهم می‌کند. این درحالی است که کارگاه‌ها و ... همواره با محدودیت ظرفیت پذیرش مواجه است. با این ویژگی که دوره‌های آموزشی اساتید داخلی و خارجی از ادوار گذشته را نیز در خود جای می‌دهد. 

 

گام بعدی ؛ پخش زنده 

 پخش زنده برنامه‌های نمایشی و آثار و برنامه‌های جشنواره‌های رسمی تئاتر کشور نیز از دیگر نتایج اصلی این سامانه است، که انشاالله در جشنواره تئاتر فجر امسال با مراسم اختتامیه و ... تجربه می شود. 

 

مشارکت در منافع بدون طی طریق

 با نهایی شدن مراحل اجرایی هنرمندانی که علاقمند عرضه محصولات خود در این سامانه هستند می‌توانند بدون مراجعه حضوری از طریق ثبت درخواست پخش فیلم‌ تئاتر از سراسر ایران به ثبت درخواست و ارائه مستندات و محصول خود اقدام کنند. 

تلویزیون تئاتر ایران در نشانی  tv.theater.ir در دسترس عموم است .
مطالب مرتبط

نگاهی به نمایش «یکی بود هیشکی نبود» عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران

افسانه‌ کهن ایرانی با چاشنی شعر و آواز
نگاهی به نمایش «یکی بود هیشکی نبود» عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران

افسانه‌ کهن ایرانی با چاشنی شعر و آواز

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: در مطلب پیش رو به بررسی اجمالی نمایش «یکی بود هیشکی نبود» خواهیم پرداخت. این نمایش یکی از آثار ساخته شده در رده سنی کودک و نوجوان به شمار می‌رود که امکان مشاهده آن از طریق پلتفرم تلویزیون تئاتر ایران فراهم شده است.

|

یادداشتی بر اهمیت یک پلتفورم تخصصی

تلویزیون تئاتر ایران، انقلاب بزرگ رسانه ای 
سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی که مرزها را در می نوردد
یادداشتی بر اهمیت یک پلتفورم تخصصی

"تلویزیون تئاتر ایران"، انقلاب بزرگ رسانه ای 
سفیر فرهنگی جمهوری اسلامی که مرزها را در می نوردد

ایران تئاتر - شهرام خرازی ها* : اصلا باورتان می شود که همزمان با اجرای نمایشی در پایتخت، قادر به تماشای آن در یکی از دورافتاده ترین روستاهای کشور عزیزمان باشیم؟!

|

سعیده آجربندیان  کارگردان نمایش «ناگهان همه برمی‌خیزند... به آوازی دیگر» :

تلویزیون تئاتر ایران پای حرکتی که شروع کرده بایستد
روایت  تنهایی‌ها، تردید‌ها و چالش‌های انسان
سعیده آجربندیان کارگردان نمایش «ناگهان همه برمی‌خیزند... به آوازی دیگر» :

تلویزیون تئاتر ایران پای حرکتی که شروع کرده بایستد
روایت تنهایی‌ها، تردید‌ها و چالش‌های انسان

ایران تئاتر: «ناگهان همه برمی‌خیزند... به آوازی دیگر» از جمله نمایش‌هایی است که از تلویزیون تئاتر ایران در حال پخش است و علاقه‌مندان می‌توانند آن را در این پلتفرم، تماشاکنند.

|

یادداشت یک استاد دانشگاه در اهمیت رخدادی تخصصی

ضرورت غنی کردن آرشیو ، منابع و تبلیغ تلویزیون تئاتر ایران 
ترویج تئاتر به هر واسطه‌ای بهترین اقدام است
یادداشت یک استاد دانشگاه در اهمیت رخدادی تخصصی

ضرورت غنی کردن آرشیو ، منابع و تبلیغ تلویزیون تئاتر ایران
ترویج تئاتر به هر واسطه‌ای بهترین اقدام است

ایران تئاتر- رحمت امینی: اساساً ترویج هنر تئاتر به هر وسیله و واسطه‌ای یکی از بهترین اقداماتی است که می‌شود انجام داد.

|

گفت و گو با کارگردان گاومیش عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران :

روایت مصائب خوزستانی های جنگ‌زده‌
گفت و گو با کارگردان گاومیش عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران :

روایت مصائب خوزستانی های جنگ‌زده‌

ایران تئاتر: حسین حیدری‌پور کارگردان نمایش «گاومیش» که به تازگی در پلتفورم تلویوزین تئاتر ایارن عرضه شده است با اشاره به تم اجتماعی نمایش می‌گوید: نمایش گاومیش روایتی تازه از روزگاری است که بر جنگ‌زده‌های جنگ تحمیلی رفته است.

|

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نشست  پژوهشکده هنر عنوان کرد  :

آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نشست پژوهشکده هنر عنوان کرد :

آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی

نشست تخصصی ظرفیت‌ها و کارکردهای «تلویزیون تئاتر ایران» و «نمایش تلویزیونی» برای رونق‌دهی به تئاتر در دوران بحران کرونا با حضور ضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره و به دبیری محمود ترابی‌اقدم کارشناس تئاتر و تلویزیون به ...

|

گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی

مناسبات جدید عرضه و تقاضا با تلویزیون تئاتر ایران 
فرصتی که باعث شد تئاتر هنر مرگ نباشد
گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی

مناسبات جدید عرضه و تقاضا با تلویزیون تئاتر ایران
فرصتی که باعث شد تئاتر هنر مرگ نباشد

ایران تئاتر- علی رحیمی: دهه‌ها پیش پرویز زاهدی در مطلع مقاله‌ای با عنوان تئاتر «تئاتر نمی‌میرد»، (مجله نمایش آبان 66)، نوشت: تئاتر را هنر مرگ گفته‌اند. همچنان که سینما را هنر زندگی. چرا مرگ، چون در یک محدوده زمانی مشخص به دنیا می‌آید و می‌میرد.و امروز بعد از سه دهه و اندی، با ...

|

به بهانه برگزاری کارگاه های  آنلاین  ایران تئاتر

رسانه تخصصی و ضرورت اجتناب ناپذیری به نام آموزش
به بهانه برگزاری کارگاه های آنلاین ایران تئاتر

رسانه تخصصی و ضرورت اجتناب ناپذیری به نام آموزش

ایران تئاتر، سعید نوریان : درگاه ایران تئاتر با توجه به نقشی که در گستره ملی و بین المللی توسعه شناخت هنرهای نمایشی دارد، از همان سال های شروع فعالیت سایت های استانی اش، آموزش فعالین رسانه ای در حوزه هنرهای نمایشی را سرلوحه فعایت های خود قرار داده و زمینه را برای عرضه کیفی ...

|

نظرات کاربران