در حال بارگذاری ...
پارسا محمدزاده در گفت‌وگو با ایران تئاتر خبر داد:

نمایش «قابیل»را تابستان روی صحنه می‌برم

محمدزاده گفت:تابستان ۱۴۰۰ نمایش تجربه‌گرای قابیل را روی صحنه اجرا و همزمان روی نمایش دیگری به نام «۲۰۲۰ »کار می‌کنم.

پارسا محمدزاده نویسنده و کارگردان نسل جوان در گفت‌وگو با ایران تئاتر در باره شرایط جدید کاریش گفت:با توجه به شرایط مثبت پیش آمده در تئاتر و بازگشایی مجدد سالن‌های نمایشی و بعد از مدت‌ها فترت و برگزاری موفق جشنواره تئاتر فجر که نشان داد با رعایت پروتکل‌ها می‌توان در تئاتر هم بدون خطر فعالیت کرد تصمیم به اجرای نمایش جدیدی با نام قابیل دارم که به احتمال زیاد اواسط تابستان سال بعد روی صحنه می رود.

وی در باره ساختار اجرایی نمایش قابیل گفت:در واقع این کار محصول جدید گروه  نمایشی تنج است و اثری تجربه‌گرا محسوب می‌شود و این تجربه‌گرا بودنش بیشتر در بخش سخت افزاری و استفاده هم زمان از دو سالن برای اجرای نمایش قابل تعریف است و یک جور انگار دو دنیای موازی در کنار هم قرار می گیرند و هر شخصیت دارای شخصیتی مشابه در سالن دیگر است. 

این کارگردان در باره مضمون نمایش تاکید کرد:متن نمایش براساس کهن الگوی برادر کشی( ماجرای هابیل و قابیل )در فضایی سورئال است که جهان را در آینده نشان می‌دهد، زمانی که فعل کشتن به عنوان نیاز بشر پذیرفته شده است.مسئله‌ای که در هر مقطع تاریخ بشر با قوت و ضعف وجود داشته است.

این کارگردان در باره مکان اجرای نمایش قابیل گفت:سالن‌های زیادی که فضا و محیط مورد نظر ما را دارند را مد نظر قرار داده‌ایم و با چند سالن هم وارد مذاکره شده‌ایم که هنوز چیزی قطعی نشده است. البته به اجرای نمایش در سفارت‌خانه‌ای از کشورهایی اروپایی به واسطه جهان شمول بودن موضوع نمایش هم فکر کرده‌ایم که می‌تواند ایده اجرایی جذابی باشد.

محمدزاده در باره شروع تمرینات نمایش گفت:با بخشی از بازیگران به صورت مجازی تمرین‌ها را شروع کردیم و در تلاش هستیم که به نگاه مشترک قبل از شروع تمرینات حضوری برسیم و البته بخشی از بازیگران در تمرینات حضوری به گروه اضافه می‌شوند که تعامل این دو گروه در شروع تمرینات اتفاق جالبی است.

این نویسنده درباره سایر کارهای تئاتریش افزود:همزمان  روی نمایش دیگری به نام «2020 »کار می‌کنیم. بخش‌هایی از تمرینات این کار در بهمن پارسال شروع کردیم که با وجود کرونا به عقب افتاد و تصمیم داریم این نمایش را هم در تابستان سال بعد و بهبود بیشتر شرایط کرونا روی صحنه اجرا کنیم.

پارسا محمدزاده اجراهایی نظیر: آواز خوان طاس، سوتفاهم، می خواستم اسب باشم، مرگ سایه ها، دختر/پسر و ... در کارنامه  خود دارد.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران