در حال بارگذاری ...
با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

فاز نخست پروژه مستند سازی اجراهای نمایشی افتتاح شد

فاز نخست پروژه «مستند سازی اجراهای نمایشی» با حضور معاون امور هنری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی صبح امروز در سالن جلسات معاونت امور هنری به بهره‌‌‌برداری رسید.

به گزارش ایران تئاتر در این مراسم که سید مجتبی حسینی معاون امور هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی ، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و جمعی از مدیران اداره‌کل و تماشاخانه ها و روابط عمومی تالارهای نمایشی حضور داشتند، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی با اشاره به ضرورت مستند‌سازی گنجینه هنری کشور گفت: با این که ما ملت بی‌تاریخی نیستیم؛ اما چون این اطلاعات مستند نشده‌اند، همواره با فقر اطلاعات دقیق و درست درباره هنرمندان و رویدادهای هنری مواجه بوده و هستیم.
او افزود: باید از تمام امکانات برای جلوگیری از فراموشی تاریخی در زمینه هنر استفاده کنیم و پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی یکی از اقدامات خوب در این مسیر است که به همت مدیرکل هنرهای نمایشی و همکاران‌شان به مرحله بهره‌برداری رسید.
معاون‌امور هنری راه‌اندازی این سامانه را فرصت و امکان پژوهشی برای هم‌عصران و آیندگان خواند و افزود: با بهره‌برداری از امکانات این سامانه به خوبی می‌توان فعالیت‌های تئاتری ایران را مورد ارزیابی قرار داد و خدمت بزرگی به فرهنگ وهنر این سرزمین شد. این هدیه بسیارارزشمندی برای نسل‌های بعد از ما خواهد بود.
قادرآشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز با قدردانی از تمام کسانی که در به سرانجام رسیدن پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی سهیم بودند، گفت: با فراگیر شدن بیماری کرونا تلاش کرده‌ایم بخشی از فعالیت‌مان را معطوف به راه‌اندازی تلویزیون تئاترایران و مستندسازی اجراهای نمایشی و راه‌اندازی سامانه مجازی صدور مجوزها کنیم و جای بسی خوشحالی است که این پروژه‌ها به مرحله بهره‌برداری رسیدند.
او افزود: با راه‌اندازی سامانه مجازی صدور مجوز آثار نمایشی؛ از این بعد روند صدور مجوز نمایش‌ها به صورت مجازی انجام خواهد گرفت و تمام اطلاعات نمایش به صورت خودکار بر روی درگاه مربوط به مستندسازی اجراهای نمایشی، بارگذاری خواهد شد.
او همچنین با اشاره به حمایت از گروه‌های نمایشی که به دلیل شیوع بیماری کرونا متضرر شده‌اند، گفت: به دلیل تعطیلی تماشاخانه آثار نمایشی متعددی امکان روی صحنه رفتن را نداشتند و با توجه به ضرورت حمایت از این گروه‌ها، پس از انتشار فراخوان؛ 61 گروه برای حضور در پروژه "حمایت از تولید آثار نمایشی برای عرضه در فضای مجازی "اعلام آمادگی کردند.
آشنا ادامه داد: در حال حاضر پخش۱۵ فیلم نمایش قطعی شده است و آماده سازی و پخش باقی آثارنیز به زودی اتفاق خواهد افتاد.
مدیرکل هنرهای نمایشی همچنین ازآماده سازی و رونمایی کتاب پروژهشی فرهنگ نمایش‌های ایران در اردیبهشت ماه خبر داد.
در ادامه رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی گفت: در سال جاری دو اقدام مهم به منظور مستند‌‌سازی نمایش‌ها صورت گرفت. تلویزیون تئاتر ایران که در ایام برگزاری جشنواره تئاتر فجر و جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک یاری‌رسان ما بود و توانست دستاورد خوبی برای نمایش ایران رقم بزند.
او ادامه داد: پروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی نیز به همین منظور به مرحله اجرا رسید و با این پروژه فرصت و امکان جدیدی برای پژوهشگران فراهم شد. همچنین با بهره‌برداری این پروژه تاریخ نمایش ایران از گزند فراموشی مصون می‌ماند.
در ادامه مجید پرهیز مدیرپروژه مستند‌سازی اجراهای نمایشی گفت: با تلاش  مدیران تالارها وهمکارانشان در روابط عمومی تالارهای نمایشی، اطلاعات  1842 نمایش که در تالارهای تحت مدیریت اداره‌کل هنرهای نمایشی از سال۱۳۴۲به این سو روی صحنه رفته‌اند، بر روی سامانه مستند‌سازی اجراهای نمایشی بارگذاری شده است.  
او افزود: بارگذاری اطلاعات بر روی این سامانه ادامه دارد و با توجه به برخی کمبود داده ها  فرایندی را ترتیب داده ایم تا اطلاعات نمایش  براساس اطلاعات اعضاء گروه‌های نمایشی بر روی سایت بارگذاری شود.
پرهیز ادامه داد: با راه‌اندازی این سامانه کار پژوهشگران برای دسترسی به اطلاعات آماری و نمایشی بسیار راحت خواهد شد.
به گفته او در فاز نخست این پروژه، اطلاعات 4 تماشاخانه اداره‌کل هنرهای نمایشی بارگذاری و به بهره‌برداری رسید و در فاز دوم این پروژه اطلاعات سایر تالارهای نمایشی تهران بر روی این سامانه بارگذاری خواهد شد. همچنین در فاز سوم قرار است، اطلاعات مربوط به اجراهای 5 استان بر روی این سامانه بارگذاری شود.
فاز نخست پروژه مستند سازی اجراهای نمایشی با عنوان «بانک اطلاعات اجراها» را از اینجا دنبال کنید . همچنین دسترسی به این بانک از طریق صفحه اصلی سایت ایران تئاتر به نشانی theater.ir و از طریق صفحات مجازی سالن های  مجموعه تئاترشهر به نشانی city.theater.ir،  تماشاخانه سنگلج به نشانی sangelaj.theater.irو تالار هنر به نشانیhonarhall.theater.ir  قابل دسترس است.
مطالب مرتبط

توسعه کمی و کیفی هنرستان‌های هنرهای زیبا در تعامل وزارت ارشاد و آموزش و پرورش

۱۰ هنرستان در ۳ سال اخیر راه‌اندازی شد
توسعه کمی و کیفی هنرستان‌های هنرهای زیبا در تعامل وزارت ارشاد و آموزش و پرورش

۱۰ هنرستان در ۳ سال اخیر راه‌اندازی شد

نشست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت آموزشی متوسطه وزارت آموزش و پرورش در راستای تقویت آموزش هنر و هنرستان‌های هنرهای زیبا، دوشنبه ۱۸ اسفند برگزار شد.

|

در گفت و گو با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد

«بودجه هنر» را سلیقه تعیین می‌کند یا کارکرد؟
منتظر شگفتی نباشید
در گفت و گو با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد

«بودجه هنر» را سلیقه تعیین می‌کند یا کارکرد؟
منتظر شگفتی نباشید

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود در این زمینه از برخی اقدامات اجرایی در این زمینه گفت.

|

مرور پیام‌های منتشر شده برای درگذشت علی مرادخانی

در رثای او که دوست هنر و هنرمندان بود
مرور پیام‌های منتشر شده برای درگذشت علی مرادخانی

در رثای او که دوست هنر و هنرمندان بود

ایران تئاتر:علی مرادخانی معاون هنری سابق وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی صبح روز دوشنبه ۱۷ خردادماه بر اثر عوارض بیماری کووید ۱۹ دارفانی را وداع گفت. فقدان این مدیر هنری دل جمع کثیری از دوستدارانش را به درد آورد و از همین رو بسیاری از هنرمندان مدیران فرهنگی ،رجال سیاسی پیام و یا ...

|

بررسی ضرورت تبدیل روند تحریف نام خلیج فارس به آثار نمایشی برای ثبت در تاریخ

از سوژه نفوذ انگلیسی برای ابداع یک عنوان جعلی غافل نشو !
بررسی ضرورت تبدیل روند تحریف نام خلیج فارس به آثار نمایشی برای ثبت در تاریخ

از سوژه نفوذ انگلیسی برای ابداع یک عنوان جعلی غافل نشو !

ایران تئاتر – سید رضا حسینی: از رسمی شدن نام‌گذاری روز دهم اردیبهشت ماه به عنوان «روز ملی خلیج فارس» بیش از شانزده سال زمان نمی‌گذرد. در مطلب پیش رو به دلایل این نام‌گذاری خواهیم پرداخت و روند تحریف نام خلیج فارس توسط بیگانگان در کمتر از یک قرن اخیر را مرور خواهیم کرد. مسلما ...

|

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حمایت از هنر با قوانین متناسب با توسعه هنر انجام می شود
افزایش اعتبار و فضاهای هنری متناسب توسعه انسانی هنر نیست
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

حمایت از هنر با قوانین متناسب با توسعه هنر انجام می شود
افزایش اعتبار و فضاهای هنری متناسب توسعه انسانی هنر نیست

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حمایت از هنر اتفاق نخواهد افتاد مگر قوانین متناسبی درباره توسعه هنر، فعالیت های هنری و صنایع وابسته به آن تدوین شود.

|

نظرات کاربران