در حال بارگذاری ...
سید مهرداد ضیایی مدیر اجرایی کارناوال شاداب شو به ایران تئاتر گفت:

تولید از ما و برداشتن موانع و حمایت‌های لازم از مسئولین

سید مهرداد ضیایی: با توجه با نامگذاری سال ۱۴۰۰ توسط مقام معظم رهبری به سال  «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی» خدمت همه مسئولین عرض می‌کنم تولید از ما و برداشتن موانع و حمایت‌های لازم از آن‌ها. 

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از اصفهان، «کارناوال شاداب شو» در سطح 9 روستای بخش جرقویه اصفهان به اجرای برنامه پرداخت.  همواره طی سال‌های اخیر به‌منظور ایجاد فضایی توام با شور و نشاط  در ایام نوروز شاهد فعالیت‌هایی از سوی گروه‌های نمایشی بوده‌ایم که اغلب به شکل نمایش‌های خیابانی انجام می‌گرفت و گروه‌های نمایشی با اجراهای خود سعی در بوجود آوردن لحظاتی مفرح و دلنشین در بین  مردم داشتند. در این میان طی چند سال گذشته نوعی از اجراهای خیابانی که به سرعت در حال گسترش است  به صورت کارناوال ‌طراحی شده است که گروه نمایشی به صورت سیار اقدام به اجرای برنامه های شاد و متنوع می‌نمایند. 
 یکی از گروه‌های فعال که به شکل جدی وارد این عرصه گردیده امسال نیز  تحت عنوان  «شاداب شو» اقدام به برگزاری کارناوال نوروزی کرد.
نکته‌ای که این کارناوال را ویژه و قابل توجه کرده است تمرکز انجام  فعالیت‌های آن در روستاهای اطراف اصفهان است
 با سید  مهرداد ضیایی مدیر اجرایی این گروه  متولد 1361،زاده روستایی از شرق اصفهان بخش جرقویه روستای آذر خواران است. تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی به پایان رسانده و مدیر مالی دهیاری‌های منطقه است و در کنار آن از سال 1396 تا کنون دبیر کمیته توسعه سلامت و نشاط اجتماعی  بوده که طی این سال‌ها با انجام برنامه های مختلفی سعی در بوجود آوردن لحظاتی شاد و مفرح برای مردم و مسافرین نوروزی نموده اند. با او گفتگویی انجام دادیم  که در ادامه می‌خوانید:
 
با توجه به قابلیت‌های به مراتب بیشتری که در سطح  شهرها برای انجام این دست فعالیت‌ها وجود دارد چرا روستاها را برای این کار انتخاب کرده‌اید؟
 
 ما در سال‌های اخیر شاهد طیف وسیعی  از مهاجرت‌های معکوس به روستاها بوده ایم  در منطقه جرقویه هم طی سال های اخیر شاهد این بوده ایم که عده بسیار زیادی از اهالی این منطقه که قبلا به شهرها مهاجرت نموده اند به سمت روستاه ها و زادگاه خودشان برگشتند حتی اگر بصورت دائم هم نباشد، در فصل هایی از سال به روستاهای خودشان برمی گردند. یکی از ایامی که شاهد برگشت مهاجرین به شکل وسیعتری  بوده ایم ایام نوروز  است. در ایام نوروز اهالی مهمان نواز بخش جرقویه سفلی ، خانواده های شهرهای اطراف که اکثراً از تهران ، قم و شهر اصفهان  هستند را برای گذراندن ایام  شاد و دلنشین مورد پذیرایی قرار می دهند و مسئولین روستایی وظیفه خود دانسته تا برای رسیدن به این موضوع با همت اهالی روستا برای ایجاد فضای سالم و با نشاط دست به کار شده و هر سال در ایام نوروز برنامه ریزی نمایند تا اوقات سرشار از آرامش و شادی برای هموطنان شهری تدارک ببینند.
برنامه های نوروزی در سال های قبل بصورت متمرکز در روستای تاریخی قارنه برگزار می‌شد و هموطنان مجبور بودند مسافتی را برای رسیدن به کمپ نوروزی طی نمایند ولی بعلت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتیم برنامه نوروزی در روستاها به شیوه بهتر اجرا شود و با انتقال کارناوال شاداب شو در سطح معابر روستاها ، شادی و نشاط را در اکثر نقاط روستایی به هموطنان هدیه نماییم از طرفی دیگر  پراکندگی روستاهای بخش جرقویه سفلی بسیار زیاد و فاصله اولین روستا تا اخرین روستا حدود ٥٠ کیلومتر است ولی کارناوال شاداب شو وظیفه خود دانست تا برای اجرای هر چه بهتر برنامه ها همت مضاعف نماید تا این تصمیم مسئولین روستایی برای خدمت رسانی به هموطنان بزرگوار به نحو احسن انجام شود و توفیق الهی نصیب مان شد تا ساعاتی را در دورترین و کم امکانات ترین نقاط کشور برای مردم عزیز کشورمان ، خدمتگزاری نماییم و تمام همکاران در این کارناوال بابت این توفیق ،شکرگزار حضرت باری تعالی بودند.
 
درباره نحوه و شکل برگزاری این برنامه توضیحاتی بفرمایید؟ 
 
طی دو سال اخیر کمی شرایط کار با گذشته فرق کرده ؛ شیوع ویروس کرونا کار را کمی سخت تر کرده بود. رعایت پورتوکل های بهداشتی از ابتدا شدیدا در دستور کار قرار داشت در کنار آن امنیت اجتماعی نیز مد نظر ما بود به هر حال هستند معدود کسانی که سعی میکنن در حین اجرای برنامه  نظم موجود را دچار چالش کنند. از طرفی در بین سنین مختلف ما برنامه ها را بیشتر مخصوص کودکان و نوجوانان طراحی کردیم و سعی ما بر این بود که برنامه ها طوری طراحی بشوند که از حوصله بزرگسالان هم خارج نباشد و  فضایی مفرح  و نشاط آور را به همراه داشته باشد به طور کلی و خلاصه  اگر بخوام عرض کنم برنامه هایی که تولید می شوند باید سه ویژگی را تواما با خودشان داشته باشند  : اول اینکه نشاط آور باشند و بتوانند اوقاتی شاد و مفرح را برای مخاطب فراهم سازند دوم اینکه  سرگرم کننده  باشند و سوم اینکه خیلی اهمیت داشت برنامه ها  هدفمند بباشندد یعنی مخاطبین بویژه کودکان در کنار اینکه فضای شادی برایشان ایجاد می شد جنبه آموزشی هم برای مخاطب داشته باشد و در کل مفید واقع بشود. 
 همینجا جا دارد تشکر کنم و یاد کنم از اسماعیل صرامی که وظیفه کارگردانی برنامه را برعهده داشت و در این راه زحمات زیادی را متقبل شد تا بتواند آنچه که مد نظر ماست تهیه و اجرا کند
 
چند روستا از این منطقه شاهد اجرای برنامه های شما بودند؟
ما در 9 روستا اجرای برنامه داشتیم که در معابر آن و در حضور  مردم در کنار اجراهای برنامه های شاد و متنوع به توزیع ماسک پرداختیم. البته همه این اتفاقات با رعایت کامل پورتوکل های بهداشتی و درنظر گرفتن امنیت اجتماعی انجام گرفت در تمامی این 9 روستا شاهد استقبال بی نظیر مردم بودیم حتی در موارد متعددی بسیاری از تماشاگران این رویداد با ارائه نقطه نظرات خودشان به ما کمک می کردند تا هر روز به لحاظ کیفی اثری ارائه کنیم در خور مردم عزیز سرزمین مان.
 
 به هر حال تولید هر اثری از لحاظ مادی در برگیرنده هزینه هایی ست آیا از طرف نهاد یا سازمانی مورد حمایت قرار گرفتید؟
 
 آماده سازی کارناوالی در این وسعت به ویژه اینکه ما باید کار را طوری طراحی می کردیم که علاوه بر کودکان و نوجوانان به نوعی برای بزرگسالان و پدر و مادرها هم جذاب باشد در برگیرنده هزینه هایی است. به جز هزینه های تولید و عوامل ما اقدام به توزیع ماسک بین اهالی روستاه ها نمودیم که این هم در برگیرنده هزینه بود .جا دارد اینجا تشکر کنم از دهیاری‌های بخش که در تامین مالی این رویداد به ما کمک کردند همچنین تعدادی از خیرین که در این روستاها  نذر فرهنگی داشتند  به زعم خودم تشکر کنم که با گشاده دستی ما را در برآوردن هزینه های این کارناوال شادی کمک کردند.
 
در رابطه با گسترش برنامه هایی همچون کارناوال شاداب شو، اهالی، مدیران و مسئولان چگونه می‌توانند کمک کنند؟
 
 همینطور که همه ما شاهد هستیم مردم ما در شرایط بسیار سخت و دشواری زندگی میکنن مشکلات معیشتی، و گرفتاری های زندگی  باعث شده اکثر مردم کم کم لبخند و شادی را از یاد ببرند و تبدیل به مردمانی غمگین بشوند  بویژه طی این یکسال اخیر که ویروس کرونا سراسر جهان را درگیر کرد بسیاری از مردم ما به این ویروس مبتلا شدند و عده کثیری عزیزان شان را از دست دادند. طرف  صحبت من با عزیزانی است  که توانایی انجام فعالیت‌هایی از این دست را دارند. ایام نوروز بهترین موقع است تا با وارد شدن به این عرصه حتی برای دقایقی بتونیم لبخند شادی را روی لبان مردم بیاوریم  خواهش میکنم ورود کنند به این عرصه تا در کنار یکدیگر بتوانیم زندگی شیرین تری تجربه کنیم. با توجه با نامگذاری سال 1400 توسط مقام معظم رهبری به سال  «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی» خدمت همه مسئولین عرض می‌کنم تولید از ما و برداشتن موانع و حمایت‌های لازم از آن‌ها. 
 
 
نظرات کاربران