در حال بارگذاری ...
اجرای بیش از 185 نمایش در سال 99

فعال ترین هنرمندان تئاتر چه کسانی بودند؟

ایران تئاتر- علی رحیمی: سال ۹۹، با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات، هنرمندانی بودند که از هر فرصتی استفاده کردند تا به نوعی چراغ این هنر را زنده نگه دارند. ماحصل تلاش آن‌ها اجرای ۱۸۵ نمایش بود.

تئاتر ۹۹ را می‌توان پر افت و خیزترین و در عین حال سخت ترین سال هنری کشور به ویژه در حوزه تئاتر عنوان کرد.

شیوع کرونا، انتخاب تئاتر در مشاغل گروه ۳ ستاد ملی مقابله با کرونا، تعطیلی 5 و اندی ماهه تماشاخانه ها و سالن های نمایشی، کم رغبت شدن هنرمندان برای اجرا به واسطه چندین بار صرف هزینه و عدم امکان به روی صحنه رفتن اثر و ... هنرمندان بسیاری را خانه نشین کرد.

با این وجود بودند هنرمندانی که با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات از جمله نبود تماشاگر و عدم حمایت مناسب از سوی مراکز تئاتری، از هر فرصتی استفاده کردند تا به نوعی چراغ این هنر را زنده نگه دارند.

تئاتر در سال 99، بیش از 288 بار  صحنه را درنوردید که از این میزان، سهم علاقمندان به اجرا 185 نمایش و سهم علاقه مندان به نمایشنامه خوانی و اجراخوانی در حدود 103 اثر بود. این میزان جدای از آثاری است که هنرمندان آن آماده اجرا بودند اما به واسطه حفظ پروتکل های بهداشتی امکان حضور بر صحنه را نیافتند.

در این گزارش بنا داریم گذری داشته باشیم به حضور هنرمندان فعال تئاتر سال 99، که بدون توجه به همه مشکلات و سختی ها، با عشق، چراغ تئاتر را روشن نگه داشتند.

 

فعال ترین هنرمند سال 99

حامد شیخی را باید یکی از فعال ترین هنرمند تئاتر سال گذشته بنامیم.

در سال 99، از حامد شیخی 5 نمایشنامه -برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد)- به روی صحنه رفت. که آمار بسیار خوبی برای یک نویسنده محسوب می شود.

او علاوه بر آن، هر 5 نمایشنامه را کارگردانی کرد و در 6 نمایش برای لیلا، همبازی، گرسنه ها، مجلس آذر، اسب های پشت پنجره، با من حرف بزن ایفای نقش نمود.

 

فعال ترین کارگردان ها

در کنار حامد شیخی، فاطمه زمانی در سال گذشته 3 نمایش سو تفاهم (12 تا 31 مرداد در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی) توبه (6 مهرماه، تماشاخانه استاد جمشید مشایخی) و نوکر شیطان (3 تا 23 اسفند خانه هنر آبان) را به روی صحنه برد. زمانی در کنار آن در دو نمایش سوتفاهم و درد و داد نیز ایفای نقش کرد.

رها حاجی زینل نیز از جمله پرکارترین هنرمندان عرصه تئاتر در سال گذشته بود. نام وی با نمایش پرفروش «برلین ۱۰:۱۰» در کسوت کارگردانی بر زبان ها افتاد و در اواخر سال نیز «هولودومور» را در عمارت نوفل لوشاتو کارگردانی کرد.

حاجی زینل علاوه بر کارگردانی در دو نمایش «جیرجیرک» به کارگردانی «آرش سنجابی» و «حصار» به کارگردانی یاسمن نصرتی به ایفای نقش پرداخت و در 4 نمایش هولودومور، حصار، برلین 10:10و نمایشنامه خوانی مجلس شادی آور زنان اندرونی چهره پردازی کرد، تا به عنوان یک چهره فعال سال 99 مطرح شود.

 

فعال ترین نمایشنامه نویس ها

پس از حامد شیخی که 5 نمایشنامه اش بر صحنه تئاتر به اجرا در آمد، علی صفری نیز از فعال ترین نمایشنامه نویس سال 99 بود.

در سال گذشته سه نمایشنامه -هولودمور(1 تا 24 اسفند نوفل لوشاتو)، هجوم (6 آبان تا 8 آذر تماشاخانه اهوار)و برلین 1010 (12 خرداد تا 14 شهریور خانه نمایش دا)- علی صفری به روی صحنه رفت و دو نمایشنامه او -فرمالیته و بازکردن بسته- خوانش شدند.

محمد چرمشیر دیگر نمایشنامه نویس فعال سال 99 به حساب می آید. از چرمشیر 3 اثر حقایقی درباره یک ماهی مرده (13 شهریور تا 13 مهرماه مجموعه دیوار چهارم)، چشم های بسته از خواب (9 تا 15 اسفندماه عمارت روبرو) و همه چیز می گذرد تو نمی گذری (17 تا 27 اسفند پردیس شهرزاد) به روی صحنه رفت و باغبان مرگ (11 تا 18 بهمن در خانه نمایش مهرگان) او نیز نمایشنامه خوانی شد.

 

فعال ترین مترجم ها

در میان مترجمان مرد آثار نمایشی خارجی، نام شهرام زرگر با ترجمه نمایش مرگ، کله پوک ها(7  نمایشنامه خوانی)، دختر یاتکی،  پزشک نازنین(5بار نمایشنامه خوانی) و اتاق در هتل پلازا، بیشتر از سایرین تکرار شد.

شهلا حایری نیز با ترجمه آثاری همچون اسم(13 تا 31 مرداد تماشاخانه استاد مشایخی)، آقای اشمیت کیه؟ (8 تا 30 مرداد تماشاخانه شانو) و مهمانسرای دو دنیا(5 بار نمایشنامه خوانی) به عنوان فعال ترین مترجم زن نمایشنامه های خارجی سال 99 مطرح گردید.

 

فعال ترین بازیگران

در میان بازیگران فعال در سال 99، در کنار نام حامد شیخی که در 6نمایش ایفای نقش کرد، به نام هایی همچون فاطمه نوروزی، پریسا محسنی، علی پیله ور و محمد پسندیده بر می خوریم.

فاطمه نوروزی در سال 99 در 5 اثر حضور داشت. وی ابتدا در نمایش اسطرلاب (12 مرداد تا 5 شهریورماه) بازی کرد و پس از آن برای نمایش ثار برای اجرا در سالن مهرماه حوزه هنری تمرین کرد. نمایشی که به خاطر کرونا به روی صحنه نرفت.

نوروزی سپس در 2 نمایشخوانی آپارتمان لاله و کله پوک ها خوانش کرد و در نهایت سال را با حضور در نمایش مرگ مشکوک (15 بهمن تا یک اسفند تماشاخانه اهورا) به پایان برد.

پریسا محسنی نیز در 4 اثر کمدی زا (سنگلج 17 تا 24 مرداد)، مرغ ماهیخوار(پردیس سپند 16 شهریور )، نمایش جیرجیرک (10 تا 31 مردادماه در پردیس سپند) و نمایش دراکولا (پردیس سپند 6 مهر تا 9 آبان) روی صحنه رفت.

علی پیله ور و محمد پسندیده از دیگر افراد پرکار تئاتر در سال گذشته بودند.

پیله ور که کارگردانی نمایش دور از دسترس اطفال (12 تا 27 بهمن شهرزاد) را بر عهده داشت. ابتدا برای نمایش درد و داد کامبیز نیک آمیز (1 تا 17 مرداد ماه در مهرگان) به روی صحنه رفت. بعد از آن، برای نمایش عشق ازلی (مهرگان 20 مهر تا 7 آبان) تمرین کرد که متاسفانه به دلیل کرونا اجرا نشد.

پیله ور در نیمه دوم سال نیز در 2 نمایش دور از دسترس اطفال و کدئین(شانو 11 تا 21 بهمن) بازی کرد.

محمد پسندیده نیز در سال گذشته در سه اثر «یازده جریحه روح»، «برلین ۱۰:۱۰» و «هولودومور» به ایفای نقش پرداخت. وی سال جدید را با بازی در نمایش تلخک و دلقک آغاز کرد.

 

فعال ترین دستیار کارگردان

فعال ترین دستیار کارگردانی سال 99، مجتبی جعفری پور بود که در 5 نمایش برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) حضور موثر داشت.

 

فعال ترین تهیه کننده

مصطفی کوشکی طراح و کارگردان نمایش کوریولانوس را باید یکی از تهیه کنندگان فعال سال 99 بنامیم. وی تهیه کننده 3 نمایش اتول سورون، حظیان و کوریولانوس بود.

 

فعال ترین طراحی صحنه

در میان طراحان صحنه ای سال 99، دو نام سینا ییلاق بیگی و شهاب شریفی بیش از دیگران تکرار شد.

ییلاق بیگی طراح صحنه 7 اثر نمایش پنهان خانه پنج در(5 تیر تا 28 مرداد، تالار مولوی)، سه شنبه های لعنتی(1 تا 10 مرداد، سالن سایه تئاتر شهر)، عمو هاشم(12 شهریور تا 4 مهر، سنگلج)، بیداری (16 شهریور تا11 مهر، سالن قشقایی تئاتر شهر)، کجایی ابراهیم (1 مهرماه، تماشاخانه سرو)، برونسی(2 بهمن تا 15اسفندماه، سالن سایه تئاترشهر) و 2نمایشنامه خوانی اتاق عروس(21 تیر، خانه نمایش مهرگان) . پنهان خانه پنج در و شریفی طراح صحنه 6اثر جیرجیرک، مرغ ماهیخوار، دراکولا، حصار و هولودومور

بودند. شریفی طراح صحنه نمایش هجوم نیز بود که متاسفانه به خاطر کرونا اجرا نشد.

 

فعال ترین طراح نور

فعال ترین طراح نور در سال 99 مسلم رضایی بود که در 7 نمایش حضور داشت.

وی در سال 99، ابتدا در نمایش مرغ ماهیخوار (16 شهریور تا 20 مهرماه پردیس سپند) حاضر شد و بعد از آن با بازیگری در نمایش های حضار (13 بهمن تا یک اسفند پردیس شهرزاد)، هولودومور(1تا 24 اسفندماه عمارت نوفل لوشاتو)، برای لیلا (10 تا 28 اسفندماه پردیس شهرزاد)، کالبدشکافی یک ذهن (15 بهمن ماه تا 3 اسفندماه پردیس شهرزاد)، بیشترین حضور را به نام خود کرد.  رضایی سال 1400 را نیز با نمایش ریورساید درایو آغاز کرد.

 

فعال ترین مجری طرح، طراح بروشور و طراح پوستر

فاطمه عبدالرحیمی در سال 99، 7 بروشور و 7 پوستر برای نمایش های برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، خرس(20 بهمن تا 6 اسفند ماه، خانه نمایش مهرگان)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، اسب های پشت پنجره (12 مرداد تا 2 شهریورماه تماشاخانه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) طراحی کرد و در هر دو بخش رتبه اول را به دست آورد.

وی علاوه بر آن، در 5 نمایش همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، اسب های پشت پنجره (12 مرداد تا 2 شهریورماه تماشاخانه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) نیز در کسوت مجری طرح فعالیت کرد.

 
مطالب مرتبط

در ضرورت روایت قیام 15 خرداد 1342:

از صحنه‌های دراماتیک واقعه غافل نباشیم
در ضرورت روایت قیام 15 خرداد 1342:

از صحنه‌های دراماتیک واقعه غافل نباشیم

ایران تئاتر- علی رحیمی: حادثه ۱۵خرداد ۱۳۴۲ به‌دوراز مباحث سرد سیاسی آن، به‌واسطه خلق جلوه‌های ویژه مبارزاتی یک ملت و نیز اسناد، اطلاعات، مصاحبه‌ها و ... بی‌شماری که در خصوص آن گردآمده است، از جایگاه بسیار خوبی برای خلق آثار دراماتیک برخوردار است.

|

مروری بر جایگاه  هنرهای نمایشی در معرفی کارنامه یک اسوه:

امام خمینی(ره) اسطوره‌ای در دسترس
مروری بر جایگاه هنرهای نمایشی در معرفی کارنامه یک اسوه:

امام خمینی(ره) اسطوره‌ای در دسترس

ایران تئاتر- علی رحیمی:«دل آرام»، «قلب مطمئن» و «ضمیر امیدوار»، از آخرین و معروف ترین واژه های وصیت نامه سیاسی الهی امام خمینی(ره) است. واژه هایی که گرچه همواره به عنوان یک ارزش درآمیخته با فرهنگ ایران اسلامی مورد تاکید هستند، اما باید بپذیریم که جایشان در جامعه امروز به شدت ...

|

در آستانه آغاز فازسوم فعالیت‌های تلویزیون تئاتر ایران در خردادماه بررسی شد

آرزوهایی که با یک کلیک برآورده می شود
آغاز عرضه آثار استانی و کودک و نوجوان
در آستانه آغاز فازسوم فعالیت‌های تلویزیون تئاتر ایران در خردادماه بررسی شد

آرزوهایی که با یک کلیک برآورده می شود
آغاز عرضه آثار استانی و کودک و نوجوان

ایران تئاتر- علی رحیمی: تلویزیون تئاتر ایران پس از موفقیت در بارگذاری رایگان فیلم 276 عنوان نشست، همایش و سمینار  و بسترسازی دو جشنواره فجر و عروسکی تهران مبارک در سال 99 ، در سومین فاز فعالیت خود از خردادماه 1400، اقدام به عرضه فیلم نمایش‌های جدید خواهد کرد.

|

بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی:

قرار بود خرمشهر نقل پرده خوانان و نقالان باشد!
این نام ها باید در تاریخ ایران بمانند
بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی:

قرار بود خرمشهر نقل پرده خوانان و نقالان باشد!
این نام ها باید در تاریخ ایران بمانند

ایران تئاتر- علی رحیمی: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، فرصتی برای بررسی ظرفیت شخصیت حماسه سازان خرمشهر برای تبدیل به آثار نمایشی است.

|

وقتی صدای هنرمندان به گوش مسئولان رسانه ملی نمی رسد

تله تئاتر؛خاطره ای که بازآفرینی نشد
وقتی صدای هنرمندان به گوش مسئولان رسانه ملی نمی رسد

تله تئاتر؛خاطره ای که بازآفرینی نشد

ایران تئاتر_علی رحیمی: فشار رسانه‌ها و هنرمندان بر «تلویزیون» برای تولید تله تئاتر در ایام کرونا، گرچه با نتیجه همراه نداشت، اما مولد تاسیس تلویزیون تئاتر ایران به عنوان مامنی برای اهالی نمایش شد.

|

نظرات کاربران