در حال بارگذاری ...
اجرای بیش از 185 نمایش در سال 99

فعال ترین هنرمندان تئاتر چه کسانی بودند؟

ایران تئاتر- علی رحیمی: سال ۹۹، با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات، هنرمندانی بودند که از هر فرصتی استفاده کردند تا به نوعی چراغ این هنر را زنده نگه دارند. ماحصل تلاش آن‌ها اجرای ۱۸۵ نمایش بود.

تئاتر ۹۹ را می‌توان پر افت و خیزترین و در عین حال سخت ترین سال هنری کشور به ویژه در حوزه تئاتر عنوان کرد.

شیوع کرونا، انتخاب تئاتر در مشاغل گروه ۳ ستاد ملی مقابله با کرونا، تعطیلی 5 و اندی ماهه تماشاخانه ها و سالن های نمایشی، کم رغبت شدن هنرمندان برای اجرا به واسطه چندین بار صرف هزینه و عدم امکان به روی صحنه رفتن اثر و ... هنرمندان بسیاری را خانه نشین کرد.

با این وجود بودند هنرمندانی که با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات از جمله نبود تماشاگر و عدم حمایت مناسب از سوی مراکز تئاتری، از هر فرصتی استفاده کردند تا به نوعی چراغ این هنر را زنده نگه دارند.

تئاتر در سال 99، بیش از 288 بار  صحنه را درنوردید که از این میزان، سهم علاقمندان به اجرا 185 نمایش و سهم علاقه مندان به نمایشنامه خوانی و اجراخوانی در حدود 103 اثر بود. این میزان جدای از آثاری است که هنرمندان آن آماده اجرا بودند اما به واسطه حفظ پروتکل های بهداشتی امکان حضور بر صحنه را نیافتند.

در این گزارش بنا داریم گذری داشته باشیم به حضور هنرمندان فعال تئاتر سال 99، که بدون توجه به همه مشکلات و سختی ها، با عشق، چراغ تئاتر را روشن نگه داشتند.

 

فعال ترین هنرمند سال 99

حامد شیخی را باید یکی از فعال ترین هنرمند تئاتر سال گذشته بنامیم.

در سال 99، از حامد شیخی 5 نمایشنامه -برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد)- به روی صحنه رفت. که آمار بسیار خوبی برای یک نویسنده محسوب می شود.

او علاوه بر آن، هر 5 نمایشنامه را کارگردانی کرد و در 6 نمایش برای لیلا، همبازی، گرسنه ها، مجلس آذر، اسب های پشت پنجره، با من حرف بزن ایفای نقش نمود.

 

فعال ترین کارگردان ها

در کنار حامد شیخی، فاطمه زمانی در سال گذشته 3 نمایش سو تفاهم (12 تا 31 مرداد در تماشاخانه استاد جمشید مشایخی) توبه (6 مهرماه، تماشاخانه استاد جمشید مشایخی) و نوکر شیطان (3 تا 23 اسفند خانه هنر آبان) را به روی صحنه برد. زمانی در کنار آن در دو نمایش سوتفاهم و درد و داد نیز ایفای نقش کرد.

رها حاجی زینل نیز از جمله پرکارترین هنرمندان عرصه تئاتر در سال گذشته بود. نام وی با نمایش پرفروش «برلین ۱۰:۱۰» در کسوت کارگردانی بر زبان ها افتاد و در اواخر سال نیز «هولودومور» را در عمارت نوفل لوشاتو کارگردانی کرد.

حاجی زینل علاوه بر کارگردانی در دو نمایش «جیرجیرک» به کارگردانی «آرش سنجابی» و «حصار» به کارگردانی یاسمن نصرتی به ایفای نقش پرداخت و در 4 نمایش هولودومور، حصار، برلین 10:10و نمایشنامه خوانی مجلس شادی آور زنان اندرونی چهره پردازی کرد، تا به عنوان یک چهره فعال سال 99 مطرح شود.

 

فعال ترین نمایشنامه نویس ها

پس از حامد شیخی که 5 نمایشنامه اش بر صحنه تئاتر به اجرا در آمد، علی صفری نیز از فعال ترین نمایشنامه نویس سال 99 بود.

در سال گذشته سه نمایشنامه -هولودمور(1 تا 24 اسفند نوفل لوشاتو)، هجوم (6 آبان تا 8 آذر تماشاخانه اهوار)و برلین 1010 (12 خرداد تا 14 شهریور خانه نمایش دا)- علی صفری به روی صحنه رفت و دو نمایشنامه او -فرمالیته و بازکردن بسته- خوانش شدند.

محمد چرمشیر دیگر نمایشنامه نویس فعال سال 99 به حساب می آید. از چرمشیر 3 اثر حقایقی درباره یک ماهی مرده (13 شهریور تا 13 مهرماه مجموعه دیوار چهارم)، چشم های بسته از خواب (9 تا 15 اسفندماه عمارت روبرو) و همه چیز می گذرد تو نمی گذری (17 تا 27 اسفند پردیس شهرزاد) به روی صحنه رفت و باغبان مرگ (11 تا 18 بهمن در خانه نمایش مهرگان) او نیز نمایشنامه خوانی شد.

 

فعال ترین مترجم ها

در میان مترجمان مرد آثار نمایشی خارجی، نام شهرام زرگر با ترجمه نمایش مرگ، کله پوک ها(7  نمایشنامه خوانی)، دختر یاتکی،  پزشک نازنین(5بار نمایشنامه خوانی) و اتاق در هتل پلازا، بیشتر از سایرین تکرار شد.

شهلا حایری نیز با ترجمه آثاری همچون اسم(13 تا 31 مرداد تماشاخانه استاد مشایخی)، آقای اشمیت کیه؟ (8 تا 30 مرداد تماشاخانه شانو) و مهمانسرای دو دنیا(5 بار نمایشنامه خوانی) به عنوان فعال ترین مترجم زن نمایشنامه های خارجی سال 99 مطرح گردید.

 

فعال ترین بازیگران

در میان بازیگران فعال در سال 99، در کنار نام حامد شیخی که در 6نمایش ایفای نقش کرد، به نام هایی همچون فاطمه نوروزی، پریسا محسنی، علی پیله ور و محمد پسندیده بر می خوریم.

فاطمه نوروزی در سال 99 در 5 اثر حضور داشت. وی ابتدا در نمایش اسطرلاب (12 مرداد تا 5 شهریورماه) بازی کرد و پس از آن برای نمایش ثار برای اجرا در سالن مهرماه حوزه هنری تمرین کرد. نمایشی که به خاطر کرونا به روی صحنه نرفت.

نوروزی سپس در 2 نمایشخوانی آپارتمان لاله و کله پوک ها خوانش کرد و در نهایت سال را با حضور در نمایش مرگ مشکوک (15 بهمن تا یک اسفند تماشاخانه اهورا) به پایان برد.

پریسا محسنی نیز در 4 اثر کمدی زا (سنگلج 17 تا 24 مرداد)، مرغ ماهیخوار(پردیس سپند 16 شهریور )، نمایش جیرجیرک (10 تا 31 مردادماه در پردیس سپند) و نمایش دراکولا (پردیس سپند 6 مهر تا 9 آبان) روی صحنه رفت.

علی پیله ور و محمد پسندیده از دیگر افراد پرکار تئاتر در سال گذشته بودند.

پیله ور که کارگردانی نمایش دور از دسترس اطفال (12 تا 27 بهمن شهرزاد) را بر عهده داشت. ابتدا برای نمایش درد و داد کامبیز نیک آمیز (1 تا 17 مرداد ماه در مهرگان) به روی صحنه رفت. بعد از آن، برای نمایش عشق ازلی (مهرگان 20 مهر تا 7 آبان) تمرین کرد که متاسفانه به دلیل کرونا اجرا نشد.

پیله ور در نیمه دوم سال نیز در 2 نمایش دور از دسترس اطفال و کدئین(شانو 11 تا 21 بهمن) بازی کرد.

محمد پسندیده نیز در سال گذشته در سه اثر «یازده جریحه روح»، «برلین ۱۰:۱۰» و «هولودومور» به ایفای نقش پرداخت. وی سال جدید را با بازی در نمایش تلخک و دلقک آغاز کرد.

 

فعال ترین دستیار کارگردان

فعال ترین دستیار کارگردانی سال 99، مجتبی جعفری پور بود که در 5 نمایش برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) حضور موثر داشت.

 

فعال ترین تهیه کننده

مصطفی کوشکی طراح و کارگردان نمایش کوریولانوس را باید یکی از تهیه کنندگان فعال سال 99 بنامیم. وی تهیه کننده 3 نمایش اتول سورون، حظیان و کوریولانوس بود.

 

فعال ترین طراحی صحنه

در میان طراحان صحنه ای سال 99، دو نام سینا ییلاق بیگی و شهاب شریفی بیش از دیگران تکرار شد.

ییلاق بیگی طراح صحنه 7 اثر نمایش پنهان خانه پنج در(5 تیر تا 28 مرداد، تالار مولوی)، سه شنبه های لعنتی(1 تا 10 مرداد، سالن سایه تئاتر شهر)، عمو هاشم(12 شهریور تا 4 مهر، سنگلج)، بیداری (16 شهریور تا11 مهر، سالن قشقایی تئاتر شهر)، کجایی ابراهیم (1 مهرماه، تماشاخانه سرو)، برونسی(2 بهمن تا 15اسفندماه، سالن سایه تئاترشهر) و 2نمایشنامه خوانی اتاق عروس(21 تیر، خانه نمایش مهرگان) . پنهان خانه پنج در و شریفی طراح صحنه 6اثر جیرجیرک، مرغ ماهیخوار، دراکولا، حصار و هولودومور

بودند. شریفی طراح صحنه نمایش هجوم نیز بود که متاسفانه به خاطر کرونا اجرا نشد.

 

فعال ترین طراح نور

فعال ترین طراح نور در سال 99 مسلم رضایی بود که در 7 نمایش حضور داشت.

وی در سال 99، ابتدا در نمایش مرغ ماهیخوار (16 شهریور تا 20 مهرماه پردیس سپند) حاضر شد و بعد از آن با بازیگری در نمایش های حضار (13 بهمن تا یک اسفند پردیس شهرزاد)، هولودومور(1تا 24 اسفندماه عمارت نوفل لوشاتو)، برای لیلا (10 تا 28 اسفندماه پردیس شهرزاد)، کالبدشکافی یک ذهن (15 بهمن ماه تا 3 اسفندماه پردیس شهرزاد)، بیشترین حضور را به نام خود کرد.  رضایی سال 1400 را نیز با نمایش ریورساید درایو آغاز کرد.

 

فعال ترین مجری طرح، طراح بروشور و طراح پوستر

فاطمه عبدالرحیمی در سال 99، 7 بروشور و 7 پوستر برای نمایش های برای لیلا(شهرزاد 10 تا 28 اسفند)، خرس(20 بهمن تا 6 اسفند ماه، خانه نمایش مهرگان)، همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، اسب های پشت پنجره (12 مرداد تا 2 شهریورماه تماشاخانه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) طراحی کرد و در هر دو بخش رتبه اول را به دست آورد.

وی علاوه بر آن، در 5 نمایش همبازی (ملک 19 بهمن تا 6 اسفند)، گرسنه ها (مهرگان 29 دی تا 17 بهمن)، مجلس آذر (12 شهریور تا 4 مهرماه ملک)، اسب های پشت پنجره (12 مرداد تا 2 شهریورماه تماشاخانه ملک)، با من حرف زن (ملک 25  تیر تا 24 مرداد) نیز در کسوت مجری طرح فعالیت کرد.

 
مطالب مرتبط

لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 54

چشم به آینده نزدیک برای آغاز دوباره اجراهای صحنه‌ای
لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 54

چشم به آینده نزدیک برای آغاز دوباره اجراهای صحنه‌ای

ایران تئاتر- عباس عبدالعلی‌زاده: در هفته گذشته با توجه به ماه صفر گفت و گو درباره تعزیه ادامه داشت و گفت و گو هایی از اجراهای آینده منتشر شد اما گفت و گوهای منتشر شده در خبرگزاری ها کاهش چشمگیری داشت و برخی رسانه ها همان اندک گفت و گوی همیشگی خود را نیز نداشتند و به نظر می رسد ...

|

بازخوانی گفت و گوی ایران تئاتر با مرحوم علی سلیمانی :

فاصله بین هنرمندان تئاتر با مردم را نمایش های مذهبی پر می کند
کار باکیفیت نیازمند افراد با کیفیت است
بازخوانی گفت و گوی ایران تئاتر با مرحوم علی سلیمانی :

فاصله بین هنرمندان تئاتر با مردم را نمایش های مذهبی پر می کند
کار باکیفیت نیازمند افراد با کیفیت است

ایران تئاتر: علی سلیمانی بازیگر پرشور و هنرمند خوش فکر تئاتر ، سینما و تلویزیون را در اثر کرونا از دست دادیم . او که همواره دل در گرو اندیشه دینی و ارزش های فرهنگ ایرانی داشت در آخرین تجربه کارگردانی تئاتر خود با اجرای نمایش «مردی در آیینه» نگاهی نو را در تطبیق وقایع تاریخی و ...

|

لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 48

استقرار دولت جدید و انتظار هنرمندان برای واکسن
لب کلام هنرمندان در گفت‌وگوهای هفته 48

استقرار دولت جدید و انتظار هنرمندان برای واکسن

ایران تئاتر- عباس عبدالعلی‌زاده: هفته گذشته دولت جدید مستقر شد . متاسفانه فرهنگ ایران جلال ستاری پژوهشگر، اسطوره شناس و مترجم را از دست داد و در این باره گفت و گوها و یادداشت های متعددی از هنرمندان حوزه های مختلف منتشر شد. همچنان نبرد با موج پنجم کرونا موسوم به دلتا ادامه دارد ...

|

گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی (2)

تلاش تلویزیون تئاتر ایران برای  ورود به سبد فرهنگی خانوار
گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی (2)

تلاش تلویزیون تئاتر ایران برای ورود به سبد فرهنگی خانوار

ایران تئاتر: تلویزیون تئاتر ایران فرصت مغتنمی است که می تواند ارتباط تئاتر با جامعه را توسعه دهد و آن را در سبد فرهنگی خانوار جانمایی نماید.

|

نگاهی به نمایش «گرگ دختر» عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران

یک حکایت محلی  دستمایه عاشقانه رازآلود «مینا و پلنگ»
نگاهی به نمایش «گرگ دختر» عرضه شده در تلویزیون تئاتر ایران

یک حکایت محلی دستمایه عاشقانه رازآلود «مینا و پلنگ»

ایران تئاتر-علی رحیمی: نمایش «گرگ دختر» یکی از زیباترین داستان های رمانتیک جهان است که به کوشش عباس عبدالله زاده در کسوت نمایشنامه نویس و وحید کبیری در قامت کارگردان، به تازگی امکان تماشا از طریق پلتفرم تلویزیون تئاتر ایران را پیدا کرده است.

|

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نشست  پژوهشکده هنر عنوان کرد  :

آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی
مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در نشست پژوهشکده هنر عنوان کرد :

آینده روشن تلویزیون تئاتر ایران در کمک به اقتصاد هنرهای نمایشی

نشست تخصصی ظرفیت‌ها و کارکردهای «تلویزیون تئاتر ایران» و «نمایش تلویزیونی» برای رونق‌دهی به تئاتر در دوران بحران کرونا با حضور ضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران و کاظم نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره و به دبیری محمود ترابی‌اقدم کارشناس تئاتر و تلویزیون به ...

|

گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی

مناسبات جدید عرضه و تقاضا با تلویزیون تئاتر ایران 
فرصتی که باعث شد تئاتر هنر مرگ نباشد
گفت و گو با کارگردانان نمایش‌های پخش شده در یک پلتفورم تخصصی

مناسبات جدید عرضه و تقاضا با تلویزیون تئاتر ایران
فرصتی که باعث شد تئاتر هنر مرگ نباشد

ایران تئاتر- علی رحیمی: دهه‌ها پیش پرویز زاهدی در مطلع مقاله‌ای با عنوان تئاتر «تئاتر نمی‌میرد»، (مجله نمایش آبان 66)، نوشت: تئاتر را هنر مرگ گفته‌اند. همچنان که سینما را هنر زندگی. چرا مرگ، چون در یک محدوده زمانی مشخص به دنیا می‌آید و می‌میرد.و امروز بعد از سه دهه و اندی، با ...

|

گفت و گو با علی عامل هاشمی کارگردان نمایش «خانواده آقای هاشمی»

داستان زندگی ما یکسال بعد از درگذشت مادر 
می دانیم مخاطب از ما چه می خواهد
گفت و گو با علی عامل هاشمی کارگردان نمایش «خانواده آقای هاشمی»

داستان زندگی ما یکسال بعد از درگذشت مادر
می دانیم مخاطب از ما چه می خواهد

ایران تئاتر: کارگردان نمایش «خانواده هاشمی» می گوید: سلیقه مخاطب تئاتر را می شناسد و به همین دلیل نمایش های همواره پرمخاطب است.

|

نگاهی به اهمیت رمزگشایی حوادث تاریخی در سالروز فاجعه هفت تیر

کور سوی صحنه از بزرگ‌ترین عملیات‌ تروریستی تاریخ ایران
نگاهی به اهمیت رمزگشایی حوادث تاریخی در سالروز فاجعه هفت تیر

کور سوی صحنه از بزرگ‌ترین عملیات‌ تروریستی تاریخ ایران

ایران تئاتر-علی رحیمی: تئاتر مستند از جمله ابزاری است که می تواند در رمزگشایی برخی حوادث تاریخی موثر واقعه شود. گونه ای که با وجود موفقیت چند تجربه معدود جای آن در هنرهای نمایشی خالی است.

|

نظرات کاربران